آموزش مراحل ساخت استخر

به طور معمول یک استخر در چندین مرحله ساخته می‌شود. در پروژه استخرسازی مجموعه‌ای از تخصص‌ها به کار گرفته می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به معماری، عمران، مکانیک و برق اشاره کرد. ساخت یک استخر معمولا بین 8 تا 12 هفته به طول می‌انجامد.

مراحل ساخت استخر

مراحل ساخت استخر به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

مشخص کردن مکان احداث

نخستین گام ساخت استخر جانمایی می‌باشد. از این رو بهترین مکان با در نظر گرفتن تمامی شرایط باید انتخاب شود. به طور معمول استخر روباز در حیاط خانه قرار می‌گیرد. ساخت استخر نباید باعث حذف دیگر بخش‌های فضای باز شما شود. در غیر این صورت متحمل هزینه‌های اضافه خواهید شد. این نکته را به خاطر داشته باشید که مکان‌یابی استخر به اندازه ساخت استخر اهمیت دارد. یک پیمانکار قادر به ارائه پیشنهادات ارزشمند به شما خواهد بود.

مراحل ساخت استخر

در ساخت استخر نکات زیر باید در نظر گرفته شوند:

در صورتی که استخر را به دور از درخت بسازید قادر به استفاده از انرژی خورشید به صورت رایگان خواهید بود. قرار گرفتن استخر به دور از درخت علاوه بر این که باعث خواهد شد آب گرم شود، بلکه باعث کاهش ریزش تعداد شاخه‌ها و برگ‌ها به داخل استخر خواهد شد. ساخت استخر در مسیر باد تبخیر آب را افزایش خواهد داد از این رو برای حفظ سطح مناسب آب مجبور به تعویض آب استخر به صورت مرتب خواهید بود. وزش باد شدید در زمان خیس بودن نیز باعث خواهد شد تا افراد احساس سرما و لرز داشته باشند. با استفاده از نرده‌ای پوشیده و یا کاشت یک ردیف درختچه و بوته‌های شمشاد مخصوص این کار، قادر به ایجاد یک بادگیر زیبا خواهید بود.

از قرار دادن استخر زیر سیم تلفن و سیم‌های برق نیز باید خودداری کرد. از قرار دادن کابل‌های برقی روی خطوط فاضلاب مدفون نیز تا حد امکان باید خودداری کرد. با ساخت استخر در جلوی خانه قادر به مراقبت از شناگران به ویژه کودکان خواهید بود. در زمان تعیین کردن محل ساخت استخر باید اطمینان حاصل کنید که برای نصب لوازم جانبی همچون دوش آب گرم، تخت‌های مخصوص و ابزارهای مورد نیاز فضای کافی وجود دارد.

طراحی نقشه‌کشی و پلن

مهمترین بخش ساخت یک استخر را طراحی آن تشکیل می‌دهد. همواره توصیه می‌شود برای ساخت استخر طرحی اساسی ارائه دهید. از مهمترین مواردی که در طراحی نقشه و پلن استخر باید در نظر گرفته شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نحوه به نظر رسیدن استخر( استخر گرد، مربع یا مستطیل کدام را ترجیح می‌دهید؟)
 • عمق استخر
 • تعداد ورودی و خروجی‌ها

ابعاد استاندارد ساخت استخرهای خانگی به طور معمول 3* 6.1 متر، 4.6*9.1 متر و 6.1* 12 متر می‌باشد. عمق استخرهای خانگی همچنین ممکن است بین 1.2 تا 4.6 متر باشد. در ساخت استخر خانگی این نکته باید در نظر گرفته شود که افزایش عمق استخر نیاز دیوارها به تقویت را افزایش می‌دهد. همچنین لازم به ذکر است که هرچه طراحی استخر پیچیده و خاص‌تر باشد، هزینه کل نیز افزایش خواهد یافت.

حفاری و گودبرداری

پس از این که در رابطه با نکات فوق با پیمانکار استخر به توافق رسیدید، کار ساخت استخر با گودبرداری در محل مشخص شده آغاز خواهد شد. برای ساخت استخر ممکن است پیمانکاران به بیل مکانیکی و دیگر ماشین‌آلات سنگین نیاز داشته باشند. یکی از مهمترین مراحل ساخت استخر، گودبرداری است زیرا اجرای صحیح دیگر اجزای استخر به انجام درست گودبرداری وابسته می‌باشد. در این مرحله به مجوز ساخت و ساز مسکونی در پرونده خود نیاز خواهید داشت.

حفاری و گودبرداری

تسطیح خاک و لوله‌کشی

پس از گودبرداری نوبت به تسطیح خاک و زیرسازی کف استخر در ساخت استخر خواهد رسید. در این مرحله سطح زیرین با استفاده از لایه‌ای ضخیم از ماسه بادی پوشانده خواهد شد. سپس سطح زیرین به طور کامل صاف و فشرده خواهد شد. برای تسطیح خاک استخر چندین روش وجود دارد. کف برخی از استخرها مسطح است در حالی که کف برخی دیگر به صورت شیب‌دار ساخته می‌شود. سطوح شیب‌دار استخرهای خانگی دارای یک انتهای عمیق و یک انتهای کم‌عمق هستند. در نصب استخرهای فایبرگلاس از پیش ساخته شده، استخر در محل گودبرداری تسطیح شده نصب می‌گردد.

در استخرهای بتنی به طور معمول پس از این مرحله اقدامات زیر انجام می‌گیرند:

 • آرماتوربندی
 • قالب‌بندی
 • سیم‌کشی
 • لوله‌کشی
 • بتن‌ریزی

آرماتوربندی

پس از گودبرداری در ساخت استخر نوبت به آرماتوربندی خواهد رسید. کف و دیواره‌های محل گودبرداری شده در این مرحله با استفاده از شبکه مش آرماتوربندی خواهند شد. به منظور ایجاد شکل و استحکام این ساختار ایجاد می‌شود. دیوارهای استخر شما باید صاف، مسطح و همسو با یکدیگر باشند. پس از آرماتوربندی، سیم‌کشی و لوله‌کشی اطراف آرماتورها با استفاده از صفحات مخصوص فلزی یا چوبی قالب‌بندی می‌شوند.

لوله‌کشی استخر

تمام شبکه لوله‌کشی مورد نیاز در این مرحله نصب خواهد شد. در این مرحله پیمانکار باید برای نصب سیستم‌های گردش آب و تصفیه آب استخر در این مرحله یک متخصص لوله‌کشی استخر استخدام نماید. این شبکه شامل بخش‌هایی همچون تخلیه، اسکیمرها، شیرهای 2 و 3 طرفه، فیلتر تصفیه و پمپ‌های تصفیه می‌باشد. این سیستم وظیفه پر کردن، خالی کردن، تصفیه و انتقال آب به سراسر استخر را بر عهده دارد.

تجربه و تخصص لوله‌کشی در زمینه لوله‌کشی استخر از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. یک لوله‌کش بی‌تجربه قبل از اتمام کار قادر به بهم ریختن استخر شما خواهد بود. این نکته را به خاطر داشته باشید که سیستم‌های لوله‌کشی با توجه به شرایط ساختمانی که در آن ساکن هستید ممکن است متفاوت باشد.

لوله‌کشی استخر

سیم‌کشی

مرحله مهم قبل از روکش کردن (قالب‌بندی و بتن‌ریزی) استخر سیم‌کشی می‌باشد. برای سیم‌کشی سیستم آب ورودی، تخلیه، تصفیه آب و روشنایی به متخصص برق باتجربه در زمینه ساخت استخر نیاز خواهید داشت. این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد زیرا سیم‌کشی نامناسب و آب ترکیب بسیار خطرناکی خواهد بود. همواره توصیه می‌شود از پیمانکار خود بخواهید در این زمینه توصیه‌های مهم را در نظر بگیرد زیرا سیم‌کشی اشتباه خطر بروز شوک الکتریکی به شناگران را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

مراحل دیگر ساخت استخر شامل بتن‌ریزی، عایق‌کاری، آب‌بندی استخر، سرامیک کاری و نصب سیستم‌های استخر می‌باشند.

سیستم های استخر که در ساخت این سازه باید در نظر گرفته شوند نیز شامل موارد زیر هستند:

 • تهویه استخر
 • گرمایش محیط استخر
 • گرمایش آب استخر
 • تصفیه آب استخر
 • تصفیه شیمیایی و میکروبی آب استخر
 • الکتریکال استخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 18 =