استفاده از آکواریوم در دکوراسیون داخلی، یک ‌ایده بسیار جذاب

در زمینه طراحی داخلی استفاده از عناصر مختلف به زیبایی بیشتر فضای خانه کمک خواهد کرد. استفاده از آکواریوم در دکوراسیون داخلی خانه یکی از بهترین راهکار‌هایی است که باعث می‌شود محیط خانه از حالت بی‌روح و یکدست خارج شده و نمای زیباتری داشته باشد. شاید شما در اینترنت را در بین دوستان و آشنایان خود سالن‌های پذیرایی زیبایی را دیده باشید که در کنار قسمتی از ساختمان آکواریوم‌های بسیار جذاب، زیبا و با طراحی‌های خاص قرار داده شده است.

قطعاً کاربرد آکواریوم در دکوراسیون داخلی را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که وجود موجودات زنده در داخل محیط آبی واقعاً آرامش بیشتری را برای فضای خانه به همراه خواهد داشت. اگر شما دوست دارید از آکواریوم برای خانه خود استفاده کنید حتماً پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

چند نکته بسیار مهم برای استفاده از آکواریوم در دکوراسیون داخلی

برای خرید آکواریوم باید به فروشگاه‌هایی مراجعه کنید که تنوع زیادی در این زمینه وجود داشته باشد. اما قبل از هر چیز باید چند نکته مهم را براساس طراحی داخلی خانه خود در نظر بگیرید تا وجود آکواریوم در دکوراسیون داخلی بتواند نمای زیبایی را ایجاد کند:

در ابتدا باید محلی برای قرار دادن آکواریوم انتخاب شود. زمانی که در حال طراحی داخلی قسمت پذیرایی هستید حتماً به گروه‌های مهندسی موضوع را اطلاع دهید که می‌خواهید در قسمتی از خانه یک آکواریوم قرار گیرد. در این صورت فضایی برای این عنصر در نظر گرفته خواهد شد.

در مرحله دوم باید مساحت قسمتی که به آکواریوم اختصاص داده شده است را اندازه‌گیری کنید تا اندازه آکواریوم با این قسمت همخوانی داشته باشد. توجه کنید که برای خانه‌های کوچک استفاده از آکواریوم‌های بسیار بزرگ اصلاً جذاب نخواهد بود. به خصوص اینکه در خانه‌های آپارتمانی ارتفاع سقف نیز کاهش یافته و بزرگ بودن بیش از اندازه آکواریوم باعث می‌شود فضای خانه محدود‌تر به نظر برسد.

نکته بسیار مهم برای استفاده از آکواریوم در دکوراسیون داخلی

 بعضی از افراد دوست دارند بدنه آکواریوم پیدا نباشد. در واقع می‌خواهند براساس اندازه آکواریوم قسمتی در داخل دیوار به صورت فرورفتگی طراحی شود تا آکواریوم در داخل آن قرار گیرد و سطح شیشه جلوی آکواریوم با دیوار، کاملاً همسطح باشد. در صورتی که چنین ‌ایده‌ای دارید حتماً به طراحان دکوراسیون داخلی خود اطلاع دهید تا در زمان طراحی و ساخت، چنین فضایی را در داخل دیوار مورد نظر شما تعبیه کنند.

انتخاب آکواریوم برای دکوراسیون داخلی

انواع مختلفی از آکواریوم‌ها در بازار وجود دارد که براساس جنس مواد به کار رفته، اندازه و حتی طراحی‌هایی که در آن‌ها ایجاد شده است، قیمت متنوعی خواهند داشت. بنابراین قبل از خرید، شما حتماً باید مسأله هزینه را در نظر داشته باشید و براساس بودجه‌ای که برای منظور کنار گذاشته‌اید آکواریوم مناسب جهت طراحی داخلی را انتخاب نمایید. انواع مختلفی از آکواریوم‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی عبارتند از:

– آکواریوم‌های رومیزی

آکواریوم‌های رومیزی

یکی از رایج‌ترین آکواریوم‌هایی که افراد از آن استقبال می‌کنند آکواریوم رومیزی است که آن را بر روی اپن یا بر روی قسمت شومینه قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید آکواریوم را روی میز بگذارید باید مقاومت میز زیاد باشد.

– آکواریوم‌های زیرمیزی

این دسته از آکواریوم‌ها واقعاً برای میز پذیرایی بسیار زیبا هستند. همان زمان که مهمان بر روی مبل نشسته است، نمای زیبایی از شنای ماهی‌ها در لابلای گیاهان را بر روی میز پذیرایی مشاهده خواهد کرد. آکواریوم‌های رومیزی و زیرمیزی واقعاً نگهداری راحت‌تری داشته و هر زمان بخواهید به راحتی می‌توانید آب آن را عوض کنید.

 آکواریوم‌های زیرمیزی

– آکواریوم‌ها استوانه‌ای شکل

این دسته از آکواریوم‌ها همانند یک استوانه کشیده در سه گوش دیوار‌ها قرار می‌گیرد. اگر شما فضای زیادی برای قرار دادن آکواریوم ندارید می‌توانید از آکواریوم‌های استوانه‌ای استفاده کنید بدون اینکه فضای زیادی از سالن را اشغال کند. چند ماهی کوچک در داخل آن ریخته و از این طریق نمای سالن خود را جذاب‌تر کنید.

– آکواریوم‌های دیواری

آکواریوم‌های دیواری

همانگونه که گفته شد بعضی از افراد به آکواریوم‌هایی علاقه دارند که در داخل دیوار تعبیه می‌شود. قطعاً نگهداری از این آکواریوم‌ها سخت‌تر خواهد بود. باید مطمئن باشید که هیچ نشتی آبی از آکواریوم اتفاق نیفتاده و در زمان ساخت و ساز محل مناسبی را برای قرار دادن آکواریوم در داخل دیوار در نظر بگیرید.

آکواریوم‌های بین کابینتی

با توجه به اینکه در خانه‌های امروزی نمای آشپزخانه از قسمت سالن پذیرایی نیز مشخص است بنابراین زیبا بودن طراحی آشپزخانه تاثیر چشمگیر در قسمت پذیرایی خواهد گذشت. در صورتی که فضای کافی بین کابینت‌های بالا و پایین وجود داشته و از این فضا استفاده نمی‌کنید می‌توانید یک آکواریوم زیبا را برای همین قسمت طراحی نمایید.

– آکواریوم‌های پارتیشنی

حتماً برای شما جالب خواهد بود اگر بگوییم بعضی از آکواریوم‌ها همانند پارتیشن عمل کرده و شما می‌توانید از آن‌ها برای تفکیک و جداسازی فضا استفاده کنید. برای افرادی که سالن بسیار بزرگی دارند و تصمیم گرفته‌اند طراحی داخلی را عوض کنند این قبیل آکواریوم‌ها بسیار زیبا خواهد بود.

آکواریوم های پارتیشنی

سخن پایانی

استفاده از آکواریوم در دکوراسیون داخلی، ‌ایده بسیار جذابی است که گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان نیز چنین پیشنهادی را برای شما خواهند داشت. در صورتیکه به تازگی شروع به ساخت و ساز کرده و یا در حال نوسازی ساختمان هستید سبک‌هایی که با استفاده از آکواریوم طراحی شده‌اند را از نزدیک مشاهده کنید تا در صورتیکه به نظر شما جذاب آمدند از مهندسین بخواهید طراحی را با استفاده از آکواریوم جلو ببرند.

البته فراموش نکنید که نگهداری از آکواریوم واقعا نیاز به صبر و حوصله دارد. اگر می‌خواهید در مدت کوتاهی آکواریوم را کنار بگذارید بهتر است از همان ابتدا به سراغ استفاده از آکواریوم در طراحی داخلی نروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + بیست =