این رنگ‌ها را برای نقاشی اتاق خواب استفاده نکنید:

هنوز هم افراد زیادی به نقاشی اتاق خواب علاقه‌مند هستند. علی‌رغم اینکه پوشش‌های مختلفی برای دیوار‌ها وجود دارد اما برای عمده افراد، نقاشی اتاق خواب اولویت خواهد داشت چرا که تمیز کردن دیوار‌ها راحت‌تر بوده و از سوی دیگر هزینه کمتری را برای آن‌ها به دنبال دارد.

جالب است بدانید اغلب مردم برای طراحی دکوراسیون داخلی، به قسمت پذیرایی ساختمان بیشتر از قسمت‌های دیگر اهمیت می‌دهند بدون اینکه به این موضوع توجه داشته باشند که هر کدام از عناصر در قسمت‌های مختلف خانه می‌تواند بر روی آرامش روانی افراد تأثیر بگذارد.

در صورتی که شما نیز به فکر رنگ ‌آمیزی اتاق خواب خود هستید باید به این موضوع توجه کنید که هر رنگی مناسب این قسمت نخواهد بود. ادامه مقاله را مطالعه کنید تا برای شما توضیح دهیم که چه رنگ‌هایی را نباید برای اتاق خواب خود انتخاب نمایید.

اهمیت انتخاب رنگ برای نقاشی اتاق خواب

اجازه دهید کمی تخصصی‌تر در این زمینه با شما صحبت کنیم. حتماً تا به حال این موضوع را شنیده‌اید که هر کدام از رنگ‌ها بار روانی خاص خود را دارند. برای مثال رنگ‌های تند همانند قرمز، صورتی یا حتی نارنجی، سطح انرژی افراد را بالا می‌برند به همین دلیل است که در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها از این رنگ‌ها بیشتر استفاده می‌شود، زیرا با افزایش هیجان کاذب در افراد، گرسنگی را به آن‌ها القا کرده و باعث می‌شود میل بیشتری به غذا خوردن داشته باشند. با توجه به آنچه که گفته شد در انتخاب رنگ برای نقاشی اتاق خواب نباید بی‌تفاوت عبور کرد.

قرار است شما ساعتی را در این قسمت به استراحت و یا مطالعه بپردازید، بنابراین نوع رنگ‌های به کار رفته در محیط، بر میزان آرامش و تمرکز شما تاثیر می‌گذارد. با توجه به آنچه گفته شد در ادامه مقاله برای شما توضیح می‌دهیم که چه رنگ‌هایی برای اتاق خواب مناسب نیستند.

رنگ‌‌های نامناسب برای نقاشی اتاق خواب

به طور کلی رنگ‌هایی که در اتاق خواب استفاده می‌شوند باید برای افراد آرامش و البته تمرکز برای مطالعه را به همراه داشته باشند. بنابراین رنگ‌های زیر را نباید در رنگ‌ آمیزی اتاق خواب مورد استفاده قرار دهید:

– رنگ سیاه

رنگ سیاه برای نقاشی اتاق خواب

‏رنگ مشکی بار منفی با خود به همراه داشته و باعث حس افسردگی در بین افراد می‌شود. به همین دلیل است که پوشیدن رنگ سیاه نیز اصلاً توصیه نمی‌شود. از طرفی وقت شما این رنگ را برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید به طور طبیعی میزان نوری که از پنجره‌ها وارد می‌شود، کاهش یافته و حتی در طول روز افراد مجبور هستند لامپ‌های زیادی را در داخل اتاق خواب روشن کنند. بنابر آنچه که گفته شد رنگ سیاه را نباید برای اتاق خواب استفاده کنید.

– رنگ‌های فسفری

رنگ‌های فسفری برای اتاق خواب

با توجه به اینکه رنگ‌های فسفری بسیار تند و زننده هستند و در شب وقتی شما لامپ‌ها را روشن کنید نور بیشتری را بازتاب می‌کنند بنابراین استفاده از آن‌ها برای اتاق خواب نیز مناسب نخواهد بود. از سوی دیگر رنگ‌های فسفری به دلیل همین خاصیتی که دارند باعث می‌شود حس هیجان و انرژی در بین افراد بیشتر شود. بنابراین به صورت ناخواسته آرامش را از شما خواهند گرفت.

– رنگ زرد

رنگ‌ زرد برای اتاق خواب

درست است که رنگ زرد باعث روشن‌تر به نظر رسیدن فضا شده و حسی شبیه نور خورشید را به شما القا می‌کند ولی همین موضوع می‌تواند باعث شود که شما دچار اختلالات خواب گردید. زمانی که تمامی اتاق زرد باشد چون به صورت ناخواسته روشنایی محیط را بسیار زیاد می‌کند شما به سختی می‌توانید استراحت کنید.

– رنگ قرمز

رنگ‌ قرمز برای اتاق خواب

رنگ قرمز نیز به دلیل حالت تحریک‌کنندگی که دارد و سطح انرژی بدن را بالا می‌برد باعث کاهش آرامش روانی افراد شده و بیشتر شما را به تکاپو و فعالیت ترغیب می‌کند. البته فراموش نکنید چون رنگ قرمز در طراحی اتاق خواب هیجانات کاذب را به شما القا می‌کند، تمرکز برای مطالعه کردن نخواهید داشت.

– رنگ نارنجی تند

رنگ‌ نارنجی برای اتاق خواب

تمام مطالبی که در مورد رنگ قرمز بیان کردیم، درمورد رنگ نارنجی تند یا پرتغالی نیز صدق می‌کند. از طرف دیگر زمانی که اتاق خواب شما با رنگ پرتقالی یا نارنجی تند رنگ‌آمیزی شده باشد، زمانی که چراغ‌ها را خاموش می‌کنید باز هم محیط روشن به نظر می‌رسد. بنابراین برای خواب دچار مشکل خواهید شد.

– رنگ قهوه‌ای تیره

رنگ‌ قهوه‌ای تیره برای اتاق خواب

به طور کلی استفاده از رنگ‌های بسیار تیره برای اتاق خواب مناسب نیست زیرا همانگونه که گفته شد حس شادابی را از شما گرفته و باعث می‌شود صبح زمانی که از خواب بیدار می‌شوید احساس افسردگی و خواب آلودگی داشته باشید. بنابراین سیاه، قهوه‌ای تیره و یا طوسی خیلی تیره نیز برای اتاق خواب اصلاً مناسب نیستند.

چند نکته مهم برای طراحی و رنگ ‌آمیزی اتاق خواب

با توجه به آنچه گفته شد کارشناسان گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان چند نکته بسیار مهم را برای نقاشی اتاق خواب برای شما عزیزان بیان می‌کنند:

پیشنهاد ما بر این است که ترکیبی از رنگ‌های خنثی، ملایم و آرامبخش را برای اتاق خواب خود استفاده کنید.

در انتخاب رنگ‌ها برای نقاشی ترکیبی دیوار‌ها، به بحث هارمونی آن‌ها توجه داشته باشید. به عبارت دیگر رنگ‌ها باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند تا علاوه بر زیبایی، آرامش محیط اتاق خواب نیز بر هم نخورد.

هر اندازه روشنایی طبیعی ساختمان و اتاق خواب شما کمتر باشد استفاده از رنگ‌های روشن ارجح‌ می‌شود.

– برای اتاق خواب خود از رنگ‌هایی استفاده کنید که قابلیت شستشو داشته باشند. به هر حال اتاق خواب کارایی بیشتری داشته و حداقل یکبار در سال باید تمیز شود.

همچنین فراموش نکنید که رنگ‌های به کار رفته در اتاق خواب کودک با رنگ‌های مورد استفاده برای نقاشی اتاق خواب بزرگسالان با هم تفاوت دارد. بهتر است در این زمینه از کارشناسان و متخصصان سوال بپرسید.

و در نهایت اینکه کیفیت رنگ‌های مورد استفاده بر میزان ماندگاری آن‌ها تاثیر دارد. بنابراین در زمان خرید رنگ اجازه دهید نقاش براساس تجربه‌ای که دارد بهترین رنگ را برای نقاشی اتاق خواب شما در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =