نکاتی که باید در هنگام انتخاب رنگ مبل در نظر داشته باشید

برای بسیاری از افراد انتخاب رنگ مبل منزل، می تواند کار بسیار دشوار و گیج کننده ای باشد و اغلب افراد تصور می کنند انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان چالش برانگیز است در صورتیکه اگر شما اولویت های خود را بشناسید می توانید بهترین و مناسب ترین رنگ را برای مبلمان منزل خود انتخاب کنید.

مبلمان در مرکز اتاق پذیرایی چیده می شوند و روی زیبایی و جذابیت دکوراسیون سالن پذیرایی تاثیر زیادی دارند بنابراین بهتر است در انتخاب طرح و رنگ مبلمان سالن پذیرایی حساسیت لازم را به خرج دهید تا بتوانید دکوراسیونی شیک و در عین حال متفاوت را در سالن پذیرایی منزل تان ایجاد کنید.

 این روزها تنوع فراوانی در تولید مبلمان به چشم می‌خورد. پس دانستن نکاتی درباره انتخاب بهترین طرح و رنگ مبلمان، ضروری است. قیمت گرچه همیشه عامل مهمی است اما تنها عامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ و طرح مبل نیست. قبل از انتخاب رنگ موردنظرتان باید چند نکته را در نظر بگیرید و از خودتان بپرسید که به‌ دنبال چه نوع مبلی می‌گردید.

آیا طرح‌های سنتی به‌کار رفته در مبل‌های سلطنتی را می‌پسندید یا دکوراسیون مدرن برایتان جذاب‌تر است؟ همچنین باید بدانید که کاربری شما از مبل چگونه است؛ مثلا آیا قرار است مبل خانه شما جای استراحت و لم دادن باشد یا محلی برای پذیرایی از مهمانی‌های رسمی؟ موضوع دیگر در انتخاب رنگ مبل تعداد فرزندان، وضعیت تأهل و حیوانات خانگی است. آیا شما به‌تنهایی از مبل استفاده می‌کنید یا قرار است فرزندان خردسال‌تان روی آن بازی کنند یا گربه خانگی‌تان مدام روی مبل در حال بازیگوشی باشد؟

در آخر و شاید مهم‌تر از همه، باید رنگ فرش، دکور و ابعاد اتاقی را که مبل در آن قرار می‌گیرد هم در نظر بگیرید. همه این موارد روی انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان خانه شما تأثیر می‌گذارند.

نکاتی که باید در هنگام انتخاب رنگ و طرح مبل در نظر داشته باشید

انتخاب رنگ مبل

مبلمان یکی از مهم‌ترین اثاثیه اتاق پذیرایی است؛ پس انتخاب رنگ و طرح مبل و طرح مناسب آن نقش مهمی در زیباتر شدن جلوه خانه شما دارد. یک قاعده کلی در انتخاب رنگ مبلمان این است که در تضاد با سایر رنگ‌های اتاق یا مکمل آنها باشد. حالت اول جلوه بیشتری به مبل می‌دهد؛ حالت دوم نیز باعث هماهنگی و ست شدن رنگ‌ها می‌شود. دنبال‌کردن راهنمای زیر می تواند در انتخاب رنگ و طرح مبل به شما کمک کند:

۱. ایده بگیرید

برای انتخاب رنگ و طرح مبل بد نیست نگاهی به مجلات روز یا صفحات مجازی فروشندگان مبل بیندازید. این کار علاوه بر اینکه شما را با جدیدترین طرح‌ها و رنگ‌های سال و مد روز آشنا می‌کند، تصویر واضح‌تری از آنچه به‌دنبالش هستید در ذهن ایجاد می‌کند.

۲. از رنگ‌های مکمل استفاده کنید

ساده‌ترین روش انتخاب رنگ و طرح مبل انتخاب رنگ‌هایی است که مکمل رنگ‌های موجود در اتاق باشد. این رویکرد ‌باعث یکپارچگی دکوراسیون شما می‌شود. برای مثال اگر به‌خاطر وجود لامپ‌ها نور نارنجی زیادی در فضای اتاق دیده می‌شود، مبل آبی‌رنگ انتخاب مناسبی خواهد بود. همچنین، اگر دیوار اتاق با طرح‌های ملیله بنفش تزیین شده، مبل سبزرنگ بهترین انتخاب است.

۳. رنگ مبل خود را با دیگر اثاث منزل خود ست کنید

روش دیگر برای انتخاب رنگ مبل، ست کردن رنگ مبل با محیط است. می‌توان از برخی رنگ‌های هم‌خانواده برای این‌کار استفاده کرد؛ مثلاً مبل مشکی با کف‌پوش خاکستری عالی به نظر می‌رسد.

استفاده از رنگ‌های متضاد

 ۴. استفاده از رنگ‌های متضاد

استفاده از طرح‌ها یا رنگ‌های متضاد با محیط یا رنگ‌های چشمگیر مانند یشمی، یاقوتی یا یاقوتی کبود، مبل خانه را چشمگیر می‌کند. طرح‌های برجسته روی روکش مبل باعث به‌چشم‌آمدن مبل در اتاقی با رنگ‌های ساده و دکور خلوت خواهد شد.

اگر در فضای سالن پذیرایی منزل تان نور به اندازه کافی وجود دارد می توانید مبلمان با رنگ روشن و یا رنگ تیره برای فضای پذیرایی منزل خود انتخاب کنید و اگر فضای سالن پذیرایی تاریک و کم نور است بهتر است از مبلمان رنگ روشن استفاده کنید. برای فضاهای کم نور مبلمان با رنگ هایی نظیر سفید و شیری مناسب هستند زیرا این رنگ ها نور را منعکس می کنند و باعث می شوند فضای سالن پذیرایی روشن تر به نظر برسد.

۵. خودتان طراحی کنید

اگر اتاق موردنظرتان خالی و بدون دکور است، بهتر است از رنگ‌های خنثی مانند بژ یا خاکستری استفاده کنید تا بعد دست‌تان در طراحی دکور اتاق باز باشد. این رنگ‌ها برای کسانی مناسب است که بخواهند رنگ یا طراحی اتاق خواب را عوض کنند یا به خانه‌ای دیگر اسباب‌کشی کنند. همچنین شما می‌توانید رنگ و جلوه مبل‌های با رنگ‌بندی خنثی را با اضافه‌کردن کوسن یا روکش‌های مختلف تغییر دهید.

۶. به رنگ‌بندی محیط بیرون توجه کنید

اگر ساکن خانه‌ای هستید که پنجره‌های بزرگ و نمای گسترده‌ای به بیرون دارد، بهتر است نیم‌نگاهی به رنگ‌بندی محیط بیرون بیندازید و رنگ مبل را بر مبنای آنها انتخاب کنید.

۷. احتمال کثیف شدن مبل را در نظر بگیرید

اگر متاهل و دارای فرزند هستید، باید احتمال کثیف شدن مبل را در نظر بگیرید؛ پس بهتر است رنگ‌هایی را انتخاب کنید که راحت‌تر تمیز می‌شوند و کمتر کثیفی را نشان می‌دهند، رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای، خاکستری یا مشکی.

۸. به متراژ محل زندگی‌تان توجه کنید

اگر محیط زندگی شما بزرگ است، امکان بیشتری برای انتخاب رنگ یا نوع مبلمان دارید اما اگر چنین نیست بهتر است از رنگ‌های خیلی روشن و طرح‌های شلوغ پرهیز کنید تا مبل بیش از حد چشمگیر نشود.

انتخاب رنگ مبل پرطرفدار و پرکاربرد

انتخاب رنگ مبل پرطرفدار و پرکاربرد

رنگ‌های مختلف و متنوعی در سال اخیر پرفروش بوده‌اند. در پایان این مطلب، چند رنگ مبل پرطرف‌دار را معرفی می‌کنیم:

آبی مایل به سبز

رنگ آبی مایل به سبز یکی از ملایم‌ترین رنگ‌هاست که با بسیاری از رنگ‌های دیگر جلوه زیبایی ایجاد می‌کند و بسیار آرامش‌بخش است؛ به همین علت جزو پرطرف‌دارترین رنگ‌های مبلمان است. این رنگ گزینه مناسبی برای انتخاب رنگ و طرح مبل کلاسیک، انتخاب رنگ و طرح مبل سلطنتی یا راحتی است و با انواع رنگ چوب‌ مورد استفاده در ساخت مبل‌ها هماهنگی دارد.

سفید

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید رنگ و طرح مبل راحتی انتخاب کنید یا به‌سراغ مبل سلطنتی بروید: رنگ سفید یک انتخاب همیشگی است.

خاکستری

خاکستری یکی از رنگ‌های خنثی است که با اغلب دکوراسیون‌ها هماهنگ است. این رنگ طیف گسترده‌ای از روشن تا تیره را در بر می‌گیرد و دست شما در انتخاب بازتر است.

قرمز

قرمز جوان‌پسندترین و گرم‌ترین رنگ از میان رنگ‌های سال است: بهترین انتخاب برای جوانان پرشور.

زرد، نارنجی و رنگ‌های شاد

شاید خیلی‌ها این رنگ‌ها را مناسب مبل ندانند اما با دکور رنگ خنثی،‌ این رنگ‌ها محیط را غرق شور و شادی می‌کنند. لازم نیست حتما مبلمان شما یک رنگ باشد؛ می‌توان از الگوهای چند رنگ و مبل‌هایی با پارچه‌های طرح‌دار چند رنگ استفاده کرد و جلوه شیک‌تری به اتاق پذیرایی داد.

قهوه‌ای

قهوه‌ای رنگی همیشه پرطرف‌دار در انتخاب مبلمان منزل و انتخابی بدون ریسک است.

مشکی

مشکی هم در دسته رنگ‌های همیشه پرطرف‌دار است چون با هر چیزی ست می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 16 =