برای انتخاب سایبان فضای باز این نکات را رعایت کنید!

شاید شما که در حال مطالعه مقاله انتخاب سایبان فضای باز هستید و قصد دارید برای محوطه مجتمع مسکونی یا حیاط خانه خود یک سایبان زیبا خریداری کنید. انتخاب سایبان برای فضای باز یکی از مهمترین خرید‌هایی است که بر زیبایی محوطه تأثیر می‌گذارد. قبل از هر چیز شما باید در طراحی محوطه یا حیاط، بخشی را برای قرار دادن سایبان در نظر گرفته باشید.

اکنون براساس مساحتی که در اختیار دارید باید به فکر خرید سایبان بوده و در بین انواع گزینه‌های پیش رو، بهترین انتخاب را داشته باشید. کارشناسان گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان این مقاله را با هدف کمک به شما جهت انتخاب سایبان فضای باز تنظیم کرده‌اند. تمامی مطالب که در ادامه ذکر خواهد شد به شما کمک می‌کند تا براساس مساحت موجود و علایق و انتظارات خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

فاکتور‌های مهم جهت انتخاب سایبان برای فضای باز

فاکتور‌های مهم جهت انتخاب سایبان برای فضای باز

وجود سایبان در فضای باز باعث می‌شود که شما در تمامی فصول سال بتوانید از زیبایی محوطه یا حیاط خود لذت ببرید و چند ساعتی را در کنار اعضای خانواده و یا همسایه‌های خود در مجتمع دورهمی داشته و با هم معاشرت کنید. سایبان فضای باز باید به گونه‌ای باشد که امکان استفاده از آن در تمام طول سال را برای شما فراهم کند. جهت رسیدن به این هدف، چند فاکتور بسیار مهم را در نظر بگیرید:

سایبان باید از لحاظ ساختاری مقاوم به شرایط آب و هوایی باشد. فرض کنیم که بارندگی اتفاق می‌افتد. اگر آب از سقف سایبان به داخل آن نشت کند قطعا شما نمی‌توانید در زیر آن بنشینید. بنابراین جنس مواد به کار رفته در سایبان بسیار مهم است. برخی از افراد به فکر خرید سایبان چتری هستند.

این نیز گزینه مناسبی برای روز‌های بارانی است اما فراموش نکنید که آفتاب سوزاننده به راحتی چتر سایبان را در کوتاه مدت از بین خواهد برد. بنابراین اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در عمده سال آفتاب تندی وجود دارد، به فکر خرید سایبان چتری نباشید چون در کوتاه مدت مجبور هستید آن را عوض کنید.

انتخاب سایبان برای فضای باز

در انتخاب سایبان برای فضای باز حتماً به طراحی محوطه توجه داشته باشید تا طرح، رنگ و سبک سایبان با طراحی محوطه همخوانی داشته باشد. برای مثال در صورتی که به فکر خرید سایبان برای فضای باز ویلای خود در شمال هستید، چون در شمال کشور محوطه‌ها پوشیده از درختان و گیاهان هستند، سایبان‌هایی که حالت چوبی دارند زیبایی چشمگیری خواهند داشت چون نه تنها هارمونی بین تمامی عناصر رعایت شده بلکه محوطه شبیه جنگل کوچک به نظر خواهد رسید.

رنگ‌آمیزی سایبان

 رنگ‌آمیزی سایبان

در رنگ‌آمیزی سایبان نیز به هارمونی بین رنگ‌ها در محوطه توجه کنید. برای مثال همانگونه که گفته شد سایبان‌هایی با طرح چوب برای محوطه‌هایی که پوشیده از گل و گیاه هستند، واقعاً زیبا هستند اما شما می‌توانید قسمتی از محوطه را با یک چیدمان کاملاً مجزا طراحی کنید و سایبان را براساس سلیقه خود انتخاب نمایید. در هر صورت در انتخاب رنگ‌ها به این مسأله توجه کنید که رنگ ضد آب بوده و در برابر اشعه‌های سوزاننده خورشید ماندگاری خود را از دست ندهند. مثلاً اگر قرار است سایبان خود را رنگ کنید حتماً باید به سراغ رنگ‌هایی بروید که امکان شستشوی آن‌ها وجود داشته باشد و از طرف دیگر در برابر تغییرات دمایی و رطوبت هوا به راحتی دچار پوسیدگی نگردد.

نکات انتخاب سایبان برای فضای باز

نکته بسیار مهم در انتخاب سایبان برای فضای باز، توجه به امکان جابجایی آن است. اگر می‌خواهید محل سایبان را مدام عوض کنید باید به سراغ سایبان‌های متحرک مانند سایبان چتری بروید. در غیر این صورت اگر بخشی از محوطه را برای قرار دادن سایبان طراحی کرده‌اید استفاده از اسکلت‌های ثابت گزینه مناسب‌تری خواهد بود چون سایبان‌های چتری باید پایه سنگی داشته باشند تا در اثر وزش باد دچار افتادگی نشوند.

همچنین قبل از انتخاب سایبان برای فضای باز مساحت فضایی که در اختیار دارید را اندازه‌گیری کنید. به هر حال شما قرار است در زیر سایبان صندلی قرار دهید تا با دوستان یا اعضای خانواده خود ساعاتی را در زیر آن معاشرت داشته باشید. اگر اندازه سایبان بسیار کوچک باشد، امکان چیدن صندلی در داخل آن وجود نخواهد داشت. بنابراین ابتدا مساحت زمینی که قرار است سایبان بر روی آن نصب شود را اندازه‌گیری کنید و به فروشنده اطلاع دهید.

جنس سایبان

جنس سایبان

با توجه به اینکه جنس سایبان باید مقاوم به شرایط محیطی باشد، بنابراین اگر قرار است به سراغ سایبان‌های غیر چوبی بروید به نوع فلز استفاده شده نیز توجه کنید. استفاده از آهن برای سایبان اصلاً مناسب نیست و سریع دچار زنگ‌زدگی خواهد شد.

استفاده از سایبان‌هایی با اسکلت بسیار بزرگ برای محوطه‌های کوچک اصلاً مناسب نیست. در واقع ارتفاع و اندازه سایبان باید با مساحت کل فضا تطابق داشته باشد تا هارمونی و تعادل بین همه عناصر رعایت گردد.

انتخاب سایبان برای فضای باز

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم فاکتور‌های مهم برای انتخاب سایبان در فضای باز را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم از گروه‌های مهندسی که وظیفه طراحی داخلی و محوطه ساختمان شما را بر عهده دارند کمک بگیرید. این دسته از افراد با توجه به دانش علمی و مهارت‌های عملی بالایی که دارند به خوبی می‌دانند براساس مساحت حیاط یا محوطه و البته شرایط اقلیمی منطقه، کدام یک از سایبان‌ها برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان نیز در این زمینه به شما کمک می‌کند که براساس انتظارات و سلایق خود و همچنین با در نظر گرفتن مساحت محوطه، بهترین سایبان را برای فضای باز خود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =