از سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنیم

مردم عادی به دلیل عدم آگاهی از انواع سبک ‌های طراحی دکوراسیون داخلی، مانند سبک مینیمال توجهی به این موضوع نیز ندارند اما اگر به سراغ مهندسین طراح بروید در ابتدای کار و بعد از بررسی فضای ساختمان از نظر میزان روشنایی و مساحت آن سریعاً در ذهن خود چند سبک طراحی داخلی را در نظر گرفته و در نهایت بعد از مشورت با خود شما یک سبک را نهایی می‌کنند.

برای مثال سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی یکی از‌ ایده‌های بسیار پرطرفدار شناخته شده است که به خصوص در چند سال اخیر عمده مردم تمایل دارند خانه خود را با این سبک طراحی نمایند. برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد سبک مینیمال در دکوراسیون خانه به دست بیاورید حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

منظور از سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون چیست؟

اگر انواع سبک طراحی داخلی را با دقت ملاحظه کنید متوجه خواهید شد که برخی از سیک‌ها بر روی شلوغی و پیچیدگی و برخی دیگر بر روی سادگی تمرکز دارند. سبک مینیمال در دکوراسیون خانه از جمله سبک‌هایی است که به ساده‌گرایی علاقه نشان داده و در واقع باعث می‌شود که محیط خانه بسیار خلوت و ساده به نظر برسد. به طور کلی سبک مینیمالیسم بر آگاهی مردم تمرکز می‌کند و معتقد است که اگر ساده‌سازی در زندگی اتفاق بیفتد جامعه بشریت به مرحله آگاهی نیز خواهد رسید و به همین دلیل است که در طراحی دکوراسیون با سبک مینیمال بحث ساده بودن به عنوان فاکتور اولیه شناخته می‌شود.

منظور از سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون چیست؟

مهمترین ویژگی ‌های سبک مینیمال در طراحی داخلی

چند مورد از مهمترین ویژگی ‌های سبک مینیمال در طراحی خانه عبارتند از:

– ایجاد ظاهری ساده، تمیز و بدون تجمل‌گرایی، مهمترین ویژگی سبک مینیمالیسم در دکوراسیون به حساب می‌آید.

– در این سبک از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود که میزان انعکاس نور را در داخل فضا بیشتر کند.

– تعادل و نظم به خوبی در سبک مینیمال قابل رؤیت است.

– طراحی باید به گونه‌ای انجام بگیرد که بیشترین نور طبیعی در داخل فضا منعکس شود.

– در طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال خبری از وسایل غیر ضروری نیست چرا که اصل بر سادگی بوده و نباید محیط خانه را بیش از اندازه شلوغ کنیم.

ایده‌ هایی برای اجرای سبک مینیمال در دکوراسیون خانه

قطعاً کسانی که دوست دارند دکوراسیون خانه را با سبک مینیمال طراحی کنند این سؤال را مطرح خواهند کرد چگونه می‌توان این سبک را در محیط خانه اجرا نمود. چند ‌ایده ساده را در نظر داشته باشید تا در نهایت سبک مینیمالیسم برای فضای خانه به وجود بیاید. تنها این نکته را به خاطر بسپارید که تمامی اصول و مراحل کار باید بر مبنای سادگی پیش برود و مهمترین فاکتور در دکوراسیون مینیمال، ساده‌سازی فضا است:

– فضای پذیرایی را شلوغ نکنید

سبک مینیمال در طراحی داخلی بر مبنای سادگی پیش می‌رود. بنابراین اگر وسایل دکوراتیو زیادی دارید باید به شما بگوییم که لازم است عمده آن‌ها را جمع کرده و به قسمت انباری انتقال دهید چون سبک ‌مینیمال بر مبنای خلوت بودن فضا پیش می‌رود و شما نباید با وسایل دکوراتیو محیط را شروع کنید. هر اندازه فضای خانه ساده‌تر و خلوت‌تر باشد هم آرامش شما بیشتر شده و هم سبک مینیمال بیشتر به چشم می‌آید.

فضای پذیرایی را شلوغ نکنید

– در انتخاب مبلمان دقت کنید

مبل یکی از مهمترین وسایل دکوراتیو به حساب می‌آید که بخش عمده‌ای از زیبایی قسمت پذیرایی را تحت تأثیر خود قرار دهد چون اندازه مبلمان بزرگ بوده و تعداد آن در داخل فضا زیاد است. طبیعی است که وقتی شما وارد قسمت پذیرایی می‌شوید در نگاه اول توجه به مبلمان جلب گردد. بنابراین باید در انتخاب طراحی مبلمان و رنگ پارچه‌ها به ساده بودن و تعادل رنگ‌ مبلمان‌ توجه داشته باشید.

به خصوص اینکه رنگ پارچه مبلمان روشنایی محیط را تحت تأثیر قرار داده و همانگونه که گفته شد در خانه‌های مینیمالیستی باید نور طبیعی به حداکثر مقدار خود در داخل فضا برسد. به همین دلیل است که حتی در این قبیل خانه‌ها پنجره‌های بزرگی را نصب می‌کنند تا بیشترین نور به داخل خانه وارد گردد.

– استفاده از فرش و قالی را به حداقل مقدار ممکن برسانید

اگر علاقه زیادی به فرش و قالیچه دارید، بهتر است به سراغ سبک مینیمال در طراحی داخلی نروید چون همانگونه که گفته شد باید فضا را تا جایی که امکان دارد ساده‌تر و خلوت‌تر جلوه دهید. فرش‌ها باعث شلوغ‌تر شدن فضای خانه می‌شوند. بنابراین باید کف ساختمان از سرامیک یا پارکت پوشیده شده باشد تا نیازی به استفاده از کفپوش فرش یا قالیچه نباشد. حتی اگر اصرار دارید حتماً از فرش استفاده کنید تنها باید فرش‌های کوچک را در یک قسمت از پذیرایی پهن ‌کنید اما نباید تمام خانه را با آن اشغال نمایید.

استفاده از فرش و قالی را به حداقل مقدار ممکن برسانید

– به اشکال هندسی توجه داشته باشید

جالب است بدانید حتی شکل هندسی وسایلی که در دکوراسیون استفاده می‌کنید نیز بر روی سبک مینیمال خانه شما تأثیر می‌گذارد. اگر به سراغ وسایلی بروید که از نظر شکل هندسی پیچیدگی زیادی دارند، حتی خانه شما از سبک مینیمال خارج خواهد شد. برای مثال وسایل دکوراتیو با پیچ و تاب‌های زیاد از جمله همین وسایل هستند که طراحی دکوراسیون به سبک مینیمالیسم را خراب خواهند کرد. سادگی اشکال هندسی نیز از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که باید به آن توجه داشته باشید.

– اجازه دهید نور بیشتری وارد ساختمان گردد

یکی از موضوعات بسیار مهم در راستای طراحی داخلی به سبک مینیمالیست که در این مقاله به وفور بر روی آن تأکید داشتیم بحث روشنایی فضا به کمک نور طبیعی است. در سبک ‌مینیمال باید طراحی به نحوی انجام شود که حداکثر نور طبیعی وارد گردد. حتی اگر لازم باشد قسمتی از ساختمان تخریب ‌شود و پنجره‌های بزرگ نصبر گردد تا نور وارد شود. لذا در انتخاب رنگ و پوشش دیوار‌ها و حتی تعداد وسایل دکوری باید این موضوع را در نظر بگیرید که آیا بر روی روشنایی فضا ‌تأثیر می‌گذارد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 4 =