برای انتخاب رنگ فرش خانه این نکات را به خاطر بسپارید!

نکته بسیار مهم، انتخاب رنگ فرش خانه است. زمانیکه شما به فروشگاه‌ها و بازار‌های مخصوص فرش می‌روید تنوعی از طرح و رنگ مشاهده می‌کنید و اکنون این سوال برای شما به وجود می‌آید که برای انتخاب رنگ فرش چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم تا در نهایت دکوراسیون بسیار زیبا برای خانه خود رقم بزنیم؟ در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا انتخاب درستی داشته باشید.

انتخاب فرش یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. تقریباً در تمام خانه‌های ایرانی حداقل یک فرش بسیار زیبا را مشاهده می‌کنید. این هنر که سابقه دیرینه دارد، در تمام جهان با استقبال و محبوبیت زیادی مواجه شده و تنوعی که در رنگ و طرح فرش‌ها وجود دارد باعث شده است بتوانیم از آن برای انواع سبک دکوراسیون منزل استفاده کنیم.

توجه به گردش رنگ در انتخاب فرش

توجه به گردش رنگ در انتخاب فرش

مسأله‌ای که در طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه داشته باشید، بحث گردش رنگ است. به این معنا که شما باید انواع مختلفی از رنگ‌ها را در عین حال که با یکدیگر هارمونی دارند، در قسمت‌های مختلف خانه لحاظ کنید. در انتخاب رنگ فرش خانه باید به این موضوع توجه کنید.

برخی از افراد تنها فرش‌هایی را دوست دارند که نهایتاً از دو یا سه رنگ تشکیل شده باشند و در واقع آن‌ها سبک‌های ساده را می‌پسندند. اما ممکن است شما از جمله افرادی باشید که بیشتر به فرش‌هایی با تنوع بسیار زیاد در رنگ و طرح علاقه‌مند هستید. در این زمان است که قانون طلایی سه‌گانه برای طراحی دکوراسیون داخلی به کمک شما می‌آید.

همانگونه که گفته شد باید بین رنگ‌ها در تمامی قسمت‌های خانه هارمونی وجود داشته باشد. بنابراین اگر فرش شما از انواع مختلفی از رنگ‌ها تشکیل شده است، سه رنگ قالب آن را انتخاب کرده و از این سه رنگ در قسمت‌های مختلف منزل نیز استفاده کنید. تاثیری که رنگ بر روی زیبایی دکوراسیون داخلی می‌گذارد، به حدی است که حتی می‌تواند زیبایی و جذابیت عناصر به کار رفته در دکوراسیون را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد، گردش یا چرخش رنگ در خانه باعث می‌شود که هر کدام از قسمت‌های منزل، فضای خاص خود را داشته و در عین حال در بین تمامی قسمت‌ها هماهنگی وجود داشته باشد.

نکاتی برای انتخاب رنگ فرش خانه

در صورتی که وارد بازار فرش شوید انواع مختلفی از فرش‌های ماشینی و دستباف را مشاهده می‌کنید که اغلب آن‌ها از نظر رنگ زمینه، در چند گروه زیر تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه، هر کدام از آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بهتر بتوانید براساس سبک دکوراسیون داخلی خانه خود، فرشی با زمینه رنگی مناسب را انتخاب کنید:

– فرش‌های زمینه کرم

فرش‌های زمینه کرم

مهمترین مزیت استفاده از فرش‌های زمینه کرم این است که شما هر رنگ دیگری را می‌توانید با آن هماهنگ کنید. از سوی دیگر به دلیل اینکه به صورت ناخواسته محیط را روشن‌تر نشان می‌دهند، بنابراین فضای خانه بزرگتر به نظر خواهد رسید.

– فرش‌های زمینه سرمه‌ای

 فرش‌های زمینه سرمه‌ای

فرش‌هایی که زمینه سرمه‌ای دارند تاثیر مثبتی بر سیستم اعصاب مرکزی گذاشته و همانند آرامبخش، باعث بهبود خلق و خوی افراد خواهند شد. زمانی که رنگ سرمه‌ای در داخل محیط بیشتر باشد، این رنگ باعث می‌شود که فشار خون و تنفس نرمال شده و نیروی بدن فرد فعال گردد.

در چنین شرایطی است که آرامش درونی افزایش پیدا خواهد کرد. البته قطعاً این نکته را می‌دانید که استفاده از رنگ‌های تیره مانند سرمه‌ای باعث می‌شود فضای خانه محدودتر به نظر رسیده و روشنایی محیط کمتر گردد. بنابراین در انتخاب فرش‌ها با زمینه سرمه‌ای حتماً باید به مساحت قسمت مورد نظر و سبک دکوراسیون داخلی خود توجه کنید.

– فرش‌ها با زمینه آبی

فرش‌ها با زمینه آبی

همانگونه که می‌دانید آبی رنگ آرامش بخشی است. رنگ دریا آبی است و زمانی که ما کنار ساحل یستاده‌ایم، با دیدن آب و رنگ آن آرامش خاصی را احساس خواهیم کرد.

وجود فرش‌هایی که زمینه آبی رنگ دارند به صورت ناخواسته تسکین‌دهنده شرایط روحی افراد خانه شده و از طرف دیگر باعث می‌شوند افراد تمرکز فکری بیشتری داشته باشند. اگر بتوانید رنگ آبی را در ترکیب با رنگ زرد، صورتی کم رنگ و رنگ‌های باز قرار دهید، قطعاً زیبایی دکوراسیون شما بسیار بیشتر خواهد شد.

– فرش با زمینه گردویی

فرش با زمینه گردویی

فرش‌هایی که زمینه گردویی دارند در واقع قهوه‌ای روشن بوده و به همین دلیل بازتابی از طبیعت به حساب می‌آیند، زیرا انسان را به خاک گره خواهند زد. رنگ‌هایی همانند آبی مایل به خاکستری، خاکستری روشن، سفید، سبز چمنی، قهوه‌ای شکلاتی و کرمی مایل به زرد از جمله رنگ‌های بسیار زیبایی هستند که در ترکیب با رنگ گردویی نمای زیبایی را در خانه ایجاد خواهند کرد.

رنگ گردویی به دلیل اینکه حالت گرمی داشته و از دل طبیعت برآمده است، بنابراین احساس آرامش خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. برای خانه‌هایی که آفتاب‌گیر هستند فرش‌هایی به زمینه گردویی واقعاً زیبایی زیادی را به همراه خواهد داشت به خصوص اگر رنگ گردویی، تیره باشد.

– فرش‌ها با زمینه لاکی

فرش‌ها با زمینه لاکی

فرش لاکی در واقع فرش‌هایی هستند که زمینه آن‌ها قرمز رنگ است. قرمز، رنگ هیجان و رنگ جنب و جوش است که با افزایش انرژی در بدن فرد باعث افزایش فعالیت او خواهد شد. در واقع رنگ قرمز، ضربان قلب را نیز بالاتر می‌برد. استفاده از این رنگ در خانه‌هایی که کوچک هستند، باعث کوچکتر نشان دادن فضا خواهد شد.

در صورتیکه در خانه خود راهرو کوچکی دارید، استفاده از فرش‌های لاکی واقعاً زیبا خواهد بود.از جمله رنگ‌هایی که می‌توانیم با رنگ لاکی ترکیب کنیم، می‌توان به نارنجی روشن، صورتی روشن و آبی روشن اشاره نمود.

سخن پایانی

همانگونه که می‌دانید گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در زمینه طراحی دکوراسیون منزل با انواع سبک‌ها در خدمت شما خواهد بود تا براساس سلیقه‌ای که مدنظر دارید بتوانید بهترین ‌ایده‌ها را برای خانه خود پیاده کنید.

حتی شما می‌توانید برای انتخاب رنگ فرش منزل نیز از متخصصین و کارشناسان ما سوال کنید تا کمک کنند براساس سبک انتخابی جهت طراحی دکوراسیون، بهترین فرش‌ها انتخاب شده و زیبایی محیط داخلی دو چندان گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 15 =