بخش‌های داخلی در طراحی ویلای مدرن دوبلکس

به طور کلی می‌توان گفت ویلا، بنایی است که از چهار طرف محصور نمی‌شود و در فضایی در دل طبیعت و یا محیط خارج از شهر قرار می‌گیرد. اگر به دنبال ساخت ویلا در زمین خود با متراژ بیش از سطح اشغال هستید، طراحی ویلای مدرن دوبلکس بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. ویلای دوبلکس در حقیقت نوعی ویلاست که در دو طبقه ساخته می‌شود و این طبقات با استفاده از راه‌پله موجود در بنا به یکدیگر متصل می‌شوند. به طور معمول طراحی فضاهای نیمه‌خصوصی همچون نشیمن و آشپزخانه را در طبقه اول و فضاهای خصوصی همچون اتاق‌خواب و نشیمن‌های خصوصی را در طبقه دوم قرار می‌دهد.

در صورت تمایل برای تفکیک فضا در طراحی ویلا توصیه می‌شود ویلای خود را به صورت دوبلکس طراحی نمایید. با طراحی ویلای مدرن دوبلکس می‌توان به بهترین تفکیک فضایی خصوصی و نیمه‌خصوصی دست یافت. جداسازی فضاهای خصوصی و نیمه‌خصوصی باعث می‌شود رفت و آمد در بخش‌های مختلف ویلا کاهش یافته و اتاق‌خواب‌های خصوصی در معرض دید مهمانان نباشند.

مهمترین نکته برای طراحی ویلای مدرن دوبلکس انتخاب شرکت معماری طراحی ویلاست. تعداد بسیار زیاد طراحان و دانشجویان رشته معماری باعث شده است تا هنگام جستجو در اینترنت با تعداد بسیار زیادی از این شرکت‌ها مواجه شوید که طراحی ویلای مدرن دوبلکس را با هزینه پایین انجام می‌دهند. با توجه به سلیقه و سبک زندگی خود می‌توانید بخش‌های مختلف طراحی ویلای مدرن دوبلکس را شخصی‌سازی نمایید.

اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس

از آنجا که این ویلاها در دو طبقه طراحی می‌شود در طراحی آن باید اصول بسیار زیادی مد نظر قرار گیرند. مهمترین اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس شامل موارد زیر هستند:

 • فضاهای خصوصی در طبقه بالا باید قرار گیرند.
 • راه‌پله باید در دسترس بوده و از ورود نود به فضا جلوگیری نکند.
 • ارتفاع سقف ویلای دوبلکس مدرن ممکن است از حد معمول اندکی بیشتر باشد.
 • در تمامی فضاها باید نور کافی و مناسب وجود داشته باشد.
 • توجه به سبک معماری نیز از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. به عنوان مثال اگر نمای ویلا دارای سبک کلاسیک است طراحی داخلی نیز باید بر اساس سبک کلاسیک انجام گیرد.
اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس
سبک معماری در طراحی ویلای‌مدرن‌دوبلکس

مهمترین مزایای طراحی ویلا مدرن دوبلکس

از مهمترین مزایای طراحی این ویلاها می‌توان به وجود متراژ بیشتر برای طراحی اشاره کرد. معمار می‌تواند ویلای مدرن دوبلکس را به زیبایی طراحی کند و فضاها را به نحوی از یکدیگر جدا سازد که افراد بتوانند در یک فضا حضور داشته باشند بدون این که برای فرد دیگر آلودگی صوتی و یا مزاحمت ایجاد نمایند. به عنوان مثال مهمانان می‌توانند در اتاق مهمان در طبقه اول ویلای دوبلکس استراحت کند و میزبان در نشیمن موجود در طبقه بالا تلویزیون تماشا کند. دوبلکس بودن ویلا همچنین ممکن است باعث افزایش ارزش مالی آن گردد و برای کارفرما از لحاظ اقتصادی به صرفه خواهد بود.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس با فلت چه تفاوتی دارد؟

در طراحی این ویلاها معمار قادر به انجام چیدمان فضاهای خصوصی و نیمه‌خصوصی به بهترین شکل ممکن خواهد بود و آن‌ها را به راحتی از یکدیگر تفکیک خواهد کرد. اما در طراحی ویلای فلت به دلیل محدودیت موجود در فضا معمار باید تمامی فضاهای مورد نیاز را در یک طبقه قرار دهد و تمامی فضاهای خصوصی و نیمه‌خصوصی باید در کنار یکدیگر طراحی شوند. این موضوع باعث از بین رفتن آلودگی صوتی در تمامی بخش‌های ویلا خواهد شد و آسایش را برای ساکنین به همراه خواهد داشت.

هزینه مورد نیاز برای طراحی ویلای مدرن دوبلکس

عوامل بسیار زیادی در تعیین هزینه طراحی موثر هستند و نمی‌توان قیمت دقیق طراحی ویلا دوبلکس را در بستر اینترنت به صورت دقیق تعیین کرد. به منظور کسب اطلاع از قیمت طراحی ویلاهای دوبلکس مدرن می‌توان با کارشناسان موجود در سایت‌های مختلف تماس گرفت. این کارشناسان با بررسی ویژگی‌های پروژه قیمت دقیق طراحی ویلای مدرن دوبلکس را به شما اعلام خواهند کرد. از مهمترین موارد موثر در هزینه طراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متراژ طراحی
 • موقعیت زمین پروژه
 • سبک طراحی
 • توپوگرافی زمین

مراحل طراحی و ساخت ویلا دوبلکس

مراحل ساخت و طراحی شامل موارد زیر هستند:

 • بررسی مکان مورد نظر و انتخاب زمان مناسب، دریافت مجوزهای مورد نیاز برای ساخت ویلا دوبلکس
 • طراحی پلان و نقشه‌برداری ویلاهای دوبلکس مدرن توسط مهندسین
 • محوطه‌سازی فضای بیرونی ویلای دوبلکس مدرن و استفاده از المان‌های مختلف مانند فضای سبز و استخر
 • طراحی فضای داخلی ویلا دوبلکس
 • گودبرداری
 • بتن‌ریزی
 • اجرای اسکلت ویلا
 • تهیه پلن آرماتوربندی
 • دیوارکشی و احداث سقف
 • تاسیسات و نماسازی داخلی

سالن و نشیمن در ویلای دوبلکس

به طور معمول در طراحی، طبقات همکف به عنوان نشیمن اصلی در نظر گرفته می‌شوند تا دسترسی به آن‌ها آسان‌تر باشد. فضای همکف باید با استفاده از پله به طبقه بالا مرتبط شود و نزدیک به نشیمن اصلی طراحی شود.

سالن و نشیمن در طراحی ویلای مدرن دوبلکس
طبقات همکف به عنوان نشیمن اصلی در ویلا دوبلکس

فضاهای خصوصی در ویلا دوبلکس

فضاهای خصوصی از جمله اتاق‌خواب و فضاهای استراحت هنگام طراحی ویلای مدرن دوبلکس در طبقه دوم در نظر گرفته می‌شوند. مهمانان مستقر در ویلا شما این فضاها را نمی‌بینند. در طبقه دوم برای استفاده و لذت بردن از محوطه ویلا امکان ایجاد تراس و بالکن نیز وجود دارد.

نحوه طراحی آشپزخانه

آشپزخانه در ویلاهای دوبلکس مدرن در فضای مرکزی طراحی می‌گردد. همواره توصیه می‌شود آشپزخانه را در نزدیکی سالن و نشیمنگاه اصلی طراحی کنید. در ویلاهای مدرن به طور معمول در آشپزخانه از کانتر و یا جزیره با نمای سنگ استفاده می‌شود.

نحوه طراحی سرویس‌های بهداشتی

در ویلاهای دوبلکس مدرن برای هر طبقه می‌توان به صورت مجزا یک سرویس بهداشتی در نظر گرفت. در این سبک ویلا می‌توان برای هر اتاق‌خواب یک سرویس بهداشتی به صورت جداگانه طراحی کرد.

فضاهای خارجی

در ویلای مدرن دوبلکس محوطه‌سازی از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار می‌باشد، به نحوی که در طراحی محوطه این ویلا امکان استفاده از المان‌های طبیعی همچون گل‌ها و گیاهان و همچنین امکان ساخت استخر وجود دارد.

اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس
طراحی محوطه ویلا دوبلکس

طراحی به صورت سوئیت‌های جداگانه

در صورتی که تمایل داشته باشید اعضای خانواده شما به صورت مستقل در فضاهای مختلف زندگی کنند می‌توانید در ویلاهای مدرن دوبلکس سوئیت‌های جداگانه‌ای را در نظر بگیرید.

نتیجه‌گیری

برای طراحی ویلا دوبلکس گزینه مناسبی می‌باشد زیرا می‌توان در آن فضاهای خصوصی و نیمه‌خصوصی و همچنین عمومی را به خوبی از یکدیگر تفکیک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =