بررسی مزایا و معایب دیوار سبز

دیوار سبز دارای مزایای بسیار زیادی است که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد جلوه زیبای بصری در ساختمان و محیط اشاره کرد. با استفاده از دیوار سبز می‌توان محیط داخلی و شهری را دو چندان زیبا کرد و زشتی‌های محیط بتونی و آجری را پوشاند. از این رو می‌توان گفت دیوار سبز به طور معمول به عنوان ابزار مناسب برای فضای سبز شهری قابل استفاده است.

مزایای دیوار سبز برای افراد

کاهش استرس و افزایش سلامت روان افراد

به منظور کاهش استرس افراد موجود در یک محیط می‌توان استفاده کرد. زیبایی ایجاد شده توسط دیوار سبز آرامش افراد را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از دیوار سبز در محیط کاری باعث می‌شود کارکنان روی وظایف خود تمرکز بیشتری داشته باشند. در نهایت افراد قادر خواهند بود کارهای خود را به نحو احسنت انجام دهند. همچنین استفاده از دیوار سبز به دلیل تمیز و تصفیه کردن هوای محیط از شیوع بیماری‌های مختلف در خانه و اداره پیشگیری می‌کند.

مزایای دیوار سبز برای افراد

تنظیم دما

میزان رطوبت هوای موجود در ساختمان را متعادل می‌سازد و از این طریق شرایط طبیعی هوا را در یک محیط فراهم می‌سازد. همچنین این محصول قادر به تنظیم میزان گرمای وارد شده به ساختمان است. با نصب این دیوار در منزل و یا دفتر کار دیگر نیازی به سیستم تهویه هوا مطبوع نخواهید داشت. این محصول همچنین گرمای محیط اطراف را جذب کرده و به این صورت اثرات منفی گرمای محیط را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت دیوار سبز برای انسان به عنوان محافظ زنده عمل می‌کند و برای زندگی و سلامت افراد شرایط مناسب را فراهم می‌سازد.

تهویه هوا

جالب است بدانید دیوار سبز دارای عملکرد مشابه فیلتر هوای طبیعی در ساختمان است. به طور معمول هوای داخل شهر توسط مونوکسید کربن و دیگر ناخالصی‌ها آلوده می‌شود از این رو دیوار سبز برای حذف ناخالصی‌ها و ارائه هوای پاک به محیط زیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو افراد راحت‌تر قادر به نفس کشیدن خواهند بود و بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا ایجاد نخواهند شد.

مزایای دیوار سبز برای محیط زیست

دیوارهای سبزی که در فضاهای باز و نماهای بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند به عنوان ابزار صرفه‌جویی در مصرف انرژی شناخته می‌شوند. پوشش گیاهان دیوار سبز از تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری می‌کند و این امر باعث کاهش حرارت در ساختمان خواهد شد.

این محصول همچنین در فصول سرد مانند زمستان از خروج گرما از ساختمان جلوگیری خواهد کرد. تعریق گیاهان موجود در دیوارهای سبز دمای ساختمان را تا حد اندکی کاهش می‌دهد از این رو برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی به عنوان راه حل موثر مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که استفاده از میزان مناسب گیاهان در دیوار سبز باعث کاهش سروصدا نیز خواهد شد.

زیبایی

با استفاده از دیوارهای سبز در فضای برونی می‌توان محیط مورد نظر را از حالت خسته‌کننده بودن خارج ساخت. از این رو با استفاده از گرین وال امکان ایجاد فضای جذاب و زیبا برای شما فراهم خواهد شد. این امر تاثیرات فوق‌العاده‌ای عابرین ایجاد خواهد کرد.

تنوع زیستی در شهر افزایش خواهد یافت

استفاده از گرین وال در فضای بیرون باعث می‌شود تا تنوع زیست‌محیطی افزایش یابد و تاثیرات نامطلوب شهرنشینی تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

تاثیر مثبت روانی

همانطور که اطلاع دارید انسان به صورت ذاتی به طبیعت، گل و گیاه و تماشای حیوانات علاقه دارد. شهری را تصور کنید که در تمامی دیوارهای ساختمان‌ها به ویژه ساختمان‌های موجود در حاشیه خیابان اصلی از دیوار سبز استفاده شده باشد، بدون شک مشاهده طبیعت زنده در بین انبوه تکنولوژی و زندگی ماشینی تا حد زیادی باعث ایجاد انرژی مثبت خواهد شد. از لحاظ روحی نیز افراد با مشاهده این منظره سرحال و شاداب‌تر خواهند شد.

تاثیر مثبت روانی

کاهش گرمای جهانی

وجود حجم زیاد گازهای گلخانه‌ای همچون دی‌اکسید کربن باعث گرم‌تر شدن هوای زمین شده است. با کاشت گیاهان بیشتر می‌توان دی‌اکسید کربن را تا حد زیادی حذف کرد. کاهش غلظت این گاز در هوا، شیب گرمای جهانی را کاهش می‌دهد. از این ‌رو می‌توان گفت طراحی دیوار سبز در این زمینه نقش مهمی را ایفا می‌کند.

عایق صوتی

یکی از بازخوردهای عمده کلانشهرها آلودگی صوتی است که با استفاده از دیوار سبز می‌توان آن را به راحتی مدیریت کرد. گرین وال قادر به جذب صدا می‌باشد و ساختار آن به نحوی است که قادر به کاهش سر و صدا می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت استفاده از دیوار سبز باعث می‌شود صداهایی با فرکانس بالا جذب شوند و از انعکاس آن‌ها در فضای بیرون جلوگیری به عمل خواهد آمد.

کاهش مصرف انرژی

جالب است بدانید که دیوار سبز به عنوان نوعی عایق انرژی گرمایی و سرمایی عمل می‌کند. در نتیجه با پیشگیری از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی مصرف انرژی کاهش یافته و در نهایت هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش خواهند یافت.

ایمنی ساختمان

ساختار سازه‌های دیوار سبز امکان کنترل شرایط جوی را برای شما فراهم می‌سازد. با استفاده از دیوار سبز می‌توان نوسانات دما را کاهش داد. این نوسانات باعث انقباض و از بین رفتن ساختمان‌ها می‌شوند.

ایمنی ساختمان

کاهش نگهداری ساختمان

مانند پوششی برای دیوارهای بیرونی عمل می‌کند و از دیوارها در مقابل نور خورشید، باد و باران محافظت می‌کند. از این رو با استفاده از این محصول نگهداری از ساختمان‌ها بسیار ساده و راحت خواهد شد.

معایب دیوار سبز

هرچند استفاده از دیوار سبز با مزایای قابل‌توجه و بسیار زیادی همراه است اما این نکته را باید به خاطر داشت که استفاده از آن معایب و مشکلاتی نیز دارد. در ادامه به بررسی این معایب خواهیم پرداخت.

  • زهکشی گیاهان امر نسبتا دشواری است.
  • در برخی مواقع ممکن است ریشه گیاهان به بافت اصلی دیوار نفوذ کنند. که این امر باعث خراب شدن دیوار خواهد شد.
  • روی دیوار اصلی وزن زیادی ایجاد خواهد شد و در نهایت احتمال نشست دیوار ساختمان افزایش خواهد یافت.
  • رسیدگی و نگهداری از گیاهان موجود امر نسبتا دشواری است.
  • با استفاده از دیوار سبز بستر مناسب برای ورود حشرات به داخل ساختمان فراهم خواهد شد.
  • ممکن است افراد به گیاهان موجود حساسیت نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یازده =