در طراحی اتاق مطالعه رعایت چه نکاتی ضروری می‌باشد؟

امروزه به جنبه طراحی اتاق مطالعه بیش از پیش اهمیت داده شده و حتی علت بسیاری از پیشرفت ها را نیز در محل مطالعه مناسب جست و جو می کنند. اتاق مطالعه فضایی است که سرشت و فردیت فرد را منعکس می کند.  از نظر بسیاری از افراد در طراحی اتاق مطالعه، وجود یک میز تحریر مناسب و استاندارد که با متراژ اتاق همخوانی داشته باشد در دکوراسیون اتاق مطالعه مدرن لازم و ضروری است. در هنگام خرید میز برای اتاق مطالعه مدرن نکاتی وجود دارد که می بایست در نظر داشته باشید.

رنگ میز شما نباید خیلی تیره یا خیلی روشن باشد. همچنین، پایه های میز باید از نظر ارتفاع در سطح استانداردی قرار داشته باشند. اگر میز مطالعه شما خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد تمرکز شما پس از مدتی از دست خواهد رفت و نخواهید توانست به خوبی مطالعه کنید. نکته دیگری که در طراحی اتاق مطالعه وجود دارد، راجع به خرید صندلی مطالعه است. صندلی میز مطالعه باید راحت و انعطاف پذیر باشد تا با مشکلاتی همچون کمردرد روبرو نشوید.

طراحی اتاق مطالعه

طراحی اتاق مطالعه

سعی کنید تا حد امکان از صندلی هایی که پشتی و روی نرم دارند استفاده کنید. صندلی های چوبی و خشکی که اغلب در کتابخانه ها مشاهده می کنید، برای ساعت های طولانی مطالعه مناسب نیست. اتاق مطالعه معمولا دارای وسایلی نظیر میز تحریر، چراغ مطالعه و قفسه ها و یا کتابخانه است و در برخی از منازل اتاق مطالعه را از اتاق خواب مجزا می کنند. در دنیای مدرن امروزی در بیشتر خانه ها مکانی به عنوان اتاق مطالعه در نظر میگیرند که در طراحی این اتاق باید نکاتی را رعایت کرد تا بتوان فضایی آرام و بی نظیر را برای مطالعه طراحی کرد.

نورپردازی در طراحی اتاق مطالعه

نورپردازی در طراحی اتاق مطالعه یکی از مهمترین مسائلی است که تاثیر مستقیمی روی مطالعه افراد در اتاق مطالعه دارد. تحقیقات نشان داده نور مناسب در هنگام مطالعه، نه تنها راندمان بهتری را در انتهای مطالعه برای شما به همراه دارد، بلکه باعث می شود چشمان تان خسته نشده و زمان بیشتری را به مطالعه مشغول باشید. به یاد داشته باشید کمبود روشنایی در اتاق مطالعه باعث خستگی شما و بدتر از همه خواب آلودگی می شود. نور بیش از حد نیز باعث خسته شدن چشم فرد مطالعه کننده می شود و نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت. قرار دادن یک آباژور با نور مناسب روی میز مطالعه، می تواند کمک زیادی به تنظیم روشنایی اتاق شما کند. همچنین اگر از رایانه در اتاق مطالعه تان استفاده می کنید، حتما از نورهای پس زمینه استفاده کرده تا نور صفحه رایانه چشمان تان را اذیت نکند.

استفاده از قفسه‌های دیواری برای مرتب‌سازی کتاب‌ها

در طراحی اتاق مطالعه نصب قفسه های دیواری، بهترین کاری است که می توانید با کمترین هزینه برای مرتب سازی کتاب های خود انجام دهید. با این کار، شما یک فضای عالی برای قرار دادن کتاب ها و جزوات تان خواهید داشت و می توانید کتاب ها و جزوه هایتان را به شکل های مختلف در این فضا قرار دهید.

انتخاب مبلمان مناسب برایطراحی اتاق مطالعه

انتخاب مبلمان مناسب برای اتاق مطالعه

یکی از نکات مهمی که تاثیر زیادی روی سلامت جسمی و همچنین افکار شخص مطالعه کننده در هنگام مطالعه می گذارد، راحتی وی است. این راحتی، تا حدود زیادی به طرز نشستن و قرار گرفتن او روی صندلی بستگی دارد. از این رو، باید صندلی هایی را برای دکوراسیون اتاق مطالعه تان در نظر بگیرید که از همه نظر نیازهای شما را برطرف کنند. صندلی های چوبی و خشک، انتخاب خوبی در این زمینه نیستند. صندلی های خیلی راحت و نرم نیز باعث خواب آلودگی شما می شوند. بهترین صندلی اتاق مطالعه مدرن صندلی است که از سطح راحتی خوبی برخوردار بوده و از نظر طبی، در سطحی قرار داشته باشد که باعث ایجاد مشکلات عضلانی برای شما نشود.

تاثیر انتخاب رنگ مناسب در طراحی اتاق مطالعه

رنگ ها تا حد زیادی تمرکز شما را برای مطالعه و تفکر روی یک موضوع حفظ می کنند و می توانند به عنوان یک عامل تاثیرگذار، نقش مهمی را در طراحی اتاق مطالعه داشته باشند. از این رو، سعی کنید تا حد امکان در اتاق مطالعه خود از رنگ های آرامش بخش استفاده کنید تا بالاترین سطح آرامش و راحتی را در هنگام مطالعه تجربه نمایید.

استفاده از رنگ های پر آرامش به معنی استفاده از رنگ های ساده ای مثل سفید نیست. چرا که اگر از رنگ های خنثی به صورت غالب استفاده کنید، فضایی بی روح و خسته کننده خواهید داشت. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در کنار رنگ هایی مثل سفید و خاکستری، از رنگ های شادتر مثل آبی و سبز که طراوت تازه ای به محیط شما می بخشد استفاده نمایید.

وجود یک پنجره در طراحی اتاق مطالعه، می تواند تاثیر بسیار خوبی روی شادابی محیط و ایجاد احساس خوب در آن داشته باشد. با استفاده از یک پنجره کوچک در دکوراسیون اتاق مطالعه، نور و هوای تازه را وارد محیط کرده و تمرکز بیشتری داشته باشید. همچنین، مواقعی که نیاز به استراحت داشتید، می توانید لب پنجره رفته تا آب و و هوایی عوض کرده و سپس به ادامه کارتان بپردازید.

طراحی اتاق مطالعه
نکات مهم در انتخاب رنگ مناسب در طراحی اتاق مطالعه

استفاده از یک گلدان کوچک و تعدادی گیاه، به شما کمک می کند اتاق مطالعه مدرن داشته و در کنار این جلوه زیبا و شیک، احساس بهتری داشته باشید. استفاده از گل و گیاه در طراحی اتاق مطالعه انگیزه بیشتری را برای مطالعه دروس در شما به وجود خواهد آورد. بهتر است برای طراحی اتاق نیازهای کاربر و فضای کافی برای آن در نظر گرفته شود. اگر روی راحتی مبل حساسیت دارید، از مبل سفارشی استفاده کنید. اگر اتاق کوچک است، قطعا باید سبک مینیمالی را درون اتاق به کار ببرید. به این ترتیب همه وسایل در یک طیف ساده انتخاب می شود.

به عنوان مثال از میز کار بدون کشو یا محفظه ذخیره سازی استفاده کنید. در چنین سبکی بهتر است رنگ دیوارها سفید و ساده باشد. شما می توانید بنا به ذوق و علائق و شخصیت خود از پوستر های زیبای انگیزشی استفاده کنید. گذشته از میز و هر آنچه که مربوط به کار است، اتاق مطالعه می تواند محیط امن و راحتی برای شما باشد. در حالت ایده آل این محل استراحت باید در کنار پنجره قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 15 =