طراحی کافی‌شاپ

منظور از سبک طراحی کافی‌شاپ چیست؟

اولین قدم در طراحی کافی‌شاپ، انتخاب کانسپت یا سبک طراحی است. سبک طراحی شما با مواردی همچون قیمت‌ها، جامعه مشتریان هدف، لوکیشن و نوع آیتم‌های منوی کافی‌شاپ ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین ابتدا لازم است این سؤال اساسی را پاسخ دهید: آیا قصد راه‌اندازی یک کافی‌شاپ دوستانه، با قیمت‌های متوسط در نزدیک محوطه دانشگاه را دارید؟ یا می‌خواهید صاحب کافی‌شاپی مجلل در یک محل گران‌قیمت باشید؟

همه این موارد با سبک طراحی و دیزاین کافی شاپ شما مرتبط هستند. پس از مشخص‌ شدن سبک طراحی، در قدم بعدی نوبت به آماده‌سازی محیط می‌رسد که در ادامه به توضیح نحوه آماده‌سازی و ترفندهای طراحی داخلی کافی شاپ می‌پردازیم.

سبک‌های طراحی کافی‌شاپ

برخلاف رستوران، کافه محیطی صمیمی بوده که مردم آزادند تا در آن مانند یک پاتوق دوستانه دور هم جمع شده با یکدیگر معاشرت کنند، کتاب بخوانند و یا ساعت‌ها با لپ‌تاپ کار کنند؛ بنابراین ازآنجایی‌که یک کافی‌شاپ میزبان گروه‌های بسیار متنوعی از افراد است؛ نحوه چیدمان و دکوراسیون داخلی آن باید به‌گونه‌ای باشد تا به حریم شخصی همه مشتریان احترام گذاشته شود.

مانند هر کسب‌و‌کار دیگر، هدف اصلی یک کافه، افزایش میزان سود و کاهش هزینه‌ها است. این بدان معناست که هدف نهایی حول نیاز مشتری و جلب رضایت او می‌چرخد. طبق نظرسنجی‌های میدانی، وقتی صحبت از یک کافی شاپ می‌شود مردم بیشتر به داشتن یک تجربه خوب تاکید دارند تا صرفاً یک منوی جذاب.

فرقی نمی‌کند کدام یک از سبک‌های طراحی کافی شاپ را انتخاب و اجرا می‌کنید؛ آنچه که اهمیت دارد توجه به هماهنگی این عناصر است. چراکه پکیج نهایی یعنی سبک طراحی، رنگ دیوارها، میز و صندلی، لامپ‌ها و موسیقی به یک کافی شاپ شخصیت داده و تعیین ‌کننده جامعه مشتریان هدف شما خواهد بود.

سبک‌های طراحی کافی‌شاپ
مانند هر کسب‌و‌کار دیگر، هدف اصلی یک کافه، افزایش میزان سود و کاهش هزینه‌ها است

نکات مهم در طراحی کافی‌شاپ

امروزه طراحی و دکوراسیون داخلی کافی‌شاپ از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور تقریبی می‌توان گفت که هر فردی در جامعه حداقل یک بار به کافی شاپ رفته است. پس طراحی کافی‌شاپ که یک محیط عمومی محسوب می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. در کافی‌شاپ غذاهای مختلف و نوشیدنی سرو می‌شود و می‌تواند بهترین مکان برای ملاقات‌های کاری و غیرکاری باشد.

همچنین می‌توانید برای سپری کردن اوقات فراغت، خواندن کتاب و مجله و حتی برای کار با لپتاپ خود به کافی‌شاپ‌ها بروید و از صرف کردن مدت زمانی به خودتان و کار کردن لذت ببرید. برای طراحی دکوراسیون داخلی چنین فضایی، مواردی چون طراحی، نوع ساخت ، دکوراسیون و رنگ‌ها همگی مواردی هستند که می‌توانند در ایده‌آل شدن فضای کافی‌شاپ نقش آفرینی کنند ؛ چون برای جذب افراد مختلف، نقش به سزایی دارد.

دکوراسیون کافی‌شاپ

اصول طراحی کافی‌شاپ

موضوع ابتدایی برای شروع کار، سنجیدن و بررسی کردن موقعیت مکانی کافی‌شاپ می‌باشد. اگر کافی‌شاپ در محل شلوغ و پرترددی قرار داشته باشد، مسلما نسبت به کافی‌شاپی که در خیابان فرعی و خلوتی قرار دارد، از مشتریان بیشتری برخوردار است.

اگر کافی‌شاپ شما در موقعیت مکانی پرتردد و شلوغ ‌می‌باشد باید به این نکته توجه کرد که فضای ارام و دنجی را برای افرادی که از شلوغی و هیاهو به کافه‌ی شما پناه آورده‌اند، در نظر گرفته شود.

فراهم کردن محیطی آرام برای مشتری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کافی‌شاپ خوب می‌باشد.

بعد از مشخص کردن موقعیت مکانی کافی‌شاپ به سراغ اصل موضوع می‌رویم که آن چیزی نیست جز طراحی دکوراسیون داخلی کافی‌شاپ.

موارد قابل توجه در طراحی کافی‌شاپ

۱.این فضا برای چه تعداد میهمان می‌باشد؟

۲.چه نوع سبک و دکوراسیونی مناسب برای این فضا می‌باشد؟

۳.آیا این فضا برای کارهایی چون خواندن کتاب و کار می‌تواند مفید باشد؟

۴.سبک کاربردی نسبت به موقعیت مکانی کافی‌شاپ چگونه باشد؟

۵.آیا استفاده از دکوراسیون و سبک وینتج در قسمتی از کافه کار جالبی می‌شود؟

۶.آیا استفاده از کتاب روی میزها کار خلاقانه ای به وجود میاورد؟

۷.این فضا می‌تواند پاسخگوی مهمانان زیادی باشد؟

و سوالات متعدد دیگری که با توجه به سلیقه و نیازهای خود می‌توانید آن ها را لیست کنید و پاسخ دهید.

