اصول و قواعد طراحی تراس در ویلا

طراحی تراس برای ویلا حس طراوت و سبزی را در ساکنین یک ویلا ایجاد می کند. باید گفت در یک ویلا تراس در حقیقت یک عنصر پیونددهنده فضای بیرون و درون می باشد که با توجه به آب و هوا و اقلیم منحصر به فرد شمال کشور به عنوان عنصر مناسب برای لذت بردن از زندگی در ویلاهای شمال محسوب می شود. در صورت طراحی این عنصر برای طبقات، تراس در حقیقت بالکن نامیده خواهد شد.

در صورت پیوند دادن فضای همکف به بیرون تراس نامیده خواهد شد. با طراحی تراس در ویلا می توان انعطاف پذیری منحصر به فردی به ویلاها بخشید. طراحی تراس در پلان ویلا به کاربر حق انتخاب خواهد داد و گاهی اوقات می توان از آن به طور کاملا دلخواه استفاده کرد.

طراحی تراس در ویلا

تراس به تنهایی قادر به حمل مجموعه ای از جزئیات می باشد. دنیایی از جزئیات طراحی، مبلمان و انتخاب رنگ تا انتخاب مصالح مناسب می باشد. طراحی تراس در ویلاهای شمال با دیگر ویلاها تفاوت دارد و مهمترین تفاوت تراس در این ویلاها منظره روبروی آن می باشد. به خاطر داشته باشید که تراس رو به دریا را به هیچ عنوان نمی توان به عنوان یک تراس معمولی محسوب کرد.

این نوع تراس قادر به رفع بسیاری از انتظارات افراد ساکن در یک ویلای زیبا می باشد. در صورت رعایت نکات ویژه هنگام طراحی تراس هنگام خرید می توان نظر مشتری را به راحتی جلب کرد و او را تشویق نمایید تا ویلا را خریداری نماید.

شما در هنگام طراحی تراس باید موارد مختلف از جمله انتخاب مبلمان مناسب، متریال صحیح، نورپردازی و پوشش گیاهی را در نظر گرفت. در صورت داشتن ذوق و سلیقه می توان بهترین نمونه تراس را طراحی کرد. این تراس با آرامش دریا و سرسبزی ترکیب خواهد شد و بهترین لحظات را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

طراحی تراس در ویلا
در صورت داشتن ذوق و سلیقه می توان بهترین نمونه تراس را طراحی کرد.

انتخاب یک سبک خاص

بدون انتخاب سبک خاص در رابطه با طراحی تراس ویلا خود تصمیم خوبی بگیرید. انتخاب مبلمان، گیاهان، کفپوش ها، سقف ها و کوچکترین جزئیات تراس باید بر اساس سبک خاص مورد نظر انجام گیرد. در انتخاب شما عوامل مختلف همچون منطقه، دمای متوسط، بارندگی و دیگر شرایط آب و هوایی تاثیر بسیار زیادی دارند. در ادامه با سبک های خاص تراس ویلا بیشتر آشنا خواهیم شد.

یکی از انواع سبک های خاص که می توان برای ویلا انتخاب کرد تراس چوبی می باشد. در ساخت این نوع تراس به طور معمول از چوب و سنگ طبیعی استفاده می شود. برای ساخت ویلا چوبی در ایران به طور معمول از چوب ترموود استفاده می شود که از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار می باشد. این نوع تراس ها معمولا فوق العاده زیبا هستند.

دیگر انواع سبک های خاص تراس برای ویلا

از دیگر انواع سبک های خاص تراس برای ویلا در ایران می توان به تراس مدرن اشاره کرد. این نوع تراس به طور معمول ترکیبی از عناصر پیشرفته و شهری متمایز می باشد. لازم به ذکر است که این نوع تراس تنها در فضاهای بزرگ قابل اجراست. این نکته را به خاطر داشته باشید که طراحی مدرن تراس به معنای استفاده بیش از حد از مبلمان نیست. هنگامی که صحبت از پالت رنگی مطرح می شود رنگ های سرد و محدود توسط طراحان مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از بهترین گزینه ها برای اجرای تراس مدرن ویلا ترکیب رنگ های متضاد سفید و سیاه می باشد.

از دیگر انواع سبک های خاص تراس ویلا می توان به تراس کلاسیک اشاره کرد. اجرای این نوع سبک تراس از لحاظ فضا و بودجه با محدودیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. برای اجرای این نوع سبک تراس ویلا به طور معمول از متریال گران قیمت و گرانبها همچون سنگ مرمر، سنگ طبیعی و سرامیک استفاده می شود. برای اجرای کف این نوع تراس باید از سنگ طبیعی یا سنگ مرمر استفاده شود. از این رو می توان گفت برای اجرای این نوع سبک تراس ویلا به پایه های محکم نیاز خواهیم داشت.

دیگر انواع سبک های خاص تراس برای ویلا
تراس کلاسیک از دیگر انواع سبک های خاص تراس

در نظر گرفتن عناصر طراحی

هنگام انتخاب عناصر باید این نکته را در نظر بگیرید که تمام عناصر انتخابی مکمل یکدیگر باشند و در تضاد با یکدیگر نباشند. از این رو اگر طراحی مینیمال را برای تراس خود انتخاب کرده باشید باید به دنبال وسایل تزئینی در اشکال هندسی مختلف و رنگ های محدود باشید.

اهمیت نورپردازی در طراحی تراس ویلا

اگر قصد استفاده از تراس ویلا را در شب داشته باشید به منابع نوری نیاز پیدا خواهید کرد. در زمستان هوا زود تاریک خواهد شد و نو طبیعی کافی وجود ندارد. از این رو امکان استفاده از رشته های LED در اطراف تراس ویلا برای شما وجود دارد. برای ایجاد محیطی رمانتیک و زیبا در تراس می توان از شمع استفاده کرد.

افزودن عنصر آب به تراس

در صورت بزرگ بودن تراس و اجازه دادن محل تراس به شما می توانید حوض کوچک برای آن در نظر بگیرید.  طراحی یک حوض یا استخر کوچک در تراس باعث می شود تا این مکان به محلی فوق العاده برای سپری کردن اوقات فراغت شما تبدیل شود. در صورت کوچک بودن تراس می توان از یک آبنما کوچکی فواره آماده استفاده نمایید.

گوش سپردن به صدای دلنشین آب در تراس و کاهش دما در فضا سبز روزهای گرم تابستان را به بهشت زمینی تبدیل خواهد کرد. امکان استفاده از افشره های آب پاشی برای بخش فوقانی تراس نیز برای شما وجود دارد. این امر باعث می شود با بالا رفتن دما احساس خنکینمایید. این امر همچنین باعث طراوت گیاهان موجود در تراس خواهد شد.

افزودن عنصر آب به تراس
تراس محلی فوق العاده برای سپری کردن اوقات فراغت شما

در نظر گرفتن باربیکیو برای تراس

اگر در تراس شما یک اجاق یا باربیکیو وجود داشته باشد تراس خانه خود را به پیک نیک خارج از شهر ترجیح خواهید داد. ساخت باربیکیو در تراس علاوه بر این که باعث می شود دکوراسیون تراس شما جلوه زیبایی داشته باشد محیط تراس شما را به فضایی لذت بخش تبدیل خواهد کرد. بودن در کنار دوستان یا خانواده به دوری از آن ها و تهیه خوراکی و غذا نیاز نخواهید داشت.

نبودن در آشپزخانه باعث می شود تمامی افراد در تهیه غذا با یکدیگر همکاری کنند. باربیکیو علاوه بر تهیه غذا باعث می شود تراس به محیطی مطلوب برای نوشیدن یک فنجان چای داغ در کنار این اجاق ها تبدیل شود. انواع مختلف باربیکیو وجود دارند که هر یک با کارایی خاصی که دارند فضای تراس را تحت تاثیر قرار می دهند. باربیکیوهای برقی و گازی که به سوزاندن چوب نیاز ندارند جای کمی را اشغال می کنند و حجم کمتری را اشغال می کنند.

در صورت چوب سوز و طبیعی بودن باربیکیوها جمع آوری هیزم برای اجاق و انبار کردن آن ها در گوشه ای از تراس منظره جالبی را ایجاد خواهد کرد. استفاده از باربیکیو طبیعی و چوب سوز باعث مب شود حال و هوای روستیک در فضای تراس ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + ده =