طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی مدرن و زیبا

سرویس بهداشتی نیز همانند دیگر بخش‌های خانه نیاز به طراحی و دیزاین جدید دارد، همانطور که شما اقدام به طراحی دکوراسیون خانه با سبک‌ها و متریال جدید می‌کنید باید به سرویس بهداشتی هم اهمیت بدهید و بهترین طراحی و دیزاین را برای آن در نظر بگیرید. سبک مدرن و کلاسیک برای سرویس بهداشتی از سبک‌های محبوب و پرطرفدار است که افراد بسیار به آن علاقه‌مند هستند. مهراز طراحان در این مقاله با توضیح انواع سبک‌ها و ویژگی‌های آن به شما در انتخاب بهترین سبک برای طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی مدرن و زیبا کمک می‌کند.

متریال مورد استفاده در سرویس بهداشتی شیک

اگرچه موادی که انتخاب می‌کنید برای هر پروژه بازسازی مورد توجه قرار می‌گیرند، موادی که برای بازسازی و طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی انتخاب می‌کنید بسیار مهم‌تر هستند. زیرا اکثر پتانسیل‌های کاربردی و زیبایی‌شناختی سرویس بهداشتی را تشکیل می‌دهند. در حقیقت، همانطور که برای بازسازی برنامه‌ریزی می‌کنید، متریالی را برای مناطق زیر باید انتخاب کنید.

  • کفپوش
  • کانترها
  • کابینت
  • وسایل حمام
  • دیوارهاپ
  • ضد آب
  • نورپردازی
متریال مورد استفاده در سرویس بهداشتی شیک
اکثر پتانسیل‌های کاربردی و زیبایی‌شناختی سرویس بهداشتی را تشکیل می‌دهند.

مقایسه طراحی سرویس بهداشتی کلاسیک و مدرن

بسیاری از افراد در طراحی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی، اغلب بی‌دقت عمل می‌کنند. یکی از دلایل آن می‌تواند این باور باشد که طراحی داخلی سرویس بهداشتی اهمیت چندانی ندارد و نیازی به سبک خاصی نخواهد داشت. ممکن است به نظر شما هم استفاده از یک سبک خاص در طراحی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی و حمام کمی عجیب به نظر برسد.

اما به‌هرحال، سرویس بهداشتی و حمام نیز از اجزای یک خانه به حساب می‌آیند و باید در طراحی داخلی آن‌ها نیز بادقت عمل کرد. این‌جاست که اهمیت داشتن دکوراسیون کلاسیک و دکوراسیون مدرن مشخص می‌شود. داشتن سرویس بهداشتی مدرن، هم می‌تواند باعث زیبایی بیش‌تر منزل شود و هم می‌تواند بر قیمت فروش آن تاثیر به‌سزایی بگذارد.

این موضوع که دکوراسیون حمام خود را به هر شکلی که می‌خواهید طراحی کنید – بدون استفاده از الگوی خاصی – کاملا اشتباه است. شما باید یک سبک را برای طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی خود انتخاب کنید و طبق آن پیش بروید. درادامه با ما همراه باشید تا با مقایسه سبک طراحی سرویس بهداشتی کلاسیک و مدرن در دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی خانه‌ها، بیش‌تر آشنا شوید.

سبک طراحی دکوراسیون کلاسیک و مدرن چه تفاوتی با هم دارند؟

پیش از آن‌که بخواهیم به تفاوت سبک معماری سرویس بهداشتی مدرن و کلاسیک بپردازیم، بهتر است کمی با کلیات سبک طراحی مدرن و کلاسیک آشنا شویم.

سبک مدرن

پیش از هرچیز باید بدانید که طراحی دکوراسیون به سبک مدرن، دارای قدمتی تقریبا صد ساله است پس اصلا نباید تصور کنید که الگوی طراحی دکوراسیون مدرن، به معنای طراحی دکوراسیون به سبک مد امروزی است. این سبک اولین بار در سال 1932 مطرح شد و در همان دوران طرف‌داران زیادی را به‌دست آورد. به همین خاطر نباید انتظار داشته باشید که سبک مدرن هم‌گام با مد و تغییرات آن پیش برود. سبک مدرن به خودی خود یک سبک بسیار فاخر و دارای چهارچوب مشخصی است. اما سبک مدرن چه ویژگی‌هایی دارد؟

سبک مدرن
سبک مدرن به خودی خود یک سبک بسیار فاخر و دارای چهارچوب مشخصی است.

ویژگی‌ های سبک مدرن در معماری داخلی

۱.عدم تقارن و تعادل در طراحی و نمای بصری

۲.استفاده از متریال‌های جدید مانند پلاستیک و کامپوزیت

۳.تبعیت از سبک مینیمالیسم و عدم شلوغی ظاهری

۴.تمایل به استفاده از رنگ سفید و کرم

۵.استفاده هرچه بیش‌تر از اشکال استوانه‌ای و مکعبی

۶.استفاده از تزئینات ساده

۷.استفاده زیاد از بتن

۸.عدم استفاده از گچ‌بری

سبک کلاسیک

آگاهی نسبت سبک دکوراسیون کلاسیک نیز در طراحی سرویس بهداشتی مدرن و کلاسیک نیز تاثیرگذار است. برای درک سبک طراحی کلاسیک، باید قصر‌های قدیمی و متعلق به قرون 15 و 16 میلادی را در نظر بگیرید. در این سبک همه چیز پرزرق‌و‌برق و سلطنتی است. امروزه سبک کلاسیک همواره یک ترند محسوب می‌شود و طرفداران منحصربه‌فرد خود را دارد. اما ویژگی‌های آن در مقابل سبک مدرن چیست؟

ویژگی‌ های سبک کلاسیک در معماری داخلی

۱.تقارن و تعادل در طراحی و نمای بصری آن

۲.استفاده از متریال‌های سنتی و طبیعی مثل سنگ‌های طبیعی و چوب

۳.عدم تبعیت از سبک مینیمالیسم و شلوغی ظاهری

۴.تمایل به استفاده از رنگ‌های کرم، طلایی و قهوه‌ای

۵.استفاده از طرح‌های هندسی دو بعدی مانند مربع و مثلث

۶.استفاده از تزئینات پرزرق‌وبرق

۷.استفاده از طرح‌های گچ‌بری، پارکت و کاغذ دیواری

ابعاد و اندازه سرویس بهداشتی

ابعاد سرویس بهداشتی به نسبت متراژ کل آپارتمان و منزل می‌تواند متغییر باشد، برای مثال اگر شما دارای منزلی بزرگ هستید می‌توانید فضای بیشتری را به دستشویی و حمام اختصاص دهید. اما اگر در طراحی دارای محدودیت هستید و نمی‌توانید فضای زیادی را به سرویس بهداشتی اختصاص دهید می‌توانید با یک طراحی اصولی و توجه به استانداردها در طراحی دکوراسیون داخلی در کمترین فضا بهترین عملکرد را داشته باشید. هنگام طراحی باید

سرویس بهداشتی به گونه‌ای طراحی شود که تناسبات و تعادل بین اندازه‌ی توالت و سرویس بهداشتی و فاصله بین اجزاء تشکیل دهنده‌ی آن رعایت شود تا در زمان استفاده از سرویس بهداشتی اشخاص به راحتی بتوانند قدم برداشته، و از سرویس بهداشتی استفاده کنند.

ابعاد و اندازه سرویس بهداشتی
ابعاد سرویس بهداشتی به نسبت متراژ کل آپارتمان و منزل می‌تواند متغییر باشد،

اندازه‌ی استاندارد سرویس بهداشتی

اندازه‌ی استانداردی که برای سرویس بهداشتی طبق ضوابط در نظر گرفته شده به شرح زیر می باشد:

• حداقل ابعاد مورد نظر برای سرویس بهداشتی نباید کمتر از 120 × 110 باشد.

• بهترین ابعاد برای سرویس های بهداشتی در خانه‌های کوچک 155×110 می‌باشد.

• در صورت استفاده از سرویس بهداشتی توسط معلولین باید حداقل ابعاد سرویس بهداشتی طراحی شده 170 در 150 باشد.

• توجه داشته باشید در صورت نصب روشویی و همچنین نصب توالت فرنگی در سرویس بهداشتی اگر درب به سمت بیرون باز می‌شود ابعاد سرویس بهداشتی 190×75 و اگر درب سرویس بهداشتی به سمت داخل باز می‌شود 140 × 120 سانتی‌متر باید باشد.

• در صورت نصب وان حمام، توالت فرنگی و روشویی حداقل ابعاد مورد نیاز برای طراحی سرویس بهداشتی نباید از 215 × 155 کمتر باشد.

• سرویس‌های بهداشتی که در آنها روشویی سنگی، وان حمام، توالت فرنگی و همچنین تعبیه محیطی برای دوش بصورت جداگانه با نصب دوش حمام انجام می‌شود نباید ابعادی کمتر از 350 × 185 کمتر داشته باشد.

زیبایی شناسی در طراحی سرویس بهداشتی مدرن

در نهایت زیبایی سرویس بهداشتی و حمام را در نظر بگیرید. اگرچه حمام ممکن است با عملکرد خود پیشرو باشد، این بدان معنا نیست که باید کاملاً فاقد ارزش زیبایی شناختی باشد. از موادی که انتخاب کرده‌اید به عنوان ستون فقرات طراحی خود استفاده کنید و سپس بر اساس عوامل صرفاً زیبایی شناختی مانند رنگ یا هر نوع لوازم جانبی که مکمل آن پس زمینه هستند، انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =