مقایسه ویلا مدرن و کلاسیک

هر یک از سبک‌های طراحی ویلا دارای شاخصه‌ها و ویژگی‌های بارزی است که باعث ایجاد تمایز بین آن‌ها شده است. دو سبک رایج طراحی ویلا مدرن و کلاسیک هستند که در ادامه به مقایسه این دو سبک از جنبه‌های مختلف خواهیم پرداخت.

مقایسه ویلا مدرن و کلاسیک

مقایسه ویلا مدرن و کلاسیک از نظر طراحی نما

نمای ویلا کلاسیک به طور معمول به عنوان نمای رومی شناخته می‌شود. نمای کلاسیک در سال‌های اخیر مورد توجه سازندگان قرار گرفته است و استفاده زیادی از آن می‌شود. یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این نما عدم استفاده از سبکی خاص در آن می‌باشد. این سبک نما به راحتی توانسته نظر مردم را به سوی خود جلب نماید. از مهمترین ویژگی‌های این سبک معماری از لحاظ حسی بصری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود قواعد و معیارها همچون تقارن
  • استفاده از جزئیات و ریزه‌کاری‌های زیاد
  • تناسبات کلیدی

در اجرای این نما به طور معمول از متریال طبیعی سنگ استفاده می‌شود. استفاده از این متریال باعث شده تا حس شکوه و عظمت در آن به خوبی درک شود. لوکس بودن این نوع نما در معرض دید همگان قرار دارد. این نوع نما در بین افراد از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است و رضایت کارفرمایان را به خوبی کسب نموده است.

طراحی نما ویلا مدرن از اصول طراحی و قوانین معماری مدرن و خاص پیروی می‌کند. مهمترین و اساسی‌ترین تفاوت بین نماهای کلاسیک و مدرن حذف تزئینات و جزئیات پرکار از نما و جایگزینی با فرم‌های ساده و استفاده از عناصر ساده و صریح در نما می‌باشد.

با دقت به نماهای کلاسیک درک خواهید کرد که متریال به کار رفته در آن‌ها از یک نوع است. طراحی نما کاملا به صورت یک دست اجرا شده است. در حالی که در طراحی نما ویلا مدرن از بیش از یک مصالح استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که متریال متفاوت با حفظ انسجام و تعادل مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در اجرای نما این سبک باید از شکستگی بیش از حد فرم‌ها، ایجاد فرم‌های نامتعارف و به‌هم‌ریختگی نما پیشگیری کرد.

مقایسه ویلا مدرن و کلاسیک از نظر طراحی نما
مهمترین تفاوت بین نماهای کلاسیک و مدرن استفاده از عناصر ساده و صریح در نما می‌باشد.

مقایسه ویلا مدرن و کلاسیک از لحاظ متریال به کار رفته در آن

متریال به کار رفته در طراحی نما ویلا مدرن و کلاسیک دارای تفاوت‌های قابل‌توجه با یکدیگر می‌باشند. سه متریال چوب، سنگ و شیشه در طراحی نما ویلا مدرن کاربرد و محبوبیت زیادی دارند. در صورتی که نمای یک ویلا با تمرکز بر این مصالح ساخته شده باشد می‌توان عنوان کرد که سبک طراحی نما آن مدرن است. مرغوبیت، مقاومت بالا و تناسب و هماهنگی این متریال از لحاظ رنگ باعث ترکیب و استفاده از آن‌ها در طراحی نمای ویلا مدرن شده است.

در سبک ویلا کلاسیک بر استفاده از سنگ‌های لوکس و گران‌قیمت تمرکز شده است. در حقیقت می‌توان گفت متریال ثابت طراحی نما ویلا کلاسیک سنگ است. استفاده از سنگ در نما ویلا کلاسیک باعث شده است تا هزینه ساخت نما ویلاهای کلاسیک بالاتر باشد.

مقایسه ویلا کلاسیک و مدرن از لحاظ فرم و هندسه سازه

فرم و هندسه حجم‌های به کار رفته در ویلا کلاسیک و مدرن دارای تفاوت قابل‌توجهی با یکدیگر می‌باشند. در طراحی ویلا کلاسیک به طور معمول از اشکال منحنی و بدون گوشه استفاده می‌شود. در حالی که در ویلا سبک مدرن از اشکال مشخص هندسی، مکعبی و گوشه‌دار استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های بارز ویلا مدرن می‌توان به ساخت پنجره‌ها و نورگیرهای بزرگ و عدم وجود تقارن اشاره کرد. البته نتیجه نهایی طراحی این سبک ویلا بسیار منسجم و منظم است. از اساسی‌ترین ویژگی‌های ویلا کلاسیک می‌توان به وجود پوسته سازه‌ای به صورت کاملا متقارن اشاره کرد. در اکثر ویلاهای کلاسیک ستون‌ها و سقف‌های بلند مشاهده می‌شوند تا جایی که افراد اغلب این سبک ویلا را با این نشانه‌ها تشخیص می‌دهند.

ویلا کلاسیک
در اکثر ویلاهای کلاسیک ستون‌ها و سقف‌های بلند مشاهده می‌شوند

مقایسه دکوراسیون داخلی ویلا مدرن و کلاسیک

در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا مدرن سادگی حرف اول را می‌زند و در این سبک عملا تجمل‌گرایی معنایی ندارد. فضای ویلای شما در صورت کوچک بودن و عدم دریافت نور کافی یک ایده پیشنهادی و کاربردی این است که به دنبال سبک‌های مدرن بروید زیرا سادگی در چیدمان علاوه بر اشغال فضای کمتر باعث بزرگ و بازتر به نظر رسیدن فضای داخلی ویلا شما خواهد شد. برای ویلا مدرن طراحی دکوراسیون داخلی باید هماهنگی در طرح، رنگ، بافت و وسایل مورد توجه قرار گیرند. کوچک بودن ویلاها و کاهش هزینه‌های مالی امروزه باعث شده است چیدمان سبک مدرن طرفداران خاص خود را داشته باشد.

در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک تجمل‌گرایی حرف اول را می‌زند. برای ویلاهایی با متراژ بالای 90 متر بهتر است از سبک چیدمان کلاسیک استفاده شود.

گزینه مناسب طراحی دکوراسیون داخلی مدرن

به طور کلی می‌توان گفت طراحی دکوراسیون داخلی مدرن برای چیدمان ویلاهای کوچک گزینه مناسبی است. از مهمترین ویژگی‌های این سبک دکوراسیون داخلی می‌توان به سادگی در تمام عناصر و عدم استفاده از تزیینات و جزییات اضافه اشاره کرد. در حالی که دکوراسیون داخلی کلاسیک برای چیدمان ویلاها با متراژ بالا و بزرگ گزینه مناسبی است.

از مهمترین ویژگی‌های این سبک دکوراسیون داخلی نیز می‌توان به تجمل‌گرایی و شلوغ بودن محیط به دلیل استفاده از وسایل بزرگ و پر زرق و برق اشاره کرد. علاوه بر تمام موارد ذکر شده در رابطه با تفاوت‌های ویلا مدرن و کلاسیک نورپردازی این ویلاها نیز دارای تفاوت‌های قابل‌توجهی با یکدیگر هستند.

ویلای مدرن
تفاوت در نورپردازی ویلاهای مدرن و کلاسیک

مقایسه ویلا مدرن و کلاسیک از لحاظ نورپردازی

از آنجا که در طراحی ویلاهای مدرن از چند نوع متریال مختلف استفاده می‌شود نورپردازی مناسب با توجه به متریال به کار رفته سخت است. در حالی که برای نورپردازی ویلا کلاسیک دست طراحان داخلی کاملا باز است و به آسانی می‌توانند نورهای افقی و عمودی را مورد استفاده قرار دهند. در نورپردازی ویلاهای کلاسیک به طور معمول از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده می‌شود در حالی که رنگ‌های تیره و گرم در نماهای مدرن کاربرد بیشتری دارند.

امیدواریم با توجه به نکات ذکر شده در این محتوا بتوانید سبک مناسب را برای طراحی ویلا خود انتخاب نمایید. در اقصی نقاط کشور تیم مجرب شرکت مهراز طراحان با سابقه‌ای طولانی فعالیت در زمینه طراحی و ساخت ویلا در خدمت شما عزیزان می‌باشد تا با توجه به سلیقه شما بهترین سبک طراحی ویلا را انتخاب نماید. همچنین بهترین متریال را از لحاظ کیفیت و امکانات به روز را به شما معرفی خواهد کرد و پاسخگوی نیاز کارفرمایان می‌باشد.

2 دیدگاه

  1. خیلی قشنگ بود زندگی در خونه ویلایی را دوست دارم برای منزل جدید از طرح پنجره مشبک و حصار برای خانه آپارتمانی جدید استفاده میکنم با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =