دیزاین طراحی منزل کوچک

دیزاین طراحی منزل به نحو صحیح به ما کمک خواهد کرد تا از فضاهای موجود در منازل کوچک بهترین استفاده را ببریم. در وهله نخست ممکن است دیزاین طراحی منزل کوچک را سخت و دشوار ببینید و بخواهید مانند منازل بزرگ فضاهای مختلف را در آن تفکیک نکنید. اما باید به خاطر داشت که تجربه طراحان داخلی ثابت کرده است که با تفکیک فضا می‌توان آرامش ایجاد کرد. برای طراحی دیزاین منزل کوچک می‌توانید از ایده‌های زیر بهره بگیرید.

ایده های طراحی دیزاین منزل کوچک

استفاده از درب‌های آکاردئونی

از بهترین روش‌ها برای استفاده از فضا در منازل کوچک استفاده از درب‌های آکاردئونی است. این درب‌ها در جداسازی فضاهای مختلف به شما کمک خواهند کرد. یک درب آکاردئونی بسته مانند دیوار عمل می‌کند.

استفاده از مکعب‌های متحرک در دیزاین طراحی منزل

می‌توان در دیزاین طراحی منزل کوچک فضاهای خصوصی و اتاق‌خواب را در کابین‌های مکعبی قرار داد. در بخش زیرین اکثر این مکعب‌ها چرخ وجود دارد. در این حالت دست طراح برای تغییر دیزاین طراحی منزل باز خواهد بود.

استفاده از تخت خواب تاشو

تختخواب‌های تاشو از ابتدا برای طراحی دیزاین منزل کوچک طراحی شده‌اند و باعث بزرگ به نظر رسیدن منازل کوچک خواهند شد. در مواقع نیاز می‌توان تخت‌ها را جمع کرد و سپس آن‌ها را به حالت قبل برگرداند. بیشتر این تختخواب‌ها همراه با قفسه‌ها و استندهایی از جنس خود طراحی و هماهنگ می‌شوند. از این رو علاوه بر تخت به قفسه و کشوهای کاربردی نیز دسترسی خواهید داشت.

استفاده از تخت خواب تاشو

استفاده از دیوارهای متحرک

دیزاین طراحی منزل و فضاسازی در آن موضوعی جدید نیست. استفاده از دیوار متحرک یکی از روش‌های جدید بزرگ نشان دادن منازل کوچک است. این دیوارها به طور معمول روی ریل سوار شده و به نرمی عقب و جلو می‌روند.

استفاده از آینه در دیزاین طراحی منزل کوچک

قرار دادن آینه‌ها در فضاهای مختلف باعث می‌شود تا فضای مورد نظر بزرگ‌تر و دل‌بازتر به نظر برسد. تا حد امکان سعی کنید در دیزاین طراحی منازل از آینه‌های بیشتر استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه منازل کوچک به صورت پازل

میز و کابینت‌های آشپزخانه بهتر است به نحوی طراحی شوند که مانند قطعات پازل به داخل یکدیگر فرو روند. در این حالت مواقعی که کاری برای انجام دادن در آشپزخانه نداشته باشید این قطعات جمع شده و فضای بسیار کمی را اشغال خواهند کرد.

آویز کردن برخی از وسایل برای طراحی دیزاین منزل

در آشپزخانه کوچک می‌توان برخی از وسایل تزئینی و ضروری را از سقف آویزان کرد. به عنوان مثال به جای قرار دادن گلدان مورد علاقه خود می‌توانید آن را با ریسمان‌های محکم و زیبا از سقف آویزان کنید. با این کار فضاهای مفید دیگر اشغال نخواهند شد.

استفاده از کمدهای همه‌کاره

از دیگر ایده‌های طراحی دیزاین منزل می‌توان به استفاده از کمدهای همه‌کاره در آن‌ها اشاره کرد. بدون شک برای قرار دادن کتاب، تلویزیون و کشو لباس‌ها به فضای کافی نیاز خواهید داشت. با طراحی کمد همه‌کاره می‌توان به این فضا مورد نیاز به راحتی دست یافت. بهتر است به دنبال طراحی کمدی باشید که سقف آن حکم تخت خواب را برای شما داشته باشد.

استفاده از دیوار شیشه‌ای

به منظور بزرگ جلوه دادن منازل کوچک توصیه می‌شود از دیوارهای جداکننده شیشه‌ای استفاده کنید. در این صورت چشم‌ها با موانع بصری کمتری برخورد خواهند داشت و آرامش بیشتری را تجربه خواهید نمود. لازم به ذکر است که دیوارهای شیشه‌ای حریم خصوصی ایجاد نمی‌کنند. از این رو برای فضای خواب بهتر است از شیشه‌های مات استفاده کنید.

قفسه‌بندی دیوارهای منزل

از دیگر ایده‌های دیزاین طراحی منزل می‌توان به قفسه‌بندی دیوارها اشاره کرد. با به‌کارگیری خلاقیت و سلیقه خود در دیزاین طراحی منزل کوچک و قفسه‌بندی دیوارها از سقف تا کف به فضای مفید بیشتری دسترسی خواهید داشت. این قفسه‌ها فضای بیشتری را در اختیار شما قرار خواهند داد و امکان چیدن کتاب‌ها و وسایل تزئینی، یادگاری‌های سفر و گلدان‌ها در آن برای شما وجود خواهد داشت. با این روش دیگر به میز و استندهای جاگیر نیازی نخواهید داشت.

قفسه‌بندی دیوارهای منزل
قفسه‌بندی دیوارهای منزل کوچک

ترکیب رنگ سفید و چوب در دیزاین طراحی منزل

ترکیب رنگ سفید و چوب به عنوان یکی از ترکیب رنگ‌های پرطرفدار برای چیدمان منازل کوچک محسوب می‌شوند. این دو رنگ برای فضاسازی در منازل کوچک کاربرد قابل‌توجهی دارند زیرا باعث بازتر به نظر رسیدن محیط خواهند شد. برای اکثر افراد چوب طبیعی آرامش و آسایش خیال را به همراه دارد و سرد بودن رنگ سفید را کاهش می‌دهد.

استفاده از رنگ‌های مختلف برای جداسازی فضاها

یکی از روش‌ها استفاده از رنگ‌های مختلف به جای استفاده از دیوارها و قفسه‌های جداکننده می‌باشد. کف و دیوار فضاهای مختلف را با توجه به کاربری انتخابی آن‌ها رنگ متفاوت بزنید.

استفاده از رنگ‌های پررنگ

در صورت استفاده از رنگ‌های روشن و مایل به سفید برای کف و سقف توصیه می‌شود چندین وسیله با رنگ‌های تند و سرزنده را نیز در فضای مورد نظر قرار دهید.

استفاده از فضاهای خالی زیر تخت

همواره توصیه می‌شود برای دیزاین طراحی منزل تخت خوابی سفارش دهید که امکان استفاده از فضای زیر آن نیز برای شما وجود داشته باشد. بسیاری از طراحان در طراحی نخستین تخت کشوهایی قرار دادند تا بتوان ملحفه‌های تمیز و لباس‌ها را در آن‌ها قرار داد. این تخت‌ها برای خانه‌ها و اتاق‌های کوچک گزینه مناسبی به نظر می‌رسند.

انتخاب مبلمان با ارتفاع کم برای دیزاین طراحی منزل کوچک

هرچه مبلمان انتخابی شما دارای ارتفاع بیشتر باشد باعث کوچک به نظر رسیدن فضای مورد نظر خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود برای دیزاین از مبلمان با ارتفاع استاندارد استفاده نمایید. این وسایل در عین راحتی باعث بزرگ به نظر رسیدن فضای مورد نظر خواهند شد.

انتخاب مبلمان با ارتفاع کم برای دیزاین طراحی منزل کوچک
مبلمان با ارتفاع استاندارد در منزل کوچک

پرهیز از وسایل بزرگ و تجملاتی

آویزان بودن یک لوستر بزرگ و سنگین در چیدمان پذیرایی منازل کوچک با فضای مورد نظر سنخیت ندارد و این امر باعث می‌شود لوستر زیبایی خاص خود را از دست بدهد.

حذف وسایل غیرضروری

در دیزاین برای تمام وسایل غیرضروری موجود در زندگی امروزی جای کافی وجود نخواهد داشت. توصیه می‌شود وسایل مورد نیاز خود را با دقت بالا انتخاب نمایید. در صورتی که برنامه تلویزیونی نگاه نمی‌کنید و از لپ‌تاپ برای مشاهده فیلم‌ها استفاده می‌کنید به تلویزیون نیازی نخواهید داشت. در صورت وجود اجاق‌گاز در آشپزخانه می‌توان از ماکروفر صرف‌نظر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 2 =