موارد قابل توجه در طراحی کافی‌شاپ
این فضا می‌تواند پاسخگوی مهمانان زیادی باشد؟

انواع سبک اجرای دکوراسیون کافی‌شاپ

دکوراسیون صنعتی در کافی‌شاپ

در این نوع طراحی دکوراسیون، بیشتر از رنگ‌های گرم، از رنگ‌های سرد استفاده می‌شود. مانند رنگ‌هایی در طیف خاکستری و سربی. در این نوع سبک می‌توانیم از ترکیب عناصر مدرن و قدیمی، فضای جذابی را برای کافی‌شاپ خود فراهم کنیم.

در این طراحی لوله‌ها و کابل‌ها در معرض دید قرار دارد و حتی می‌توان از دوربین مدار بسته استفاده کرد و نیاز به مخفی کردن آن‌ها نیست. همچنین برای زیبایی بیشتر این فضا از عسلی‌ها و لامپ‌های سنتی‌تر مانند لامپ ادیسونی استفاده می‌شود که فضایی زیبا را برای کافی شاپ فراهم می‌کند.

دکوراسیون مدرن در کافی‌شاپ

در چنین طراحی می‌توان از رنگ‌های خنثی و همچنین از قاب عکس‌های سفید و سیاه و خاکستری استفاده کرد. اگر در چنین دکوراسیونی از نور استفاده درستی شود می‌تواند پدیده‌های جدید و زیبایی خلق کند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در کافی‌شاپ مدرن خود رعایت کنید، ‌سادگی است. سبک مدرن برای سادگی و کارآمدی وارد عرصه‌ی دکوراسیون شده است. به همین دلیل توجه به این نکته می‌تواند سبک مدرن شما را بیشتر نشان دهد.

دکوراسیون سنتی در کافی‌شاپ

در طراحی چنین دکوراسیونی می‌توان از صندلی‌هایی با طرح‌های چوبی، مبلمان سنتی و فرش‌های طرح ایرانی استفاده کرد. همچنین استفاده از المان سنتی دیگر مانند پارچه‌های قدیمی، ماشن تایپ، صندلی‌های قدیمی و غیره، می‌تواند زیبایی کافی‌شاپ شما را دو چندان کند.

در طراحی کافی‌شاپ به سبک سنتی استفاده از قاب عکس‌های هنری به همراه رنگ‌هایی با طیف شاد و یا قاب‌هایی با طرح‌های قدیمی، می‌تواند به زیبایی این سبک کمک کند.

نکات مهم در طراحی کافی‌شاپ

توجه به نکاتی که در ادامه به آنها می‌پردازیم در هنگام طراحی کافی‌شاپ به شما کمک بسیاری خواهد کرد:

تأثیر محل موقعیت جغرافیایی در طراحی داخلی کافی‌‌شاپ

محل قرارگیری کافی.شاپ، اولین چیزی است که نوع مشتریان، نوع منو و چگونگی جذب آنها را تعیین می‌کند. سه لوکیشنی که عموماً برای راه‌اندازی کافی شاپ توصیه می‌شود:

تأثیر محل موقعیت جغرافیایی در طراحی داخلی کافی‌‌شاپ
محل قرارگیری کافی.شاپ، اولین چیزی است که نوع مشتریان، نوع منو و چگونگی جذب آنها را تعیین می‌کند

راه‌اندازی کافی‌شاپ در مرکز خرید

راه‌اندازی کافه در یک مرکز خرید محبوب گزینه بسیار مناسبی است. از آنجایی‌که گروه‌های مردمی متفاوتی در طول سال به مراکز خرید مراجعه می‌کنند، در این موقعیت مکانی هیچ‌وقت کم کار نخواهید شد.

راه‌اندازی کافی‌شاپ در نبش خیابان

کافه‌ای که در نبش خیابان قرار دارد؛ توجهات بسیاری از رهگذران را به خود جلب می‌کند. از آنجایی‌که این نوع کافه در مسیر رفت‌وآمد و ورود به خیابان قرار دارد، به‌احتمال زیاد افرادی که در مسیر محل کار و یا دانشگاه هستند، برای صرف یک نوشیدنی به شما سر خواهند زد.

راه‌اندازی کافی‌شاپ در یک محله مسکونی

راه‌اندازی کافی‌شاپ در یک محله مسکونی و دنج سبب می‌شود تا با افراد محدودی در رقابت باشید. بهتر است کافی‌شاپ خود را در محلی که در آن چندین کافه مشابه، با مشتریان هدف یکسان وجود دارد، راه‌اندازی نکنید.

تأثیر نمای بیرونی کافه در طراحی کافی‌شاپ

طراحی نمای بیرونی کافه یکی از اصلی‌ترین مراحل طراحی کافی‌شاپ است. نمای بیرونی معرف سبک طراحی و حال و هوای داخلی کافه بوده و سبب جذب رهگذران و مشتریان بالقوه می‌شود.

در هنگام اجرای طراحی بیرونی از طرح‌های شلوغ و گیج‌کننده دوری کنید. بهتر است در یک پس‌زمینه ساده و درعین‌حال جالب، نام و لوگوی کافی‌شاپ را طوری طراحی کنید که به‌خوبی قابل خواندن و شناسایی باشد. همچنین در طراحی خود از فونت و رنگ‌های جذاب، متضاد و چشمگیر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =