انتخاب رنگ‌های تیره در طراحی داخلی منزل

در طراحی داخلی منزل رنگ ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و تاثیرات متفاوتی بر روحیه افراد دارند، پس با توجه به نکات رنگ شناسی می توانید برای طراحی داخلی داخلی خانه خود بهترین و مناسب ترین رنگ را انتخاب کنید. هنگامی که صحبت از رنگ دیوارها به میان می آید، معمولاً ما به دنبال رنگ های خنثی می رویم، چرا که تصور می کنیم که این رنگ ها به عنوان پایه برای هر نوع دیواری مناسب تر است، اما ما به شما می گوییم هیچ دلیلی برای ترسیدن از رنگ های تیره وجود ندارد.

در واقع استفاده از این رنگ ها در اتاق نشیمن، اتاق خواب و حتی آشپزخانه بسیار زیبا و لوکس می باشد. خانه هایی با تم تاریک برای به چالش کشیدن بسیار سخت تر هستند. اگر این کار را اشتباه انجام دهید احتمالا با اتاق های پیچیده و به دور از زیبایی روبرو می شوید. اگر از رنگ های تیره در هر چهار طرف دیوار استفاده شود، فضا به طور چشمگیری بزرگتر جلوه می کند.

شما می توانید اتاق خوابتان را با استفاده از رنگ خاکستری تیره به یک اتاق شگفت انگیز تبدیل کنید و چشمان همه را خیره کنید. اولین قدم برای ایجاد فضایی شیک، جذاب و چشمگیر استفاده از رنگ های مایل به تیره است. باید توجه داشته باشید که اتاق ها را با لوازم اندک طراحی کنید؛ در حقیقت اگر اتاق ها شلوغ و پیچیده باشند، استفاده از رنگ های تیره کاری ظالمانه به شمار می رود، پس اگر قصد دارید خانه خود را با رنگ های تیره رنگ آمیزی کنید، خانه ای ساده و خلوت را تدارک ببینید.

رنگ‌های تیره در طراحی داخلی منزل

رنگ‌های تیره در طراحی داخلی منزل

وقتی که درباره‌ی طراحی داخلی مکانی قرار است تصمیم‌گیری کنیم، اول از همه صحبت از رنگ به میان می‌آید و اینکه قرار است تجهیزات دکوراسیون مورد نظر بر مبنای چه رنگ یا رنگ‌هایی انتخاب شوند. رنگ‌ها علاوه بر زیبایی ظاهری می‌توانند در تنظیم نور خانه نیز موثر واقع شوند. اگر از رنگ‌های تیره استفاده کنیم، محیط داخلی تیره‌تر به نظر می‌رسد؛ این در حالی است که رنگ‌های روشن باعث افزایش روشنایی می‌شوند.

یکی از دلایل این امر موضوع «بازتاب» است. رنگ‌های تیره نور را به خود جذب می‌کنند اما رنگ‌های روشن قادر هستند نور را انعکاس دهند و سبب بازتاب آن شوند. نور بازتاب شده در طراحی داخلی جریان دارد و پرتوهای بیشتری از آن به چشم‌های ما می‌رسد، به همین خاطر محیطی با رنگ‌های روشن، از محیطی با رنگ‌های تیره روشن‌تر به نظر می‌رسد.

رنگ‌ها در طراحی داخلی به صورت تصادفی انتخاب نمی‌شود؛ بلکه ما همواره با توجه به ویژگی‌های مکانی دست به انتخاب می‌زنیم. اما این ویژگی‌های مکانی چه هستند و در هنگام انتخاب رنگ‌ها باید چه معیارهایی را در نظر بگیریم؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

اصول و راهکارهای پیشنهادی برای طراحی داخلی خانه شما با رنگ‌های تیره

یک عامل مهم دیگر در طراحی داخلی و انتخاب رنگ‌ها توجه به تناسب رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی است. پرده‌ها، سرامیک‌ها، دیوارها، مبلمان، میز و صندلی و سایر وسیله‌ها باید با هم تناسب رنگ داشته باشند. بنابراین قبل از آن که یک رنگ معین را انتخاب کنید، به چیزهایی که رنگ آن‌ها از قبل تعیین شده و در محیط مربوطه وجود دارند دقت کنید.

در طراحی داخلی چندین ترفند دکوراتیو وجود دارد که به شما کمک می کند تا فضایی ظریف و با رنگ های تیره ایجاد کنید. طراحان برای رفع مشکلات ایجاد شده در اثر استفاده از رنگ های تیره تر در خانه ایده هایی را ارائه داده اند. آینه ها و الگوهای پر رنگ و جسورانه، دو راه حل شیک و مد روز در خانه هایی با رنگ های تیره محسوب می شوند. این دو ترفند در زیبایی و جذابیت خانه ها نقش بسزایی دارند. آینه ها باعث می شوند تا فضای خانه بازتر و بزرگتر جلوه کند.

 طراحی داخلی خانه شما با رنگ‌های تیره

نکات طراحی داخلی

کاملاً واضح است که نقوش بسیار شلوغ و تکراری فضای کسل کننده ای را به وجود می آورند، چرا که این فضا به شدت جلب توجه می کند و با خیره شدن چشم ها به سمت آن، باعث می شود فضای خانه کوچک و محدود به نظر برسد. کنتراست عالی برای دیوارهایی که با رنگ های خنثی تیره و یا سیاه رنگ شده اند، سقف سفید رنگ است. همچنین سقف به رنگ سفید بهترین راهکار برای اتاق هایی است که ارتفاع سقف آن ها کوتاه است. علاوه بر این در خانه های با رنگ تیره، روشنایی مصنوعی کافی نیست و باید به نورپردازی طبیعی نیز توجه فراوانی داشت.

یکی از بخش های بحث برانگیز برای انتخاب رنگ تیره در طراحی داخلی منزل این است که بدانیم که چه رنگ ها و بافت هایی را در کنار رنگ های تیره به کار ببریم. شما می توانید رنگ های تیره را با ترکیب رنگ های روشن متعادل سازید. اطمینان حاصل کنید که نور به اندازه کافی در فضا وجود دارد. اگر شما به این نکته توجه نکنید فضای تیره می تواند کسل کننده باشد و تاثیرات روحی منفی بر افراد بگذارد. اگر نور کافی در طول روز دارید برای شب باید نورپردازی کافی و مناسب را در نظر بگیرید.

استفاده از رنگ تیره در طراحی داخلی آشپزخانه

استفاده از رنگ تیره در طراحی داخلی آشپزخانه

از آنجا که سبک مدرن به عنوان یک سبک متداول در دنیای معاصر قرار گرفته، کاربرد رنگ تیره در طراحی داخلی آشپزخانه نیز رو به افزایش است. در حالی که بسیاری از مردم از استفاده رنگ تیره برای فضای آشپزخانه خود امتناع می ورزند، رنگ تیره دارای کارکردهای مختلفی هستند که می توان آن ها را در کنار رنگ ها و متریال مختلفی نیز به کار برد. رنگ های تیره می توانند هر یک از بخش های آشپزخانه را به فضایی زیبا و پیچیده تبدیل کند.

لازم به ذکر است که قبل از تجدید آشپزخانه، تم های تاریک نیاز به تخصص بیشتری دارند و مراقبت از آنها ضروری است. به خاطر داشته باشید که آشپزخانه شما صرفا نباید سیاه یا خاکستری باشد. شما حتی می توانید از طیف رنگی مانند قرمز، آبی و حتی قهوه ای تیره نیز  استفاده کنید. اگر قصد دارید تا فضای لوکس و مدرنی را ایجاد کنید، رنگ مشکی و خاکستری بهترین گزینه می باشند.

طراحی داخلی خانه ها با رنگ تیره فضای بیشتری برای خلاقیت و ایده های جدید نسبت به دکوراسیون هایی با تم روشن فراهم می کند. خانه هایی که در طراحی داخلی آن ها از رنگ های تیره استفاده شده است دارای فضای رومانتیک می باشند و در حالی که جذابیت یک خانه تیره و مدرن غیرقابل انکار است، اما از عهده بر آمدن این جنبه طراحی نیز مطمئنا یک چالش بزرگ خواهد بود. اگر با خانه ای کوچک و فاقد نور طبیعی کافی سروکار دارید، قطعا استفاده از رنگ تیره برای شما چالش برانگیز خواهد بود. مگر اینکه فردی ریسک پذیر و یا صاحب خانه ای با تجربه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شش =