نکات مهم خرید موزاییک برای محوطه‌سازی ویلا و حیاط

یکی از نخستین کفپوش ها که برای محوطه‌سازی ویلا و حیاط مورد استفاده قرار می‌گرفتند، موزاییک‌ها می‌باشند. موزاییک‌ها ابتدا با استفاده از بتن تولید می‌شدند در صورتی که امروزه برای تولید آن‌ها مواد و مصالح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد اصلی تشکیل‌دهنده این کفپوش سیمان، آب و مواد افزودنی می‌باشند.

برای خرید این کفپوش که از تنوع گسترده‌ای برخوردار می‌باشد باید عوامل مختلف بسیار زیادی را در نظر گرفت. با توجه به این عوامل و در نظر گرفتن نیازهای خود می‌توانید بهترین موزاییک را انتخاب نمایید. در ادامه با مهمترین عواملی که هنگام خرید موزاییک باید در نظر گرفته شوند آشنا خواهیم شد. برای خرید بهترین موزاییک شما همچنین می‌توانید با کارشناسان مهراز طراحان به مشاوره بپردازید.

هدف شما از خرید موزاییک چیست؟

در حال حاضر کاربرد موزاییک به حیاط‌ها و پیاده‌روها محدود می‌شود. به خاطر داشته باشید که موزاییک‌های زیر سقف با موزاییک‌های محیط‌های باز دارای تفاوت‌های قابل‌توجه هستند به همین دلیل است که توصیه می‌شود هنگام خرید این محصول هدف خود را در نظر بگیرید. هر یک از موزاییک‌ها دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد هستند که با توجه به نوع کاربرد باید آن‌ها را خریداری کرد.

هدف شما از خرید موزاییک چیست؟
هنگام خرید موزاییک هدف خود را در نظر بگیرید

در نظر گرفتن سختی موزاییک هنگام خرید

سختی موزاییک یکی دیگر از مولفه هایی است که هنگام خرید باید در نظر گرفته شود. میزان سختی یک موزاییک در حقیقت میزان استحکام و ضخامت آن می‌باشد. برای ارزیابی این مؤلفه باید به خاطر داشته باشید که موزاییک‌ها از دو لایه تشکیل می‌شوند.

در لایه نخست ترکیبی از پودر سنگ، آب و سیمان وجود دارد. ضخامت لایه اول نسبتا کم است. به منظور افزایش ضخامت و استحکام موزاییک‌ها از لایه دوم استفاده شده است.

در لایه دوم علاوه بر ترکیبات لایه اول مقادیر قابل‌توجهی ماسه وجود دارد. وجود سیمان در این لایه باعث افزایش ضخامت و میزان سختی موزاییک شده است. از این رو اگر قصد خرید موزاییک با درجه سختی بالا را دارید بهتر است حجم ماسه مورد استفاده در فرآیند ساخت آن را در نظر بگیرید.

زیبایی دیگر مؤلفه‌های مهم برای خرید موزاییک

از دیگر مؤلفه‌های مهمی که هنگام خرید موزاییک باید در نظر گرفته شود زیبایی ظاهری آن می‌باشد. امروزه ظاهر موزاییک‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا امروزه موزاییک‌ها در معماری نقش گسترده و مهمی را ایفا می‌کنند. موزاییک‌های رنگی و طرح دار امروزه توجه بسیاری از افراد را به سوی خود جلب نموده‌اند.

به طور معمول در فرآیند تولید موزاییک‌های رنگی رنگ‌های افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. افزودن سنگ‌های رنگی خورد شده باعث می‌شود ظاهر موزاییک‌ها جلا و جلوه خاصی بیابند. موزاییک‌ها امروزه در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع تولید می‌شوند از این رو می‌توان مطابق با سلیقه یکی از آن‌ها را خریداری نمود.

اهمیت ضد آب بودن موزاییک‌ها

از دیگر مؤلفه‌های مهم که هنگام خرید موزاییک باید در نظر گرفته شود می‌توان به خواص ضد آب بودن آن اشاره کرد. موزاییک‌های ضد آب دارای ساختار مشابه با موزاییک‌های معمولی می‌باشند. تنها تفاوت این موزاییک‌ها در این است که در ساختار موزاییک‌های ضد آب از افزودنی‌های پلیمری استفاده شده است.

این افزودنی‌ها از نفوذ آب به داخل موزاییک پیشگیری می‌کنند. از آنجا که این موزاییک‌ها آب و رطوبت را جذب نمی‌کنند می‌توان از آن‌ها برای محیط‌های بدون سقف استفاده کرد. به طور معمول برای کف سازی پیاده‌روها و روف گاردن ها موزاییک‌های ضد آب گزینه مناسبی می‌باشند.

