4 ایده برای طراحی دکوراسیون شومینه

هنوز هم افرادی هستند که از شومینه برای گرم کردن خانه خود استفاده می‌کنند. البته عمده کسانی که به طراحی دکوراسیون شومینه اهمیت می‌دهند، بیشتر به جنبه زیبایی آن توجه می‌کنند. به هر حال طراحی داخلی اطراف شومینه به شدت بر روی زیبایی محیط ساختمان شما تاثیر می‌گذارد.

زیرا که شومینه فضای زیادی را اشغال کرده و اگر شما بدانید که چگونه آن را تزئین بیان طراحی کنید قطعاً این جذابیت زیادی را برای طراحی دکوراسیون منزل شما به همراه داشته باشد در این مقاله چهار‌ایده برای طراحی دکوراسیون اطراف شومینه در اختیار شما قرار می‌دهیم که بر اساس سلیقه و البته اندازه ساختمان خود می‌توانید از یکی از این‌ایده‌ها استفاده نمایید

‌ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون شومینه

شومینه‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و طراحی آن‌ها نیز متفاوت است. برخی از افراد به شومینه ساده علاقه دارند ولی برخی دیگر به سراغ سبک‌هایی ‌می‌روند که انواع نقش و ‌نگار بر روی آن اجرا شده باشد. تفاوتی نمی‌کند که شومینه خانه شما در چه اندازه بوده و یا اینکه طراحی آن چگونه است؛ به هر حال با چند ایده می‌توانید اطراف شومینه خود را زیباتر طراحی نمایید:

‌ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون اطراف شومینه

– از آینه برای اطراف شومینه استفاده کنید.

به طور کلی وجود آینه در قسمت پذیرایی تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی و جذابیت طراحی داخلی می‌گذارد به خصوص اگر شما از آینه‌هایی استفاده کنید که طراحی خاص داشته و استفاده از آن در داخل پذیرایی، به عنوان یک وسیله دکوراتیو به حساب می‌آید. با توجه به اینکه آینه‌ها در اندازه و طرح‌های مختلف ساخته می‌شوند بنابراین شما می‌توانید برای هر نوع سبک دکوراسیون داخلی و هر اندازه شومینه، از آینه استفاده کنید.

– از وسایل دکوراتیو شامل آثار هنری و بزرگ برای شومینه استفاده نمایید.

با توجه به اینکه دیوار بالای شومینه یک فضای خالی در داخل پذیرایی به حساب می‌آید اگر شما یک قاب عکس بزرگ براساس همین فضا بر روی دیوار نصب کنید متوجه خواهید شد که شومینه شما به نقطه کانونی در ساختمان تبدیل می‌شود.

انواع تابلو‌های رنگ روغن، تابلو فرش و حتی تابلو‌هایی که به شکل پازل قرار می‌گیرند می‌تواند گزینه مناسبی برای طراحی دکوراسیون اطراف شومینه ‌باشند. البته این موضوع به سبک طراحی داخلی و سلیقه شما بستگی دارد. فراموش نکنید که نوع آثار هنری انتخابی باید از نظر رنگ و اندازه با سایر عناصر که در محیط ساختمان به کار رفته‌اند همخوانی داشته باشند.

وسایل دکوراتیو

– وسایل دکوراتیو فراموش نشوند.

استفاده هوشمندانه از وسایل دکوراتیو همانند صنایع دستی، قاب عکس کوچک و یا وسایل دکوراتیو مدرن قطعاً باعث می‌شود زیبایی شومینه خانه شما و محیط اطراف آن چندین برابر شده و حتی یک طراحی چشمگیری را ایجاد کند. این موضوع نه تنها به سلیقه شما بلکه به سبک طراحی داخلی نیز بستگی دارد. البته در خانه‌های بزرگ امکان استفاده از چند سبک برای طراحی وجود دارد. شما می‌توانید قسمت شومینه را به سبک دلخواه خود مثلاً سنتی، مدرن و یا ترکیب این دو طراحی کنید.

– استفاده از گل و گیاه نیز مناسب است.

و اما یکی دیگر از‌ ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون شومینه، استفاده از گل و گیاه است. برخی از افراد به سراغ گل‌های مصنوعی ‌می‌روند. ما این ‌ایده را رد می‌کنیم. طبق قانون فنگ‌شویی در چین استفاده از گل‌های مصنوعی و یا گل‌های خشک انرژی منفی را به اهالی ساختمان القا خواهد کرد. پیشنهاد ما بر این است که از گیاهان طبیعی استفاده شود.

در طول زمستان که شومینه روشن است می‌توانید گیاهان را برداشته و به جای آن وسایل دکوراتیو قرار دهد.  وجود گیاهانی که حالت آویزان پیدا می‌کنند باعث می‌شود شومینه شما در طول تابستان پوشیده شده و منظره‌ای شبیه به غار پیدا کند. بنابراین واقعاً منظره دیدنی را در ساختمان شما ایجاد خواهد کرد.

چند نکته مهم برای طراحی دکوراسیون اطراف شومینه

نکته مهم برای طراحی دکوراسیون اطراف شومینه

همانگونه که در این مقاله برای شما توضیح داده شد، ‌ایده‌های متنوعی برای طراحی شومینه در داخل ساختمان وجود دارد. اما چند نکته در این زمینه کمک می‌کند تا شما دقیق‌تر و با ظرافت بیشتری در این مورد تصمیم‌گیری کنید:

شاید تا به حال به منزل دوستان و آشنایان خود رفته و بعد از مشاهده‌ طراحی شومینه و شلوغ بودن آن، از این طراحی انتقاد کرده‌اید. در واقع زمانی که دکوراسیون اطراف شومینه را طراحی می‌کنید باید به این موضوع توجه داشته باشید که اگر در این زمینه افراط کرده و وسایل زیادی بر روی شومینه قرار دهید همین موضوع باعث می‌شود خانه شما دل گرفته و شلوغ و شلخته به نظر برسد. شومینه به اندازه کافی بزرگ است نباید پس آن را شلوغ کنید.

در انتخاب وسایل دکوراتیو به افزایش دما در زمانی که شومینه روشن است توجه کنید. همانگونه که گفته شد استفاده از گیاهان طبیعی تنها در طول تابستان که شومینه خاموش است امکان‌پذیر خواهد بود. در طول زمستان شما از شومینه برای گرم کردن ساختمان استفاده می‌کنید. بنابراین وسایل دکوراتیو باید نسبت به افزایش دما مقاوم باشند. حتی اگر قرار است یک تابلوی هنری را بر روی دیوار بالای شومینه نصب ‌کنید باید به موضوع مقاومت نسبت به دما توجه داشته باشید.

طراحی دکوراسیون اطراف شومینه

طراحی دکوراسیون اطراف شومینه

در صورتیکه می‌خواهید از گیاه برای تزیین شومینه استفاده کنید حتماً به موضوع میزان نیاز به نور و همچنین شرایط رشدی آن توجه داشته باشید. در صورتی که شومینه در قسمتی قرار دارد که از نور طبیعی بی‌بهره است، باید گیاهانی را انتخاب کنید که به نور زیاد احتیاج نداشته باشند.

در انتخاب وسایل دکوراتیو برای طراحی اطراف شومینه به بحث هارمونی و وحدت بین عناصر از نظر رنگ، شکل، اندازه و حتی سبک توجه داشته باشید.

نکته پایانی اینکه برای طراحی دکوراسیون اطراف شومینه حتماً از گروه‌های مهندسی که وظیفه طراحی داخلی ساختمان شما را برعهده دارند کمک بگیرید. گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در این زمینه ‌ایده‌های بسیار زیبایی را در اختیار شما قرار خواهد داد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =