بررسی انواع مسیرسازی در طراحی محوطه ویلا

طراحی مسیر پارک ماشین‌ها در محوطه ویلا

ساختن مسیری برای پارک ماشین‌ها در محوطه ویلا یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین مسیرها در محوطه ویلاهای بزرگ و کوچک می‌باشد، در این مسیرها علاوه بر ماشین می‌توان موتور و دوچرخه نیز پارک کرد.

مسیرهای ماشین در محوطه ویلا از در اصلی ویلا شروع و تا پارکینگ ادامه دارد و با توجه به مساحت ویلا ممکن است این مسیر طولانی یا کوتاه باشد.

معمولا برای مسیرپارک ماشین‌ها در محوطه ویلا عرض کافی برای پارک دو ماشین در نظر گرفته می‌شود و یا پارکینگ به صورتی طراحی می‌شود که مسیرهای ورود و خروج برای خودروها به طور جداگانه ایجاد شود.

طراحی مسیر های سواره در محوطه

مسیر ماشین‌رو از دروازه اصلی محوطه تا پارکینگ ساختمان ویلا، ممکن است مسیری کوتاه یا طولانی باشد. بسته به وسعت محوطه و جانمایی ساختمان ویلا، عرض و طول این مسیر تعریف می‌شود. معمولا برای ویلا لوکس و بزرگ که دارای چندین پارکینگ است، بهتر است عرض کافی برای عبور دو ماشین در نظر گرفته شود و یا مسیرهای جداگانه ورود و خروج در نظر گرفته شود.

بدون تردید بهتر است فقط در صورت ضرورت، مسیرهای ماشین رو با عرض زیاد ایجاد شود و بیشترفضا به پوشش های طبیعی و سبز اختصاص یابد.

متریال کفسازی این مسیرها می‌تواند آسفالت، سنگفرش، آجرفرش و یا بلوک‌های بتنی هموار باشد. تا حد ممکن باید از استفاده از آسفالت اجتناب کرد زیرا کمترین هماهنگی را با ماهیت طبیعی محوطه ویلا دارد و باعث جذب و تابش گرما می‌شود. سنگفرش به سبب استحکام و ظاهر طبیعی خود، گزینه ایده آلی است، علاوه بر این که اصطکاک لازم را جهت کند کردن سرعت حرکت نیز ایجاد می‌کند.

طراحی مسیرهای سواره در محوطه
مسیر ماشین‌رو از دروازه اصلی محوطه تا پارکینگ ساختمان ویلا، ممکن است مسیری کوتاه یا طولانی باشد

محوطه سازی کوچک

در محوطه سازی کوچک، کوتاهترین مسیر برای مسیر ماشین رو در نظر گرفته می‌شود تا فضای زیادی را اشغال نکند. اما در باغ ویلای بزرگ یا محوطه سازی‌های وسیع، می‌توان با ایجاد پیچ و خم‌های عمدی در مسیر، راه طولانی‌تری برای رانندگی در محوطه طراحی می‌شود تا ساکنان و میهمانان ویلا در هنگام ورود، شاهد مناظر طبیعی و جذابیت‌های بیشتری باشند.

همچنین می‌توان فضایی را برای دور زدن و گردش حول یک نقطه کانونی جذاب، قبل از ورود به پارکینگ طراحی کرد.
در حاشیه مسیر ماشین رو بهتر است از گیاهانی استفاده کرد که حالت پراکندگی و پخش‌شدگی نداشته باشند، زیرا به آسانی آسیب می‌بینند. چمن کاری، بوته‌های شمشاد، گل رز و درختچه‌ها برای این مکان مناسب‌تر هستند.

نورپردازی مسیرهای محوطه سواره‌رو به طرق مختلفی صورت می‌گیرد. می‌توان از تجهیزات پایه دار و بلند استفاده کرد و یا در حاشیه‌های مسیر، نورپردازی‌هایی در کف ایجاد کرد. نورپردازی‌های متنوع بین المان‌های طبیعی و فضای سبز محوطه نیز به جذابیت بیشتر این مسیر منجر می‌شود.

ساختن مسیر پیاده‌روی در محوطه ویلا

یکی دیگر از مسیرهای مهم در طراحی محوطه ویلا ساختن پیاده‌رو است ، پیاده‌رو‌ها در ویلاها معمولا برای پیاده‌روی در مسیر سرسبز و زیبای محوطه ویلا انجام شود و یا برای رسیدن به فضاهای گوناگون ویلا مانند استخر، آلاچیق و غیره باشد که در این حالت فضای محوطه متفاوت‌تر و کارآمدتر خواهد بود.

در طراحی مسیر پیاده‌روی فقط نوع طراحی و ایجاد این مسیر در ایجاد فضایی زیبا و حیرت‌انگیز تاثیرگذار نیست بلکه آنچه که به مسیر پیاده‌ روی معنا می‌بخشد، استفاده از المان‌های هنری، کاشت گیاهان تزئینی، آبنماها و قراردادن تجهیزات کاربردی در طول مسیر یا انتهای مسیر است که باعث ایجاد انگیزه برای حرکت و ادامه مسیر می‌شود.

انواع مسیر پیاده روی در محوطه ویلاها

برای ایجاد مسیر پیاده‌روی در محوطه ویلاها می‌توان طرح‌های متفاوتی را ایجاد کرد که هریک از آنها جذابیت‌های خاص خود را دارد و جهت طراحی انواع پیاده رو توجه به مساحت ویلا و محل قرارگرفتن ساختمان ویلا بسیار بااهمیت است.

طراحی مسیره پیاده‌‌روی منحنی در محوطه‌سازی

استفاده از خطوط منحنی برای طراحی پیاده رو که با استفاده از گیاهان مناسب تزئین شده‌اند یکی از زیباترین کارهایی است که در محوطه‌سازی ویلاهای امروزی طرفداران بسیار زیادی دارد. استفاده از خطوط منحنی باعث ایجاد فضایی آرامش‌بخش درمحوطه بیرونی ویلا خواهد شد. هر پیچ و خمی که در مسیر پیاده روی وجود دارد فرد را برای رسیدن به انتهای مسیر و دیدن بخش‌های مختلف ویلا ترغیب می‌کند.

پیاده‌‌‌روهای منحنی در صورتی جذاب‌تر و زیباتر دیده خواهند شد که با استفاده از نورپردازی مناسب تزئین شوند. استفاده از رنگ نورهای مختلف در پیاده‌رو منحنی فضایی متفاوت را ایجاد می‌کند. پیاده‌‌رو منحنی برای محوطه‌سازی ویلاهای مدرن انتخاب بسیار مناسبی است و با ماهیت سبک مدرن همخوانی دارد.

طراحی مسیره پیاده‌‌روی منحنی در محوطه‌سازی
استفاده از خطوط منحنی باعث ایجاد فضایی آرامش‌بخش درمحوطه بیرونی ویلا خواهد شد

طراحی پیاده‌رو در محوطه سازی ویلا

پیاده راوها بر اساس فضاهای مختلف و المان‌های شاخص، فاصله آنها با یکدیگر و با ساختمان ویلا تعریف می‌شوند. یک پیاده‌روها می‌تواند برای رسیدن به فضای خاص مثلا یک آلاچیق، فضای نشیمن و یا استخر طراحی شود و یا صرفا برای پیاده‌روی در امتداد مسیری طبیعی و زیبا.

اجرای پیاده راه کارآمد و جذاب در محوطه سازی ویلا، منوط به ایجاد کشش و جذابیت در مسیر است که افراد را ترغیب به ادامه پیاده‌روی کرده و چشم‌ها را به سمت المان‌های جذاب و مورد نظر هدایت کند. در حاشیه پیاده‌رو بهترین مکان برای کاشت گیاهان تزئینی و زیبا و نصب المان‌های هنری است، چرا که منجر به کند شدن حرکت افراد، مکث و لذت بیشتر از محیط می‌شود.

انواع پیاده‌رو در محوطه سازی ویلا

پیاده‌راههای منحنی

خطوط منحنی آرامش بخش و ملایم هستند، همچنین با ایجاد پیچ وخم‌های مختلف، پرسپکتیوهای در حال تغییر و جذابی را در طی مسیر به وجود می‌آورند. در پس هر خمیدگی و تغییر جهتی یک جذابیت جدید در انتظار است.

پیاده‌راه مستقیم

مسیرهای مستقیم، حالت خشک و رسمی در محوطه سازی ایجاد می‌کنند و بیشتر مناسب محوطه سازی کلاسیک یا مینیمال هستند. با قرار دادن المانی تزئینی و جذاب و گیاهان زیبا در حاشیه این مسیرها می توان از یکنواختی آنها کاست. این مسیرها می‌توانند به تقاطع تعریف شده ای برسند و دوباره امتداد یابند.

انواع پیاده‌رو در محوطه سازی ویلا
با قرار دادن المانی تزئینی و جذاب و گیاهان زیبا در حاشیه این مسیرها می توان از یکنواختی آنها کاست

پیاده‌راه شطرنجی

الگوی شطرنجی حالت رسمی و سنتی در محوطه القا می‌کند، تقاطع‌های ایجاد شده، مکان‌های ایده‌آلی هستند برای جانمایی المان‌های خاص یا فضاهای نشستن و مکث.

پیاده‌راه پله‌ای

این نوع مناسب طراحی محوطه روی زمین شیبدار است و باعث کاستن از حجم خاکریزی و خاکبرداری و پایداری محوطه می‌شود. فرم‌های متنوعی با استفاده از انواع متریال‌ها می‌توانند اختلاف سطوح را شکل دهند. نسبت به میزان ناهمواری و طول مسیر، ارتفاع پله‌ها و کف آنها متغیر خواهد بود.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =