آشنایی با انواع سبک‌های طراحی ویلا

در زندگی شلوغ و شهری امروزی طراحی و ساخت ویلا به منظور جدایی از این فضا و ایجاد پیوند بین افراد و محیط بکر و آرام طبیعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سبک‌های مختلف برای ساخت و طراحی ویلا وجود دارد که برای اجرای هر یک از این سبک‌ها باید مجموعه‌ای از اصول، ضوابط و استانداردهای معماری رعایت شوند. این اصول ممکن است شامل اصول طراحی محوطه، فضای داخلی و خارجی و امکانات رفاهی شوند.

در صورتی که قصد ساخت و طراحی ویلا را داشته باشید باید علاوه بر مشخص ساختن سبک و مدل طراحی، ویژگی‌های زیادی را در نظر بگیرید. شرکت‌های حرفه‌ای در زمینه ساخت و طراحی ویلا در رعایت تمامی این اصول تسلط کافی دارند. در ادامه با اصول و ضوابط طراحی و نکات مهم در این رابطه آشنا خواهیم شد.

سبک‌های مختلف طراحی ویلا

ساخت و طراحی ویلا امروزه در مناطق خوش آب و هوا تا حد قابل‌توجهی افزایش یافته است. از این رو دیزاین ویلا در سبک‌های مختلف و متناسب با اقلیم منطقه انجام خواهد گرفت. برای ساخت و طراحی ویلا به خلاقیت، هنر و ذوق نیاز خواهیم داشت تا در نهایت به طرح و پلان ایده آل، زیبا و کاربردی دست یابیم. گسترش شهرنشینی و آپارتمان‌نشینی امروزه باعث شده است بسیاری از افراد به دنبال این باشند تا ساعاتی را در حومه و اطراف شهر خود سپری کنند و در مکان امن، دنج، آرام و دور از هیاهو به استراحت بپردازند. این امر باعث شده است تا ساخت و طراحی ویلا مورد توجه افراد زیادی قرار گیرد و شرکت‌های طراحی ویلا طرح‌های متنوع و وسیعی را به کارفرمایان و مشتریان ارائه خواهند داد.

سبک‌های مختلف طراحی ویلا
دیزاین ویلا در سبک‌های مختلف

طراحی ویلا به سبک کلاسیک

این سبک از طراحی ویلا نمایانگر عظمت، شکوه و قدرت است و مشخصه اصلی آن وجود سرستون‌های مجلل در آن می‌باشد. در طراحی ویلا به سبک کلاسیک از تقارن و تعادل الهام گرفته شده است و از قوس و خطوط منحنی بسیار زیادی در آن استفاده شده است. در این سبک طراحی ویلا استفاده از گچبری های ظریف و مجسمه‌های تزیینی رایج است. به طور کلی می‌توان گفت این سبک طراحی ویلا تجمل را به تصویر کشیده و حس اقتدار و زیبایی چشم‌نوازی را به بیننده القا می‌سازد.

طراحی ویلا به سبک مدرن

در طراحی ویلا به سبک مدرن سادگی بیش از هر چیز از اهمیت برخوردار می‌باشد و بر خلاف سبک کلاسیک که دارای جزئیات زیاد و تزئینات چشمگیر است در این سبک طراحی ویلا از حجم‌های هندسی، ساده و خطوط تیز استفاده شده است. در عین حال طراحی ویلا به این سبک از زیبایی خاصی برخوردار می‌باشد از این رو از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. برخی از افراد عقیده دارند که طراحی ویلا سبک مدرن مقاوم‌ترین و بهترین نمونه طراحی ویلا محسوب می‌شود. طراحی ویلا مدرن با دکوراسیون داخلی و نما به عنوان جدیدترین سبک طراحی شناخته می‌شود اما از آنجا که توانسته زیبایی، سادگی، کاربردپذیری و شیک و لوکس بودن را با یکدیگر ترکیب کند از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار است.

رنگ ها در طراحی ویلا سبک مدرن

در طراحی ویلا سبک مدرن رنگ‌های خنثی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند اما به دلیل اقلیم و ویژگی‌های محیطی استفاده از رنگ‌های روشن نیز در آن از جایگاه خوبی برخوردار هستند. از دیگر اصول طراحی ویلا به این سبک می‌توان به استفاده از متریال همچون سیمان و بتن اشاره نمود. البته شیشه و چوب در انواع مختلف نیز در این سبک ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از نمونه‌های طراحی ویلا به سبک مدرن طراحی ویلا شیشه‌ای است که در نمای آن اغلب از شیشه استفاده شده است. نورگیری در این سبک طراحی ویلا فوق‌العاده عالی است. در این سبک طراحی ویلا استفاده از نور طبیعی تا حد امکان به جای نور مصنوعی افزایش یافته است.

طراحی ویلا سبک پست مدرن

در طراحی ویلا سبک پست مدرن زیبایی حرف اول را می‌زند. در این سبک طراحی ویلا اغلب رنگ‌های شاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مانند طراحی ویلا سبک کلاسیک از خطوط منحنی شکل و اشکال هندسی که دارای فرم‌های جالب و عجیب هستند در این سبک طراحی استفاده شده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت برای طراحی ویلا پست مدرن قاعده و قانون خاصی وجود ندارد.

طراحی ویلا سبک پست مدرن
زیبایی حرف اول را می‌زند

طراحی ویلا سبک روستیک

در طراحی ویلا سبک روستیک از خانه‌های روستایی الهام گرفته شده است و طبیعت در آن از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. طراحی ویلا به سبک روستیک به نحوی انجام می‌گیرد که بین فضای داخل و خارج همبستگی طبیعی وجود دارد. در فضای داخل این ویلاها نیز از المان‌های طبیعی استفاده شده است. چوب و سنگ‌های خراش نخورده و دست نخورده در طراحی داخلی این ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرند و طبیعت در آن‌ها کاملا ملموس است.

طراحی ویلا سبک ایرانی یا سنتی

در طراحی ویلا ایرانی یا سنتی از معماری اصیل ایرانی بهره گرفته شده است. این سبک طراحی ویلا از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد. در ورودی و حیاط مرکزی ویلا به این سبک از المان‌های خاص معماری ایرانی استفاده شده است از این رو تا حد زیادی مورد توجه قرار گرفته‌اند. متریال سبک سنتی همچون آجر که دارای فرم منطقی و تقارن است نیز در این سبک طراحی ویلا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

ویلا نئوکلاسیک

پیچیده‌ترین و جدیدترین نوع طراحی ویلا، سبک نئوکلاسیک می‌باشد. وجود المان‌های کلاسیک روی برجستگی‌ها و ریزه‌کاری‌های مختلف دلیل پیچیدگی این سبک طراحی ویلا می‌باشد. این سبک اصولا با ساده‌سازی و آراستگی هنرمندانه اجرا می‌شود. از این رو به نوعی می‌توان عنوان کرد که مشتری در سبک نئوکلاسیک افرادی هستند که به تجملات و زرق و برق طراحی دکوراسیون داخلی و بیرونی علاقه‌ای ندارند. البته به حذف این موارد نیز عقیده ندارند و در حقیقت یک طراحی با ترکیب هر دو را می‌خواهند.

هزینه مورد نیاز برای طراحی ویلا سبک نئوکلاسیک در مقایسه با سبک کلاسیک کمتر است زیرا هزینه ساخت بخش‌های لوکس، لاکچری و ابزارهای سنگی کاهش خواهد یافت و سبک طراحی به سبک سادگی سوق پیدا خواهد کرد. با این وجود اجرای این سبک طراحی به تخصص، دانش و مهارت قابل‌توجهی نیاز دارد و با الگوبرداری از نمونه‌های خارجی نمی‌توان اقدام به طراحی آن کرد.

ویلا نئوکلاسیک
جدیدترین نوع طراحی ویلا

ویلا چوبی

طراحی ویلا چوبی در دسته طراحی‌های خاص ویلا قرار می‌گیرد زیرا طراحی، ساخت و نوع معماری داخلی و بیرونی آن به شرایط اقلیمی بستگی دارد و مشتری باید به این موارد دقت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سیزده =