اصول طراحی دیوار سبز یا گرین وال

به دیواری که با استفاده از گیاهان پوشیده شده است، دیوار سبز یا گرین وال گفته می‌شود. این دیوار همچنین به دیوارهای پیچیده گیاهی عمودی، دیوار زنده و باغ‌های عمدی شناخته می‌شود. بدون شک تاکنون دیوارهای ساختمان‌های قدیمی را مشاهده کرده‌اید که به طور طبیعی گیاهان روی آن رشد کرده‌اند و باعث ایجاد فضای زیبا شده‌اند.

امروزه امکان ساخت این دیوارها با استفاده از اصول مهندسی در محوطه، فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها وجود دارد. همچنین می‌توان از این دیوارها برای محوطه‌سازی، طراحی دیوارهای حیاط خانه و یا طراحی ویلا استفاده کرد.

آشنایی با اصول طراحی دیوار سبز یا گرین وال

در سال‌های اخیر دیوار سبز مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است و در کشورهای مختلف به چشم می‌آید. در ادامه با اصول طراحی دیوار سبز بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با اصول طراحی دیوار سبز یا گرین وال

محل ساخت

قبل از ساخت و طراحی دیوار سبز بهتر است مکان مناسب را برای آن مشخص سازید. برای این منظور بهتر است از راهنمایی‌های یک فرد متخصص استفاده نمایید. در طراحی دیوار با استفاده از پوشش‌های گیاهی طبیعی این نکته را باید به خاطر داشت که تنها نمی‌توان جنبه زیبایی آن را در نظر گرفت. به طور کلی می‌توان گفت گیاه موجودی زنده است که برای رشد خود به موارد مختلف نیاز دارد. در طراحی دیوار سبز و یا گرین وال باید نور طبیعی، سیستم نورپردازی، سیستم آبرسانی و شرایط آب و هوایی در نظر گرفته شوند.

انتخاب شرکت تولیدکننده دیوار سبز

همواره توصیه می‌شود برای سفارش دیوار سبز به افراد متخصص در زمینه معماری داخلی و شرکت‌های معتبر تولیدکننده گرین وال مراجعه نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید که حساسیت گیاه و سازه بسیار بالاست از این رو اگر فردی غیرمتخصص دیوار سبز را اجرا کند، در مدت زمان کوتاه دیوار سبز از بین خواهد رفت و هزینه‌های بسیار زیادی نیز به هدر خواهند رفت.

انتخاب سازه مناسب

انتخاب نوع سازه و سیستم دیوار سبز به عوامل مختلف بسیار زیادی در یک پروژه وابسته می‌باشد. یک متخصص طراحی دیوار سبز با بررسی عناصر مختلف قادر به پیشنهاد بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که سیستم مورد نظر دیوار سبز ممکن است ترکیبی از روش‌های مختلف ساخت گرین وال باشد. از دیگر عوامل موثر در انتخاب نوع سازه می‌توان به شرایط اقتصادی و قیمت دیوار سبز اشاره کرد.

سیستم نورپردازی

جالب است بدانید در طراحی دیوار سبز نورپردازی با دو هدف زیباسازی طراحی و تامین نور مورد نیاز گیاه برای رشد انجام می‌گیرد. گاهی میزان نور طبیعی موجود در فضای مورد نظر برای رشد گیاه کم است. در این شرایط با نورپردازی مناسب می‌توان شرایط مساعد را برای رشد گیاه فراهم کرد.

انتخاب گیاه مناسب

برای انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز باید نهایت دقت را به کار گرفت. در انتخاب گیاه مناسب شرایط محیط تاثیر بسیار زیادی دارد. گیاهان همیشه سبز با رشد کند که به آبیاری محدود نیاز دارند و قیمت آن‌ها نیز نسبتا کم است برای طراحی و ساخت دیوار سبز گزینه مناسب هستند. با انتخاب این گیاهان دیوار شما در تمام طول سال سبز باقی خواهد ماند. بهتر است گیاهی را انتخاب نمایید که برای نگهداری به زمان و هزینه کمتری نیاز داشته باشد. گیاهان بومی یک منطقه برای طراحی و ساخت دیوار سبز گزینه مناسبی هستند زیرا با آب و هوا و اقلیم منطقه شما هماهنگی کافی دارند.

از دیگر عوامل موثر در انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز می‌توان به شرایط آب و هوایی و جوی منطقه و همچنین سلیقه مشتری اشاره کرد.

از دیگر عوامل که هنگام انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز یا گرین وال باید در نظر گرفته شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شدت نور
 • دما
 • میزان بارندگی
 • شمالی یا جنوبی بودن ساختمان
 • جهت وزش باد
 • ارتفاع منطقه

برای نمای بیرونی ساختمان گیاهان زیر گزینه مناسبی هستند زیرا در مقابل خشکی از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار هستند:

 • ساناز
 • لوندر
 • رزماری
 • انواع کاکتوس
 • انواع شمشاد
 • هدرا

سیستم آبیاری گرین وال

آبیاری گیاهان موجود در دیوار سبز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازم به ذکر است که کیفیت آب در طراوت گیاهان تاثیر بسیار زیادی دارد. به دلیل هزینه‌بر بودن سیستم آبیاری دیوار سبز باید هنگام انتخاب آن بودجه و نیاز گیاه را در نظر بگیرید. سیستم آبیاری ممکن است به صورت دستی، هوشمند و یا قطره‌ای باشد. در هنگام انتخاب سیستم آبیاری دیوار سبز نوع گیاه و آب مورد نیاز آن نیز باید در نظر گرفته شوند.

سیستم آبیاری گرین وال

یکی از روش‌های مدرن آبیاری دیوار سبز استفاده از سیستم آبیاری توسط باران است که از لحاظ زیست‌محیطی با فواید بسیار زیادی همراه است. این نکته را به خاطر داشته باشید که برخی از گیاهان به شوری و املاح آب حساسیت بسیار زیادی دارند. دوره آبیاری آن‌ها متفاوت است و در این زمینه به کسب اطلاعات نیاز خواهید داشت.

نگهداری و مراقبت از دیوار سبز یا گرین وال

شرایط محیطی و نحوه نگهداری و مراقبت شما از دیوار سبز در ماندگاری این سازه تاثیر بسیار زیادی دارند. از این رو موفقیت در نگهداری از دیوار سبز تا حد زیادی به شما و نحوه نگهداری از آن بستگی دارد.

دفع آفات

احتمال افت و بیماری گیاهان بسیار زیاد است از این رو در صورت نیاز و با توجه به تشخیص کارشناس بهتر است از سموم مناسب برای دفع آفات استفاده شود.

استفاده از کود

با تمام شدن مواد معدنی موجود در بستر کشت گیاهان در دیوار سبز برای غنی‌سازی بستر رشد گیاهان به استفاده از کود نیاز خواهید داشت.

از دیگر کارهایی که برای نگهداری دیوار سبز باید مورد توجه قرار گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن علف‌های هرز
 • سم‌پاشی
 • بررسی اتصالات دیوار

نگهداری و مراقبت از دیوار سبز یا گرین وال

عوامل موثر در قیمت دیوار سبز یا گرین وال

در قیمت دیوار سبز عوامل بسیار زیادی موثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع دیوار
 • نوع گیاه
 • طبیعی و یا مصنوعی بودن گیاه
 • نوع خاک
 • سیستم آبیاری و زهکشی
 • اندازه پنل گیاهی
 • نوع متریال به کار رفته در ساخت دیوار سبز

طول عمر دیوار سبز چقدر است؟

برای طول عمر دیوار سبز نمی‌توان عدد دقیق مشخص کرد. طول عمر پنل های رشد می‌تواند تا حدود 25 سال باشد. اما بیان این موضوع که یک گیاه تا چه مدت زمانی دوام می‌آورد، امر دشواری است. نحوه نگهداری از دیوار سبز در طول عمر آن تاثیر قابل‌توجهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =