اصول طراحی‌ داخلی آشپزخانه

طراحی داخلی آشپزخانه با سبک های جدید و روز آرزوی هر بانوی خانه است ضمن آنکه هیچگاه نمی توان طراحی داخلی آشپزخانه را کم اهمیت جلوه داد زیرا در کنار بانوی خانه، سایر اعضای خانواده نیز ساعاتی از روز را در آشپزخانه سپری می نمایند و نیز در اکثر منازل آشپزخانه پنجره ای رو اتاق پذیراییست و زیبایی آن نقش اساسی در طراحی داخلی منزل دارد. این کار می تواند بسیار گران، وقت گیر و البته استرس زا باشد.

از انتخاب استایل مناسب گرفته تا پیداکردن یک طراح مناسب و توافق در طرح، همه اینها کارهایی است که باید انجام شود. تقسیم فرایند طراحی‌ آشپزخانه به مراحل قابل مدیریت باعث می شود که روند طراحی آسان تر پیش برود.

نکات طراحی‌ داخلی آشپزخانه

همه نیاز های خود را هنگام طراحی‌ داخلی آشپزخانه بررسی کنید

یک طراحی داخلی آشپزخانه مدرن هنگامی می تواند طرح موفقی باشد که محیط کاربری راحت با مسیر مناسب برای عبور جریان انرژی را فراهم نماید. طراحی آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای رسیدن به طراحی موفق در آشپزخانه باید به ایجاد محیط کاربری مناسب با دسترسی ایده آل به لوازم آشپزخانه و نیز ایجاد فضایی مثبت برای ساعات سپری شده در آشپزخانه، توجه کرد. درمورد اینکه فضای موجود برای کار شما کافی است یا اینکه نیاز به باز کردن و گسترش فضا دارید نیز خوب فکر کنید. پرسش از خود می تواند حتی به شما کمک کند که بفهمید چگونه می خواهید از فضای موردنظرتان استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه

درمورد سیستم لوله کشی و گرمایشی نیز فکر کنید

آیا می خواهید از لوازم لوله کشی، سینک و ابزارهایی که درحال حاضر در طراحی داخلی آشپزخانه موجود می باشند استفاده کنید یا اینکه نیاز به سیستم جدید و کار اضافه بر روی لوله ها دارید؟ اگر می خواهید آشپزخانه ای با سینک و دیگر لوازم در طراحی خود داشته باشید، پس باشد مطمئن شوید که تجهیزات لوله کشی و الکتریکی را قبل از نصب کفپوش در محل خود قرار داده اید. هرجایی که دوست داشته باشید می توانید سینک خود را قرار دهید، با این حال بهتر است که ماشین لباس شویی و ظرف شویی را نیز در کنار سینک قرار دهید این کار باعث می شود که سیستم لوله کشی شما بسیار ساده تر باشد.

با یک طراح آشپزخانه مشورت کنید

برای اینکه در طراحی داخلی آشپزخانه بتوانید بیشترین استفاده را از فضای خود ببرید، از یک طراح حرفه ای آشپزخانه که بتواند در این مورد کارامد باشد، کمک بگیرید. تجربه آنها و البته تخصصشان به شما ایده های بسیار زیادی ارائه می دهد. طراحان آشپزخانه همچنین دانش و اطلاعاتی مربوط به محصولات، اتصالات و البته تنضیمات را دراختیار دارند که می توانند این دانش را دراختیار شما بگذارند. درنهایت این اطلاعات به شما کمک خواهند کرد تا مطمئن شوید که آشپزخانه ای که طراحی کرده اید، برای شما کارآمد می باشد یا نمی باشد.

 آخرین انتخاب ها را برای تنظیم طراحی‌ داخلی آشپزخانه خود انجام دهید.

آشپزخانه ی خود را به گونه ای طراحی کنید که گویی همه چیز با هم ارتباط دارند و این کار را ماهرانه و با کمک موارد مربوط به هم انجام دهید. مثلا میز صبحانه را با عسلی های چوبی ست کنید یا اینکه روی صندلی ها را با پارچه ای بپوشانید که با پشتی هایتان یکی باشد. بعضی از ریزه کاری ها، مثل دسته های کابینت ها را می تواند کمی متفاوت ساخت و طرح سفید ساده ای را بر روی آنها ایجاد کرد.

دکوراسیون آشپزخانه

علاوه بر خرید اشیا از یک مکان ارائه دهنده ی اینگونه وسایل، محل خرید و فروش اسباب و اثاثیه و لزومات آشپزخانه از جاهای مختلف و بعد ترکیب همه این اشیا با یک دیگر و ایجاد فضایی کاملا تک، می توانید از اشیایی که در سفرهایتان پیدا کرده اید و اشیا زرق و برق دار نیز استفاده کنید تا به فضای آشپزخانه، احساسی منسجم تر و راحت تر بدهید و به گونه ای احساس صمیمیت بیشتری به فضا بدهید.

قبل از اجرا خوب فکر کنيد

در زمان طراحی داخلی آشپزخانه، کاربرد را در اولویت قرار دهید. هیچ شکل ایده آلی برای آشپزخانه وجود ندارد؛ آشپزخانه چه U شکل و چه L شکل باشد، سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق‌گاز را طوری جاگذاری کنيد که يک مثلث تشکیل دهند. طوری که فاصله بین آنها بیشتر از 6 فوت نباشد تا رفت‌وآمد به‌راحتی صورت گیرد.

انبار فراموش نشود

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که ممکن است در ابتدای کار مرتکب شد اين است که فضای کافی برای ذخیره‌سازی در نظر گرفته نشود. از هر فضایی در آشپزخانه خود استفاده کنید. به‌جای اينکه بین کابینت‌های دیواری و سقف فاصله‌ای بگذارید، ارتفاع آنها را تا سقف ادامه دهید تا به‌جای جمع شدن گردوخاک روی کابینت‌ها، فضای بیشتری را برایتان به وجود آورد. کشوها را عمیق‌تر در نظر بگيريد تا دسترسی راحت‌تری به قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها داشته باشيد و برای سایر وسایلی که ممکن است روی ميز جمع شوند، فضای ذخیره‌سازی مناسبی در نظر بگیرید.

نورپردازی صحیح در طراحی‌ داخلی آشپزخانه

برخلاف سایر اتاق‌های خانه، نور سقفی برای آشپزخانه کافی و بهینه نيست زیرا در هنگام کار، سایه شما موجب کم‌تر شدن دید شما می‌شود. نور بايد طوری تنظیم و تعبیه شود که جلوی شما قرار بگیرد. یکی از روش‌هایی که می‌توان به‌وسیله آن به اين نوع نور دست‌یافت، تعبیه لامپ در زیر کابینت است تا نور مستقیماً روی ميز کار بیفتد. زمان طراحی داخلی آشپزخانه نورپردازی، بهتر است که یک سیستم کاملا منعطف ایجاد کنید تابتوانید محیط آشپزخانه را کاملا مستقل از دیگر فضا ها، تنظیم کنید روشنایی های ثانویه، مثل نقاط بالای اجاق گاز و فضای آماده سازی غذا نیز بسیار مفید خواهد بود. به مواردی که آشپزخانه باید حتما در خود جای داده باشد، خوب دقت کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

 هنگام طراحی‌ داخلی آشپزخانه منابع انرژی را در نظر داشته باشيد

مطمئن شوید که برای تجهیزات جدید و قدیمی خود منابع کافی انرژی در دسترس باشد. بسیاری از افراد بعد از اجرای طرح تازه متوجه مي‌شوند که خروجی‌های گاز يا پریزهای برق کافی برای تجهیزات را در اختیار ندارند. همچنین بايد وسایل بزرگ را اندازه‌گیری کرد طوری که به‌راحتی در فضاهای اختصاص داده‌شده جای گیرند. برای مثال اگر ماشین ظرفشویی فضای تنگی داشته باشد ممکن است به شیلنگ‌ها فشار آمده و نتوانند هدایت مایعات را به‌درستی انجام دهند.

ایمنی بر هر چيزی مقدم است

طراحی‌ آشپزخانه را طوری انجام دهید که از محل پخت‌وپز بتوان به‌راحتی حیات پشتی و حال را دید؛ این‌یکی از عوامل مؤثر در داشتن آشپزخانه‌ای ایمن و خانواده محور است. همچنین سعی کنيد نکاتی دیگری که مربوط به ایمنی است را رعایت کنيد مانند استفاده از کانتر گرد، استفاده از کفپوش‌های ضدلغزش و تعبیه اجاق‌گاز و فر در ارتفاعی که کودکان نتوانند به آن دسترسی داشته باشند و سوختگی‌های احتمالی به حداقل برسد.

حواستان به کف باشد

هنگام برنامه‌ریزی برای کف آشپزخانه دقت داشته باشيد که از کفپوش‌های ضد لغزشی استفاده کنيد که نگهداری از آنها آسان باشد. به ‌عنوان ‌مثال، سنگ‌هایی که پر منفذ هستند ممکن است هرچند وقت یک‌بار به پر کردن منافذ نیاز داشته باشند. راجع به اين امر تحقیق کنيد و يا خوب فکر کنيد که آیا قادر به انجام اين کار هستید يا خیر. کفپوش‌های چوبی زيبا هستند اما به خاطر داشته باشيد که زودتر از سطوح دیگر در برخورد با یخچال، گاز و سینک فرسوده می‌شوند. سنگ‌های طبیعی و سخت نیز کارکردی بسیار عالی دارند و نما و احساس زمینی و خاکی بودن آنها طرفداران زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهار =