اصول و ضوابط طراحی استخر سرپوشیده

محبوب‌ترین استخرهای خانگی استخرهای سرپوشیده هستند هرچند هنوز افراد به استفاده از استخرهای روباز علاقه‌مند هستند. استخر سرپوشیده برای کاربران خود فضای کاملاً شخصی ایجاد می‌کند و در تمام فصول سال می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در صورتی که استخرهای روباز تنها در فصل تابستان قابل استفاده هستند. طراحی استخر سرپوشیده دارای اصول ثابت و مهم می‌باشد که در صورت عدم رعایت این اصول استخر استانداردی نخواهید داشت. این امر در نهایت شما را در آینده با مشکلات احتمالی مواجه خواهد ساخت.

از مهمترین اصول طراحی استخر سرپوشیده می‌توان به کاربری آن، میزان فضای در دسترس و بودجه اشاره کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده باید انتخاب بهترین گزینه را به متخصصین این حوزه بسپارید.

هدف از طراحی استخر، اصل اول طراحی استخر سرپوشیده

اصل اول در طراحی یک استخر سرپوشیده توجه به هدف کاربر از ساخت استخر می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت اصل نخست در ساخت استخر سرپوشیده تعیین کاربری آن می‌باشد. برخی افراد تمایل به استفاده از استخری را دارند که بتوانند به نحو حرفه‌ای در آن شنا کنند در صورتی که برخی دیگر استخرهای کوچک را ترجیح می‌دهند تا تنها در تعطیلات خود محیطی آرامش‌بخش را در آن تجربه کنند. هدف برخی از افراد نیز طراحی استخر برای کودکان می‌باشد. تمامی این عوامل تعیین‌کننده کاربری استخر مناسب برای شما خواهند بود.

پس از مشخص نمودن کاربری استخر نوبت به طراحی ابتدایی آن می‌رسد. برای این منظور باید محیط، فضای در دسترس و بودجه در نظر گرفته شوند. امکان طراحی استخر چوبی، شیشه‌ای و پیش‌ساخته برای شما وجود دارد. می‌توانید این استخرها را در محیط در دسترس خود قرار دهید.

هدف از طراحی استخر، اصل اول طراحی استخر سرپوشیده

طراحی حرفه‌ای و آغاز عملیات ساخت استخر سرپوشیده

پس از طراحی استخر سرپوشیده به صورت ابتدایی نوبت به طراحی نهایی آن می‌رسد. پس از مشخص نمودن طرح و اندازه استخر به طور کامل، مراحل ساخت استخر آغاز خواهد شد. در ابتدا و قبل از انجام اعمال دیگر باید مجوزهای مورد نیاز را از مراجع ذی‌صلاح دریافت نمایید. در نهایت با استفاده از دستگاه حفاری صنعتی، محل اجرای استخر را باید خاک‌برداری کرد.

پس از اتمام خاک‌برداری کف استخر باید صاف گردد و در نهایت شیب بندی آن در نظر گرفته می‌شود. با توجه به خواست کاربر استخر ممکن است دارای عمق ثابت باشد، البته ممکن است عمق استخر در محل‌های مختلف تغییر یابد. در این مرحله شیب بندی‌ها با استفاده از بتن‌ریزی انجام خواهد گرفت. در مرحله بعد باید کف استخر آرماتوربندی شود.

نصب تاسیسات

پس از اتمام این مراحل، تاسیسات مورد نیاز باید نصب گردند. در این مرحله باید تاسیسات برق و روشنایی نصب گردند. تاسیسات لوله‌کشی آب نیز باید در این مرحله اجرا گردند. در مرحله نصب تاسیسات لوله‌کشی آب، میزان آب ورودی و کاربری استخر باید در نظر گرفته شوند تا بهترین لوله برای استخر شما انتخاب گردد.

در مرحله بعد پمپ استخر باید نصب گردد که از مهمترین اصول طراحی استخر سرپوشیده محسوب می‌گردد. هنگام انتخاب و نصب پمپ استخر سرپوشیده عوامل مختلف زیادی باید در نظر گرفته شوند. بهتر است مسئولیت انتخاب پمپ را به متخصصین این حوزه بسپارید. در نصب پمپ آب نیز بهتر است از متخصصین کمک بخواهید تا در آینده با مشکل خاصی مواجه نشوید.

نصب تاسیسات

آب‌بندی استخر

پس از این که پمپ استخر نصب شد، کف و دیواره‌های استخر باید تکمیل شوند. کف و دیواره استخر نیز با توجه به بودجه و شکل آن تکمیل خواهد شد. در فضای مورد نظر خود می‌توانید از انواع استخر گرانیتی، بتنی و آب‌بندی شده با استفاده از وینیل استفاده نمایید. آب‌بندی استخر به روش‌های سنتی و یا مدرن انجام خواهد گرفت.

مراحل آب‌بندی استخر در روش سنتی باید با استفاده از قیرگونی و ایزوگام انجام گیرند. در این روش در مرحله نخست در محیط استخر شما لایه‌ای ایزوگام کار خواهد شد و در مرحله بعد روی آن دو لایه قیرگونی باید انجام گیرد. آب‌بندی استخر پس از اجرای این سه لایه انجام خواهد گرفت.

اما برای آب‌بندی در روش نوین در طراحی استخر سرپوشیده نانوپلیمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که هزینه این روش بسیار زیاد است توصیه می‌شود به صورت ترکیبی از دو روش استفاده نمایید تا دوام استخر شما افزایش یابد.

تزیینات در طراحی استخر سرپوشیده

پس از اتمام مراحل آب‌بندی نوبت به ارزیابی اصول ایمنی و استحکام استخر می‌رسد. پس از این که ارزیابی‌های مورد نیاز انجام شد و اصول ایمنی استخر مورد تایید قرار گرفت نوبت تزیینات و امور مربوط به زیبایی استخر شما خواهد شد. در این مرحله توصیه می‌شود از متخصصین طراحی استخر سرپوشیده کمک بگیرید تا زیباترین استخر با کمترین هزینه را بسازید. پس از این که تزیینات استخر سرپوشیده شما به اتمام رسید می‌توانید از آن استفاده کنید. حال می‌توان با استفاده از پمپ آب را وارد استخر نمود و سپس از آن استفاده کرد.

در این مرحله می‌توانید برای استخر سرپوشیده خود امکانات رفاهی نیز در نظر بگیرید. برخی از این امکانات شامل سونا، استخر آب گرم و جکوزی هستند. امکانات رفاهی در طیف وسیعی از طرح‌ها، اندازه و متریال ارائه می‌گردند. به عنوان مثال استفاده از چوب درجه یک با مقاومت بالا نسبت به رطوبت، محیط سونا به فضایی آرامش‌بخش و زیبا تبدیل خواهد شد. برای زینت بخشیدن به دکوراسیون استخر نیز می‌توان از انواع کاشی‌ها استفاده کرد. از دیگر امکانات رفاهی قابل استفاده در طراحی استخر سرپوشیده می‌توان به نورپردازی با استفاده از ال ای دی، موسیقی، اسانس معطر درمانی و درب تاشو شیشه‌ای اتوماتیک اشاره کرد.

تزیینات در طراحی استخر سرپوشیده

نورپردازی در استخر سرپوشیده

در طراحی استخر سرپوشیده توصیه می‌شود مکانی را انتخاب نمایید که نورپردازی مناسبی داشته باشد. برای این کار همچنین می‌توان از پنجره‌های بزرگ استفاده کرد. در صورتی که استخر شما در طبقه زیرین قرار گرفته باشد می‌توان از نور مصنوعی استفاده کرد تا محیط آرامش بخشی را ایجاد نمود. برای این کار بهترین وسایل روشنایی چراغ‌های LED و چراغ‌هایی با کنترل از راه دور هستند.

نردبان مناسب برای طراحی استخر سرپوشیده

انتخاب نردبان مناسب در طراحی استخر سرپوشیده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. از این رو برای این کار می‌توان نردبان‌هایی را انتخاب نمود که قابلیت دسترسی و استحکام مناسبی داشته باشند. نردبان‌ها باید به گونه‌ای باشند که به کودکان در بالا و پایین رفتن کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =