همه چیز در مورد نمای خشک ساختمان

نصب نمای خشک ساختمان و بدون ملات با استفاده از اتصالات مکانیکی در واقع یکی از سیستم‌های جدید نماسازی به حساب می‌آید. این روش به دلیل ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که دارد امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از شرکت های نمای خشک این خدمات را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهند.

امروزه پیشرفت های زیادی در زمینه نماسازی ساختمان صورت گرفته و اجرای نمای ساختمان‌ها و نصب نمای ساختمان با ملات در بسیاری از موارد جای خود را به نصب نمای خشک ساختمان داده است. اتصالات نمای خشک بسیار سبک و مکانیکی هستند. در واقع در این سیستم مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان مستقیما به نمای ساختمان نمی‌چسبند و با آن فاصله دارند.

دلایل نمای خشک ساختمان شامل چند لایه است که اغلب توسط سازه‌های فلزی و آلومینیومی به یکدیگر متصل می‌شوند:

لایه اول: پوسته خارجی مجزا به عنوان نمای بیرونی ساختمان

لایه دوم: لایه عایق حرارتی که به طور مستقل توسط چسب به زیر پوسته خارجی وصل می‌شود

لایه سوم: فضای داخلی بین نما و عایق برای تهویه

لایه چهارم: دیواره داخلی ساختمان که اتصالات لازم برای زیرسازی نمای خشک بر روی آن نصب می‌شوند

مزایای استفاده از نمای خشک ساختمان کدامند؟

مزایای استفاده از نمای خشک ساختمان

در اجرای نمای خشک ساختمان دیگر خبری از دوغاب و ملات نیست و دیگر ساختمان‌ها مجبور به تحمل نمودن وزن سنگین ملات نیستند. بد نیست بدانید که این مسئله به دلیل کاهش بار مرده‌ وارد شده به ساختمان، ایمنی آن را در مقابل زلزله به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. بدون شک نماسازی ساختمان به روش‌های نوین مزیت‌های زیادی دارد. از جمله مزایای استفاده از نمای خشک ساختمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سرعت اجرای بالایی دارد؛ این روش بسیار سریع‌تر از روش سنتی اجرا می‌شود و پرت مصالح را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

سبک‌تر است و بار وارده به ساختمان را کاهش می‌دهد؛ در این روش بر خلاف روش نماکاری با ملات، ساختمان هیچ باری متحمل نمی‌شود و در نتیجه در مقابل بادهای شدید و زلزله ایمن‌تر است.

خیالتان از آسیب‌های ناشی از تابش آفتاب و بارش باران راحت باشد؛ استفاده از نمای خشک به نوعی از ساختمان و دیواره‌ی اصلی آن در مقابل تغییرات آب و هوایی و شرایط جوی محافظت می‌کند.

نگران نم و رطوبت ساختمان نباشید؛ به دلیل تهویه‌پذیر بودن فضای میانی در روش اجرای نمای خشک ساختمان، خشک شدن هر گونه نم و رطوبت از روی دیواره‌ی ساختمان حتمی است!

عایق‌کاری حرارتی و صوتی در این روش امکان‌پذیر است؛ روش اجرای نمای خشک ساختمان را به دلیل وجود فضای میانی می‌توان بهترین روش برای اجرای عایق‌کاری حرارتی و صوتی ساختمان دانست!

دیگر مزایای استفاده از نمای خشک ساختمان

می‌توانید هر طرحی که خواستید اجرا کنید؛ طراحی نمای خشک در مقایسه با طراحی نما با ملات انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. چطور؟ یعنی می‌توانید با آزادی عمل بسیار بیشتری تورفتگی‌ها و بیرون‌زدگی‌ها در طراحی نما را اجرا کنید.

می‌توانید در یک چشم به هم زدن ناصافی‌ها را صاف کنید؛ با استفاده از روش اجرای نمای خشک ساختمان به راحتی می‌توانید ناشاقولی در دیوارهای ساختمان را برطرف کنید. در حالی که این کار در اجرای نما با ملات بسیار سخت می‌باشد.

می‌توانید نمای ساختمان را خیلی سریع و راحت ترمیم و بازسازی کنید؛ نگران هزینه ترمیم نمای ساختمان نباشید؛ با استفاده از این روش در صورت خرابی بخشی از نما به راحتی می‌توانید آن قسمت را باز و تعویض نمایید. با اجرای نمای خشک هزینه بازسازی نما به شدت کاهش می‌یابد.

می‌توانید به راحتی اقدام به تغییر در طراحی نما کنید؛ امکان تغییر در طراحی نما در روش اجرای نمای خشک ساختمان به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. چرا که می‌توانید نمای ساختمان را به طور کامل جمع‌آوری و نمای جدید را اجرا نمایید.

نمای خشک ساختمان در چه مواردی مناسب‌تر است؟

نمای خشک ساختمان در چه مواردی مناسب‌تر است؟

اغلب افرادی که در همه‌ی امور استفاده از روش‌های جدید را به روش‌های قدیمی و سنتی ترجیح می‌دهند، در این خصوص نیز از طرفداران نمای خشک ساختمان هستند. زیرا این افراد خوب می‌دانند که در روش های جدید اجرای نما، بسیاری از معایب اجرای نما با ملات برطرف شده است. همچنین طراحان و افرادی که ایده‌های خلاقانه‌ای برای طراحی نما دارند نیز از دیگر طرفداران اجرای نمای خشک ساختمان می‌باشند. چرا که آن‌ها از این طریق آزادی عمل بیشتری دارند و به راحتی می‌توانند ایده‌های خود را اجرا کنند.

نوع قرارگیری اتصالات مورد استفاده در نمای خشک برای مصالح مختلف با روش‌های نصب مختلفی امکان‌پذیر است که بر روی قیمت اجرای نمای خشک اثر دارد. میزان برشکاری مصالح بر روی هزینه اجرای نمای خشک اثرگذار است. از طرفی هرچقدر که ابعاد مصالح بزرگتر باشد، به دلیل کاهش مصالح زیرسازی، هزینه‌ی تمام شده نیز کاهش می‌یابد. فرم و حجم ساختمان و حتی تعداد و اندازه بازشوها در سطح نما بر روی میزان مصرف مصالح زیرسازی و در نتیجه هزینه تمام شده اثرگذار می‌باشند.

تعداد طبقات و بزرگی برِ ساختمان نیز بدون شک از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه نمای خشک ساختمان هستند. شاید نمای خشک ساختمان نسبت به نماسازی سنتی با یک متریال مشخص در نهایت کمی برایتان گران‌تر تمام شود، اما در مقایسه با مزایایی که دارد واقعا ارزشش را دارد.

انواع نمای خشک ساختمان

انواع نمای خشک ساختمان

توجه به این نکته ضروری است که استفاده از نمای خشک ساختمان از نظر کاربرد هیچ محدودیتی ندارد. یعنی از نمای شیک ویلا گرفته تا اجرای دیوار نمای خشک را می‌توان با این روش اجرا نمود. علاوه بر این همانطور که قبلا هم اشاره کردیم همه‌ی مصالح مورد استفاده در روش نماسازی سنتی، در این روش نیز قابل استفاده هستند.

در ادامه برخی از انواع نمای خشک ساختمان را از نظر مصالح نما به طور خلاصه معرفی کرده است:

  • اجرای نمای خشک سنگی
  • اجرای نمای خشک سرامیکی
  • اجرای نمای خشک آجر
  • اجرای نمای خشک تراکوتا
  • اجرای نمای سرامیک خشک پرسلانی
  • اجرای نمای خشک چوبی (چوب پلاست و ترمووود)
  • اجرای نمای خشک شیدر و لوورهای آلومینیومی

اگر هنوز هم برای جایگزین کردن اجرای نمای خشک ساختمان به جای اجرای نما با ملات شک دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما یک بار دیگر این مقاله را بخوانید. سیستم نمای خشک با آخرین استانداردهای ملی و جهانی منطبق است و اجرای این سیستم همه جوره به نفع شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دو =