برای طراحی اتاق بدون پنجره چکار کنیم!

طراحی داخلی اتاق بدون پنجره با سایر اتاق‌هایی که از نور طبیعی برخوردار هستند، کاملاً متفاوت خواهد بود. همانگونه که بار‌ها در مقالات متعدد ذکر کردیم، وجود نور خورشید در فضای ساختمان علاوه بر اینکه باعث زیباتر و بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه خواهد شد، بر روی سلامت روان افراد نیز تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل است که در فصل‌های پاییز و زمستان افسردگی فصلی زیاد می‌شود چون نور خورشید در محیط کمتر است. برای طراحی اتاق بدون پنجره باید نکاتی را در نظر بگیرید که بتوانید فضای اتاق را روشن‌تر جلوه دهید. برای رسیدن به این هدف پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید.

راهکار‌هایی برای روشن نمودن اتاق بدون پنجره

در طراحی اتاق بدون پنجره باید تمام تمرکز خود را بر روی این موضوع بگذارید که عناصر و سبک مورد استفاده به گونه‌ای انتخاب شوند که روشنی محیط را بیشتر کند. در این راستا چند راهکار را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

– تعیین نقطه کانونی اتاق خواب

در اولین قدم باید برای اتاق خواب خود یک نقطه کانونی در نظر بگیرید. منظور از نقطه کانونی قسمتی است که بلافاصله بعد از باز کردن درب اتاق، توجه طرف مقابل به آنجا جلب خواهد شد. هدف از طراحی نقطه کانونی این است که در چیدمان عناصر سبک خاصی را برای نقطه کانونی در نظر بگیریم تا علاوه بر زیبایی فضا، اتاق بدون پنجره روشن‌تر به نظر برسد.

راهکار‌هایی برای روشن نمودن اتاق بدون پنجره

– سیستم نورپردازی یکنواخت

یکی از مهمترین نکات در طراحی اتاق بدون پنجره این است که نورپردازی به نحوی انجام شود تا نور به صورت کاملاً یکسان در تمام اتاق پخش گردد. اگر نور در قسمتی کم در قسمتی زیاد باشد، به دلیل عدم تعادل، باعث اذیت شدن چشم فرد شده و این موضوع در زمان مطالعه شما را آزار خواهد داد.

– انتخاب لامپ‌های مناسب

لامپ‌هایی که انتخاب می‌کنید نباید دمای اتاق را بالا ببرند. از سوی دیگر با توجه به اینکه در اتاق بدون پنجره شما هیچ بهره‌ای از نور خورشید ندارید، باید رنگ نور لامپ‌ها به نور خورشید نزدیک باشد. اگر شما فقط از لامپ‌های مهتابی استفاده کنید اتاق حالت دلگیر به خود می‌گیرد. بنابراین ترکیب نور آفتابی و مهتابی برای طراحی اتاق بدون پنجره، بسیار ‌ایده‌آل‌تر خواهد بود.

– استفاده از آینه

به طور کلی گروه‌های طراحی دکوراسیون منزل همواره به این موضوع تأکید می‌کنند که در قسمت‌های مختلف ساختمان آینه‌های دکوراتیو را قرار دهید زیرا آینه با انعکاس نور، باعث روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر رسیدن ساختمان خواهد شد. اکنون برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق بدون پنجره وجود آینه واقعاً لازم می‌شود اما در انتخاب شکل و اندازه آن‌ها به اندازه فضای اتاق توجه داشته باشید. برای مثال اگر اتاق شما کوچک است، نباید به سراغ آینه‌هایی بروید که خیلی بزرگ هستند.

طراحی اتاق بدون پنجره

– استفاده از وسایل دکوراتیو فلزی و کریستالی

قطعاً شما برای طراحی اتاق خواب بدون پنجره دوست دارید از وسایل دکوری نیز استفاده کنید. حتماً به سراغ وسایلی بروید که فلزی و یا شیشه‌ای هستند چون انعکاس‌کننده نور بوده و در نتیجه باعث می‌شود فضای اتاق روشن‌تر جلوه کند. البته در خرید وسایل دکوراتیو برای طراحی اتاق بدون پنجره حتماً مساحت اتاق را در نظر بگیرید تا وسایلی انتخاب شوند که از نظر اندازه با مساحت اتاق شما همخوانی داشته و باعث کوچکتر به نظر رسیدن فضا نشوند.

-استفاده از خطوط ساده برای طراحی اتاق

به هر حال شما برای پوشش دیوار یا کف اتاق خواب به سراغ طرح‌های مختلف می‌روید. هر اندازه این طرح‌ها ساده‌تر باشند روشنی فضا بیشتر خواهد شد و البته همین موضوع بر بزرگ‌تر به نظر رسیدن آن تاثیر می‌گذارد. البته بحث استفاده از خطوط ساده فقط  به پوشش دیوار و کف ختم نمی‌شود. شما برای خرید مبلمان، روتختی، حتی برای انتخاب صندلی و میز آرایش باید به این موضوع توجه داشته باشید.

– استفاده از رنگ‌های ملایم

یکی از اشتباهاتی که برخی از افراد در طراحی اتاق خواب بدون پنجره مرتکب می‌شوند استفاده از رنگ‌های تند همانند صورتی، آبی، قرمز و نارنجی است. اگر چه این رنگ‌ها زیبا به نظر می‌رسند اما بحث روانشناسی رنگ را نباید فراموش کنید. همچنین رنگ‌های تند به دلیل اینکه سطح انرژی فرد را بالا می‌برند، باعث اختلالات خواب در بدن او خواهند شد.

بنابراین اگر این اتاق با هدف اتاق خواب طراحی می‌شود حتماً باید از رنگ‌های ملایم استفاده کنید. استفاده از این قبیل رنگ‌ها برای اتاق بدون پنجره باعث تاریک‌تر به نظر رسیدن آن خواهد شد. هر اندازه رنگ‌های شبیه کرمی و سفید در اتاق بدون پنجره بیشتر باشد، شما روشنی بیشتری را احساس خواهید کرد.

طراحی اتاق بدون پنجره

– تعادل در طراحی دکوراسیون

حتی اگر اتاق شما بزرگ است ولی به دلیل اینکه از پنجره محروم بوده و نور خورشید وارد اتاق نمی‌شود، از شلوغ کردن آن خودداری کنید. به جای اینکه وسایل دکوری زیادی را در اتاق بدون پنجره قرار دهید، تا جایی که امکان دارد محیط را خلوت کنید تا هم فضا روشن‌تر به نظر رسیده و هم برای استراحت دچار آشفتگی نشوید. به خاطر داشته باشید اتاق خواب محلی برای استراحت و مطالعه بوده و شلوغی زیاد تاثیر منفی بر آرامش روانی شما می‌گذارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم راهکار‌هایی برای طراحی داخلی اتاق بدون پنجره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. به هر حال متاسفانه برخی از آپارتمان‌ها به دلیل موقعیت جغرافیایی و سبک طراحی، از پنجره در اتاق خواب و اتاق مطالعه محروم هستند. اگر چه این موضوع اصلاً خوشایند نیست اما به هر حال اگر شما چنین ساختمانی خریداری کرده‌اید با رعایت نکاتی که در این مقاله توضیح داده شد می‌توانید روشنایی اتاق را بیشتر کنید.

گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در این زمینه شما را همراهی خواهد کرد. مهندسین مشاور ما بعد از بررسی فضای اتاق، سبک‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا براساس انتظارات و علایق خود بتوانید بهترین ‌ایده‌ها را جهت طراحی داخلی اتاق بدون پنجره انتخاب کرده و در نهایت فضای دلنشین و روشن را در اختیار داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =