نکات مهم و کلیدی طراحی پلان ساختمان مسکونی

دیاگرام اندازه‌گیری شده یک ساختمان مسکونی در حقیقت همان پلان ساختمان می‌باشد که طراحی آن از دید بالا می‌باشد. پلان طبقات ساختمان در حقیقت نمایانگر ساختمان کامل، یکی از طبقات ساختمان یا اتاق و فضا می‌باشد.

انواع پلان‌های ساختمان‌های مسکونی

انواع پلان‌های ساختمان‌های مسکونی شامل موارد زیر می‌باشند:

1- پلان اندازه‌گیری

2- پلان مبلمان

3- پلان تجهیزات

اهدافی که نیاز به نمایش آن‌ها داریم در حقیقت با استفاده از پلان‌ها به عرصه نمایش درمی‌آیند. هدف از طراحی پلان ساختمان مسکونی طراحی مبلمان یا جزئیات بیشتر و سیستم تاسیسات می‌باشد که بسیار مفید است. همچنین لازم به ذکر است که پلان ساختمان‌های مسکونی وسیله‌ای ارزشمند برای ارائه به مشتریان می‌باشد. پلان‌ها برای فروش و اجاره ملک کاربرد قابل‌توجهی دارند.

انواع پلان‌های ساختمان‌های مسکونی
اهدافی که نیاز به نمایش آن‌ها داریم در حقیقت با استفاده از پلان‌ها به عرصه نمایش درمی‌آیند.

بهره‌برداری مطلوب از مکان

وقتی صحبت از ارتباط موجود بین مکان و طراحی پلان کف به میان می‌آید منظور محل قرارگیری خانه در ملک مورد نظر می‌باشد. همچنین درک این ارتباط به شما کمک خواهد کرد تا طرح مطلوبی را برای استفاده بهینه از عناصر طبیعی در نظر بگیرید. هنگام طراحی پلان کف موقعیت ساختمان در ملک مورد نظر باید بررسی شود. محل قرارگیری ملک و جهت آن نیز باید بررسی گردد.

گاهی اوقات ممکن است بخواهید ساختمان را در موقعیتی قرار دهید که نسبت به مناظر اطراف به بهترین دید دست یابید. گاهی اوقات ممکن است افراد بخواهند تا همسایه‌ها و عابران خارج از دید قرار گیرند و ساختمان در شما حس تنهایی القا نماید که در این شرایط مکان و موقعیت تمامی اتاق‌ها نیز باید در نظر گرفته شوند.

به طور کلی می‌توان گفت برای بهره‌برداری مطلوب از مکان ساختمان خود باید به این مورد فکر کنید که اکثر اوقات خود را در کدام بخش از منزل سپری می‌کنید و سپس طراحی این موقعیت‌ها را آغاز نمایید تا قادر به بهره‌برداری از ویژگی‌های طبیعی در طراحی آن‌ها باشید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اثاثیه منزل را می‌توان بین اتاق‌ها جابجا کرد اما ایجاد تغییر در ساختمان پس از ساخت فوندانسیون وجود ندارد.

اهمیت آسایش در پلان با در نظر گرفتن نحوه عبور و مرور

اکثر اوقات مشاهده می‌شود که هنگام طراحی یک پلان کف زیبایی به آسایش ترجیح داده می‌شود. به عقیده کارشناسان در این موارد باید راحتی افراد هنگام عبور و مرور آن‌ها در اولویت قرار گیرد و زیبایی بر آن اساس طراحی گردد. عبور و مرور راحت به این معناست که افراد و حیوانات خانگی به راحتی قادر به حرکت در بین ساختارها باشند. جابجایی راحت وسایل نیز در منزل از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. برای کنترل عبور و مرور باید امور زیر در طراحی پلان در نظر گرفته شوند تا عبور و مرور در منزل راحت‌تر انجام گیرد:

 • توجه به موقعیت صحیح فضاها نسبت به یکدیگر
 • محل قرارگیری لوازم و وسایل به بهترین نحو در نظر گرفته شود.

برای این که عبور و مرور به راحتی انجام گیرد هنگام طراحی پلان کف ساختمان باید نکات مهم و کلیدی زیر در نظر گرفته شوند:

 • قرارگیری اتاق‌خواب و سرویس بهداشتی در مجاورت یکدیگر
 • در نظر گرفتن ورودی اصلی ساختمان یا محل پارکنیگ در طراحی آشپزخانه به ساکنین منزل کمک خواهد کرد تا هنگام
 • حمل خوار و بار، وسایل و غیره مجبور به پیمودن حداقل مسافت باشید.
 • قرار دادن غذاخوری بیرون و داخل ساختمان در مجاورت آشپزخانه
 • کافی بودن عرض راهرو یا راه پله برای عبور دو نفر به صورت همزمان
 • در صورت قرار داشتن محل اصلی زندگی در طبقه بالایی ساختمان، راه‌پله باید به نحوی طراحی گردد که دسترسی به ورودی اصلی ساختمان راحت باشد.
 • آینده‌نگر بودن نیز در هنگام طراحی پلان ساختمان مسکونی از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. گاهی اوقات ممکن است فضا به نحوی طراحی شده باشد که برای آینده مناسب باشد؛ اما برای زندگی فعلی پاسخگو نباشد و نتوانید برای زندگی فعلی خود و خانواده‌تان فضای مناسب در نظر گرفته و آن را در آینده توسعه دهید.
اهمیت آسایش در پلان با در نظر گرفتن نحوه عبور و مرور
اکثر اوقات مشاهده می‌شود که هنگام طراحی یک پلان کف زیبایی به آسایش ترجیح داده می‌شود.

در نظر گرفتن سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

اکثر افراد تصور می‌کنند در مباحث دیگر به سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی باید پرداخته شود در حالی که اگر با تاثیر طراحی پلان کف روی بازده ساختمان آشنا باشید متعجب خواهید شد. در طراحی پلان کف باید تاثیر تمام موارد از جمله محل سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی داخل ساختمان، ارتفاع و ابعاد اتاق‌ها روی بازده در نظر گرفته شوند.

برای گرم نگه داشتن و سردسازی بخش‌های بزرگ و وسیع در منزل فضای خانه اصلی به انرژی بیشتر نیاز خواهیم داشت. در حالی که بخش‌های کوچک منزل همچون اتاق‌خواب را می‌توان با صرف هزینه اندک تنظیم کرد. اگر قصد مدیریت هزینه‌های انرژی را داشته باشید هنگام طراحی پلان باید ابعاد تمامی اتاق‌ها را در نظر بگیرید.

همچنین لازم به ذکر است که موارد زیر در بازده ساختمان تاثیر قابل توجه دارند:

 • موقعیت منبع گرمایش یا سرمایش
 • جریان هوای ساختمان

به عنوان مثال شومینه باید در بزرگترین فضا قرار گیرد جایی که بیشترین زمان خود را آنجا سپری می‌کنید. با در نظر گرفتن این نکات می‌توان بازدهی ساختمان را به حداکثر مقدار ممکن رساند. برای سرمایش و گرمایش قرنیزی بدون شک به هزینه بیشتر نیاز خواهید داشت؛ اما کار کردن با آن‌ها و دسترسی به آن‌ها در بخش‌های مختلف به راحتی امکان‌پذیر است.

در نظر گرفتن سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
در طراحی پلان کف باید تاثیر تمام موارد از جمله محل سیستم‌های سرمایشی و … در نظر گرفته شوند.

در نظر گرفتن کودکان هنگام طراحی پلان

هنگام طراحی پلان باید بچه‌های کوچک یا بچه‌هایی که منتظر تولد آن‌ها هستید را در نظر بگیرید. در تمامی مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی امنیت کودکان باید در اولویت قرار داشته باشد. با در نظر گرفتن امنیت کودکان نیز متوجه خواهیم شد که راحتی در طراحی پلان ساختمان مسکونی نسبت به زیبایی اولویت بیشتری دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که تمام خصوصیات جالب پلان کف یا خانه دیگر اشخاص ممکن است برای موقعیت شما مناسب نباشد.

برخی از بخش‌های منازل مسکونی همچون راه‌پله‌ها، زیر شیروانی، بالکن و دیگر وسایل برای خردسالان خطرناک می‌باشند و تمام این موارد هنگام طراحی پلان ساختمان مسکونی باید در نظر گرفته شوند و نسبت به آن‌ها آگاه بود. برای رفع این مشکلات می‌توان در پلان تغییراتی ایجاد کرد به نحوی که برای کودکان ایمنی بیشتری فراهم کرد. همچنین امکان حذف بخش‌های خطرناک منزل به طور کلی برای شما وجود خواهد داشت.

بدون شک ایمنی فرزندان خردسال شما همواره از ظاهر آن اهمیت بیشتری دارد از این رو برای باید بررسی کنید که چه چیزهایی برای حال و آینده شما و خانواده‌تان آرامش بیشتری به همراه خواهند داشت.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + دو =