نکات مهم محوطه‌سازی ویلا

زیبایی یک ویلا تا حد زیادی به محوطه و فضای باز آن وابسته می‌باشد. برای محوطه‌سازی در ویلا به بهترین نحو همواره توصیه می‌شود تا این کار را به شرکت‌های معماری و دکوراسیون باتجربه و حرفه‌ای بسپارید. حتی بهتر است در زمینه انتخاب و کاشت گیاه مورد نظر برای محوطه‌سازی ویلا با کارشناسان خبره کشاورزی و افراد حرفه‌ای به مشاوره بپردازید. به طور کلی محوطه‌سازی ویلا امری حرفه‌ای و دقیق است که باید توسط افراد کاردان انجام گیرد.

محوطه‌سازی ویلا این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد تا از دورهمی های خانوادگی و دوستانه خود در فضای آزاد نهایت لذت را ببرید. محوطه‌سازی ویلا به نحو مطلوب باعث می‌شود از فضای موجود در آن چندین برابر لذت ببرید و همچنین باعث خواهد شد تا ویلای شما لوکس و زیبا به نظر برسد. در ادامه با نکات مهم محوطه‌سازی ویلا بیشتر آشنا خواهیم شد.

اهمیت محیط ورودی در محوطه‌سازی ویلا

از مهمترین مسائلی که در محوطه‌سازی ویلا باید در نظر گرفته شود می‌توان به مسیر ورودی آن از دروازه تا ساختمان ویلا اشاره کرد. برای این بخش می‌توان ایده‌های خلاقانه زیادی در نظر گرفت تا به راحتی توجه اشخاص به شما جلب شود. امکان استفاده از طرح‌های مارپیچ، سنگفرش زیبا، نورپردازی، استفاده از گل و گیاه تزیینی برای طراحی مسیر ورودی ویلا وجود دارد.

اهمیت محیط ورودی در محوطه‌سازی ویلا

اهمیت فضای سبز در محوطه‌سازی ویلا

مهمترین و نخستین نکته که در محوطه‌سازی ویلا باید در نظر گرفته شود می‌توان به اصل وحدت اشاره کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که جلوه‌های فضای سبز و چشم‌اندازها باید بیانگر سبک معماری مورد نظر برای باغ ویلا باشد. وحدت در فضای سبز نمایانگر تکرار و ثبات یک طرح است.

تکرار عناصری همچون گیاهان و وسایل تزیینی در محوطه‌سازی ویلا باعث ایجاد وحدت خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که کنار هم قرار گرفتن عناصر مختلف در یک فضای سبز نیز باعث ایجاد وحدت خواهد شد. تعادل در فضای سبز باید در نظر گرفته شود. همچنین باید به خاطر داشت که تعادل در اشکال مختلف طراحی فضای سبز به یک صورت است.

ایجاد استخر و یا آب نما در محوطه‌سازی ویلا

لازم به ذکر است که آب در محوطه‌سازی ویلا در ایجاد طراوت و شادابی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. از زمان‌های دور آب در معماری ایرانی نقش مهمی را ایفا کرده است. صدای دلنشین، خنکی و زیبایی آب باعث شده است تا ساخت استخر و آبنما در محوطه‌سازی ویلا جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

این نکته را باید به خاطر داشت که آبنما و استخر تا حد امکان باید به دور از درختان ساخته شوند تا سطح آن‌ها همواره تمیز و زلال باقی بماند. همچنین همواره توصیه می‌شود استخر و یا آبنما را در معرض تابش مستقیم نور خورشید بسازید تا در فصول سرد سال آب آن کمتر دچار یخ‌زدگی و آسیب گردد. به طور معمول استخر و یا آبنما باید در حیاط جلویی ویلا ساخته شوند تا حس دعوت‌کنندگی در فضا ایجاد شود.

ایجاد آبنما

اگر از آن دسته از افرادی هستید که با شنیدن صدای آب و پرندگان به احساس خوب دست می‌یابید بهترین کار استفاده از آبنما در فضای ویلایتان می‌باشد. ایجاد آبنما در محوطه‌سازی ویلا باعث خواهد شد تا نسبت به زیبایی که در محوطه ویلا ایجاد می‌کنید برای خود آرامش و آسایش ایجاد نمایید. به طور کلی می‌توان گفت ایجاد آبنما در محوطه ویلا نمای بسیار جذاب و زیبا ایجاد می‌کند.

اگر محوطه ویلای شما دارای متراژ نسبتا بالایی است بهترین کار ساخت استخر در محوطه ویلا می‌باشد. این امر به شما کمک خواهد کرد تا زیبایی را در باغ خود ایجاد نمایید. همچنین با این کار می‌توان ارزش ویلا را چندین برابر کرد. در صورتی که ارزش ویلای شما در مقایسه با دیگر ویلاها از لحاظ مادی پایین‌تر است با ساخت استخر داخل آن می‌توان ارزش مادی ویلای خود را چندین برابر کرد.

استفاده از آلاچیق در محوطه‌سازی ویلا

از مهمترین المان‌های موجود در محوطه‌سازی ویلا می‌توان به آلاچیق اشاره کرد. آلاچیق امروزه اغلب در طراحی دکوراسیون حیاط باغ و ویلا با هدف استراحت و دورهمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از آلاچیق در محوطه‌سازی ویلا

نورپردازی محوطه ویلا

در طراحی داخلی و خارجی حیاط ویلا، نور به عنوان یک عنصر مهم در نظر گرفته می‌شود. با ایجاد همزمان نور مصنوعی و طبیعی می‌توان به یک طراحی زیبا و جذاب در حیاط ویلا دست یافت. از این رو به طور کلی می‌توان گفت اصل مهم طراحی فضای سبز و محوطه‌سازی نورپردازی می‌باشد. نورپردازی محوطه بر اساس سبک به انواع روش‌های مختلف زیر طبقه‌بندی می‌شود:

نورپردازی سرتاسری

در این روش نورپردازی تمام فضا در یک مکان و یا المان به طور کامل روشن خواهد شد و تحت پوشش نور قرار خواهد گرفت.

نورپردازی موضعی

در این روش نور با هدف خاص همچون روشن کردن مسیر رفت و آمد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی تاکیدی

در این روش تمام توجهات به یک المان و یا منطقه خاص معطوف خواهد شد. در این روش نورپردازی در محوطه ویلا به طور معمول از انواع مختلف نورافکن‌ها استفاده می‌شود.

گودال آتش

یکی از المان‌هایی که امکان استفاده از آن در محوطه ویلا وجود دارد، گودال آتش است. این المان مورد علاقه اکثر ایرانیان می‌باشد. شما می‌توانید همراه با اعضای خانواده به دور این المان و آتش موجود در آن جمع شوید. از این رو همواره توصیه می‌شود برای ایجاد گودال آتش در محوطه ویلا فضای کوچکی را در نظر بگیرید. با استفاده از گودال آتش می‌توان لحظات شادی را در فضایی خوب سپری کرد. اما این نکته را باید به خاطر داشت که گودال آتش در فضای باز محوطه ویلا با استفاده از گاز روشن شده و برای دیگران خطری ندارد. امکان ساخت گودال آتش به صورت صحیح و قانونی وجود دارد.

نورپردازی محوطه ویلا

دیگر نکات مهم در محوطه‌سازی ویلا

– برخی از کاربران ویلاها را کودکان تشکیل می‌دهند از این رو باید در محوطه‌سازی مسیرهای پیاده‌روی، رفت و آمد کودکان نیز در نظر گرفته شود و طراحی به نحوی انجام گیرد که برای کودکان محیط امن ایجاد شود.

– در انتخاب و نصب تجهیزات ویلا نکات ایمنی نیز باید در نظر گرفته شوند تا بتوان ریسک ناشی از سقوط و حوادث ناگوار را به کمترین حد ممکن رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =