طراحی داخلی رستوران و نکاتی که باید بدانید!

طراحی داخلی رستوران یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام تاسیس یا بازسازی رستوران خود باید به آن توجه داشته باشید. ظاهر و نمای داخلی رستوران بر جذب مشتری بسیار اثر می گذارد. نوع مکان رستوران در تعیین سبک و طراحی آن بسیار اثرگذار است. در کل طراحی داخلی رستوران به دو بخش طراحی داخلی و طراحی خارجی رستوران تقسیم می‌شود. امروز می‌خواهیم برای شما طراحی داخلی دو نوع رستوران سنتی و رستوران مدرن را توضیح دهیم.

طراحی داخلی رستوران به سبک ایرانی

طراحی داخلی رستوران به سبک ایرانی

طراحی داخلی رستوران سنتی سبک ایرانی دارای ویژگی‌هایی است که بسیار ارزش بالایی دارد و با دیگر سبک‌ها بسیار متفاوت است. این نوع از طراحی ویژگی‌هایی همچون طراحی مناسب، فرم درست پوشش، محاسبات دقیق، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، سقف‌های بلند، ستون‌های بلند و بالاخره تزیین‌های بسیار ساده اما خاص که فقط مختص طراحی ایرانی‌ها است مورد توجه قرار میگیرد.

قرار گرفتن فرم، بافت و رنگ هر کدام از عناصر در ساره منطقی خود در طراحی داخلی، یکی از موارد مهم این قواعد و اصول می باشد. در طراحی رستوران سنتی نیز از همین سبک ایرانی پیروی می‌کنند. در طراحی رستوران ‌ها معمولا از سقفی‌های کوتاه برای ایجاد محیطی صمیمی استفاده می‌شود.

از قدیم در هنگام انجام طراحی رستوران‌های سنتی بر این باور بوده‌اند که باید آنجا دارای دو محیط سرباز و سرپوشیده باشد. این سخن به این معنی است که در طراحی رستوران‌ها در فصل‌های گرم از محیط سرباز استفاده ‌شده و در فصل‌های سرد با استفاده از محیط سرپوشیده بتوانند محفلی گرم ایجاد کنند.

اگر در طراحی رستوران از محیطی سرباز استفاده می‌کنید خوب است که از درخت و گل و گیاه، آبشارهای صخره ای و ابنما نیز استفاده شود، اما اگر در طراحی داخلی رستوران از محیط‌های سربسته استفاده میکنید کمتر از پوشش گیاهی و درخت و… استفاده کنید و در مقابل بیشتر از حوضچه و قالی و مواردی از این قبیل استفاده کنید.

اصول طراحی داخلی رستوران مدرن

اصول طراحی داخلی رستوران مدرن

یکی از مهم‌ترین نقاط مهم در طراحی رستوران، طراحی خارجی و به اصلاح بیرونی آن است. تابلوی رستوران مهم‌ترین عامل در نمای خارجی محسوب می‌شود، از همین جهت نورپردازی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های طراحی خارجی جهت کسب رضایت مشتری است. شیک بودن نمای خارجی در طراحی داخلی رستوران باعث می‌شود تا بیشتر افراد و مردم نمای داخلی رستوران را فضایی شیک و لوکس تلقی کنند از همین رو مشتری‌های رستوران نیز بیشتر خواهد بود.

علاوه بر طراحی خارجی رستوران باید به طراحی نمادین داخلی آن نیز اهمیت بدهید. یکی از مهم‌ترین نکات برای داشتن طراحی داخلی مناسب برای رستوران، ایجاد نورپردازی ایده آل و مناسب است. می‌توانید با نصب لامپ‌های تزیینی و برنجی و … میزان نور درون محیط رستوران را تنظیم کنید و زیبایی آن را افزایش دهید.

طراحی داخلی رستوران ایتالیایی

طراحی داخلی رستوران ایتالیایی

با اعمال نور کافی درون فضای رستوران می‌توانید آرامش را به مشتریان منتقل کنید، پس توجه به آن الزامیست. علاوه بر نورپردازی داخلی رستوران انتخاب رنگ دیوارها در طراحی داخلی رستوران و جلب نظر مشتری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. می‌توانید رنگ دیوارهای رستوران را از بین رنگ‌های قهوه‌ای شکلاتی و قهوه‌ای آجری و یا رنگ‌های شاد و روشن انتخاب کنید. در طراحی رستوران برای لوکس شدن و جلب‌توجه بیشتر مشتری می‌توانید از کاغذ دیواری‌های زیبایی برای آن استفاده کنید.

در انتخاب صندلی و میز سرو غذا و کف‌پوش رستوران دقت کنید

طراحی داخلی رستوران راحتی

در طراحی داخلی رستوران راحتی صندلی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید می‌توانید با توجه به سبک مد نظر خود از انواع میز و صندلی‌های ساده و لوکس و مدرن و …. استفاده کنید. طرح کف‌پوش نیز در زیبایی و جذابیت طراحی داخلی مدرن رستوران بسیار مؤثر است.

بنابراین توجه داشته باشید که رنگ و طرح کف‌پوش‌ها باید با بقیه وسایل و رنگ‌های موجود در رستوران هماهنگ شود. لوازم رستوران عبارتست از: میز، صندلی، میز کمکی، میز چرخدار، میز مقسم، میز صندوق، میز سرویس، صندلی مخصوص اطفال، ظروف مختلف سرویس، گلدان برای گل، تریلی های مختلف برای دسر و ظروف، هواکش برای خارج شدن دود.

میز های رستوران باید بدون لبه باشد، شکل این میزها مربع مستطیل یا گرد است، برای برگزاری میهمانی ها و جشن ها معمولاً از میزهای استفاده می شود که به هم وصل و جدا می شوند. شکل این میزها نیز مربع مستطیل می باشد، جدا شدن این میزها از یکدیگر از آن جهت ضروری است که به آسانی حمل و نقل شوند تا بتوان آنها را از درب ها خارج یا داخل کرد. میزهای که برای رستوران انتخاب می شود دو نفره، چهار نفره، شش نفره و هشت نفره می باشد.

از آثار هنری و تابلو غافل نشوید

استفاده از آثار هنری در طراحی داخلی رستوران

در طراحی داخلی رستوران مدرن و کافی‌شاپ از آثار هنری غافل نشوید زیرا آثار هنری در جلب ‌توجه و انتخاب رستوران برای مشتری تأثیر به سزایی می‌گذارد. با طراحی پنجره‌هایی که فضای زیبای دریا و جنگل و طبیعت را نشان می‌دهد فضایی دلنشین تر و صمیم تر ایجاد کنید.

آشپزخانه رستوران

طراحی آشپزخانه رستوران

طراحی داخلی آشپزخانه آشپزخانه رستوران را می توان یکی از مهم ترین بخش های رستوران تعریف کرد زیرا کیفیت و طعم غذا مستقیما مرتبط است با آشپزخانه. آشپزخانه باید دارای محیطی باشد تا کارکنان و آشپزها بتوانند بدون هیچ مشکلی کار خود را انحام دهند و فضای کافی برای حرکت و جابجایی باشد.

نگهداری مواد غذایی که کاری مشکل است نیازمند تجیزات تخصصی مربوط به رستوران ها است تا مواد غذایی در شرایط ایده ال نگهداری شوند و در طعم و مزه آن ها تغیری ایجاد نشود. مورد دیگر که باید به آن اشاره کرد تهویه مناسب برای آشپزخانه رستوران است. تهویه نا مناسب میتواند سلامت کارکنان و آشپز ها را به خطر بیاندازد. در ادامه به چند مورد از تجهیزات مورد نیاز اشاره میکنیم:

وسایل مربوط به پخت و پز مانند سرخ کن و …

فضایی برای شست و شو و تمیز کردن وسایل مورد استفاده و ظروف

یخچال های مخصوص برای نگهداری مواد اولیه

فضای برای سرو غذا و کابینت هایی برای نگهداری وسایل مورد استفاده

به طور کلی هر رستورانی علاوه بر داشتن غذایی با کیفیت بالا، بایستی فضایی جذاب و ایده آل هم برای سرو آن داشته باشد تا برای مشتری خاطره ای ماندگار ایجاد کند. نمای بیرونی و نمای داخلی رستوران نیز در جذب مشتریان بسیار تاثیرگذار است. در طراحی داخلی رستوران, توجه کردن به اصولی که مختص چنین معماری می باشد، بسیار مهم است. قرار گرفتن فرم، بافت و رنگ هر کدام از عناصر در ساره منطقی خود در طراحی داخلی، یکی از موارد مهم این قواعد و اصول می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =