چند نکته کاربردی برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک

در مقالات متعددی پیرامون این موضوع صحبت کرده‌ایم که بحث طراحی داخلی خانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و شما برای هر قسمت باید براساس کارایی آن عمل کنید. برای مثال طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک باید با طراحی اتاق خواب بزرگسالان متفاوت باشد چرا که کودک شما قرار است در این اتاق استراحت کرده و مشغول بازی باشد.

بنابراین اگر محیط اتاق خواب برای او جذاب نباشد، قطعاً در داخل اتاق نمی‌ماند و حتی تمامی اسباب‌بازی‌های خود را وارد قسمت پذیرایی می‌کند. از طرف دیگر در طراحی داخلی اتاق خواب کودک حتماً باید به بحث قرار دادن اسباب بازی، چیدمان کتاب و کمد لباس نیز توجه کنید. با توجه به اینکه طراحی اتاق خواب کودک از چند منظر حائز اهمیت است، لذا ما ترفند‌هایی را برای شما ارائه می‌کنیم که به طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک کمک می‌کنند.

چند ‌ایده برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک

کودکان روحیه بسیار شادی دارند؛ سطح انرژی آن‌ها بالا بوده و حتی دوست دارند ساعات زیادی را با دوستان یا اعضای خانواده خود مشغول بازی باشند. بنابراین در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک باید شرایط رفتاری و روحی کودکان را نیز در نظر بگیرید. چند نکته در این زمینه برای شما عزیزان ارائه می‌کنیم:

– از طراحی دیواره ها شروع کنید

در اولین قدم شما باید بحث طراحی دیوار‌ها را در نظر بگیرید. بعضی از افراد براساس جنسیت کودک خود از رنگ‌هایی مانند صورتی یا آبی برای نقاشی دیوار استفاده کرده و یا کاغذ دیواری‌هایی که مملو از این دو رنگ باشند را انتخاب می‌کنند.

از طراحی دیواره ها شروع کنید

شاید در نگاه اول چنین ترکیب رنگی واقعاً زیبا به نظر برسد اما آیا شما میزان روشنایی اتاق خواب را نیز در نظر گرفته‌اید؟ آیا می‌دانید مساحت اتاق خواب در انتخاب رنگ دیوار‌ها تأثیرگذار است؟

برای مثال اگر اتاق خواب کودک شما هیچ پنجره‌ای نداشته و از نور طبیعی بی‌بهره است استفاده کردن از رنگ‌های همانند صورتی و آبی اشتباه محض خواهد بود چون اتاق را دلگرفته می‌کند. به طور کلی هر اندازه رنگ‌هایی شبیه سفید، کرمی و زرد روشن در داخل اتاق خواب کودک شما بیشتر باشد میزان روشنایی فضا بیشتر شده و همین موضوع باعث می‌شود که شرایط روحی کودک شما بهتر گردد. حتی اگر دوست دارید به سراغ کاغذ دیواری بروید نباید از کاغذ دیواری‌های شلوغ با طرح‌های بزرگ و رنگ‌های تند استفاده کنید.

– در طراحی کمد‌ها دقت کنید

در بحث استفاده از کمد‌های دیواری در اتاق خواب کودک باید به این موضوع توجه کنید که کودکان لباس و اسباب بازی‌های بسیار زیادی دارد بنابراین کمد‌ها باید محلی برای ذخیره‌سازی این وسایل باشد به خصوص اینکه هر چه کودک شما بزرگتر می‌شود تعداد وسایل او نیز بیشتر شده و بعداً در دوران مدرسه نیز نیاز به فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل مدرسه و حتی قسمتی برای قرار دادن میز تحریر خواهد داشت.

بنابراین در طراحی کمد‌های دیواری باید این موضوع را در نظر بگیرید و از حداقل فضا حداکثر استفاده را داشته باشید بدون اینکه مساحت اتاق خواب کودک بیش از اندازه کوچک و شلوغ به نظر برسد.

در طراحی کمد‌ها دقت کنید

– مبلمان و تخت مناسبی خریداری نمایید

قطعاً برای اتاق خواب کودک به تخت و مبل مناسب نیاز خواهد بود. قبل از اینکه به سراغ خرید این دو وسیله بروید ابتدا مساحت اتاق خواب را اندازه‌گیری کرده و اگر می‌دانید اتاق خواب کودک شما بسیار کوچک است حتی برای خرید تخت، ابعاد مد نظر خود را سفارش دهید. این موضوع را در نظر بگیریم که کودک باید چندین سال از تخت استفاده کند و در دوران مدرسه نیاز به فضایی برای قرار دادن میز تحریر دارد.

بنابراین با یک تخت بزرگ نباید تمام اتاق را شلوغ کنید. از طرف دیگر پیشنهاد ما برای انتخاب مبلمان و تخت این است که به سراغ رنگ‌های تند و بسیار کودکانه نروید. رنگ‌های ملایم و به صورت ترکیبی همانند ترکیب آبی روشن و سفید را برای کودک انتخاب نمایید تا در طول سالیان این رنگ‌ها قدیمی نشده و همچنین فضای اتاق خواب را بی‌روح و یکنواخت نکند.

– نورپردازی اتاق کودک بسیار مهم است

اغلب والدین دوست دارند براساس جنسیت کودک خود از نور‌های رنگی برای اتاق خواب استفاده کنند. برای مثال نورهای صورتی و آبی رایج‌ترین انتخاب در بین والدین است. این ترکیب رنگ در نگاه اول زیباست ولی بعد از مدتی اتاق را دلگرفته کرده و حتی چشم کودک شما را اذیت می‌کند.

نباید تنها به فکر زیبایی اتاق خواب باشید بلکه مسأله آرامش و راحتی فضا برای کودک اولویت دارد. بنابراین در استفاده از نور‌های رنگی حتما میزان روشنایی اتاق خواب در طول روز و از طرف دیگر مساحت اتاق خواب را در نظر بگیرید. همچنین اتاق خواب کودک باید در شب از روشنایی کافی برخوردار باشد وگرنه کودک شما تمایلی برای حضور در اتاق خواب نخواهد داشت.

نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک بسیار مهم است

– از فرش و موکت برای اتاق خواب کودک استفاده کنید

حتی اگر کفپوش اتاق خود کودک سرامیک یا پارکت است باز هم باید تمامی قسمت‌ها با موکت و فرش پوشیده شوند. وقتی کودک به تازگی راه رفتن را یاد گرفته سات اگر بر روی زمین بخورد آسیب جدی به دست و پای او وارد خواهد شد. همچنین کودک زمان زیادی را بر روی زمین می‌نشید و با اسباب‌بازی‌های خود بازی کند. به طور کلی پیشنهاد ما بر این است که اتاق خواب کودک را به طور کامل با فرش پوشش دهید.

به خصوص زمانی که فرزندتان بزرگتر شده و به مدرسه می‌رود. قطعاً دوست دارد گاهی اوقات روی زمین بنشیند و تکالیف خود را روی زمین انجام دهد. پوشیده بودن کف اتاق خواب علاوه بر اینکه به حفظ سلامت کودک شما کمک می‌کند، در طول زمستان باعث گرم‌تر شدن اتاق می‌خواهد شد و کودک شما بیمار نمی‌شود. نوع پوشش مورد استفاده باید بسیار نرم باشد تا به پوست کودک آسیب وارد نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =