انواع و مزایای شومینه الکلی

شومینه الکلی در واقع یونیتی استیل تشکیل شده از یک سینی مشعل، یک پوشش یا پوسته و معمولا یک صفحه ی محافظ است. این شومینه ها به دلیل احتراق محصولات الکلی که فقط گرما، دی اکسید کربن و بخار تولید می کنند، نیاز به تهویه و دودکش ندارند. تطبیق پذیری و سازگاری آن ها مشتریانی را که به دنبال شومینه ای مقرون به صرفه برای محیط های زندگی خود هستند، جذب می کند.

امروزه شومینه الکلی جایگزین شومینه های سنتی چوب سوز یا گازسوز شده است. سوخت شومینه های الکلی به دو صورت بیومایع اتانولی و الکل ژله ای وجود دارد. این شومینه ها از مدرن‌ترین انواع شومینه در بازار محسوب می شوند که بسیار مدرن و نوآورانه بوده و با محیط زیست سازگار می باشند. نوع سوخت این نوع شومینه های الکلی، اتانول می باشد.

این شومینه ها نیازی به دودکش ندارند و شعله واقعی و زیبایی را ایجاد می کنند. همچنین نصب این گونه شومینه ها در هر مکانی از خانه قابل نصب می باشد. این گونه شومینه های الکلی بدون دریچه می باشند و با سوخت اتانول تمیز کار می کنند. سوخت بر پایه الکل این شومینه ها سبب می شود تا در هنگام سوختن، هیچ دود و مواد شیمیایی خطرناکی تولید نشود.

شومینه های الکلی هم در فضای داخلی ساختمان و هم در فضای خارجی آن می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. نکته قابل توجه در استفاده از این شومینه ها این است که نباید از آن ها به عنوان منبع اصلی گرما استفاده نمود، زیرا گرمایی که شومینه های گازی تامین می کنند را در اختیار شما قرار نمی دهند. این شومینه ها از زیباترین المان ها در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می شوند و می توان به عنوان وسیله ای تزیینی از آن استفاده نمود.

انواع شومینه الکلی

انواع شومینه الکلی

انواع شومینه الکلی که از انواع شومینه های مدرن در دکوراسیون داخلی به شمار می روند، به چهار دسته تقسیم می شود:

۱ . مشعل

همان طور که در این تصویر روی شلف می بینید، مشعل، یک سینی است که سوخت را حمل و آتش ایجاد می کند. این مشعل ها معمولا از فولاد ضد زنگ (استیل) ساخته می شوند. مشعل ها تقریبا می توانند در هر لایه ی غیر قابل احتراقی ایجاد شوند. مثلا در این تصویر، طراح از بتن استفاده کرده است. مشعل های مربع، گرد و خطی بیش از همه رایج اند، اما برخی از تولیدکنندگان گزینه هایی برای گوشه ها نیز ارائه می‌کنند.

۲. الحاقی

این نوع شومینه ها جعبه های فلزی (معمولا استیل) هستند که می توانند در دیوار جاسازی شوند. شومینه های الکلی الحاقی در واقع از جعبه های فلزی ساخته شده اند که معمولا از جنس استیل می باشند و می توان آن ها را بر روی دیوار نیز نصب نمود.

۳. مستقل

یونیت های دیواری، رومیزی یا خود-ایستا.

۴. یونیت های مقاوم سازی

این نوع برای جاسازی درون دهانه ی شومینه های موجود طراحی شده اند.

مزایای استفاده از شومینه الکلی

مزایای استفاده از شومینه الکلی

مستقل و قابل حمل

بدون نیاز به دریچه ی خروج هوا که در نتیجه از اتلاف گرمای فضاهای داخلی جلوگیری می کند.

نصب آسان بدون نیاز به دودکش که خودتان نیز می توانید انجام دهید و لازم نیست هزینه ای برای نصب آن پرداخت کنید.

نیازی به دودکش در فضای داخلی نیست و این باعث می شود سکونتگاه های شهری خیلی راحت تر از شومینه های سنتی به این نوع شومینه ها مجهز شوند.

تمیز می سوزند.

راه اندازی آن ها آسان است.

نگهداری آسان؛ بدون خاکستر، بدون نیاز به تمیز کردن دودکش یا فراهم آوردن و ذخیره ی سوخت های حجیم.

تاثیر کم بر محیط بدون دود یا گاز؛ استفاده از منابع تجدیدپذیر به عنوان سوخت و بی نیاز از برق برای راه اندازی.

مشعل های الکلی قابل تنظیم اند.

مناسب برای فضاهای داخلی و فضاهای بیرونی.

عنصری دکوراتیو در دکوراسیون.

بعضی از مدل ها امکاناتی برای خاموش کردن و پر کردن سوخت به صورت خودکار دارند.

شومینه الکلی ؛ انواع، مزایا، معایب

معایب استفاده از شومینه الکلی

معایب استفاده از شومینه الکلی

نمی تواند به عنوان منبع اصلی گرما باشد.

ماهیت شعله ی الکلی با شعله های برخاسته از سوزاندن چوب متفاوت است و جرقه و درخشش آن را ندارد.

تمیز می سوزد اما با این وجود بدون آلاینده های داخلی نیست (دی اکسید کربن و مونوکسید کربن).

سیستم تهویه از ضروریات است (بخار آب، دی اکسید کربن، مونو اکسید کربن باید خارج شوند).

باید زود به زود به آن ها سوخت رساند.

احتراق نیاز به هوای اضافی در اتاق دارد تا جایگزین اکسیژنی شود که آتش مصرف می کند.

سوخت این شومینه ها بر اساس تولیدکننده و مدل، می تواند گران و اختصاصی باشد.

سوخت شومینه الکلی

سوخت این شومینه ها بیواتانول مایع یا الکل ژلی است. بیواتانول به وسیله تخمیر محصولات فرعی گیاهی مانند نیشکر و غلات با مخمر تهیه می شود. این ماده دوستدار محیط زیست، با کمترین اثر از کربن بر محیط زیست است. سوخت های ژلی نیز بسیار شبیه به ضدعفونی کننده های دست و در اصل الکل ایزوپروپیل هستند.

دو تفاوت اساسی بین سوخت های مایع و ژلی وجود دارد. اولین تفاوت در شکل آن هاست: الکل مایع باید در هنگام سوخت گیری به دقت کنترل شود، در حالی که ژل در ظرف مخصوص که تنها یک بار قابل مصرف است، فرآیند سوخت گیری را آسان می کند.

تفاوت دوم در کنترل شعله ی ایجاد شده توسط آن ها است. شعله ی ایجاد شده توسط الکل مایع قابل تنظیم است اما شومینه هایی با سوخت ژلی قابل تنظیم نیستند و فقط دو حالت روشن و خاموش دارند.

سوخت شومینه الکلی

آیا شومینه الکلی ایمن است؟

شومینه های الکلی و ژلی باید از استانداردهای لازم برای شومینه های بدون خروجی و تهویه برخوردار باشند. این شومینه ها ساکنین را در معرض آلاینده هایی که تولید می کنند قرار می دهند. کلا هر وسیله ای که مشتعل می شود – شمع، اجاق با سوخت چوب، بخاری و حتی لوازم پخت و پز – می تواند مضر باشد. کاربری اصلی شومینه های الکلی، تامین گرمای محیط نیست. این شومینه ها جایگزین وسایل گرمایی نیستند و صرفا جنبه ی دکوری دارند.

شومینه الکلی را کجا نصب کنیم؟

این شومینه ها به دلیل عدم نیاز به دودکش تقریبا در هر مکانی که متناسب با مدل شان باشد، می توانند نصب شوند: فضاهای داخلی، فضاهای بیرونی، فرورفتگی در میز – گزینه های نامحدودی موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =