قبل از خرید انواع کاغذ دیواری را خوب بشناسید!

شما می توانید از انواع کاغذ دیواری در قسمت های مختلف خانه خود استفاده نمایید. پیشرفت در زمینه کیفیت پوشش دیوار به سرعت در حال ارتقا است. روزهای ناامیدکننده محدودیت در انتخاب نوع کاغذ دیواری رو به اتمام است و شما می توانید با اطلاع دقیق از انواع جنس های کاغذ دیواری برای فضای مورد نظر خود انتخابی مناسب داشته باشید.

کاغذ دیواری از انواع پوشش های دیواری به شمار می رود که به صورت رولی و متری عرضه می شود و مراحل انتخاب تا نصب این محصول بر روی دیوار به زمان زیادی احتیاج ندارد. کاغذ دیواری ها از نظر جزییات ساخت طیف وسیعی دارند که معمولا دارای دو لایه (لایه زیرین و لایه رویی یا روکش) می باشند اما بسته به نوع کاغذ دیواری به صورت تک لایه و یا سه لایه هم تولید می شوند.

انواع کاغذ دیواری که می‌توانید در بازار پیدا کنید

نکات خرید انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری از جنس کاغذ (paper wallcovering)

جنس پایه این نوع کاغذ دیواری ها کاغذ است و به راحتی بر روی دیوار نصب می گردند اما شستشو و نظافت این نوع کاغذ دیواری به راحتی جنس وینیل و بافته نشده (نانوون) نمی باشد. برای نصب آن باید از چسب مخصوص کاغذ دیواری استفاده شود و مدت ماندگاری آن از یک تا دو سال است.

یکی از معایبی که این نوع  پوشش دارد این است که مانند انواع دیگر سختی کار ندارد و به راحتی پاره میشود. بنابراین گزینه مناسبی برای اتاق کودک نمیباشد. در هنگام جابه جایی آن باید بسیار دقت شود چرا که آسیب پذیر میباشد. تنها مزیت آن، مناسب بودن قیمت آن است.این نوع کاغذ دیواری برای مناطق دارای رطوبت و شرجی مناسب نیست.

این جنس از کاغذ دیواری ها به صورت ساده و بافت دار تولید می شوند، در کشور آلمان یک مدل معروف کاغذ دیواری از این نوع جنس تولید می شود که از دو لایه کاغذ بافت دار تشکیل شده است که به آن Duplex  می گویند. لازم به ذکر است که دسته بندی این نوع کاغذ دیواری ها بر اساس وزن است.

کاغذ دیواری از جنس پارچه (Coated fabric)

کاغذ دیواری از جنس پارچه (Coated fabric)

در این نوع کاغذ دیواری ها لایه اصلی دارای جنس پارچه می باشد که می تواند در لایه زیرین یا رویی کاغذ دیواری قرار گیرد. این جنس از کاغذ دیواری ها علاوه بر زیبایی از مقاومت زیادی برخوردارند و در نوع خود عایق صدا (آکوستیک) می باشند.

کاغذ دیواری از جنس وینیل (Vinyl)

یکی از انواع کاغذ دیواری ها از جنس  وینیل (PVC)  است که جزو مقاوم ترین نوع به شمار رفته و نصب و شستشو آن بسیار راحت می باشد. این نوع کاغذ با جنس وینیل روکش شده و برای فضاهای مرطوب و مرتبط با چربی بسیار کاربردی و مناسب است. کاغذ دیواری از جنس وینیل سخت جامد (Solid vinyl) هم در زیر شاخه این گروه قرار می گیرد. این نوع کاغذ دیواری دارای یک روکش وینیل سخت جامد است و در برابر خدشه و خراش مقاوم می باشد. این جنس از کاغذ دیواری برای کارگاه ها و فضاهای خشن مناسب می باشد.

کاغذ دیواری بافته نشده (Non-woven)

کاغذ دیواری های نانوون از جنس الیاف طبیعی (بافته نشده) می باشند. در این نوع کاغذ دیواری  الیاف فیبری سلولزی در لایه زیرین کاغذ دیواری قرار می گیرد که برای مقاومت بیشتر موادی به نام اکرلیک به آن می افزایند. این کاغذ دیواری به دلیل سهولت در استفاده به محبوب ترین نوع تبدیل شده است.

از ویژگی های منحصر به فرد این نوع کاغذ دیواری قابلیت نصب به صورت چسب به کاغذ دیواری و چسب به دیوار اجرا می گردد و همچنین دارای خاصیت عدم نفوذپذیری هوا و آب را دارا می باشد. امروزه جنس مواد بکار رفته در کاغذ دیواری ها بسیار مهم تلقی می شود و به نوعی استفاده از مواد سازگار با محیط زیست قابل توجه است که این نوع کاغذ دیواری ها از نظر جنس دوستدار محیط زیست می باشند. به دلیل تکنولوژی که در این کاغذ دیواری به کار رفته این نوع کاغذ دیواری در برابر نور و گرما و… عایق است.

کاغذ دیواری (Textile)

کاغذ دیواری (Textile)

در این نوع پوشش دیواری همانند کاغذ دیواری های بافته نشده (Non- woven) از جنس الیاف طبیعی و نساجی شده تولید می شوند، اما با این تفاوت که در این نوع کاغذ دیواری الیاف فیبری سلولزی در لایه بالایی کاغذ دیواری قرار می گیرد که این نوع کاغذ دیواری ها هم دوستدار محیط زیست و برگشت پذیر می باشند.

کاغذ دیواری از جنس فلزات (Metallic)

در تولید این جنس از کاغذ دیواری معمولا از لمینیت نازکی از آلومینیوم  بر روی لایه زیرین کاغذ دیواری استفاده می شود. برای ایجاد طرح بر روی آن بیشتر از اکسید کردن یا خش دادن استفاده می کنند. این نوع از کاغذ دیواری ها به علت هزینه بالا درصد کمی از تولیدات کاغذ دیواری را به خود اختصاص می دهد.

کاغذ دیواری از جنس مواد طبیعی (Natural)

کاغذ دیواری از جنس مواد طبیعی (Natural)

در تولید این نوع کاغذ دیواری از مواد طبیعی همچون برگ ها، چوب پنبه ها، گیاهان و… استفاده می شود که به دلیل هزینه بالا تولید این کاغذ دیواری ها مقرون به صرفه نیست. در اصل این نوع پوشش از چوب فانتزی فنلاندی ساخته شده است. به طور کلی می توان گفت تمام ویژگی های مربوط به کاغذ دیواری های قابل شستشو را دارا میباشد؛ یعنی ضد حساسیت و با طبیعت سازگار است. جذابیت آن به دلیل داشتن الیاف هایی از برگ و چوب درون آن است که موجب افزایش زیبایی آن شده است. به کار بردن آن در خانه به گونه ای خود را نشان میدهد که گویی در خود طبیعت زندگی می کنید.

با وجود این گونه محصولات کاربردی همچون کاغذ دیواری می توان به آسانی در فضای داخلی خود تغییرات قابل توجهی ایجاد نمود. کیفیت کاغذ دیواری با توجه به جنس و نوع آن مشخص می گردد. یک کاغذ دیواری با جنس مرغوب تا سال های زیادی دوام خود را حفظ می کند و نیازی به تعویض نخواهد داشت. علاوه بر اصول انتخاب طرح و نقش کاغذ دیواری، عامل جنس و مواد بکار رفته در آن از موارد بسیار پر اهمیت است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =