اصول طراحی آشپزخانه کلاسیک

قلب خانه‌های ایرانی آشپزخانه است از این رو طراحی آن به سبک‌های مختلف مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. یکی از سبک‌های پرطرفدار برای آشپزخانه‌های ایرانی، سبک آشپزخانه کلاسیک است. در صورت علاقه به فضای باشکوه و لوکس بدون شک این سبک دکوراسیون را برای آشپزخانه خود انتخاب خواهید کرد. در عصر جدید دکوراسیون و معماری داخلی به سبک مدرن بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است اما طرفداران سبک سنتی و سبک کلاسیک هنوز با هیجان خاص این سبک را برای بخش‌های مختلف منزل خود از جمله آشپزخانه انتخاب می‌کنند.

یکی از بخش‌های بسیار مهم در خانه‌های ایرانی، آشپزخانه است. از این رو در انتخاب سبک مناسب برای طراحی آشپزخانه باید نهایت دقت را به کار گرفت. در صورت علاقه به فضای لوکس و مجلل می‌توان طراحی آشپزخانه کلاسیک را انتخاب کرد.

تاریخچه طراحی آشپزخانه کلاسیک

پیدایش طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک به دوره رنسانس و اروپا بازمی‌گردد. شکوه و عظمت در این سبک طراحی آشپزخانه به عنوان عناصر جدایی‌ناپذیر محسوب می‌شوند. هرچند یک سبک قدیمی است اما افراد بسیار زیادی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود آن را انتخاب می‌کنند. آشپزخانه با سبک کلاسیک دارای فضای خاصی است که مانند صنایع‌دستی منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد. لازمه طراحی آشپزخانه کلاسیک استفاده از کابینت‌های لوکس با کنده‌کاری‌های بسیار زیباست.

تاریخچه طراحی آشپزخانه کلاسیکتاریخچه طراحی آشپزخانه کلاسیک

بارزترین ویژگی‌های طراحی آشپزخانه کلاسیک

در صورت تمایل طراحی به سبک کلاسیک فرم‌های قوس‌دار و دایره‌ای شکل باید در نظر گرفته شوند. این نکته را به خاطر داشته باشید که فرم‌های دایره‌ای شکل از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سبک طراحی آشپزخانه محسوب می‌شود. از دیگر ویژگی‌های بارز این سبک طراحی آشپزخانه می‌توان به وجود تزئینات در آن اشاره کرد. از نشانه‌های طراحی آشپزخانه کلاسیک می‌توان به تزئینات و قرنیزهای مشخص اشاره کرد.

آینه‌های بزرگ اغراق‌آمیز مانند قالب‌های چوبی از دیگر ویژگی‌های بارز این سبک طراحی آشپزخانه محسوب می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های بارز این سبک طراحی آشپزخانه می‌توان به تعادل، ظرافت، تقارن، نظم، هماهنگی، شکوه و عظمت، پایداری و استقامت اشاره کرد.

بر اساس این ویژگی‌های بارز می‌توان گفت طراحی بر اساس 4 آیتم اصلی اجرا می‌شود. در ادامه با این 4 آیتم مهم که در طراحی آشپزخانه کلاسیک قابل رویت است بیشتر آشنا خواهیم شد.

استفاده از خطوط صاف در طراحی آشپزخانه کلاسیک

استفاده از اشکال هندسی منظم و خطوط صاف در طراحی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این نظم و ترتیب کاملا قابل مشاهده است و از ویژگی‌های اصلی آشپزخانه‌های کلاسیک محسوب می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت اغلب در طراحی آشپزخانه سبک کلاسیک از طرح‌های آشپزخانه خطی و ال استفاده می‌شود.

توجه به جزئیات

کوچک‌ترین جزئیات برای لوکس نشان دادن فضا در طراحی به سبک کلاسیک مورد توجه قرار می‌گیرند. از عناصر زیبایی و تزئینی قابل استفاده در این سبک آشپزخانه می‌توان به کابینت‌هایی با نقش و نگار مجلل اشاره کرد. در صورت بزرگ بودن فضای آشپزخانه طراحی آشپزخانه کلاسیک برای شما راحت‌تر خواهد بود.

همانطور که قبلا عنوان شد آشپزخانه‌های کلاسیک دارای نظم خاص هستند. از این رو اغلب وسایل در این آشپزخانه‌ها به صورت توکار و داخل کابینت‌ها طراحی می‌شوند. به این دلیل است که یکپارچگی و نظم در این آشپزخانه‌ها بیشتر به چشم می‌آید. توجه بیشتر به جزئیات در آشپزخانه باعث خواهد شد تا فضا برای شما سبک کلاسیک را تداعی کند.

توجه به جزئیات

استفاده از عناصر طبیعی در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک

برای طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک عناصر طبیعی تا حد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت این سبک دکوراسیون آشپزخانه با طبیعت دارای رابطه خوبی است. در طراحی یک آشپزخانه به سبک کلاسیک اغلب از سنگ‌های طبیعی و انواع چوب کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از عناصر طبیعی در آشپزخانه زیبایی و شکوه چندین برابر را به فضا می‌بخشد. هزینه بالای این عناصر باعث می‌شود تا افراد به دنبال طرح‌های مشابه با چوب و سنگ طبیعی باشند. استفاده از این طرح‌های تقلیدی در اجرای این سبک دکوراسیون در آشپزخانه تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

اهمیت نورپردازی در طراحی آشپزخانه کلاسیک

یکی از اجزای اصلی طراحی نورپردازی است. در صورت استفاده صحیح و اصولی از نورپردازی در این سبک طراحی دکوراسیون آشپزخانه، جذابیت و شکوه فضا چندین برابر خواهد شد. در انتخاب لوستر و لامپ‌های مناسب نیز نهایت دقت باید به کار گرفته شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از لوسترها با اشکال مدرن و پلاستیکی برای نورپردازی طراحی آشپزخانه کلاسیک مناسب نیست.

همچنین امکان استفاده از یک لامپ ال ای دی به صورت نور نقطه‌ای در آشپزخانه به سبک کلاسیک مناسب نیست. لوسترهای کریستال که دارای چندین لامپ مخصوص هستند برای این منظور گزینه مناسب محسوب می‌شوند زیرا علاوه بر تامین نور مورد نیاز در فضای آشپزخانه، فضا را به محیط بسیار لوکس تبدیل می‌کند.

انتخاب رنگ مناسب

از مهمترین و موثرترین عوامل بر زیبایی، جلال و شکوه یک دکوراسیون می‌توان به رنگ‌ها اشاره کرد. در طراحی اغلب از یک رنگ استفاده می‌شود تا نظم و یکپارچگی مورد نیاز در محیط آشپزخانه تداعی شود. از این رو هنگام انتخاب کابینت‌های آشپزخانه، صندلی اپن و میز ناهارخوری و دیگر ملزومات آشپزخانه از طیف‌های مختلف یک رنگ استفاده نمایید.

در طول زمان اغلب رنگ‌های کرم روشن و تناژ تیره قهوه‌ای در طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.ترکیب رنگ در آشپزخانه و استفاده از طیف‌های مختلف یک رنگ باعث می‌شود تا فضایی شیک، لوکس و منحصربه‌فرد در آشپزخانه شما ایجاد شود. اغلب اوقات در آشپزخانه‌های شیک به سبک کلاسیک که از طیف رنگی خانواده کرم قهوه‌ای استفاده شده باشد، دستگیره‌های طلایی با روکش برنز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب رنگ مناسب در طراحی آشپزخانه کلاسیک

استفاده از میزهای سنگی خاص

برای ایجاد نمای جذاب در آشپزخانه به سبک کلاسیک می‌توان از سنگ مرمر استفاده کرد. طراحی میز و کانتر با سنگ مرمر به عنوان نقطه کانونی در آشپزخانه در نظر گرفته خواهد شد. از این رو با وجود مشکلات در خصوص نگهداری و تعمیر از جلوه زیبایی که در طراحی ایجاد می‌کند نمی‌توان غافل شد.

طراحی جزیره در آشپزخانه به سبک کلاسیک

استفاده از کابینت‌های کلاسیک تیره رنگ همچون خاکستری و مشکی در کنار کابینت‌هایی با رنگ روشن مانند سفید و کرم باعث افزایش جذابیت آشپزخانه شما به سبک کلاسیک خواهد شد. با استفاده از سنگ‌های اپن از جنس گرانیت سیاه مطلق و سنگ صابون و یا کوارتز ریخته‌گری می‌توان جزیره آشپزخانه را طراحی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =