روف گاردن در ساخت ویلا

با افزایش بی رویه ساخت و ساز و کاهش فضای سبز در دسترس استفاده از فضای پشت‌بام و ساخت روف گاردن به عنوان راه حلی جهت افزایش سرانه فضای سبز به شمار می‌رود. از فواید روف گاردن ویلا می‌توان به کاهش آلودگی هوا خصوصا در شهرهای پرجمعیت مثل تهران اشاره کرد.

با توجه به افزایش جمعیت و زیاد شدن آپارتمان سازی تمایل افراد به استفاده از فضای سبز رو به افزایش است. از این جهت طراحی روف گاردن ویلا اهمیت زیادی پیدا کرده است.

طراحی و اجرای روف گاردن ویلا نیازمند مهارت و تخصص خاصی است، بنابرین بهتر است برای اجرا از متخصصین ماهر در این زمینه کمک گرفته شود.

هزینه طراحی روف گاردن ویلا با توجه به المان‌های استفاده شده در طراحی متفاوت است. یکی دیگر از موارد در تعیین هزینه روف گاردن ویلا تاثیر گذار است، ابعاد پشت‌بام ویلای مورد نظر است. منظور از المان‌های ویلا روف گاردن ، ساخت استخر، آلاچیق مبلمان و .. می‌باشد.

ویلا روف گاردن

از المان‌های اصلی طراحی ویلا روف گاردن، استفاده از گیاهان است. در واقع گیاهان به فضا روح می‌بخشند و عنصر اصلی طراحی به شمار می‌روند. در ویلا روف گاردن از گیاهان مقاوم استفاده می‌شود.

پرهزینه‌ترین بخش طراحی روف‌گاردن ویلا محوطه سازی برای کاشت گیاهان است زیرا آماده کردن بستر لازم برای کاشت گیاهان عملیات پیچیده و زمان‌بری است. در برخی موارد برای کمتر شدن هزینه و بالا رفتن سرعت اجرای روف گاردن ویلا از فلاور باکس‌های بتنی برای کاشت گیاهان استفاده می‌شود.

اگر فضای روف‌گاردن بزرگ باشد در طراحی ویلا روف گاردن می‌توان برای زیبا سازی بیشتر محیط روف‌گاردن از آبنما و در طراحی‌های پیچیده‌تر از استخر استفاده کرد.

بالطبع هرچه طراحی پیچیده‌تر باشد قیمت ویلا روف‌گاردن بالاتر می‌رود. یکی دیگر از المان‌های اساسی در طراحی روف گاردن ویلا نور پردازی آن است.

معمولا عمده استفاده از روف گاردن در شب است. به همین علت نورپردازی نقش مهمی در زیبایی و روشنایی فضای ویلا روف‌گاردن ایفا می‌کند.

ویلا روف گاردن
هرچه طراحی پیچیده‌تر باشد قیمت ویلا روف‌گاردن بالاتر می‌رود

طراحی روف گاردن مدرن

در طراحی روف‌گاردن مدرن ویلا می‌توانید از دیگر المان‌ها مثل آبنما، آلاچیق نیز استفاده کنید و محیطی زیبا و آرامش بخش به وجود آوردید.

نکته بسیار مهمی‌ که وجود دارد و باید بدانید این است که روف‌گاردن ویلا به طور نرمال در هر متر مربع 500 کیلوگرم بار می‌تواند تحمل کند و این محدودیت برای سلامت و اجتناب از آسیب به سازه شماست اما این میزان بطور معمول بیان شد و با اقدامات مناسب می‌توان این میزان را کمی‌ افزایش نیز داد اما باید بدانید که هرچه این بار کمتر باشد بهتر خواهد بود.

روند شروع کار برای اجرای روف‌گاردن

۱.بازدید از پروژه

۲.ارسال نقشه بردار جهت برداشت و تهیه نقشه ازبیلت

۳.تهیه نقشه‌های دو بعدی نسبت به خواسته‌های کارفرما وتایید نقشه

۴.تهیه نقشه‌های فاز دو و اجرایی

۵.تهیه نقشه‌های مکانیکال و آبیاری

۶.اجرای عایق کاری (ایزوگام) و آبندی کف بام

۷.اجرای لایه ملات محافظ روی ایزوگام (ملات نرمه)

۸.اجرای عملیات آهنگری و اجرای کف کاذب و سازه‌های موجود منطبق با طراحی

۹.اجرای زیر ساخت الکتریکال و مکانیکال

۱۰.اجرای لایه‌های زهکشی گلدان‌ها (نمد محافظ-دریناژیا شانه تخم مرغی-نمد فیلتر)

۱۱.اجرای متریال کف و بدنه‌ها (بصورت خشک و ماسونری)

۱۲.عملیات خاکریزی و کاشت گل و گیاهان

۱۳.نصب تابلو برق و سربندی چراغ‌های روشنایی‌های محوطه بام و گلدانها

روند شروع کار برای اجرای روف گاردن
عملیات خاکریزی و کاشت گل و گیاهان

متریالهای که در طراحی روف گاردن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند

1-انواع چوب پلاست که برای کف و بدنه به کار می‌رود

2-انواع واش بتن‌ها برای کفسازی

3-سنگ‌های مختلفی نیز در بام سبز به کار می‌روند

4-ورق‌های آهنی با استیل cnc شده برای پوش بدنه‌ها

از آنجا که محدودیت وزنی داریم، در طراحی روف‌گاردن ویلا از متریال و المان‌هایی بخصوصی استفاده می‌شود. که با روش‌های نانو تهیه و تولید شده‌اند. برای مثال می‌توان به ترموود‌ها اشاره کرد.

ترموود چوب‌هایی سبک و مقاوم هستند، که برای آلاچیق‌ها، پرگولا، کف و نما و دیواره‌های استخر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترموود‌ها نوع خاصی از چوب هستند که بدلیل فراوری با مکانیزم پیشرفته حرارت، نسبت به چوبهای دیگر دارای استحکام و ماندگاری بیشتری است.

در حالت کلی برای تولید این محصول از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود.

ترمووود در برابر کپک، حشرات موذی، موریانه، ساس و قارچ نیز بسیار مقاوم است.

علاوه بر موارد بالا، در رنگ و شکل ثبات بی‌نظیری دارد به طوری که سالیان سال زیبایی خود را حفظ می‌کند.

استخر در روف‌گاردن ویلا

پیش از این اشاره کردیم که شما در طراحی روف‌گاردن ویلا خود می‌توانید از استخر در پشت بام ویلا نیز بهره‌مند شوید.

ایده استخر در روف گاردن ویلا مدرن بسیار جذاب و پرطرفدار است اما ممکن است کم‌تر کسانی این تصمیم را قطعی و اجرایی کنند چرا که هزینه طراحی و ساخت استخر در طراحی روف‌گاردن ویلا مدرن کمی ‌نسبت به روف گاردن‌های معمولی بیشتر خواهد بود.

استخر نیاز به بستر و پیکربندی متفاوت‌تری نسبت به خاک برای پرورش گیاهان است.

همینطور برای سیستم تخلیه و تعویض آب استخر و علاوه بر این هزینه‌ها شما نیز باید برای نگهداری و تعمیرات و یا سرویس سالیانه آن هزینه‌هایی متحمل شوید.

و در کنار اینها باز هم به‌علت محدودیت وزن در سازه شما از تنوع کمتری در المان‌های طراحی و اجرای روف‌گاردن برخوردار خواهید بود.

با همه‌ی این موارد خود را در استخری تصور کنید که در ارتفاع بنای ویلا مدرن خود قرار گرفته و از بالا دامنه دید وسیعی دارید.

متوجه می‌شوید ارزش این هزینه‌ها چه مادی و چه هزینه در صرف وقت و زمان برای رسیدگی را خواهد داشت.

استخر در روف گاردن ویلا
استخر نیاز به بستر و پیکربندی متفاوت‌تری نسبت به خاک برای پرورش گیاهان است.

نکته

نکته دیگری که ممکن است به اندازه سایر موارد در طراحی روف گاردن ویلا مدرن به آن توجه نشود، نورپردازی روف گاردن ویلا است.

نور پردازی روف‌گاردن در شب تاثیر بسیار زیادی در نمای شب دارد اگر بخواهیم راحتتر و قابل درک تر بگوییم میتوان گفت روف گاردن ویلا مدرن در شب با نورپردازی روح و جان می‌گیرد پس این نکته که باید بدانیم در کدام نقاط از این نور‌ها استفاده کنیم و آنها را به درستی در محل مناسب رسم کنیم بسیار مهم است.

همچنین در طراحی روف‌گاردن مدرن ویلای خود بهتر است از ایجاد یه نقطه کانونی یا نقطه تمایز استفاده کرد مانند استفاده از آبنما که بسیار جلوه با شکوهی به روف گاردن شما خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 16 =