اهمیت ضد آب بودن موزاییک‌ها
موزاییک‌های ضد آب دارای ساختار مشابه با موزاییک‌های معمولی می‌باشند

قیمت موزاییک و عوامل موثر بر آن

از دیگر فاکتورهای مهم که هنگام خرید موزاییک باید در نظر گرفته شود می‌توان به قیمت آن اشاره کرد. اکثر مشتریان به دنبال خرید موزاییک با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه در بازار موجود هستند. از مهمترین عواملی که قیمت این محصول را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توان به نوع دستگاه مورد استفاده در فرآیند تولید اشاره کرد.

به همین دلیل است که موزاییک‌های تولید شده با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک در مقایسه با نمونه‌های دستی قیمت بالاتری دارند. از دیگر عوامل موثر بر قیمت موزاییک‌ها می‌توان به نوع سنگ و نمره آن‌ها اشاره کرد. موزاییک‌های سنگ مرمر در حال حاضر گران‌قیمت‌ترین نوع موزاییک‌ها هستند.

در نظر گرفتن شرایط اقلیمی محل زندگی

هنگام خرید موزاییک باید شرایط اقلیمی محل زندگی خود را نیز در نظر بگیرید. موزاییک‌های مناسب برای آب‌وهوای سرد و مرطوب در دمای پایین باید از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار باشند. موزاییک‌های پلیمری در این شرایط اقلیمی در اولویت قرار دارند.

موزاییک‌هایی با سطوح صاف و صیقلی نیز برای اقلیم‌های گرم و خشک گزینه مناسبی هستند. نظافت موزاییک‌هایی که دارای سطوح صاف و صیقلی هستند راحت‌تر است و این نوع موزاییک‌ها در مقابل نور خورشید از استحکام نسبتا بالایی برخوردار هستند.

چه موزاییک‌هایی برای محوطه‌سازی حیاط مناسب هستند؟

حیاط‌ها اغلب سقف ندارند از این رو باید موزاییک‌هایی با درجه سختی و استحکام نسبتا بالا برای آن‌ها گزینه مناسبی هستند. موزاییک‌های واش بتن یکی از بهترین مدل‌های موزاییک برای محوطه‌سازی حیاط محسوب می‌شوند. این موزاییک‌ها در مقابل شرایط اقلیمی از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار هستند.

موزاییک‌های پرسی نیز برای حیاط گزینه مناسبی محسوب می‌شوند از این رو توصیه می‌شود برای بخش‌های پیاده‌رو در حیاط یا اماکن عمومی موزاییک‌های ویبره‌ای را انتخاب نمایید.

چه موزاییک‌هایی برای محوطه‌سازی حیاط مناسب هستند؟
موزاییک‌های واش بتن یکی از بهترین مدل‌های موزاییک برای محوطه‌سازی حیاط

جمع بندی

محیط کاربری موزاییک قبل از خرید آن نیز باید در نظر گرفته شود. برای محیط‌هایی که سقف دارند همچون پارکینگ موزاییک‌های صاف و بدون برجستگی گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. برای محیط‌های عمومی همچون پیاده‌روها نیز موزاییک‌های طرح دار و برجسته گزینه مناسبی هستند.

موزاییک‌های برجسته از سر خوردن افراد جلوگیری می‌کنند. از دیگر نکاتی که هنگام خرید موزاییک باید در نظر گرفته شود می‌توان به میزان تحمل وزن موزاییک‌ها اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین فرآیندهای ساخت و ساز خرید موزاییک می‌باشد. اکثر معماران و پیمانکاران امروزه به دنبال خرید موزاییک‌ها با دوام نسبتا بالا هستند. خرید موزاییک‌های بادوام از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

علاوه بر نکات ذکر شده هنگام خرید موزاییک‌ها باید مؤلفه‌های دیگر نیز در نظر گرفته شوند. یکی از این مؤلفه‌ها کیفیت موزاییک می‌باشد. کیفیت موزاییک را نمی‌توان از روش ظاهر آن تشخیص داد زیرا کیفیت موزاییک تا حد زیادی به مقدار سیمان مورد استفاده در فرآیند تولید وابسته می‌باشد. از این رو هرچه میزان سیمان مورد استفاده در فرآیند تولید یک موزاییک بیشتر باشد کیفیت آن نیز افزایش خواهد یافت.

امکان پی بردن به کیفیت موزاییک با دقت به گوشه‌های آن نیز برای افراد امکان‌پذیر است. گوشه‌ها و لبه‌های موزاییک‌های بی‌کیفیت هنگام جابجایی دچار شکستگی می‌شوند.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =