طراحی پلان ویلا ساده و مینیمال

طراحی پلان ویلا مینیمال در راستای طراحی ویلا مینیمال محقق می‌شود که یکی از سبک‌های طراحی ویلا محبوب است. مدرن گرایی و ارتباط حداکثری با فضاهای طبیعی سایت ویلا، منجر به رواج گسترده این سبک شده است. مینیمالیسم در طراحی و اجرای ویلا،رویکردی است عمل گرایانه که صرفا بر مبنای نیازهای سکونتی و خدماتی ساکنان ویلا شکل می‌گیرد و دارای کمترین اجزای ساختاری و جداکننده‌های متمایز است.

بدین رو تقسیم بندی‌های فضایی-کالبدی به حداقل کاهش می‌یابد. فضاهای باز و روشن با پیوند قوی فضایی –بصری و همچنین کالبدی، با فضاهای واسط و محوطه ویلا، دهانه‌های وسیع برای جای دادن بازشوهای عریض و تم‌های رنگی سفید و خنثی، چارچوب اصلی طراحی داخلی ویلا مینیمال و به تبع، پلان ویلا را شکل می‌دهند.

معماری مینیمالیستی چیست؟

به طور عمومی معماری مینیمالیستی می‌تواند در یک جمله تعریف شود: ساده سازی یک بنا تا حد نیازهای عملکردی و فرم‌های پایه‌ای متشکل از احجام مکعب مستطیلی و راست گوشه با کمترین پیچیدگی. به تبع ساخت ویلا مدرن با گرایش مینیمال دارای سادگی افراطی در تمام ابعاد، از طراحی پلان ویلا و طراحی داخلی ویلا تا طراحی نمای ویلا نمود می‌یابد. این سادگی و حداقل گرایی منجر به تمرکز حواس بر زیبایی‌های طبیعی پیرامون ویلا می‌شود، که در واقع ماهیت ویلا سازی را توجیه می‌کند. وجود شیشه بندی‌های گسترده و بازشوهای شفاف و کشویی این امر را تقویت می‌کند.

پلان ویلا مینیمال شالوده طراحی داخلی مینیمال را شکل می‌دهد. پلان باز، نبود اجزای کالبدی جداکننده و سیرکولاسیون آزاد در سراسر بنا ویژگی شاخص آن می باشد. تمایزات کاربری در اکثر فضاها با تغییر جزئی کفسازی، اختلاف سطح و مبلمان نمود می‌یابند.

پلان ویلا مینیمال عموما از هندسه‌‌های ساده فضاها شکل می گیرد. چیدمان ها به صورت هدفمند و عملکردگرایانه هستند. در عین حال که ممکن است بهینه سازی و تراکم در بعضی فضاسازی ها با کمترین هدر رفت فضایی وجود داشته باشد، اغلب بخشها بزرگتر و باز شکل می گیرند تا انرژی سیال مابین مبلمان و فضاها جریان یابد. هدف، دست یابی به فضاهای ساده و تمییز است که حسی از نظم و آرامش نظم و آرامش را صرفنظر از ابعاد فضا برانگیزد.

معماری مینیمالیستی چیست؟
پلان ویلا مینیمال عموما از هندسه‌‌های ساده فضاها شکل می گیرد.

ویژگی پلان ویلاهای مینیمال

فرم هگای ساده، پلان های باز طبقات، دیوارهای داخلی مینیمال و تاکید بر دید و منظرها و بهره مندی گاز نور طبیعی در فضاها ویژگی بسیاری از پلان ویلاهای مینیمال هستند. این ویژگی ها را می توان افراط در خصوصیات طراحی ویلا مدرن تعبیر کرد، در تضادی آشکار با طراحی ویلا کلاسیک که تزئینات، تجمل گرایی و مرزبندی های فضایی-کالبدی، شاخصه اصلی آن می باشد. در طراحی پلان ویلا مینیمال، مرزبندی کالبدی فقط در حد ضرورت شکل می گیرد و بیشتر فضاها انعطاف پذیر و برای اهداف مختلفی تعریف می‌شود.

در شمال ایران به خاطر اقلیم مرطوب اغلب خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته می‌شوند و با گسترش شهرها و فشرده سازی بافت مسکونی از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد ولی در حومه و شهرک‌ها ویلا سازی ادامه دارد.

این پلان ویلایی کوچک فضای پذیرایی و آشپزخانه به صورت پلان باز و با متراژ ۲۹٫۲۹ متر مربع طراحی شده.

در این پلان ویلایی ساده و کوچک یک اتاق خواب مستر با متراژ ۱۴ متر مربع و اتاق خواب دیگر با متراژ ۹٫۵۷ متر مربع در نظر گرفته شده است.

فضای سرویس بهداشتی و حمام به صورت مشترک با متراژ ۴٫۲۲ متر مربع در نظر گرفته شده است.

مطابق اغلب ساختمان‌های ویلایی در این طرح نیز سقف به صورت شیبدار درنظر گرفته شده.

پلان همکف این طرح به صورت پلان مبلمان در اختیار شما قرار گرفته و محل ستونها در طرح مشخص شده است.

نقشه پلان ویلایی ساده و کوچک ، مقطع و نماها با مقیا س ۱/۱۰۰رسم شده که ضخامت و رنگ خطوط جهت تهیه پرینت و پلات به صورت استاندارد در نظر گرفته شده .

اصول طراحی ویلا را بهتر بشناسیم

اصول طراحی ویلا را بهتر بشناسیم
آشنایی با اصول طراحی ویلا

انتخاب محوطه فضای سبز

در طراحی ویلا لوکس در نظر گرفتن محوطه سبز اهمیت زیادی دارد. ماهیت طراحی و ساخت ویلا به شکلی است که حتما باید محوطه ای را برای ایجاد فضای سبز در نظر گرفته و ساختمان ویلا را در آن قرار دهید. حال بسته به این که پتانسیل محوطه و متراژ زمین در اختیار شما چه مقدار باشد، برای متراژ محوطه فضای سبز تصمیم گیری خواهد شد. بدیهی است که هر چه فضای سبز گسترده‌تر باشد، در نهایت امکانات بیشتری در آن جای خواهد گرفت و می‌توان محوطه ویلا را به شکلی کاربردی تر و زیباتر تجهیز نمود.

ایجاد فضای سبز

پس از آن که محوطه سازی ویلا و مساحتی به آن اختصاص یافت انتخاب شد، نسبت به ایجاد فضای سبز تصمیم گیری می‌شود. ایجاد فضای سبز با توجه به منطقه جغرافیایی، پتانسیل کاشت گل و گیاهان مختلف، بودجه و سایر موارد طراحی و اجرا خواهد شد. هر چه که فضای سبز وسیع تر و زیباتر باشد و از المان‌های درخت، سبزه، گل‌های مختلف و بوته‌های گوناگون بیشتر استفاده شود، زیبایی و سرسبزی بیشتری در محوطه فضای سبز ویلا به ارمغان می‌آورد.

این درست چیزی است که در ویلاها می‌خواهیم؛ دسترسی به یک ساختمان زیبا که در قلب منطقه‌ای سرسبز واقع شده باشد. اما همیشه شرایط لازم برای احداث چنین محوطه ای به راحتی فراهم نیست. زمین‌های مستطیل شکل طولانی، که عرض و طول آن‌ها تناسب درستی با یکدیگر ندارند، زمین‌های شیب دار تند یا زمین‌های دارای نواقص، همگی باعث می‌شود تا امکان طراحی فضای سبز و طراحی ساختمان ویلا، با مشکلات زیادی روبرو شود. به همین دلیل لازم است تا این مراحل را به دست تیم‌های حرفه‌ای بسپارید.

احداث ساختمان به شکل باز

ساختمان ویلا باید به شکل باز طراحی شود، به این معنا که از دیوارهایی با پنجره و شیشه‌های قدی تا حد امکان استفاده شود و به خوبی نور از محوطه بیرون به داخل تابانده شود. چیزی که در فرمول طراحی ویلا در بخش احداث ساختمان می‌خواهیم قرار گرفتن ساختمان جایی در میان فضای سبز است. البته در صورتی که این امکان در محوطه ویلا وجود داشته باشد، بهترین و ایده‌آل‌ترین فرمول طراحی ویلا، قرار گرفتن آن در میانه محوطه به شکلی است که در هر ضلع از ساختمان، مماسی با فضای سبز داشته باشیم. در غیر این صورت ساختمان ویلا در یک طرف واقع شده و سمت دیگر آن به فضای سبز اختصاص خواهد یافت.

تعبیه استخر و سایر تجهیزات تفریحی

ساخت استخر و سایر تجهیزات تفریحی گام بعدی است که در محوطه سازی ویلا به آن پرداخته می‌شود. در این گام لازم است که از تجهیزات تفریحی چون آلاچیق، استخر، زمین بازی کودکان و … تا حد امکان استفاده گردد. توجه داشته باشید که این موارد به پتانسیل فضای سبز و میزان وسعت آن بستگی دارد. بدیهی است که تعبیه استخر در یک محوطه فضای سبز محدود معنای چندانی نخواهد داشت و در این شرایط در صورتی که اصرار به ساخت استخر وجود داشته باشد، استخر را به صورت استخر سرپوشیده در طبقه منفی یا همکف ویلا احداث می‌کنند.

تعبیه استخر و سایر تجهیزات تفریحی
ساخت استخر و سایر تجهیزات تفریحی گام بعدی است که در محوطه سازی ویلا به آن پرداخته می‌شود.

نرده کشی و حصار بندی

نرده کشی و حصار بندی بخش بعدی کار را به خود اختصاص می‌دهد. لازم است که سرتاسر و دور تا دور محوطه ویلا را نرده کشی کرده و حصارهای بلند برای ایمن سازی و به نوعی جدا کردن محوطه به کار ببرید. در حال حاضر انواع و اقسام نرده‌ها و حصارهای فضای سبز وجود دارد که می‌توان از آن ها بهترین بهره برداری برای زیباکردن و در عین حال ایمنی سازی محیط را برد.

ایمنی سازی

ایمن سازی گام آخر طراحی و ساخت ویلا است. لازم است که از تمام تجهیزات ایمنی، دزدگیر، دوربین مداربسته و … در طراحی ویلا لوکس استفاده شده و آن را به طور کامل در برابر تهاجم و ورود غیرقانونی مقاوم سازی کرده و ایمن نمود. به این شکل می توان اوقات خوش و فراموش نشدنی در ویلا سپری کرده و از فضای فرح بخش و عالی آن لذت برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پنج =