شومینه در محوطه‌سازی ویلا چه جایگاهی دارد؟

مهمترین بخش جدانشدنی از طراحی ویلا، طراحی محوطه آن می‌باشد. در ویلاهای شیک و مدرن امروزی از المان‌های جذاب و مختلف برای محوطه‌سازی استفاده می‌شود. ساخت شومینه یکی از جذاب‌ترین المان‌های به کار رفته در محوطه‌سازی ویلا در حال حاضر می‌باشد. شومینه در ویلا می‌تواند به عنوان نقطه کانونی در ویلا در نظر گرفته شود. در روزهای سرد زمستان نیز شومینه نقطه گرم مطلوب ایجاد خواهد کرد.

وجود یک شومینه در فضای مورد نظر باعث ایجاد حس و حال نوستالژیک و صمیمی خواهد شد. شومینه‌ها را می‌توان در انواع و اشکال گوناگون و مختلف طراحی کرد. با در نظر گرفتن نوع سبک طراحی ساختمان و محوطه‌سازی می‌توان به طراحی مطلوب و اصولی دست یافت. اغلب شومینه‌هایی که در حال حاضر برای محوطه‌سازی ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند بیشتر نقش دکوری و تزیینی دارند.

در صورت تمایل برای داشتن عنصر آتش در فضای باز ویلا می‌توان بخشی از آلاچیق را به طراحی شومینه اختصاص داد. طراحی ویلا باعث ایجاد فضای شیک و متفاوت در ویلای شما خواهد شد. در صورت تمایل به استفاده از دیگر روش‌های تامین گرما مورد نیاز در فصول سرد سال امکان استفاده از دستگاه‌های گازی و شومینه‌های برقی برای شما وجود دارد.

شومینه چیست و در محوطه‌سازی ویلا چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟

یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های گرمایشی نوستالژیک شومینه می‌باشد که برای استفاده در ویلاهای سردسیر دارای کاربرد گسترده‌ای می‌باشد. در گذشته برای گرم کردن محیط و پخت و پز به طور معمول از شومینه استفاده می‌شد. تولید دود و خاکستر یکی از مهمترین مشکلات شومینه‌های قدیمی می‌باشد. تمیز کردن خاکستر و دور نمودن دود از خانه‌ها در زمان‌های گذشته یکی از دغدغه‌هایی بود که باید برنامه‌ریزی‌های مناسب برای آن انجام می‌گرفت.

با گذشت زمان در ساخت دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی تغییرات گسترده‌ای ایجاد شد. طراحی و ساخت شومینه‌ها نیز دستخوش تغییرات بسیار زیادی شدند به نحوی که امروزه شومینه‌های برقی، گازی و الکلی در بازار موجود هستند.

شومینه چیست و در محوطه‌سازی ویلا چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟
یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های گرمایشی نوستالژیک شومینه می‌باشد

شومینه‌ها در محوطه‌سازی ویلا چه کاربردی دارند؟

در حال حاضر شومینه‌ها در انواع مختلف طراحی و ساخته شده‌اند و این امکان را برای افراد ایجاد نموده‌اند تا به منظور استفاده از منظره دلنشین شومینه با آتش سرخ قادر به تفکیک یک فضا از دیگری باشید. امروزه امکان استفاده از شومینه‌های مدرن به عنوان پارتیشن نیز برای افراد وجود دارد. از مهمترین متریالی که برای ساخت شومینه‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به شیشه، چدن و چوب نسوز اشاره کرد.

سوخت مورد نیاز این شومینه‌ها از الکل، گاز و برق تامین می‌شوند از این رو با محیط‌زیست سازگاری بالایی دارند. اکثر سایت‌های طراحی و فروش شومینه این امکان را برای افراد ساخته‌اند تا شومینه‌های مختلف را با هدف خرید مورد بررسی دقیق قرار دهند. پس از بررسی قیمت می‌توان نسبت به خرید محصول مورد نظر اقدام کرد.

طراحی شومینه سنگی برای محوطه‌سازی ویلا

شومینه‌های سنگی با ابعاد بزرگ به طور معمول وزن سنگینی دارند از این رو همچون دیگر المان‌های ساختاری ویلا به بسترسازی مناسب نیاز دارند. این بسترسازی ممکن است شامل متراکم سازی خاک، زیرسازی سنگی یا بتنی باشد. ماهیت طبیعی و متراکم سنگ باعث شده است تا این متریال از قابلیت انطباق‌پذیری نسبتا بالایی با محوطه ویلا و روشن نمودن آتش داشته باشد.

در ویلاهای مدرن به طور معمول بخشی از فضای بیرونی برای طراحی و ساخت شومینه در نظر گرفته می‌شود. با وجود محدودیت‌های ساختاری در حال حاضر امکان ساخت فرم‌های متنوع شومینه سنگی در ویلاهای شمال وجود دارد. با در نظر گرفتن عملکرد مناسب می‌توان شومینه را در ابعاد و اندازه‌های مختلف اجرا کرد. ترکیب شومینه سنگی با باربیکیو امکان آشپزی مختصر همراه با صرف غذا را در فضای اطراف شومینه برای شما فراهم ساخته است.

طراحی شومینه سنگی سنتی برای محوطه‌سازی ویلا

برای طراحی شومینه‌ها در فضای بیرون به طور معمول از متریال سنگ استفاده می‌شود. شومینه‌های سنگی سنتی دارای با محیط طبیعی دارای هماهنگی کامل هستند و برای ویلاهایی با سبک کلاسیک یا سبک روستیک می‌توان شومینه سنگی اجرا نمود. با استفاده از صندلی‌های چوبی در اطراف شومینه سنگی سنتی و کف سازی سنگی اطراف آن می‌توان در ویلا فضایی خاص و کاربردی ایجاد کرد.

از مهمترین ویژگی‌های مثبت شومینه سنگی سنتی می‌توان به ایجاد فضای محفوظ در مقابل مسیر بادهای مزاحم اشاره کرد. طراحی و ساخت این شومینه‌ها در محوطه‌سازی ویلاها باعث ایجاد فضایی متفاوت و چشمگیر خواهد شد.

طراحی شومینه سنگی سنتی برای محوطه‌سازی ویلا
شومینه‌های سنگی سنتی دارای با محیط طبیعی دارای هماهنگی کامل هستند

طراحی شومینه چدنی برای محوطه‌سازی

امروزه شومینه‌های چدنی با نام شومینه انگلیسی نیز شناخته می‌شوند. این شومینه برای ویلاها یا خانه‌هایی با سبک کلاسیک گزینه مناسبی می‌باشد زیرا با این سبک معماری دارای سازگاری و هماهنگی بیشتر است. انواع شومینه‌های چدنی امروزه به صورت هیزم سوز و گازسوز قابل استفاده می‌باشند.

طراحی شومینه آناتولی برای محوطه‌سازی ویلا

از دیگر انواع شومینه‌ها که با عنوان شومینه الکلی نیز شناخته می‌شود، شومینه آناتولی است. این نوع شومینه هم ردیف با وسایل گرماساز با سوخت سبز قرار می‌گیرد. از این نوع شومینه‌ها می‌توان در فضای کار و خانه نیز استفاده کرد. با استفاده از این نوع شومینه در فضای کاری و محیط خانه می‌توان از ایجاد مشکلات تنفسی و سردرد ناشی از دود و گازهای سمی که به دلیل سوختن ایجاد می‌شوند پیشگیری کرد.

طراحی شومینه آناتولی برای محوطه‌سازی ویلا
از این نوع شومینه‌ها می‌توان در فضای کار و خانه نیز استفاده کرد.

طراحی شومینه تبخیری برای محوطه‌سازی ویلا

پرطرفدارترین نوع شومینه که تا امروز طراحی شده است و برای تمامی افراد قابل استفاده است شومینه تبخیری می‌باشد. گرمای ایجاد شده توسط این شومینه‌ها از طریق سوخت برق تامین می‌شود. و این شومینه در گروه شومینه‌های پرتابل قرار می‌گیرد. این نوع شومینه‌های دارای قابلیت حمل راحت هستند و امکان استفاده از آن‌ها روی میز، دیوار و دیگر نقاط منزل وجود دارد.

طراحی شومینه برقی برای محوطه‌سازی ویلا

از دیگر شومینه‌هایی که در گروه شومینه‌های پرتابل و قابل حمل قرار می‌گیرد می‌توان به شومینه برقی اشاره کرد. امکان نصب و راه‌اندازی این شومینه‌ها بسیار راحت است. گرمای تولید شده در این شومینه از طریق برق تامین می‌گردد. شومینه‌های برقی در دو نوع مدرن و کلاسیک در بازار موجود هستند از این رو برای محوطه‌سازی ویلاهای سبک مدرن و کلاسیک گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

در صورتی که در رابطه با انتخاب شومینه هماهنگ با سبک معماری ویلا خود دچار تردید هستید می‌توانید با متخصصان مهراز طراحان تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =