با تفاوت‌‌های سنگ کوارتز مرمر و گرانیت آشنا شوید!

استفاده از سنگ‌ها یکی از زیبا‌ترین ‌ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. در این میان سنگ‌های متنوعی وجود دارد که شما براساس سلیقه خود، مساحت ساختمان و قدرت خرید می‌توانید آنچه را که در نظر دارید را خریداری کنید. اما برای انتخاب بهتر باید با تفاوت ‌های انواع سنگ ‌ها در دکوراسیون خانه آشنایی داشته باشید.

با توجه به اینکه کوارتز مرمر و گرانیت به عنوان سه سنگ بسیار رایج و محبوب در طراحی منزل شناخته شده‌اند، بنابراین ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و تفاوت‌ های بین سنگ گرانیت سنگ مرمر و کوارتز خواهیم پرداخت. در این صورت وقتی با ویژگی‌های هر کدام آشنا باشید مدت زمان ماندگاری و زیبایی هر یک برای شما قابل تشخیص بوده و در نتیجه انتخاب درستی خواهید داشت.

سنگ کوارتز چیست؟

سنگ کوارتز چیست؟

برای آشنایی با تفاوت‌های انواع سنگ در دکوراسیون داخلی باید ابتدا ویژگی‌های هر یک را بشناسید. سنگ کوارتز در گروه سنگ‌های آذرین قرار گرفته و به عنوان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین سنگ‌ها برای ساختن میز و اجسام سنگی در دکوراسیون‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته برای استفاده از کوارتز ابتدا باید بعد از استخراج، طی فرآیند‌های آن را خرد کرده و با رزین مخلوط کنند‌ تا سطح عایق بر روی سنگ به وجود بیاید. در چنین شرایطی می‌توان آن را برای قسمت‌های مختلف دکوراسیون مورد استفاده قرار داد.

سنگ گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت چیست؟

دومین سنگ پر کاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی، سنگ‌های گرانیتی هستند که در گروه سنگ‌های آذرین بسیار سخت قرار گرفته‌اند. اگر شما نام سنگ گرانیت را در اینترنت جستجو کنید متوجه خواهید شد که تنوع زیادی از رنگ‌ها بر روی آن وجود دارد و همین تنوع رنگ باعث شده الگو‌های مختلفی از طرح‌های طبیعی بر روی سنگ‌های گرانیتی تشکیل گردد.

آیا شما می‌دانید دلیل طرح‌های گوناگون متشکل از رنگ‌های مختلف بر روی سنگ‌های گرانیتی چیست؟ زمانی که قرار است سنگ گرانیت تشکیل شود ماگمای زیر سطح زمین متبلور شده و به شکل یک بلور کاملاً جامد در می‌آید. در طی این فرایند تبلور، سنگ هر چه را که در نزدیکی خود باشد به خود جذب می‌کند. همین جذب کردن باعث تنوع رنگ بسیار زیبا و در نتیجه تنوع طرح در گرانیت خواهد شد.

سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر چیست؟

یکی از زیباترین سنگ‌ها برای طراحی داخلی منزل، سنگ مرمر است که در گروه سنگ‌های دگرگونی قرار گرفته و با گذر زمان تحت تاثیر گرما و فشار بسیار بالا ایجاد می‌شود. اساس ساخته شدن سنگ‌های مرمریت سنگ‌های آهکی هستند که باید تحت فشار بسیار زیاد و گرمای شدید قرار گیرند تا در نهایت سنگ ‌مرمر به دست بیاید.

بررسی تفاوت‌های سنگ کوارتز مرمر و گرانیت

اکنون که با ویژگی‌های هر کدام از انواع سنگ‌ها آشنا شدید نوبت آن فرا رسیده که تفاوت‌های آن‌ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم:

برای بررسی تفاوت‌های سنگ‌های کوارتز مرمر و گرانیت در اولین قدم باید دوام آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. از نظر قدرت دوام باید بگوییم که سنگ‌های گرانیتی به عنوان یکی از مهمترین و بادوام‌ترین سنگ‌های مورد استفاده در طراحی دکوراسیون منزل ساخته شده‌اند که به راحتی خراشیده نمی‌شوند. اگر از میز‌های سنگ گرانیتی برای قسمت اپن یا برای طراحی بخش‌هایی از خانه استفاده می‌کنید تنها باید هر چند سال یکبار آن را آب‌بندی نمایید. امکان خراشیده شدن سنگ‌های مرمر وجود دارد و سنگ‌های کوارتز نیز می‌توانند به راحتی خرد و خراشیده شوند.

– مسئله دوم برای انتخاب نوع سنگ جهت طراحی داخلی، میزان مقاومت سنگ‌ها به رطوبت است به خصوص اگر قرار باشد سنگ را در آشپزخانه مورد استفاده قرار دهید. سنگ کوارتز در برابر آب بسیار مقاوم است چرا که در زمان ساخت، لایه رزین بر روی آن قرار گرفته و حکم عایق ضد آب را ایجاد می‌کند.

اما متاسفانه سنگ ‌مرمر به راحتی هر مایعی را می‌تواند به خود جذب کند بنابراین اگر از این سنگ برای اپن آشپزخانه استفاده می‌کنید باید بسیار مراقب باشید که مایع بر روی آن نریزدن چنین اتفاقی برای میز‌های گرانیتی نیز امکان‌پذیر خواهد بود. پس باید به خوبی آب‌بندی شود چون اگر آب وارد میز‌های گرانیتی و مرمری شود به مرور زمان از بین خواهند رفت.

ویژگی‌های بسیار مهم برای انتخاب سنگ

ویژگی‌های بسیار مهم برای انتخاب سنگ

با توجه به آنچه که در مورد مقاومت سنگ‌ها نسبت به شکستگی و نفوذ آب گفته شد سنگ کوارتز، طول عمر بالایی داشته و قابلیت بازیافت دارد. بنابراین به عنوان یکی از پایدارترین سنگ‌های مورد استفاده برای دکوراسیون داخلی شناخته شده است. سنگ مرمر نیز دوام خوبی دارد اما میزان پایداری آن نسبت به کوارتز کمتر است. البته لازم می‌دانیم این نکته را بیان کنیم که چون گرانیت از کوارتز ساخته می‌شود بنابراین از نظر پایداری نیز قابل جایگزینی با سنگ کوارتز خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های بسیار مهم برای انتخاب سنگ در طراحی دکوراسیون داخلی میزان مقاومت حرارتی آن‌ها است به خصوص اگر قرار باشد شما سنگ‌ها را در آشپزخانه استفاده کنید چون اگر یک وسیله داغ بر روی سنگ بگذارید ممکن است به آن آسیب وارد شود. سنگ‌های کوارتز به دلیل فرآیند تولید که داشتند بنابراین نمی‌توانند دمای بیش از ۱۸۰ درجه فارنهایت را تحمل کنند بنابراین ظرف داغ را بر روی سنگ کوارتز قرار ندهید و باید حتماً یک لایه چوبی در زیر ماهیتابه گذاشته شود.

سنگ‌های مرمر مقاومت بسیار خوبی نسبت به حرارت دارند و دمای بسیار زیادی را می‌توانند تحمل کنند. اما اگر به دنبال مقاوم‌ترین سنگ در برابر حرارت هستید، باید شما را با سنگ گرانیت آشنا کنیم. سنگ گرانیت می‌تواند تا ۵۰۰ درجه را تحمل کند و از این پس ترک‌هایی را در آن مشاهده خواهید کرد.

دیگر تفاوت‌های سنگ‌های کوارتز مرمر و گرانیت

– یکی دیگر از تفاوت‌های سنگ‌های کوارتز مرمر و گرانیت قابلیت نصب آن‌ها است. زمانی که قرار است که از سنگ کوارتز استفاده کنید به دلیل نحوه برش و ساختار سنگ، گرد و غبار زیادی تولید می‌شود و بنابراین استفاده از ماسک و عینک ضروری است. اما چنین مشکلی در مورد سنگ مرمر وجود ندارد.

برای برش سنگ گرانیت نیز همانند هر سنگ دیگری باید از الماس خیس استفاده شود. البته توجه داشته باشید با توجه به اینکه وزن سنگ گرانیت از مرمر نیز کمتر است بنابراین بعد از برش باید بسیار احتیاط کنید زیرا در زمان جابجایی ممکن است شکسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =