اصول مهم انتخاب کابینت برای آشپزخانه

قطعا مهمترین بخش هر منزل آشپزخانه آن می‌باشد و بدون شک مهمترین شاخصه انتخاب خانه برای ایرانیان همین آشپزخانه می‌باشد. امروزه اکثر آشپزخانه‌ها به صورت اپن و کاملا در معرض دید هستند از این رو باید طراحی و زیبایی آن مورد توجه قرار گیرد. انتخاب کابینت زیبا و هماهنگ با دیگر اجزای منزل زیبایی آشپزخانه را چندین برابر خواهد کرد. آشپزخانه خوب در حقیقت مکانی است که دارای فضا و ظاهر مناسب باشد که این موضوع با انتخاب کابینت برای این بخش از منزل رابطه مستقیم دارد. آشپزخانه ایده آل در حقیقت آشپزخانه‌ای است که فضای مناسب و ظاهر جذاب با انتخاب کابینت صحیح ایجاد شده باشد. اما انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه امری دشوار است.

در صورتی که قصد ایجاد تغییرات کوچک در کابینت‌های آشپزخانه خود را داشته باشید و یا بخواهید به طور کلی دکوراسیون داخلی آشپزخانه را تغییر دهید این سوال برای شما پیش خواهد آمد که چگونه می‌توان آشپزخانه‌ای را با استفاده از کابینت به مکانی با فضای مناسب و ظاهری شیک و زیبا تبدیل کرد. اگر به دنبال یافتن پاسخ مناسب برای این سوال هستید توصیه می‌کنیم ما را تا پایان همراهی نمایید.

اصول طراحی کابینت آشپزخانه
رعایت مجموعه‌ای از اصول و قوانین در طراحی آشپزخانه مدرن

اصول طراحی کابینت آشپزخانه

این نکته را به خاطر داشته باشید که طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در طراحی کابینت به بهترین نحو خلاصه می‌شود. برای طراحی آشپزخانه مدرن باید مجموعه‌ای از اصول و قوانین را در نظر بگیرید تا این امر به درستی و به صورت کامل انجام گیرد و در نهایت به آشپزخانه‌ای فوق‌العاده شیک و زیبا دست یابید. لازم به ذکر است که کابینت تعیین‌کننده سبک طراحی آشپزخانه است و کابینت‌ها در هر سبکی که انتخاب گردند آشپزخانه نیز همان سبک را به خود خواهد گرفت. کابینت‌های مدرن مانند تمام لوازم طراحی شده در سبک مدرن دارای ظاهری ساده و بدون کوچکترین جزئیات هستند در صورتی که کابینت‌های کلاسیک دارای حاشیه‌های برآمده و منبت‌کاری شده می‌باشند.

کابینت‌های مدرن دارای درب‌های صاف و بدون هیچ نوع برآمدگی می‌باشند در صورتی که مرز بین کابینت‌ها تنها توسط خطی باریک و کوچک مشخص می‌گردد. دستگیره‌ها در طراحی کابینت‌های مدرن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. بسیاری از افراد از اهمیت دستگیره‌ها در کابینت‌ها غافل هستند در صورتی که این عناصر در سبک طراحی آشپزخانه نقش مهمی را ایفا می‌کنند. دستگیره‌های کابینت‌های مدرن به طور معمول ساده و خطوطی صاف و مستقیم هستند که دارای طول زیاد و عرض کم می‌باشند. به عقیده طراحان داخلی هرچه طول یک دستگیره آشپزخانه بلندتر باید ظاهر آن مدرن‌تر خواهد بود.

اهمیت انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

این نکته را به خاطر داشته باشید که کابینت‌ها نخستین عناصری هستند که هنگام ورود افراد به آشپزخانه نظر آن‌ها را به خود جلب می‌کنند. ممکن است تمام فضای دیوار یا بخشی از آن توسط کابینت‌ها اشغال شود. از این رو هنگام انتخاب رنگ و طرح کابینت باید نهایت دقت را به کار برد. رنگ کابینت انتخابی علاوه بر زیبایی باید به گونه‌ای باشد که متناسب با آشپزخانه شما باشد. در صورت بزرگ و جادار بودن فضای آشپزخانه امکان انتخاب انواع رنگ‌ها برای شما وجود خواهد داشت در صورتی که رنگ کابینت برای آشپزخانه‌های کوچک بهتر است از بین رنگ‌های روشن‌تر انتخاب گردد. رنگ‌های روشن علاوه بر این که نور را به خوبی در فضای آشپزخانه انعکاس می‌دهند باعث می‌شوند تا فضای آشپزخانه بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.

اهمیت انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه
هنگام انتخاب رنگ و طرح کابینت باید نهایت دقت را به کار برد

این موضوع که رنگ روشن همچون سفید برای کابینت‌ها همیشه رنگی زیبا، دلباز، در دسترس و مد می‌باشد صحت دارد اما با انتخاب رنگ‌های دیگر می‌توان بین آشپزخانه شما و دیگران تفاوت‌های چشمگیری ایجاد کرد. همچنین انتخاب رنگ مناسب برای کابینت در خلق‌وخوی افراد منزل تاثیر مثبت خواهد داشت. اگر آشپزخانه شما کوچک است توصیه می‌کنیم رنگ‌های روشن را انتخاب نمایید زیرا باعث ایجاد ظاهری مطلوب، ملایم و به دور از شلوغی‌ها در آشپزخانه شما می‌شود.

همواره توصیه می‌شود برای کابینت‌های آشپزخانه هرگز از بیش از دو رنگ استفاده نکنید زیرا این کار به ویژه در آشپزخانه‌های کوچک باعث ایجاد شلوغی می‌شود. برای جذاب ساختن کار نهایی بهتر است از رنگ‌های مکمل برای کابینت‌های آشپزخانه استفاده نمایید. برای فضاهای کوچک و کم نور می‌توان از رنگ‌های روشن و گرم در ترکیب یا ترکیبی از رنگ‌های سرد و گرم را مورد استفاده قرار داد. البته توصیه می‌شود در این موارد رنگ گرم را به عنوان رنگ غالب انتخاب نمایید.

اهمیت انتخاب جنس بدنه برای کابینت آشپزخانه

در هنگام انتخاب جنس بدنه برای کابینت آشپزخانه باید دو نکته اصلی را مد نظر قرار داد. نخستین نکته انتخاب کابینت با مغز بدنه ام دی اف یا نئوپان و روکش ملامینه می‌باشد. نکته دوم انتخاب کابینت با لبه بدنه نوارکاری شده است. این انتخاب باعث زیبایی کابینت آشپزخانه خواهد شد. این نکته را به خاطر داشته باشید که رنگ نوارکاری باید با رنگ کابینت همرنگ و متناسب باشد.

امروزه اکثر کابینت‌های موجود در بازار ایران دارای بدنه نئوپان، روکش کاغذی و نوار اطویی هستند که از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و توصیه می‌شود از کابینت با این نوع بدنه در آشپزخانه خود استفاده نکنید. بلکه همواره توصیه می‌شود کابینتی را برای آشپزخانه خود انتخاب نمایید که جنس بدنه آن از ام دی اف باشد. برخی از تولیدکنندگان برای ارزان‌تر در آمدن هزینه نهایی ساخت کابینت بدنه را از جنس نئوپان می‌سازند اما چون مشتری قادر به شناسایی آن نیست این موضوع را متوجه نخواهد شد.

اهمیت انتخاب جنس بدنه برای کابینت آشپزخانه
کابینتی را برای آشپزخانه خود انتخاب نمایید که جنس بدنه آن از ام دی اف باشد

درب کابینت آشپزخانه باید چگونه باشد؟

از دیگر عوامل مهم طراحی آشپزخانه مدل درب کابینت می‌باشد. به طور کلی می‌توان عنوان کرد که درب‌های کابینت برجسته‌ترین عناصر طراحی آشپزخانه محسوب می‌شوند. البته لازم به ذکر است که گران‌ترین بخش طراحی دکوراسیون انتخاب درب مناسب برای کابینت‌ها می‌باشد. سبک‌های استادانه تا ساده در سبک‌های مختلف درب کابینت در بازار موجود می‌باشد.

کابینت‌ها دارای درب‌های مختلفی هستند و با توجه به مدل آن‌ها، درب‌ها ممکن است به صورت مسطح، دوتایی و یا همراه با پنل مرکزی تو رفته طراحی شوند. این نکته را به خاطر داشته باشید که نوع درب کابینت در ظاهر و زیبایی آن نقش مهمی را ایفا می‌کند از این رو بر اساس سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید درب کابینت‌ها را انتخاب نمود.

انتخاب صفحه کابینت نکته دیگری است که هنگام انتخاب کابینت برای آشپزخانه باید در نظر گرفته شود. صفحه کابینت علاوه بر زیبایی باید از ترکیب‌بندی و رنگ با دیگر عناصر آشپزخانه هماهنگ باشد. همچنین از دوام و مقاومت نسبتا مطلوبی نیز برخوردار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =