10 نکته‌ای که زمان طراحی دکوراسیون داخلی باید در نظر گرفت!

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که از نظر علمی روانشناسی نیز بسیار اهمیت دارد متخصصان معتقد هستند که طراحی دکوراسیون می‌تواند بار منفی یا مثبت برای آرامش روانی افراد خانواده و کارمندان در محیط کار داشته باشد. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله ۱۰ نکته مهم برای طراحی داخلی را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد که کمک می‌کنند محیط زیبا و در عین حال مملو از آرامش را داشته باشید.

نکات مهم در زمان طراحی دکوراسیون داخلی

شاید برای عموم مردم این تصور وجود داشته باشد که طراحی دکوراسیون منزل و محیط کار امری ساده بوده و تنها مشاهده چند سبک کمک می‌کند تا مهندسین طراح بتوانند ایده‌های ما را در ساختمان پیاده کنند. اما نباید فراموش کنیم که هر عنصر یا هر سبکی که در طراحی ساختمان استفاده می‌کنید، به شدت می‌تواند بر روی خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. بنابراین لازم است نکات زیر را در نظر بگیرید تا در نهایت خانه شما یا محل کار زیبا و آرام باشد:

– در ابتدا هدف کاری هر قسمت را مشخص نمایید.

فرض کنیم که در منزل شما چند اتاق وجود دارد. باید مشخص کنید که هر کدام از این اتاق‌ها قرار است به چه منظور استفاده شوند. قطعاً طراحی دکوراسیون اتاق خواب با طراحی دکوراسیون اتاق کار کاملاً متفاوت است. در اتاق خواب شما ساعاتی را به استراحت مشغول خواهید شد ولی اتاق خواب مخصوص این است که سطح انرژی بدن بالا باشد و بتوانید با انگیزه و با انرژی زیاد به کار بپردازید. بنابراین حتی نوع رنگ‌هایی که در طراحی این قسمت استفاده می‌شود متفاوت است. این موضوع در مورد سایر قسمت‌های خانه نیز صدق می‌کند.

طراحی دکوراسیون داخلی

– چه میزان بودجه در اختیار دارید؟

زمانی که به گروه‌های مهندسی همانند گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان مراجعه می‌کنید حتماً باید بیان کنید که قرار است برای طراحی دکوراسیون، چقدر هزینه کنید. شاید سبک‌هایی برای شما انتخاب شود که گرانقیمت بوده و شما نمی‌توانید هزینه‌ها را تامین کنید.

– قبل از خرید وسایل، سبک دکوراسیون را مشخص کنید.

ابتدا باید سبک طراحی دکوراسیون مشخص شود و سپس وسایل را براساس آن انتخاب نمایید. برای مثال شاید وسایل سنتی خریده‌اید ولی بعد از بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود که سبک مدرن برای خانه شما مناسب‌تر است. بنابراین این وسایل به کار شما نخواهد آمد.

– خانه باید فضای آزاد داشته باشد.

به هیچ عنوان به سراغ شلوغ کردن فضا نروید. این موضوع باعث می‌شود انرژی شما کاهش یافته، احساس آشفتگی و بی‌حوصلگی داشته باشید. باید در داخل خانه فضای آزاد کافی وجود داشته باشد.

– به اندازه وسایل دقت کنید.

خرید مبلمان بزرگ برای ساختمان‌های کوچک، اشتباه بزرگی است زیرا نه تنها باعث می‌شود ساختمان شما کوچکتر به نظر برسد بلکه برای چیدن آن نیز دچار مشکل خواهید شد.

طراحی دکوراسیون داخلی

– در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید.

نکته بعدی برای طراحی دکوراسیون داخلی، توجه به رنگ‌ها است. بار‌ها در مقالات متعددی پیرامون این موضوع صحبت کرده‌ایم. به طور کلی نوع رنگی که برای پوشش دیوار‌ها، سقف، کفپوش ساختمان و حتی وسایل ساختمان انتخاب می‌کنید، بر میزان روشن‌تر و بزرگتر به نظر رسیدن ساختمان تأثیر گذاشته و البته همین موضوع می‌تواند آرامش شما را بیشتر کند و یا اینکه شما را مضطرب و پریشان نماید.

– به طراحی اتاق‌ها دقت کنید.

اگر شما در خانه خود چند اتاق خواب دارید قبل از اینکه طراحی آن‌ها را شروع کنید، بهتر است کاربرد هر کدام از آن‌ها را مشخص کرده و سپس به سراغ طراحی آن‌ها بروید. برای مثال اتاقی که روشنایی بیشتری دارد برای کار و مطالعه مناسب‌تر است و باید طراحی آن را مختص امور کاری تنظیم نمایید.

– در انتخاب سبک دکوراسیون عجله نکنید.

با توجه به اینکه سبک دکوراسیون داخلی می‌تواند بر آرامش افراد خانواده تاثیر چشمگیری بگذارد، بنابراین برای انتخاب سبک طراحی، عجولانه عمل نکرده و تنها به فکر زیبایی نباشید. بهتر است از گروه طراحی خود بخواهید چند نمونه کار به شما نشان دهد که اندازه آن خانه با اندازه منزل شما یکسان باشد. در این صورت بهتر می‌توانید تصمیم‌گیری کنید. از سوی دیگر بهتر است با تمامی اعضای خانواده مشورت کرده و همچنین نظر گروه مهندسی را نیز جویا شوید. حتی این امکان وجود دارد که اگر خانه شما بزرگ‌ است، ترکیبی از چند سبک را برای طراحی دکوراسیون منزل اجرا کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی

– مسئله نورپردازی بسیار مهم است.

نکته نهم در طراحی دکوراسیون داخلی، نورپردازی است. شاید به جرات می‌توان گفت در بین ۳ فاکتور اصلی برای انتخاب سبک دکوراسیون منزل، نور یکی از همین سه فاکتور است. اگر روشنایی خانه شما کم باشد، هر اندازه هم که طراحی آن زیباتر باشد باز هم به چشم نخواهد آمد. از طرف دیگر کمبود نور در داخل محیط، خلق و خوی انسان را تغییر داده و باعث می‌شود احساس بی‌حوصلگی و افسردگی به سراغ شما بیاید. با توجه به آنچه که گفته شد اگر خانه شما از نور طبیعی محروم است، باید در نورپردازی دقت بیشتری داشته باشید تا در طول روز نیز ساختمان روشن باشد.

– به نحوه چیدمان وسایل دقت کنید.

آخرین نکته برای طراحی دکوراسیون داخلی، نحوه چیدمان وسایل است. در این زمان است که آخرین مرحله طراحی دکوراسیون اجرا خواهد شد. پیشنهاد ما این است که حتی در این زمینه نیز از گروه طراحی خود سوال بپرسید زیرا اگر خطایی در این زمینه داشته باشید تمام زیبایی ساختمان زیر سوال خواهد رفت. برای مثال یک اشتباه در چیدن وسیله می‌تواند فضای خانه شما را کوچک‌تر کند. نظرسنجی از اعضای خانواده و مشاورین طراحی قطعاً در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی
سخن پایانی

گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در خدمت شما خواهد بود تا با استفاده از ‌ایده‌های نوین و سبک‌های بسیار زیبا و جذاب، حتی کوچکترین خانه‌ها را نیز برای شما طراحی کند. ما در این مقاله 10 نکته برای طراحی دکوراسیون منزل را ارائه کرده‌ایم. توجه به تمامی این نکات در کنار مشورت گرفتن از افراد متخصص کمک خواهد کرد تا بهترین ‌ایده‌ها را برای منزل خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 6 =