بهترین ایده‌ها برای طراحی داخلی آپارتمان

امروز در طراحی داخلی آپارتمان تغییر و تحولات گسترده‌ای صورت گرفته است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اکثر خانواده ها امروزه از طرفداران داشتن خانه های لوکس و زیبا می باشند. امروزه در تمامی دنیا موضوعی گریبانگیر تمامی شهرهاست. گسترش روزافزون و بی رویه جمعیت شهرها و سیل مهاجرت از مناطق غیر شهری به شهری. موضوعی که تراکم جمعیت در شهرها را بالا برده و سرانه فضای مفید به ازای هر نفر را، هر روز بیشتر از پیش کاهش می دهد.

کلان شهرهای ایران نیز هم راستا با تمامی شهرهای بزرگ دنیا، درگیر این مسئله هستند. وقتی به شهری نظیر تهران نگاه می کنیم، کاملا متوجه این موضوع می شویم. در گذشته، تهران شهری بود با خانه باغ ها و خانه های ویلایی اما به دلیل افزایش جمعیت شهر، خانه باغ ها و خانه های ویلایی، جای خود را به ساختمان های بلند مرتبه و آپارتمان ها دادند. آپارتمان هایی که می توان متراژی بین ۴۰ تا ۱۰۰ متر دارند.

ایده‌های طراحی داخلی آپارتمان

ایده‌های طراحی داخلی آپارتمان

از آنجا که عمده ما ساکنان شهر، در آپارتمان هایی با چنین متراژهایی زندگی می کنیم، تصمیم گرفتیم در چند بخش مجزا، به بررسی طراحی داخلی آپارتمان با متراژ های متفاوت بپردازیم.

با بررسی کارهای دیگر طراحی داخلی آپارتمان، می توان نکات آموزنده ای را یافت و از تجربیات آنها نهایت بهره را برد. به عنوان مثال این که از یک متراژ محدود، نهایت بهره وری را داشته باشیم. چگونه پلان جانمایی را ارائه دهیم که هم شامل تمامی فضاهای مورد نیاز یک خانواده کوچک باشد و هم بیش از حد شلوغ کاری نکرده باشیم! بله! کاملاً درست است! طراحی یک متراژ محدود، یک چالش بزرگ است و حل کردن این چالش، جز با بررسی نمونه کار و دیدن و دیدن، ممکن نخواهد بود.

نکات طراحی داخلی آپارتمان

نکات طراحی داخلی آپارتمان

اولین موضوع در طراحی داخلی آپارتمان سبک طراحی مورد استفاده است. نکته ای که هم شما و هم ما بدان آگاهیم، این است که در متراژ پایین آپارتمان ها باید سراغ سبک های مدرن و مینیمال رفت. چرا که یک یک متراژ محدود، ظرفیت و گنجایش برخی از المان های سبک های شلوغ تر را ندارد. یا اینکه نمی توان از متریال های مورد استفاده در سبک صنعتی نظیر بتن اکسپوز در فضا بهره گرفت. نه اینکه نمی توان این کار را کرد، اما باید بسیار هوشمندانه و ظریف این کار را انجام داد. به همین دلیل، بسیاری از طراحان و معماران، به سراغ سبک های مدرن و مینیمال می روند.

از سوی دیگر، همانطور که پیش تر اشاره نمودیم، حل کردن پلان در خانه های با متراژ پایین، کمی دشوار است. این که چطور در یک فضای ۵۰ متری، نشیمن، اتاق خواب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … را داشته باشیم. در این موارد یا باید یک سایت پلان خوب داشت تا بتوان همه فضاها را جانمایی کرد و یا اینکه دست به دامن کارهای خلاقانه مانند دیوارهای حذف شونده و … شد.

نکته ی دیگری که باید در مورد طراحی داخلی آپارتمان، با دانش و تحقیق کافی اقدام نمود، انتخاب رنگ هاست. در متراژ محدود، نباید به طور ویژه به سراغ رنگ های تند نظیر قرمز و زرد رفت. چرا که استفاده از چنین رنگ هایی به طور حتم، فضا را غیر قابل استفاده در بلند مدت خواهند کرد. در متراژ پایین به طور اصولی باید به سراغ رنگ های خنثی رفت. در کنار رنگ های خنثی می توان از رنگ های شارپ بصورت تاچ یا لکه استفاده نمود.

 در مورد فضاهای غیر قابل استفاده تجدید نظر کنید

طراحی داخلی آپارتمان

اجرای ایده های جدید در مورد فضایی که مدت ها در آن زندگی کرده اید کمی سخت به نظر می رسد؛ چرا که شما به همان فضای قبلی عادت کرده اید. ممکن است در زیر تخت شما جعبه های چوبی یا جعبه های اضافه در جهت قرار دادن وسایل مختلف وجود داشته باشد و در مقابل ممکن است از تمامی فضای موجود در آپارتمان به درستی استفاده نکرده باشید.

گشتی در اطراف آپارتمان کوچک خود بزنید و فضاهایی که از آن ها استفاده ای نکرده اید را بررسی کنید. یقینأ گوشه و کنار و دیوارهایی خالی برای استفاده وجود دارند. در طراحی داخلی آپارتمان در مورد فضاهای غیر قابل استفاده تجدید نظر کنید اگر چنین فضایی پیدا کردید، به راه های استفاده از آن نیز فکر کنید. برای مثال اگر طاقچه یا لبه پنجره ای بزرگ در خانه شما وجود دارد، از آن به عنوان فضای کاری استفاده نمایید. به فکر استفاده از طبقه هایی که در گوشه ها قرار می گیرند باشید و بدین گونه از گوشه های آپارتمان که خالی مانده اند به نحو احسن استفاده کنید. 

عمق بخشیدن به فضا

عمق بخشیدن به فضا

به دلیل کوچک بودن ابعاد آپارتمان ها، طراحی داخلی آپارتمان کوچک فاقد عمق می باشد. شما می توانید با استفاده از روش هایی ساده که نیاز به فضای زیادی هم نداشته باشد، به آپارتمان خود عمق ببخشید. از قاب های سه بعدی بر روی دیوار و فرش هایی برای پوشاندن کف خانه استفاده نمایید. با اضافه کردن چند پتو و کوسن به تخت خواب و مبلمان به فضای اتاق، عمق و حالتی دنج ببخشید. به طور یقین فضاهای زیادی را پیدا می کنید که می توانید با استفاده از روش های گوناگون به انجام این کار بپردازید.

به یاد داشته باشید، عمق بخشی به فضا معنایی فراتر از تلنبار کردن وسایل خانه بر روی یکدیگر در آپارتمان های کوچک دارد. در مقابل این بدان معناست که به خوبی برای ایجاد تضادی زیبا تمرین کنیم. وسایلی را انتخاب کنید که دارای طرح، بافت و رنگ های متنوع باشند. برای مثال کوسن هایی با طرح های برجسته را روی مبلمانی که طرح آن ساده است و رنگی خنثی دارد، قرار دهید. این ترکیب حسی زیبایی از عمق و توازن ایجاد می کند.

استفاده از مبلمان بزرگ برای آپارتمان های کوچک را فراموش کنید. چرا که این کار باعث می شود فضا کوچک تر از آن چه که هست به نظر آید. به جای آن به فکر استفاده از مبلمان های کوچکی که مناسب این گونه آپارتمان ها هستند، باشید. این کار باعث باز شدن فضا شده و به چشم اجازه می دهد که چشم اندازی به تمام خانه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =