انواع ستون در ساختمان‌ها

ستون یک عنصر عمودی است که بارهای یک ساختمان را از تیر و دال به فونداسیون منتقل می‌ کند. انواع ستون در ساختمان معمولاً بارهای محوری را حمل می کند و عمدتا بر اساس انواع مصالح مورد استفاده در ساختمان گرفته و بر اساس رفتار ساختاری، طبقه‌ بندی می ‌شوند. با ما همراه باشید تا با هریک از انواع این ستون‌ ها بیشتر آشنا شویم.

طبقه‌بندی ستون‌‌ها براساس مصالح ساختمانی

انواع ستون در ساختمان بر اساس مصالح ساختمانی به 6 دسته کلی تقسیم‌ می‌ شوند:

  • ستون‌ های بتنی
  • ستون‌ های فولادی
  • ستون ‌های چوبی
  • ستون‌ های کامپوزیت
  • ستون ‌های سنگی
  • ستون‌ های آجری

ُپرمصرف‌‌ترین انواع ستون در ساختمان

ُپرمصرف‌‌ترین انواع ستون در ساختمان

ستون‌های بتنی

ستون بتنی یک عنصر بتنی مسلح است که تنش محوری و تنش خمشی اعمال شده از دیگر عناصر مانند تیرها، دال و غیره را تحمل می ‌کند. بتن یکی از مصالح ساختمانی پر کاربرد در جهان است زیرا به آسانی در دسترس است و تولید آن بسیار راحت است. با این حال، بتن یک ماده سازگار با محیط زیست نیست و رد پای کربن قابل توجهی از خود بر جای می گذارد. بتن به ظرفیت حمل بار در یک عنصر ساختاری را افزایش می دهد زیرا از قدرت فشرده‌ سازی بالایی برخوردار است. علاوه بر این، ستون‌ های بتنی دارای سختی بالاتری نسبت به سایر ستون‌ ها در مقیاس یکسان هستند.

ستون بتنی یک عنصر بتنی مسلح است که تنش محوری و تنش خمشی اعمال شده از دیگر عناصر مانند تیرها، دال و غیره را تحمل می ‌کند. بتن به ظرفیت حمل بار در یک عنصر ساختاری را افزایش می دهد زیرا از قدرت فشرده‌ سازی بالایی برخوردار است. علاوه بر این، ستون‌ های بتنی دارای سختی بالاتری نسبت به سایر ستون‌ ها در مقیاس یکسان هستند.

ستون فولادی

ستون فولادی

فولاد یکی دیگر از مصالح ساختمانی پر کاربرد است. با این حال، به دلیل محدودیت ‌هایی که فولاد ایجاد می‌ کند، گاهی اوقات استفاده از آن در ساختمان توصیه نمی‌ شود. فولاد در مقایسه با بتن یک ماده ساختمانی سبک است. علاوه بر این، ساخت و ساز فولادی سریع ‌‌تر از ساخت بتنی است.

ستون کامپوزیت

ستون کامپوزیت از ترکیب بتن و فولاد تشکیل می ‌شود. ستون های کامپوزیتی به دلیل وجود کامپوزیت اکتیو در ساختار خود، دارای ظرفیت باربری بسیار بالاتری نسبت به ستون های بتنی مسلح هستند. ستون های کامپوزیتی به طور گسترده ای در ساختمان های بلند مرتبه مورد استفاده قرار می گیرند اما معمولا به دلیل آن ‌که ساخت آن ها دشوار است، از محبوبیت بالایی برخوردار نیستند.

با این حال، ستون های کامپوزیتی در مقایسه با انواع دیگر ستون ها از نظر ظرفیت حمل بار کارآمدتر هستند. مشکل اصلی ساخت و ساز توسط ستون کامپوزیت این است که نمی توان به صورت پیوسته ستون کامپوزیت را به دلیل وجود مصالح مختلف، ریخته گری کرد. به عنوان مثال، قسمت فولادی تعبیه شده در ستون کامپوزیت، نیاز به اتصال به سطح فوقانی دارد و همچنین اتصال تیرها قبل از ریختن بتن باید ایجاد شود.

ستون‌های مهاربندی شده

ستون فولادی

این ستون‌ها مربوط به مقاومت جانبی ساختمان هستند. اگر سیستمی برای تحمل بارهای جانبی وارد شده به ساختمان وجود داشته باشد، این ستون ها می توانند به عنوان ستون های مهاربندی شده طراحی شده و مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال، هنگامی که دیوارهای برشی در ساختمان وجود دارند و برای حمل بارهای جانبی طراحی شده اند، ستون های آن ساختمان ها را می توان مهاربند در نظر گرفت.

ستون‌های غیر مهاربند

عملکرد این نوع از ستون ها دقیقا برعکس ستون های مهاربندی شده است. هنگامی که بارهای جانبی به ساختمان وارد می شود، اگر عناصری مانند دیوارهای برشی وجود نداشته باشند، ستون ها به عنوان غیر مهاربند طراحی می شوند.

ستون‌های سخت کننده

ستون های سخت کننده به طور کلی به عنوان ستون های ساختاری در نظر گرفته نمی شوند. معمولاً برای حفظ سختی دیوار پر شده ساخته می شوند. به عنوان مثال، هنگام ساختن دیوار آجری در یک پانل بزرگتر، ستون ها و تیرها محکم می شوند تا از ترک خوردن دیوار به دلیل اعمال حرارت جلوگیری شود.

شناخت انواع ستون در ساختمان و دانستن نحوه عملکرد و کارایی هر یک، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در هر ساختمان‌ ای، از هر نوع ستونی برای کاربری مخصوص به خودش استفاده می‌ شود. بنابراین بسیار مهم است که ستون ها با توجه به ویژگی هایی که دارند و وظایفی را که بر عهده می گیرند، در جای مناسب خود مورد استفاده قرار بگیرند تا ساختمان دچار مشکل نشود.

تزئین و استفاده کاربردی ستون در طراحی داخلی

تزئین و استفاده کاربردی ستون در طراحی داخلی

در طراحی ساختمان ها با توجه به محاسبات سازه ای گاهی استفاده از ستون در فضای داخلی و خارج از دیوار، اجتناب ناپذیر است. در چنین موقعیتی ستون ها در میان فضای نشیمن خانه به شدت خودنمایی خواهند کرد. بنابراین باید فکری به حال آنها کرد تا ظاهری زیباتر و خوشایند تر به خود بگیرند.

در برخی از اوقات حتی امکان این وجود دارد که بتوان از آنها به عنوان عنصری کاربردی در طراحی دکوراسیون منزل استفاده کرد. شما می توانید از چوب با طرح، رنگ و بافت های متفاوت در طراحی ستون خانه خود استفاده کنید. سنگ های تیشه ای نیز حس حال طبیعی و آرامش بخش خود را به خانه می آورند. ظاهر دست نخورده و طبیعی آنها فضای خانه شما را زیبا می کند.

سنگ های بادبر نوعی پوشش مصنوعی هستند که ظاهر سنگ های طبیعی را دارند. تفاوت در نحوه نصب پنل های سنگ بادبر با سنگ های طبیعی باعث می شود که گاهی در طراحی داخلی ترجیح داده شوند. اگر تمایل دارید که ستون های خانه شما ظاهری شبیه به دیوارهای گچی سفید رنگ خانه تان داشته باشد، بهترین راه استفاده از ابزارها و گچبری های مرسوم است.

این نوع تزئینات می تواند ستون را از حالت ساده و بی روح خود خارج می کند. به دقت به فضای خانه نگاه کنید و بهترین رنگ را برای رنگ آمیزی ستون خانه بیابید. این کار قطعا تغییری چشمگیر در خانه شما خواهد بود. به وسیله ستون ها مکانی را برای نگهداری از لوازم دکوری خود فراهم کنید. فضای خالی بین ستون و دیوار و یا دو ستون نزدیک به هم را به وسیله شلف ها و قفسه ها تبدیل به مکانی برای نگهداری از وسایل دکوری و کتاب ها بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =