طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه عکاسی

یک آتلیه عکاسی محل ثبت خاطره‌هاست از این رو وجود یک محیط دلنشین در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. همانقدر که استفاده از ابزار مناسب و ژست درست در یک عکس اهمیت زیادی دارد، اجرای طراحی داخلی اصولی و درست در آتلیه نیز باعث جذب مشتریان بیشتر خواهد شد. در ادامه نکات ضروری طراحی داخلی آتلیه را به صورت مختصر برای شما بازگو خواهیم کرد تا در صورت ورود به آتلیه عکاسی به عنوان یک طراح، با نکات و تکنیک‌های مهم آن آشنایی داشته باشید.

نکات ضروری طراحی داخلی آتلیه عکاسی

انتخاب وسایل و تجهیزات مناسب

مهمترین بخش دکوراسیون داخلی یک آتلیه عکاسی ابعاد و فضای مناسب آن است. برای داشتن یک دکور مناسب همانطور که عنوان شد، متراژ و ابعاد آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. حداقل فضای مورد نیاز برای یک آتلیه عکاسی هفت متر طول و سه متر عرض می‌باشد. در صورتی که طول و عرض آتلیه از این مقدار کمتر باشد فاصله مناسب بین تجهیزات و سوژه عکاسی رعایت نخواهد شد. عرض آتلیه باید به نحوی باشد که امکان استفاده از فلش برای هر دو طرف آن امکان‌پذیر باشد. نکته دیگر که در طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه باید در نظر گرفته شود استفاده از سقف‌های بلند با ارتفاع 270 سانتی‌متر می‌باشد. سقف‌های کوتاه در مشتری احساس ناخوشایند ایجاد خواهد کرد و باعث بسته و کوچک به نظر رسیدن فضای آتلیه خواهد شد.

انتخاب وسایل و تجهیزات مناسب

نوآوری و خلاقیت

نوآوری و خلاقیت در طراحی داخلی تمامی فضاها باعث ارائه یک کار خلاق، زیبا و منحصر به فرد خواهد شد. یکی از مهمترین اهداف طراح یک آتلیه ارائه مکان مشخص برای خلق ایده‌ها می‌باشد. یکی از روش‌های خلاقانه برای طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه استفاده از پوسترهای دیواری بزرگ می‌باشد. در این حالت پوستر باید روی دیوار نصب گردد و در جلوی آن هیچ وسیله‌ای از قبیل میز و صندلی قرار نگیرد. همچنین می‌توان از تابلو در طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه استفاده کرد. در آتلیه‌های عکاسی اسپرت و مدلینگ بیشتر از تابلو استفاده می‌شود.

هماهنگی رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه

از دیگر نکات مهم و ضروری در طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه می‌توان به هماهنگی موجود بین رنگ‌ها اشاره کرد. هماهنگی بین رنگ وسایل، دیوارها و تمام فضای آتلیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باعث جذب مشتریان بیشتر به آتلیه شما خواهد شد. در طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه در انتخاب رنگ محیط و نورپردازی فضای داخلی باید دقت بیشتری به خرج دهید. رنگ فضای داخلی آتلیه باید با توجه به متراژ و تعداد مشتریان انتخاب گردد. در صورت کوچک بودن فضای داخلی عکاسی توصیه می‌شود از رنگ‌های روشن استفاده شود تا فضای داخلی بزرگ‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد. اما اگر آتلیه بزرگ است و فضای لازم در دسترس است توصیه می‌شود از ترکیب رنگ‌های روشن و تیره استفاده شود.

نورپردازی

نورپردازی در هنر عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. هنر عکاس انتخاب درست برای نورپردازی فضا می‌باشد. برای ایجاد محیط رویایی و ایده آل در یک آتلیه عروس نورپردازی از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. استفاده از نور طبیعی خورشید و زاویه تابش آن به عکاس اجازه استفاده از نورها و سایه‌های متفاوت در طول روز را خواهد داد. نور موجود در فضای آتلیه باید متعادل باشد. نور زیاد باعث از بین رفتن حس آرامش خواهد شد. نور کم نیز باعث خواهد شد تا مشتری نتواند نمونه عکس‌های شما را به درستی مشاهده نماید.

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی آتلیه

رعایت نظم در چیدمان دکوراسیون داخلی آتلیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. به ویژه زمانی که فضای آتلیه کوچک و محدود باشد. طراحان همواره توصیه می‌کنند که از یک مبل سه نفره زیبا و صندلی‌های تک با رنگ و جنس مکمل یکدیگر استفاده کنند. نکته بعدی که در طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه باید در نظر گرفته شود استفاده از مبلمان هماهنگ با سبک کلی دکوراسیون داخلی شماست. از این رو اگر دکوراسیون کلاسیک را برای آتلیه خود انتخاب کرده باشید باید از مبلمان کلاسیک، مدرن و راحتی استفاده نمایید.

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی آتلیه

دیگر نکات مهم طراحی دکوراسیون داخلی آتلیه

فضایی از آتلیه باید برای استراحت مشتری در نظر گرفته شود. در این بخش برای راحتی بیشتر مشتری می‌توان از مبلمان راحتی و میز جلو مبلی مناسب استفاده کرد. برای تزیین دیوارهای آتلیه عکاسی به طور معمول از تابلوهای هنری استفاده می‌شود و در صورت تمایل می‌توان عکس‌های گرفته شده از مشتری را روی دیوار نصب کرد. در این صورت با ورود مشتری جدید به آتلیه شما با سبک کار و شیوه عکس‌برداری شما بیشتر آشنا خواهد شد.

وجود پس زمینه عکس مناسب در آتلیه

برای شروع کار عکاسی باید در آتلیه خود حداقل 4 پس زمینه داشته باشید. برای جذاب ساختن محیط آتلیه توصیه می‌شود پس زمینه با این رنگ‌ها را در آتلیه ایجاد نمایید:

  • سفید
  • مشکی
  • بنفش
  • بژ
  • سبز
  • خاکستری
  • صورتی

انواع سبک‌های دکوراسیون قابل اجرا در آتلیه

در صورت وجود چندین اتاق در آتلیه می‌توان با توجه به نوع عکاسی فضاهای متنوع و مجزا در اتاق‌ها ایجاد کرد. به طور کلی می‌توان گفت سبک‌های قابل اجرا در دکوراسیون آتلیه شامل موارد زیر هستند:

سبک مدرن آتلیه عکاسی

در یک آتلیه مدرن امکان عکاسی کردن به سبک‌های مختلف وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت سبک مدرن یکی از سبک‌های جهانی است. در این سبک دکوراسیون به طور معمول سیستم و فضا به صورت یکپارچه و تعاملی طراحی خواهند شد. در فضای مدرن امکان عکاسی و فیلمبرداری به صورت خاص و متفاوت وجود دارد. در دکوراسیون مدرن تجهیزات جدید، مدرن و شیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ‌های قالب در این سبک دکوراسیون خنثی هستند و فضا دارای نور ملایم می‌باشد. ترکیب سبک مدرن و قدیمی در برخی مواقع ممکن است باعث ایجاد فضای خارق‌العاده شود. به طور مثال استفاده از فضای زیر شیروانی و استفاده از عناصر بتن، آجر، فلز و چوب می‌تواند تلفیقی از مدرنیته و سنتی را خلق کند.

سبک مدرن آتلیه

سبک مینیمالیسم آتلیه عکاسی

برای اجرای طراحی سبک مینیمالیسم در آتلیه باید طراحی اتاق عکاسی را محدود کرد و استفاده از اشیا را به حداقل رساند. همچنین می‌توان در این سبک از سایه‌های تک رنگ و ساده استفاده کرد.

سبک امپراطوری آتلیه عکاسی

برای عکاسی و فیلمبرداری در فضای لوکس و لاکچری می‌توان اتاق عکاسی را به سبک کاخ و اتاق نشیمن سلطنتی طراحی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =