انتخاب مناسب‌ترین کاشی آشپزخانه

یکی از مهم ترین قسمت های هر خانه ای کاشی آشپزخانه است و بیشتر وقت خانم های خانه دار در این قسمت می گذرد و برای آن ها اهمیت زیادی دارد که این فضا در عین نظم و ترتیب و پاکیزگی، زیبایی چشمگیری داشته باشد. به همین علت است که خرید وسایل آشپزخانه و چیدمان آن به عنوان یکی از دغدغه های خانم های خانه دار به حساب می آید. اما از آنجا که آشپزخانه‌ ها جایی هستند که با غذا و مایعات مختلف سر و کار دارند بهتر است برای سهولت در نظافت آنها، در ساختار آشپزخانه مصالحی به کار رفته باشد که قابلیت شستشو داشته باشند.

از این رو اگر قرار است در داخل آن از کاغذ دیواری استفاده کنند، معمولاً کاغذ دیواری های قابل شستشو استفاده می کنند و یا اینکه آشپزخانه خود را با استفاده از کاشی پوشش می‌ دهند و استفاده از کاشی در پوشش آشپزخانه گزینه ی خیلی مناسبی است. زیرا علاوه بر زیبایی، استحکام و دوام بالایی در مقابل شستشو دارند و کاشی هایی که امروزه در بازار وجود دارند در طرح ها و رنگ های مختلف هستند و همه ضد آب هستند. این گونه هم زیبایی تامین می شود و هم برای نظافت نیازی به نگرانی نیست.

انتخاب مدل کاشی آشپزخانه

انتخاب مدل کاشی آشپزخانه

 اگر آشپزخانه شما به گونه ای است که جایگاه مشخصی برای اجاق گاز تعیین شده است، می توانید آن را در جایی قرار دهید که پشت آن کاشی برای آشپزخانه طرح دار خود را بگذارید و می توانید با استفاده از کاشی‌های طرح دار دیوار پشت اجاق گاز خود را نسبت به بقیه قسمت های آشپزخانه تنوع دهید و این قضیه باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه می شود. یا حتی می توانید با توجه به شکل کابینت هایی که در اطراف بالای اجاق گاز وجود دارند، طراحی کاشی ها را تنوع ببخشید و همچنین می توانید از کاشی های طرح دار یا دالبردار که در شکل های مختلف وجود دارند برای قسمت های مختلف و همچنین پشت اجاق گاز استفاده کنید.

در انواع مختلف کاشی، کاشی‌های شیشه های بزرگ هم وجود دارند که براقیت زیبایی دارند و باعث جذابیت آشپزخانه می شوند که معمولاً کاشی‌های شیشه ای ابعاد بزرگتری نسبت به بعضی از کاشی‌هایی که ریز تر هستند دارند و برخی دیگر از کاشی‌ها طرح های خاصی دارند که معمولاً با استفاده از ابعاد کوچک این کاشی‌ها طرح های مختلفی رقم زده می‌ شود و مثل پیکسل ها یک تصویر هنری خواهند شد.

انواع مختلف کاشی در آشپزخانه

انتخاب نوع کاشی ها مثل کاشی های ظریف و کاشی های گلدار یا رنگی، براق و همچنین طرح های تودرتو در کاشی ها بهره گرفته از سلیقه شما و سبک خانه تان است و همچنین میزان هزینه ای که می توانید برای کاشی کاری منزل خود پرداخت کنید. شما حتی می توانید با، بازی رنگ ها طرح کاشی برای آشپزخانه به سبک مدرن را رقم بزنید و با آنها هنرنمایی کنید. علاوه بر کاشی می توانید از سنگ های مختلف هم برای تزیین آشپزخانه استفاده کنید و طرح های برجسته بر روی کاشی ها یا سنگ ها ایجاد کنید و از سبک های مختلف برای طراحی زیباتر آشپزخانه خود کمک بگیرید.

پس برای انتخاب کاشی علاوه بر ابعاد و سایز کاشی ها به طرح و رنگ کاشی ها هم دقت داشته باشید و بهتر است که این موارد با بقیه وسایلی که در آشپزخانه شما وجود دارد هماهنگی داشته باشند، در غیر این صورت اگر کاشی ها با کف پوش آشپزخانه و قسمت ‌های دیگر در تناقض باشند و هماهنگی نداشته باشند باعث می شوند که یک فضای خیلی شلوغ و نامرتب در آشپزخانه شما ایجاد شود.

بهتر است برای کاشی کاری فضای آشپزخانه خود از افراد خبره در این زمینه کمک بخواهید. در صورتی که کاشی های طرح دار برای آشپزخانه خود انتخاب کنید نحوه چینش آن ها کار استاد کار است و خیلی از افراد به خاطر آشنا نبودن با نحوه چیدمان کاشی ها ممکن است در نهایت با همه هزینه‌ هایی که شما می کنید نتیجه خوبی را تحویل شما ندهند.

طرح کاشی در آشپزخانه

طرح کاشی آشپزخانه

همانطور که گفته شد انتخاب طرح کاشی می تواند تاثیر زیادی در زیبایی خانه شما داشته باشد. به طور مثال اگر آشپزخانه شما سبک مدرن دارد استفاده از کاشی هایی با طرح شلوغ نمی تواند گزینه مناسبی برای آشپزخانه شما باشد و اگر تنوع رنگ در این کاشی ها زیاد باشد برای سبک ‌مدرن زیاد جالب نیست. در نهایت اگر از بین کاغذ دیواری ها و کاشی ها و سنگ ها تصمیم گرفتید که از کاشی برای طراحی و دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود استفاده کنید.

سعی کنید همیشه در تمیز نگه داشتن آن ها کوشا باشید، زیرا زیباترین طرح ها هم وقتی آلودگی و کثیفی روی آن ها قرار بگیرد زیبایی خود را از دست می ‌دهند و این کاشی ها کار نظافت را برای شما آسان می کنند و بهتر است دائماً آن ها را تمیز نگه دارید. اما دقت داشته باشید که از وسایل شوینده خیلی قوی برای تمیز کردن کاشی ها استفاده نکنید زیرا به مرور زمان باعث خورده شدن آن ها و پاک شدن طراحی‌های آن ها می شود و مجبور می شوید دوباره در این رابطه هزینه کنید.

قیمت کاشی آشپزخانه

قیمت کاشی آشپزخانه

کاشی سرامیکی از نظر قیمتی با کاشی سیمانی تفاوتی ندارد ولی در انواع رنگ ها و طرح ها در بازار موجود است و شما می توانید آشپزخانه خود را با استفاده از این سرامیک ها زیباتر کنید . در نهایت پیشنهادی که برای شما داریم این است که اگر علاقمند به داشتن یک خانه زیبا با یک طراحی شکیل هستید، همیشه به دنبال خرید زیباترین وسیله و یا گران ترین آن ها نباشید.

خانه شما تنها وقتی زیبا می شود که تناسب در تمامی قسمت های آن رعایت شده باشد . اگر سبک خانه شما به گونه ‌ای باشد که سرامیک انتخابی شما با آن تناسب نداشته باشد ، حتی اگر بهترین سرامیک بازار را انتخاب کرده باشید نتیجه کار برای شما مطلوب نخواهد بود . سعی کنید تناسب را برای انتخاب وسایل و سرامیک رعایت کنید تا در نهایت محیط زیباتری داشته باشید.

سوالات متداول

هنگام انتخاب کاشی مناسب باید چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم؟

بهتر است برای انتخاب کاشی به این نکته توجه داشته باشید که آشپزخانه با مواد غذایی سروکار دارد و باید مرتب تمیز شود، پس کاشی های قابل شستشو که شستن آنها راحت باشد گزینه مناسب تری است و انتخاب طرح کاشی با توجه به سبک دکوراسیون خانه و ابعاد فضا و همچنین سلیقه شخصی شما تعیین خواهد شد. بهتر است علاوه بر زیبایی به کیفیت، استحکام و دوام آن توجه داشته باشید.

کاشی آشپزخانه
آیا می توان از ترکیب چند مدل کاشی در آشپزخانه استفاده کرد؟

بله استفاده از کاشی های ترکیبی کاملا سلیقه ای است ولی باید توجه داشته باشید که طرح و سبک کاشی ها با هم هماهنگی داشته باشد و قسمت مشخصی از آشپزخانه کاشی متنوع داشته باشد. به طور مثال دیواری که پشت هود و اجاق گاز قرار دارد جای مناسبی برای تنوع کاشی در آشپزخانه است.

برای اینکه فضای آشپزخانه بزرگ تر جلوه کند بهتر است از کدام نوع کاشی استفاده شود؟

استفاده از کاشی های رنگ روشن و براق که طرح های ساده تری دارند در بزرگتر جلوه کردن فضا تاثیر زیادی دارد.

کاشی آشپزخانه
از بین کاشی و سرامیک و پارکت ها کدام یک گزینه مناسب تری هستند؟

انتخاب کفپوش مناسب برای آشپزخانه بستگی به سلیقه و سبک انتخابی شما دارد و دست شما برای انتخاب هر کدام از کفپوش ها باز است، ولی اگر مدام نیاز به شستشوی آشپزخانه دارید بهتر است از کاشی به جای پارکت استفاده کنید.

برای اینکه کاشی آشپزخانه دیرتر فرسوده شود باید چه کاری انجام داد؟

بهتر است در تمیز نگه داشتن آنها کوشا باشید اما در عین حال از مواد شوینده قوی برای پاک کردن آلودگی ها استفاده نکنید، زیرا به مرور زمان باعث خوردگی و محو شدن طرح و نقش های کاشی و فرسوده شدن آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 1 =