انواع نمای ترکیبی با تلفیق متریال

نمای یک ساختمان را می‌توان به نوعی شناسنامه و یا معرف یک ساختمان در نظر داشت از این روی می‌توان به این نتیجه رسید که فرآیند طراحی نما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید این پروسه زیر نظر شرکت طراحی نما معتبر انجام شود .طراحی نمای ترکیبی ساختمان چیست ؟

در بسیاری از ساختمان‌ها می‌توان شاهد طراحی نمای ترکیبی بود . در این حالت به جای به کار بردن از یک نوع متریال ، از چندین آیتم گوناگون استفاده می‌شود .

مزایای نمای تلفیقی

۱.زیبایی بیشتر نما و جلب سلیقه‌های مختلف

۲.آزادی عمل بیش‌تر مهندس معمار در طراحی نمای ساختمان

۳.کاهش هزینه‌های نمای ساختمان

۴.ایجاد تنوع در نوع اجرا و طرح

عوامل تأثیرگذار در انتخاب نمای تلفیقی

۱.بهتر است از متریال‌هایی استفاده شود که در برابر شرایط جوی مقاوم باشند.

۲.طرح و رنگ دو متریال همخوانی لازم را باهم و محیط اطراف داشته باشند.

۳.متریال‌ها با فرهنگ منطقه همخوانی داشته باشد.

۴.بودجه کارفرما نیز در انتخاب این سبک تأثیرگذار است.

۵.ترکیب متریال‌ها از نظر فنی و اجرایی رعایت شود.

عوامل تأثیرگذار در انتخاب نمای تلفیقی
طرح و رنگ دو متریال همخوانی لازم را باهم و محیط اطراف داشته باشند

علت استفاده از نمای ترکیبی در ساختمان‌ها چیست ؟

در نمای ترکیبی ساختمان از دو یا چند متریال مختلف در طراحی نما استفاده می‌شود . انواع نمای ترکیبی در بیشتر موارد باعث کاهش هزینه‌ها برای کارفرما خواهند شد. برخی از متریال‌ها قابلیت اجرای هر طرحی را ندارند، بنابراین میتوان آن را با متریال‌های دیگری جایگزین کرد و نمای زیباتری نیز بوجود آورد.

در نظارت و اجرای ساخت ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری ممکن است ترجیح به استفاده از متریال‌های خاصی باشد. نمای ساختمان به عنوان اولین مواجهه با بنا اهمیت زیادی برای سازندگان و مجریان ساختمان‌ها دارد. در زیر چند نمونه از انواع نماهای ترکیبی را ملاحظه می‌کنید. در اجرا و بازسازی ساختمان می‌توان بنا بر سلیقه کارفرما و قابلیت‌های فنی و محیطی از نمونه نماهای زیر استفاده کرد. نماهای تلفیقی عمدتا در دسته نماهای مدرن ساختمان قرار می‌گیرند.

ترکیب سبک های طراحی نما

راه‌های زیادی برای طراحی نمای ترکیبی وجود دارد که یکی از اولین روش‌ها برای سبک ترکیبی شروع طراحی با خود طرح است .

با دانستن و دانش بر سبک‌های مختلف طراحی نما می‌توانید شروع به طراحی نمای خود در سبک تلفیقی و یا ترکیبی داشته باشید تا در نهایت به یک طرح زیبا و منحصر به فرد برسید .

در مراحل طراحی می‌توانید مانند نمای کلاسیک از سرستون‌ها، ستون‌ها و المان‌های دیگر نمای رومی بهره ببرید .

در کنار این مسئله می‌توانید از آجر برای تکمیل نمای خود که نشانی از طراحی نمای مدرن است استفاده کنید . از ترکیب این دو فاکتور از دو نوع سبک متفاوت و مجزا به یک نمای ترکیبی و منحصر به فرد برسید . البته باید دقت داشته باشید که در طراحی نمای تلفیقی و یا ترکیبی نمای ساختمان نباید بیش از حد شلوغ شود که یکی از رایج ترین اشکالات در طراحی نمای ترکیبی محسوب می‌شود .

ترکیب سبک های طراحی نما
اولین روش‌ها برای سبک ترکیبی شروع طراحی با خود طرح است

ترکیب متریال‌های مختلف با هم

در ادامه طراحی نما بعد از ترکیب دو و یا چند سبک طراحی نما با هم که به طرح اصلی و کلی نمای ساختمان خود رسیدید باید دست به انتخاب متریال‌های مناسب برای هر بخش و رنگ‌های آنها در ترکیب با هم اقدام کنید .

پیشنهاد ما استفاده و طراحی 2 و یا 3 نوع از متریال با رنگ‌های متفاوت است .

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ترکیب و تلفیق درست بین متریال‌ها است که در نهایت سبک نمای شما را به خوبی نشان میدهد و هرچقدر که در این بخش از طراحی نما بیشتر دقت داشته باشید موفقیت پروژه شما بیشتر می‌شود .

کدام نما برای ساختمان مناسب است؟

از متریال‌های رایج در بازسازی ساختمان و اجرا و طراحی نما سنگ‌های تراورتن ، کامپوزیت ، آجر و چوب های ترموود هستند . که با ترکیب درست و رعایت حجم هر یکی از این متریال در کنار هم می‌تواند نمای شما را یونیک و خاص جلوه دهد .

یکی دیگر از متریال‌هایی که می‌تواند نمای شما را بسیار خاص و ویژه کند استفاده از ورق های کامپوزیت و استرچ‌وال‌ها هستند

که طرح‌های خاص و مطابق سلیقه شما را می‌توانند به راحتی نشان دهند . ولی باید دقت داشته باشید که در نماهای تلفیقی همخوانی ، هارمونی و همبستگی بخش‌های مختلف و متریال‌های متفاوت در کنار هم باید به خوبی رعایت شوند. در کنار این سه فاکتور اصلی باید به نقاط کانونی که برای نمای خود در نظر میگیرید دقت داشته باشید تا هرچه بیشتر نمای شما باعث جلب توجه بینندگان شود .

نورپردازی نمای ترکیبی

در نورپردازی نماهای ترکیبی و یا تلفیقی دست شما در طراحی و اجرا نسبت به دیگر نماهای ساختمانی و سبک‌های طراحی نما بازتر است . اما بهترین نتیجه را ترکیب نورها و رنگ‌های مختلف در طراحی نورپردازی برای ساختمان شما به ارمغان می‌آورد . برای مثال از پیشنهاد های رایج نورپردازی عمودی در بخش‌هایی است که از سنگ تراورتن به صورت عمودی استفاده کرده‌اید که این نورپردازی می‌تواند از بالا به پایین یا بلعکس صورت بگیرد .

در نورپردازی عمودی میزان و شدت نور بسیار حائذ اهمیت است به همین دلیل بهتر است از منابع نوری قوی و با شدت نور زیادی استفاده کنید . در بخش های افقی که بیشتر با متریال آجر پوشش داده می‌شوند بهتر است که از نورهای نقطه ای و یا نورهای ستاره ای استفاده کنید . یکی از ویژگی این نوع از نورها جلب توجه عابرین و بینندگان به سمت خود است که باعث بیشتر دیده شدن نمای ساختمان شما می‌شود .

نورپردازی نمای ترکیبی
بهترین نتیجه را ترکیب نورها و رنگ‌های مختلف در طراحی نورپردازی برای ساختمان شما به ارمغان می‌آورد

نمای ترکیبی سنگ و ترموود و ورق گالوانیزه

نمای تلفیقی سنگ و ترموود

سنگ یکی از اصلی‌ترین مواد ساختمان سازی از دیرباز تا کنون است. بسیاری از سازندگان و علاقه‌مندان به معماری و ساخت و ساز معتقدند ساختمان بدون سنگ معنایی ندارد. امروزه طراحان نمای ساختمان‌های مدرن با تلفیق انواع سنگ و متریال‌هایی مانند ترموود نماهایی زبیا و بدیع به وجود می‌آورند.

نمای ساختمان آجر و ترموود

آجر یکی از متریال‌های عالی و زیبا برای ساختمان سازی است. طراحی نمای آجری با استفاده از انواع آجر مانند آجر قزاقی یا مدرن در ساختمان‌های مدرن محبوبیت بسیاری دارد. تلفیق آجر و چوب یا ترموود نماهایی زیبا و منحصر به فرد ایجاد می‌کند.

 

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =