آشنایی با روش‌های مختلف طراحی دیوار سبز

دیوار سبز در حقیقت دیواری است که با استفاده از تجهیزات، لوازم خاص و گیاهان متراکم و غیر متراکم پوشیده شده است. امکان نصب تجهیزات برای طراحی دیوار سبز به صورت سازه افقی و یا عمودی وجود دارد. این تجهیزات به عنوان بستر مناسب برای رشد و تکثیر گیاهان روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در تولید زیرساخت این تجهیزات به طور معمول از پروفیل گالوانیزه استفاده شده است. پروفیل‌های گالوانیزه که بسیار پرکاربرد هستند از کناره‌ها با فلاشینگ محصور شده‌اند. صفحات روی پروفیل گالوانیزه ضد رطوبت هستند و این امر باعث شده است در برابر تغییرات آب و هوایی از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار باشند.

طراحی دیوار سبز از گذشته‌های بسیار دور تا به امروز به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر معماری شناخته می‌شوند. این دیوارها همواره در طول زندگی انسان نقش آرامش‌بخش داشته‌اند. دیوار سبز امروزه در بخش ساخت‌وساز کلان‌شهرها، آپارتمان‌ها و برج‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیشرفت زندگی ماشینی و فاصله گرفتن کلانشهرنشینان از عناصر طبیعی و عدم وجود این عناصر در زندگی آن‌ها باعث شده است تا به سمت استفاده از دیوار سبز در طراحی معماری خود بروند.

در زمان‌های گذشته نیز از دیوار سبز در بناهای مرتفع، زیگورات و کاخ‌ها استفاده می‌شد. نخستین افرادی که از دیوار سبز در طراحی معماری خود استفاده می‌کردند، بابلی‌ها بودند. باغ‌های پلکانی و طبقات زیگورات نخستین مواردی هستند که در طراحی آن‌ها از دیوار سبز استفاده شده است.

آشنایی با انواع مختلف دیوار سبز

دیوار سبز کاربرد فراوان دارد و در طراحی آن‌ها نیاز افراد و نوع زندگی آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. دیوار سبز را می‌توان با توجه به نوع کاربری فضای خانه و آپارتمان طراحی کرد. دیوارهای سبز با توجه به طراحی خود دارای انواع مدل‌های مختلف هستند. این دیوارها به طور معمول به عنوان جایگزین مناسب برای گیاهان آپارتمانی در نظر گرفته می‌شوند. با استفاده از دیوار سبز در طراحی معماری آپارتمان می‌توان نمای زیبا و دلچسب ایجاد کرد. دیوار سبز به طور کلی به دو نوع مستقیم و دوپوسته طبقه‌بندی می‌شود.

آشنایی با انواع مختلف دیوار سبز

طراحی دیوار سبز مستقیم

دیوار سبز مستقیم به صورت مستقیم با گیاهان در ارتباط است. به طور کلی می‌توان گفت در این نوع از دیوارهای سبز، گیاهان به صورت مستقیم با اتصال به مصالح طراحی می‌شوند. در این نوع از دیوارهای سبز ریشه گیاهان به صورت مستقیم در داخل زمین قرار گرفته‌اند و تنها با چسبیدن به دیوار بالا رفته و رشد می‌کنند. در این روش مصالح دیوار در مقایسه با نوع دوپوسته بیشتر آسیب می‌بیند. از این رو کاربرد این نوع دیوار سبز محدود است.

دیوار سبز دوپوسته

در طراحی و نگهداری از دیوار سبز دوپوسته از تجهیزات مخصوص استفاده می‌شود. در این نوع دیوار سبز سازه‌های نگهدارنده و تجهیزات آبرسانی وجود دارند از این رو در انواع مدل‌های مختلف در بازار وجود دارند.

دیوار سبز داربست مدولار

در طراحی و ساخت این نوع از دیوارهای سبز از سازه‌های سه بعدی کم وزن استفاده شده است. سازه‌های داربست مدولار دارای پوشش وسیع و گسترده هستند که این امر باعث شده است گیاهان به راحتی روی دیوارها رشد کنند. ایجاد انحنا و شکل در این نوع از دیوار سبز هنگام نصب سازه‌های آن می‌توان جلوه‌های زیباتری ایجاد کرد. در ساخت سازه‌های سه‌بعدی و سبک این نوع دیوار سبز از استیل گالوانیزه قابل بازیافت استفاده شده است. امکان قرار دادن این سازه‌ها به صورت مستقل نیز وجود دارد.

طراحی دیوار سبز داربست مدولار

طراحی دیوار سبز شبکه سیمی

شبکه توری سبک و قابل‌انعطاف موجود در این نوع از دیوارهای سبز، برای رشد گیاهان کوچک بستر مناسبی را فراهم کرده‌اند. این نکته را به خاطر داشته باشید که گیاهان موجود روی دیوار سبز شبکه سیمی در مقایسه با دیگر انواع دیوارهای سبز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

دیوار سبز کابلی

سیستم‌های کابلی موجود در این دیوارهای سبز به عنوان بستر برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌های کابلی کششی از جنس فولاد ضدزنگ هستند و امکان استفاده از آن‌ها در فضاهای بزرگ و عمومی برای گیاهان بزرگ رونده وجود دارد. رشد این نوع گیاهان نسبتا سریع است. این نوع از دیوارهای سبز سطوح وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهند از این رو به طور معمول در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیوار سبز نمد پلیمری

در طراحی و ساخت این نوع دیوار سبز از پارچه نمدی از جنس پلیمر استفاده شده است. این پارچه نمدی بستر مناسبی را برای رشد گیاهان ایجاد کرده است. امکان تعویض پارچه نمدی پلیمری به سادگی برای افراد وجود دارد. وجود منافذ متعدد در پارچه نمدی این نوع دیوار سبز، شرایط مناسب را برای تهویه ریشه گیاهان موجود روی آن ایجاد کرده است. در انتخاب گیاهان در این نوع دیوار سبز به وسعت انتخاب بیشتر دسترسی دارید. روش‌های مختلف کاشت متفاوت گیاهان در این نوع دیوار سبز قابل استفاده هستند. مناسب‌ترین و قوی‌ترین حالت زهکشی گیاهان در این نوع دیوار سبز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

دیوار سبز هیدروپونیک

این نوع از دیوار سبز دارای بستر آب مهندسی شده و هوشمندتر در مقایسه با دیگر انواع دیوارهای سبز می‌باشد. ضخامت این نوع دیوار سبز در مقایسه با دیگر انواع دیوارهای سبز کمتر است و برای انتخاب و کشت گیاهان از تنوع بیشتری برخوردار است. این نوع دیوار سبز از طریق آب قادر به تامین مواد غذایی لازم و مورد نیاز گیاهان مختلف می‌باشد.

دیوار سبز هیدروپونیک

مزایای طراحی دیوار سبز برای افراد

از مهمترین مزایای طراحی دیوار سبز برای افراد می‌توان به ایجاد حس شادابی و افزایش راندمان کاری اشاره کرد. این دیوارهای نیاز ذاتی افراد به طبیعت را رفع می‌کنند. دیوار سبز مانند تکه‌ای از جنگل تمامی عناصر طبیعت را در کنار یکدیگر به عرصه نمایش می‌گذارد. استفاده از دیوار سبز همچنین خلق‌وخوی افراد را متعادل ساخته و خوش‌بینی و آرامش را در افراد ایجاد می‌کند. بر اساس مطالعات انجام شده طبیعت رفتارهای منفی افراد همچون خشم و اضطراب را کاهش می‌دهد. همچنین استفاده از این دیوارها خستگی ذهنی و استرس افراد را کاهش می‌دهد.

از دیگر مزایای این نوع از دیوارها در طراحی دکوراسیون می‌توان به تهویه هوا، تنظیم دما و کاهش استرس و افزایش سلامت افراد اشاره کرد. جالب است بدانید که این دیوارها در آپارتمان همانند فیلتر هوا عمل می‌کند. مونوکسید کربن و دیگر ناخالصی‌ها در هوای شهرها زیاد است و این امر باعث آلودگی فضای داخلی ساختمان می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 9 =