نکاتی که هنگام خرید کاشی و سرامیک باید بدانید!

خرید کاشی و سرامیک برای حمام، آشپزخانه، کف حال و پذیرایی، دستشویی یکی از وقت گیرترین و شاید گیج کننده ترین موارد در طراحی خانه یا هر محل دیگر برای شما باشد ولی اگر به چند نکته در این ارتباط توجه کنید بدون هیچ نگرانی می توانید بهترین  انتخاب را داشته باشید. شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که بهترین انتخاب در خرید کاشی و سرامیک چیست و یا این که چگونه از کیفیت انتخاب کاشی و سرامیک مطمئن شویم؟ ما در این مقاله  قصد داریم با ارائه چند نکته به پاسخ این سوالات بپردازیم:

مرحله اول؛ محل که کاشی یا سرامیک برای آن می‌خواهید را مشخص کنید:

محل که کاشی یا سرامیک

اولین نکته در خرید کاشی و سرامیک انتخاب محل است که قرار است کاشی را در آن نصب کنید. نوع کاشی ، طرح و  رنگ آن برای هر محلی متفاوت است. به طور مثال کاشی که برای آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد با کاشی که برای حمام انتخاب می شود به طور مسلم متفاوت است.

همچنین نکته دیگر این است که کاشی و سرامیک دیوار لازم نیست اندازه پوشش کف محکم و بادوام باشد، چون قرار نیست وزن پاهای شما و لوازم سنگین منزل را تحمل کند، در عوض برای پوشش دیوار زیبایی و خوش‌نقش بودن کاشی مهم‌تر است. ضخامت و قدرت کاشی و قیمت آن هم از فاکتورهایی است که می‌تواند روی تصمیم شما تاثیر بگذارد. بنابراین، اینکه کاشی و سرامیک شما در کجا استفاده ‌شود مهم است.

مرحله دوم؛ ترک کاشی

ترک کاشی

در خرید کاشی و سرامیک برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که از کجا بدانیم کاشی یا سرامیکی که انتخاب می کنیم بعد نصب برنمیدارد؟ در پاسخ به این سوال  باید بگویم که یکی از مهم ترین علل ترک کاشی زیرسازی نامناسب آن است. یک زیرسازی نامناسب که داری پستی و بلندی یا حفره‌های خالی است می‌تواند یکی از دلایل اصلی ترک خوردگی و شکستگی کاشی و سرامیک باشد.

ملات یا چسب کم یکی از دلایل عمده زیرسازی نامناسب است، در نتیجه در هنگام کاشی کاری به خصوص کاشیکاری و سرامیک کاری کف توجه زیادی باید به مقدار ملات یا چسب کاشی و سرامیک داشت که این حفره‌ها و پستی بلندی‌ها ایجاد نگردد زیرا در صورت وجود این حباب در زیر کاشی ممکن است با کوچکترین ضربه، فشار یا تغییر دما کاشی ترک بردارد و خرد شود.

اما آن چه که لازم است در خرید کاشی و سرامیک برای پیشگیری از ترک برداشتن آن  در خاطر داشته باشید، کیفیت است. کاشی‌های ارزان و بی کیفیت دارای مواد اولیه مرغوبی نیستند و در کوره حرارت مناسبی برای پخت ندیده اند در نتیجه به آسانی با کوچکترین ضربه، فشار یا تغییر دما ممکن است ترک برداشته و شکسته شوند.

مرحله سوم؛ ضریب اصطکاک کاشی

ضریب اصطکاک کاشی

 نکته مهم دیگری که باید در مورد خرید کاشی و سرامیک  به آن توجه داشته باشید میزان اصطکاک آن است. ضریب اصطکاک (COF) فاکتور مقاومت کاشی در برابر لیز خوردن است. هر چه این فاکتور مقدار بیشتری داشته باشد مقاومت کاشی بیشتر بوده و افراد روی آن کمتر لیز می‌خورند. در انتخاب کاشی و سرامیک مکان‌های مسکونی ضریب COF باید بیشتر از 50 و در اماکن تجاری باید کمتر از 60 باشد. موقع انتخاب کاشی و سرامیک حواستان باشد که کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی شما بیش از حد نرمال لیز نباشد، بخصوص اگر در خانه خود کودک دارید و یا از افراد سالمند نگهداری می‌کنید.

مرحله چهارم؛ اطمینان از کیفیت کاشی و سرامیک

اطمینان از کیفیت کاشی و سرامیک

مرحله چهارم در خرید کاشی و سرامیک  اطمینان از کیفیت آن هاست. مرغوبیت کاشی معمولا در آزمایشگاه هایی که در کارخانجات تولید کاشی و یا در خارج از کارخانه مستقر می باشد تعیین شده ، ابعاد و همچنین مستوی بودن سطح آن را بوسیله ابزار دقیق اندازه گیری نموده و مقاومت آن را در برابر بارهای وارده و همچنین تغییرات شدید حرارت تعیین می نمایند. اما آنچه که مسلم است شما در خرید کاشی و سرامیک دیگر  به این ابزارها دسترسی ندارد ولی با چند نکتا ساده از کیفیت آن می توانید اطلاع پیدا کنید‌.

برای اطمینان از مرغوبیت در خرید کاشی و سرامیک کافی است کاشی را برای مدت چند ساعت (در حدود 12 ساعت ) در یخچال و یا فریزر قرار دهیم آنگاه آن را بیرون آورده و در آب جوش بیندازیم با وجود براینکه هرگز چنین اختلاف درجه حرارتی برای کاشی بوجود نخواهد آمد ولی اگر کاشی بتواند این اختلاف درجه حرارت را که چیزی در حدود 120 درجه سانتی گراد است تحمل نموده و لعاب روی آن ترک برندارد کاشی مرغوب می باشد برای اطمینان بیشتر این آزمایش را باید پنج یا شش بار انجام دهیم.

مرحله پنجم؛ به اندازه کاشی و سرامیک توجه کنید

توجه به اندازه کاشی و سرامیک

به محض ورود به هر فروشگاه و قصد خرید کاشی و سرامیک متوجه خواهید شد که کاشی و سرامیک های بسیار زیادی در طیف وسیعی از اندازه، از چند سانتیمتر تا چند متر، وجود دارند. ممکن است استفاده از کاشی و سرامیک در ابعاد بزرگ برای یک سرویس بهداشتی یا حمام کوچک غیر معمول و غیر منطقی بنظر برسد، اما این کار باعث می شود سطح کاشی شده بیشتر به صورت پیوسته و یک تکه به چشم بیاید و نمایی زیباتر از سطحی تکه تکه و پازل شکل را تداعی خواهد نمود.

استفاده از کاشی های کوچک باعث ایجاد بند (خطوط بین کاشی ها) های بیشتر شده و در نتیجه نیاز بیشتری به نگهداری و پاکسازی به خصوص در محیط های مرطوب مانند حمام خواهند داشت. پس جوانب را بسنجید و کاشی و سرامیکی در اندازه مناسب با سرویس یا حمام خود انتخاب نمایید.

مرحله ششم؛ طرح و رنگ کاشی و سرامیک

طرح و رنگ کاشی و سرامیک

برخلاف تصور عموم توجه به طرح و رنگ در خرید کاشی و سرامیک در مراحل آخر مهم است. اما قبل از اینکه برای انتخاب طرح و رنگ کاشی تصمیم گیری کنید باید موضوع نظافت آنها را مد نظر بگیرید زیرا کاشی هایی که رنگ روشن مانند سفید دارند قطعا زودتر کثیف می شوند و باید به نظافت آن ها بیشتر اهمیت دهید تا همیشه تمیز براق بمانند اما کاشی هایی که رنگ های خاکستری، قهوه ای، آبی دارند نیاز به نظافت کمتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =