آشپزخانه مخفی چیست و نحوه‌ی طراحی آن چگونه است؟

آشپزخانه مخفی که به آن آشپزخانه دوم  نیز می گویند امروزه مجدد با معماری و تعریف جدید روی کار آمده است. این سبک از معماری آشپزخانه باعث می شود بسیاری از وسایل کم استفاده در جلوی دید نباشند و تا جای ممکن از فضای کوچک آشپزخانه به بهینه ترین شکل استفاده شود. اگر شما نیز قصد آن را دارید تغییراتی در آشپزخانه خود ایجاد کنید و تا جای ممکن فضای منفی را به حداقل برسانید؛ می توانید ابتدا با این سبک معماری آشنا شوید و سپس با کمک طراحان داخلی آن را در خانه خود ایجاد کنید.

آشپزخانه مخفی چیست؟

امروزه به دلیل کوچک شدن خانه ها و همچنین تغییر در معماری داخلی منزل فضای مجزایی بین پذیرایی و آشپزخانه تقریبا وجود ندارد. از طرفی این را تصور کنید اگر قرار باشد تمامی وسایل مانند گذشته جلوی دید باشد تا چه اندازه می تواند فضای داخلی خانه بهم ریخته و شلوغ دیده شود. در نتیجه آشپزخانه مخفی روی کار آمده است. طراحی این سبک از آشپزخانه ها کاملا به متراژ آن ها باز می گردد. همچنین در گذشته به آن ها مطبخ می گفتند و هدف از ساخت آن با امروزه بسیار متفاوت بوده است.

آشپزخانه مخفی در گذشته

آشپزخانه مخفی در گذشته

در گذشته در همه ی خانه ها یک آشپزخانه مخفی یا مطبخ همیشه ساخته می شد. چرا که در آن زمان وسایلی که برای پخت و پز استفاده می شد بسیار زیاد بود و ابعاد آن ها نیز بسیار بزرگ تر از وسایلی بود که حال وجود دارد. برای مثال در گذشته اغلب خانه ها دارای تنور بودند و برای پختن غذا از دیگ های بسیار بزرگ استفاده می شد.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنیم یکی از دلایلی که در آن زمان آشپرخانه را در جایی دور از پذیرایی درست می کردند آن بود که معتقد بودند بوی غذایی که پخته می شود اگر به صورت ممتد در خانه باشد موجب بیماری می شود و برای سلامتی خطرناک است.  بدون شک در فیلم های قدیمی آشپزخانه های پنهان را بسیار دیده اید. می توان گفت آن مطبخ ها به معنای واقعی پنهان و مخفی بودند و اغلب در زیر زمین خانه و جایی که خنک بود ساخته می شدند.

از طرف دیگر یکی از اصلی ترین دلیل هایی که معماران در گذشته آشپزخانه را در جایی دور از اتاق های اصلی می ساختند این بود در اکثر خانه ها یخچال وجود نداشت. در نتیجه برای سالم ماندن خوراکی ها نیاز بود که آن ها را در محیطی خنک تر از جایی دیگر نگهداری کنند.

این امر موجب می شد تا زیر زمین یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت مطبخ باشد. همچنین می توانید این گونه نیز نگاه کنید. برای پخت پز همه راحت هستند که مواد خوراکی به آن ها نزدیک باشند و هر بار برای برداشتن وسیله ای راه زیادی را طی نکنند. این امر نیز موجب می شد تا مطبخ در جایی باشد که مواد خوراکی در آن نگهداری می شد

تفاوت آشپزخانه مخفی و آشپزخانه معمولی چیست؟

تفاوت آشپزخانه مخفی و آشپزخانه معمولی چیست؟

در نگاه اول مهم‌ترین تفاوت آشپزخانه مخفی و معمولی در مرتب بودن و زیبایی ظاهری‌شان است. به‌طوری‌که در آشپزخانه معمولی، وسایل با نظم و ترتیب و آراستگی کامل در کنار هم چیده شده‌اند. فعالیت خاصی در آشپزخانه تمیز انجام نمی‌شود و از نظر متراژ هم تا حدودی بزرگ‌تر از آشپزخانه مخفی است.

در یک آشپزخانه‌ دو قسمتی هر بخش ستِ کابینت مختص به خودش را دارد و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند طراحی کابینت‌های آشپزخانه تمیز نصب می‌کنند باکیفیت‌تر و گران‌قیمت‌تر باشد؛ چراکه مهم‌ترین اولویت در این فضا، زیبایی ظاهری و جذابیت دکوراسیون است. در آشپزخانه مخفی دیگر لازم نیست مدام نگران به هم‌ ریختگی وسایل و نامنظمی محیط دور و برتان باشید.

آشپزخانه کثیف مدام به شما یادآوری می‌کند: «نگران هیچی نباش! فقط به آشپزی فکر کن!» در بخش‌های مختلف یک آشپزخانه دو قسمتی از نظر وسایل هم تفاوت‌هایی وجود دارد؛ به این شکل که آشپزخانه مخفی وسایلی مثل اجاق گاز، هود، سینک، ماشین ظرفشویی، لباسشویی و آبگرمکن را در خود جا می‌دهد (خب بی‌علت هم نیست که به آن شپزخانه گرم هم گفته می‌شود.)  اما در آشپزخانه تمیز وسایلی مثل یخچال، ماکروفر و فر توکار را قرار می‌دهند! البته گاهی ممکن است یک گاز رومیزی کوچک، هود دکوری و یک سینک کوچک هم در آن نصب کنند.

آشپزخانه مخفی در خانه‌های کوچک

در خانه هایی که متراژ آن ها کوچک است برای ساخت آشپزخانه مخفی یا کثیف سعی بر آن شده است که تا جای ممکن تعداد کابینت ها بیشتر شود تا شما بتوانید بسیاری از وسایل برقی تا ظروف را داخل آن ها بگذارید. همچنین در معماری این آشپزخانه ها اغلب اپن برداشته می شود و به جای آن یک جزیره در وسط قرار می دهند. در نتیجه به راحتی سینک ظرفشویی نیز اغب روی آن قرار می گیرد. این گونه دسترسی به بیشتر وسایل آسان می شود و همچنین از بیرون نمای داخلی کاملا مرتب و زیبا دیده می شود.

آشپزخانه مخفی در خانه‌های بزرگ

آشپزخانه مخفی در خانه‌های کوچک

در خانه هایی با متراز بالا درست کردن آشپزخانه مخفی کار بسیار آسانی است. اغلب دو فضای مجزا برای آن ها در نظر گرفته می شود. یعنی از نمای بیرون شما آشپزخانه ای را می بینید که معماری آن کاملا مینیمال است و تنها وسایل برقی مانند قهوه ساز و برخی ظروف که بیشتر از آن استفاده می شود داخل آن وجود دارد. در آشپزخانه جلویی می تواند سینک ظرفشویی نیز وجود داشته باشد. اما اغلب از آن استفاده خاصی نمی شود.

حال با توجه به سلیقه سازنده یا متراژ آشپزخانه مخفی یا به وسیله ی پارتیشن در پشت آشپزخانه جلویی قرار دارد یا کلا یک فضای کاملا جدا اما نزدیک به آشپزخانه جلوی در مکانی دیگر درست شده است.

هدف از ساخت آشپزخانه پنهان چیست؟

هدف از ساخت آشپزخانه مخفی

هدف از ساخت آشپزخانه مخفی

ساختن آشپزخانه مخفی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل شامل موارد زیر می باشد:

پیروی از مد

استفاده بهینه از فضای آشپزخانه

زیبایی بصری

ایجاد فضای بیشتر

در دسترس بودن وسایل ضروری

پنهان کردن خوراکی و وسایل غیر ضروری

مطلبی که در اینجا به آن پرداختیم طراحی آشپزخانه دوم و مخفی بود. یعنی همان آشپزخانه‌هایی که برای پنهان کردن شلوغ کاری‌های ما در هنگام آشپزی، از دید مهمان ها در نظر گرفته می شود. امیدواریم این محتوا برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 15 =