در استفاده از پیچ و رولپلاک نما این نکات را رعایت کنید

برای اجرای هر نمایی نیاز به تجهیزات و ابزارآلات خاص خود خواهد بود و پیچ و رولپلاک نما یکی از مهم‌ترین ابزار‌هایی است که برای نصب قسمت‌های مختلف نمای ساختمان از آن استفاده می‌شود. به همان اندازه که باید برای طراحی دکوراسیون داخلی هزینه کنیم و بهترین سبک‌ها را برای آن انتخاب نماییم.

نمای بیرونی خانه ساختمان نیز اهمیت بسیار زیادی دارد چون اگر که نمای ساختمان شما زیبا نباشد نه تنها بر روی مشتری پسند آن تأثیر گذاشته بلکه زیبایی شهر را نیز به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که طبق قوانین شهرسازی، طراحی نمای بیرونی ساختمان یکی از قوانین ضروری برای هر پروژه ساختمان‌سازی به حساب می‌آید.

با توجه به اینکه پیچ و رولپلاک نما یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها برای اجرای نمای ساختمان است در این مقاله نکاتی را در مورد نحوه اجرای پیچ و رولپلاک نما بیان خواهیم کرد.

برای اجرای پیچ و رولپلاک نما چه وسایلی نیاز است؟

در ابتدا اجازه دهید ابزارآلات و تجهیزات مورد استفاده برای اجرای پیچ و رولپلاک نما را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

برای اجرای پیچ و رولپلاک نما چه وسایلی نیاز است؟

به طور کلی زمانی که شما می‌خواهید قسمت‌های مختلف نمای بیرونی را اجرا نمایید باید ابزار آلات زیر را در اختیار داشته باشید:

  • پیچ بند
  • دریل مخصوص اجرایی پیچ و رولپلاک
  • پیچ مخصوص بر اساس اندازه‌های استاندارد
  • رولپلاک با اندازه‌های متناسب پیچ
  • رنگ و بتونه متناسب با رنگ نمای بنا

برای اجرای پیچ و رولپلاک نما از چه پیچ‌هایی باید استفاده کرد؟

با توجه به این که پیچ‌های مورد استفاده در اجرای کار قرار است میزان مقاومت و دوام نمای بیرونی ساختمان را تضمین کنند بنابراین باید از پیچ‌هایی استفاده کنیم که مقاومت بسیار بالایی داشته و می‌توانند متریال نما را نگه دارند. از طرف دیگر جنس پیچ نسبت به شرایط محیطی، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در این صورت در اثر آفتاب مستقیم و بارندگی در طول زمستان دچار پوسیدگی نخواهد شد. به همان اندازه که مقاومت پیچ مورد استفاده بسیار اهمیت دارد، باید در انتخاب رولپلاک نیز دقت کرده و انواعی را انتخاب کنیم که مقاومت بسیار زیادی داشته باشند چون پیچ و رولپلاک قرار داده متریالی مانند سنگ و چوب را محکم در نمای بیرونی نگه دارند و اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد قطعاً سقوط سنگ و چوب رخ خواهد داد.

هدف از نصب پیچ و رولپلاک نما چیست؟

هدف از نصب پیچ و رولپلاک نما چیست؟

همانگونه که می‌دانید پیچ و رولپلاک نما برای اجرای نمای بیرونی ساختمان انجام می‌شود. اما به طور کلی نصب پیچ و رولپلاک نما با سه هدف اساسی انجام خواهد گرفت:

1- اولین هدف، سفت کردن سنگ‌هایی است که به دلیل گذشت زمان، پیچ و رولپلاک آن‌ها شل شده و خطر سقوط وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از بروز حادثه لازم است حتماً نصب مجدد پیچ و رولپلاک نما انجام گیرد.

2- اما گاهی اوقات بخشی از ساختمان تخریب شده و نیاز است آن قسمت ترمیم شود. در چنین شرایطی باید پیچ و رولپلاک باز شود؛ سنگ‌ها و متریال که در آن قسمت ساختمان وجود دارد با انواع سالم تعویض شده و در نهایت مجدداً پیچ و رولپلاک نما اجرا شود.

3- اما گاهی اوقات پیمانکار تصمیم می‌گیرد برای افزایش استحکام سنگ‌ها و متریال به کار رفته در نمای بیرونی ساختمان، نصب مجدد پیچ و رولپلاک نما را انجام دهد. برای مثال در چند سال اخیر طوفان‌های شدید در منطقه وزیدن گرفته و خطر سقوط سنگ‌ها در نمای بیرونی وجود دارد. برای اینکه کوچکترین عاملی باعث بروز حادثه نشود، تصمیم می‌گیرد نصب مجدد را انجام دهد.

در اجرا چند نکته را در نظر بگیرید

همانگونه که متوجه شدید هدف از اجرای پیچ و رولپلاک نما، افزایش استحکام سنگ‌ها و در نتیجه جلوگیری از سقوط متریال است. بنابراین براساس آنچه که گفته شد باید در اجرای عملیات پیچ و رولپلاک نما به چند نکته توجه داشته باشید:

1- فاصله بین پیچ و رولپلاک باید نیم متر باشد. اگه این فاصله بیشتر گردد نمی‌تواند تضمین‌کننده استحکام در در نمای بیرونی ساختمان باشد. البته این امکان وجود دارد که عرض دیوار از نیم متر کمتر باشد در این صورت برای افزایش استحکام باید روی هر کدام از رولپلاک‌ها دو پیچ نصب شود تا بتوانند سنگ‌ها را با استحکام بیشتری نگه دارد.

2- برای نصب در ستون‌ها و یا فریم پنجره‌ها در ابتدا باید با یک دریل معمولی سنگ را سوراخ کرد به گونه‌ای که به بتن زیر سنگ برسیم. سپس عملیات سوراخ کردن بتن انجام می‌گیرد. در این زمان است که می‌توانید از پیچ و رولپلاک برای سفت کردن سنگ‌ها و جلوگیری از شل شدن آن را استفاده کنید.

3- پس از اینکه نصب شد باید برای همرنگ کردن پیچ‌ها با سنگ نما و جلوگیری از مشخص بودن پیچ‌ها، از بتن استفاده کنید. در این صورت علاوه بر اینکه رنگ پیچ با سنگ یکسان می‌شود میزان مقاومت آن در برابر شرایط محیطی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اجرایی پیچ و رولپلاک نما

عوامل موثر بر قیمت

اگر بخواهیم در مورد هزینه‌ها صحبت کنیم باید به بررسی عوامیل بپردازیم که در این زمینه تأثیرگذار هستند. به طور کلی قیمت پیچ و رولپلاک ساختمان براساس تعداد پیچ و رولپلاک مورد استفاده برای اجرای نما، اندازه و جنس سنگ‌ها، نوع متریال به کار رفته برای نصب سنگ‌ها، تعداد طبقات ساختمان، دستمزد پیمانکاران و اجرا‌کنندگان طراحی و در نهایت جنس پیچ‌های مورد استفاده در آن متفاوت خواهد بود.

پیمانکاران موظف هستند برای اجرای نمای بیرونی ساختمان از بهترین پیچ و رولپلاک نما استفاده کنند چون تضمین‌کننده میزان ماندگاری نما و در نتیجه جلوگیری از بروز آسیب‌های جدی همانند سقوط سنگ‌ها خواهد بود.

توصیه می‌کنیم اگر که پیمانکار خرید پیچ و رولپلاک را بر عهده خود شما گذاشته است حتماً به سراغ مراکز فروشی بروید که بهترین جنس پیچ را در اختیار شما قرار می‌دهد. یکبار هزینه کردن برای خرید این قبیل متریال باعث می‌شود که ماندگاری نمای بیرونی ساختمان افزایش یافته و در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =