بهترین چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

چیدمان مبل برای بسیاری از افراد و بسیاری از خانه‌ها یک چالش بزرگ است و پیدا کردن بهترین آرایش مبل و البته مکان مناسب برای آن تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از مبلمان در فضای منزل

توجه داشته باشید که از فضای مورد نظر برای انجام چه فعالیت‌هایی استفاده می‌کنید و اکثر مردم چگونه از چنین فضایی چه استفاده خواهند کرد. در این صورت نوع و تعداد مبلمان و دیگر وسایل مورد نیاز مشخص خواهد شد.

بهترین اصول چیدمان مبل در منزل

انتخاب و نحوه ی چیدمان وسایل در زیبایی دکوراسیون منزل بسیار تاثیرگذار است. یکی از وسایل که نقش بسزایی در چیدمان منزل دارد و باید در خرید و نحوه‌ی چیدمان آن دقت فرمایید سرویس مبلمان می‌باشد. هنگام خرید باید به نکاتی دقت فرمایید تا هنگام‌ چیدمان بتوانید بهتربن مدل را انتخاب نمایید تا عالی‌ترین دیزاین را برای چیدمان داشته باشید‌.

نحوه استفاده از مبلمان در فضای منزل
انتخاب و نحوه ی چیدمان وسایل در زیبایی دکوراسیون منزل بسیار تاثیرگذار است

نکات مهم برای چیدمان بهتر مبل در خانه های کوچک و بزرگ

۱. مدل و اندازه سرویس مبلمان

اولین و مهم‌ترین نکته در چیدمان انتخاب سرویس مبلمان متناسب با متراژ منزلتان می‌باشد. هماهنگی متراژ منزل با وسایل تاثیر زیادی در زیبابی دکوراسیون منزلتان دارد. اگر پذیرایی بزرگی دارید می‌توانید ست‌های مبلمان سلطنتی و استیل انتخاب کنید اما اگر پذیرایی شما کوچک باشد بهتر است مبلمان راحتی یا ال شکل خرید نمایید. متناسب بودن سرویس مبلمانتان با متراژ پذیرایی‌تان در زیبایی آن بسیار موثر است‌.

۲. انتخاب رنگ پارچه مناسب

رنگ پارچه در نمای منزل بسیار موثر می‌باشد اگر فضای منزلتان کوچک است می‌توانید مبلمان با پارچه‌ی روشن و طرح‌های ساده انتخاب نمایید تا فضای شما را دلباز‌تر نمایش دهد. طرح‌های ساده چشم را خسته نمی‌کند و ظاهر ساده‌ی آن جلوه‌ی منزل را بهتر می‌کند.

انواع چیدمان مبل فضای کوچک

۱. چیدمان مبل فضای کوچک مربعی یا مستطیلی با استفاده از مبل‌های ال

یکی از بهترین مدل چیدمان مبل فضاهای کوچک مربعی و مستطیلی مبل‌های ال هستند این مبل‌های به دلیل نداشتن دسته فضای کمتری اشغال می‌کنند. علاوه بر این مدل خاص این نوع مبل‌ها این امکان را فراهم می‌کند که به اشکال مختلف چیده شوند. به گونه‌ای که نه تنها فضای بسیار کمتری در مقایسه با سایر انواع مبل‌ها اشغال می‌کنند، بلکه برای تعداد افراد بیشتری نیز قابل استفاده باشند.

۲. استفاده از نیم ست‌های راحتی برای فضای کوچک

معمولا مبل‌‌های نیم ست ۵ نفره برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند. نیم ست‌ها از کاناپه ۳ نفره به همراه دو مبل تک نفره یا از دو کاناپه ۲ نفره و ۳ نفره تشکیل می‌شوند. در انتخاب نیم ست نیز باید فضایی که در اختیار است، مد نظر قرار گیرد. معمولا در فضای کوچک، کاناپه ۳ نفره روبروی تلویزیون قرار داده می‌شود. مبل‌های تک نفره نیز روبروی هم قرار می‌گیرند. معمولا مبل کلاسیک و استیل در مقایسه با مبل راحتی فضای بیشتری اشغال می‌کنند. به همین دلیل استفاده از مبل‌های راحتی برای فضاهای کوچک مناسب‌تر است.

استفاده از نیم ست‌های راحتی برای فضای کوچک
در انتخاب نیم ست نیز باید فضایی که در اختیار است، مد نظر قرار گیرد

۳. چیدمان گرد مبلمان مناسب برای فضاهای کوچک

چیدن مبلمان به صورت ردیفی در کنار دیوار، در فضاهای کوچک چندان مناسب نیست. در صورتی که عرض فضا کافی باشد، به عبارتی در فضاهای مربعی چیدمان گرد باعث می‌شوند که افراد راحت تر با یکدیگر ارتباط داشته باشند. این نحوه چیدمان زیبایی خاصی نیز به فضا می‌بخشد.

۴. استفاده از مبل‌های تکی بدون دسته در فضا‌های کوچک

از آنجایی که مبل تک نفره فاقد دسته هستند، در هر جهتی امکان چیدن دارند. علاوه بر این با توجه به اینکه این مبل‌ها فاقد دسته هستند، فضای کمتری اشغال کرده و مانعی در رفت و آمد ایجاد نمی‌کنند. بهتر است مبل‌های تکی به صورت گرد در اطراف میز وسط چیده شوند. میز وسط می‌تواند به عنوان نقطه کانونی باشد.

۵. استفاده از نیمکت به جای مبل‌های تک نفره

در صورتی که مبلمان متشکل از دو کاناپه بزرگ ۲ و ۳ نفره است، بهتر است به جای استفاده از مبل‌های تک نفره در کنار آنها از نیمکت‌های کوچک در کنار آن استفاده شود.

۶. در فضاهای مربعی و مستطیلی کوچک مبل‌ها در اطراف نقطه کانونی چیده شوند !

چیدمان مبل فضای کوچک مربعی یا مسطتیلی بهتر است در اطراف شومینه یا تلویزیون باشد. در واقع شومینه یا تلویزیون به عنوان نقطه کانونی عمل کرده و مبلمان در اطراف آن چیده می‌شوند. معمولا کاناپه‌های ۲ و ۳ نفره مقابل هم در کناره‌های تلویزیون یا شومینه قرار داده می‌شوند. نقطه قابل ذکر این است که در طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل لزومی ندارد که همیشه نقطه کانونی تلویزیون یا شومینه باشد.

گاهی میز قهوه خوری یا مرکز اتاق به عنوان نقطه کانونی انتخاب شده و مبل‌ها در اطراف آن چیده می‌شوند. قرار دادن مبل‌های تکی یا صندلی در جلوی نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون فصای داخلی باعث برجسته شدن آن می‌شود. به این ترتیب اگر از مهمان خود دعوت کنید که روی آن بنشیند، ناخودآگاه به عنوان کانون توجه قرار می‌گیرد.

۷. استفاده از سه قطعه مبل در فضای کوچک مربعی

یکی از بهترین مدل‌های چیدمان مبل فضای کوچک مربعی استفاده از سه قطعه مبل است. برای این اتاق باید بزرگترین مبل در یک جهت از اتاق قرار داده شود. در دو طرف این مبل میز عسلی قرار گرفته و در مقابل آن ۲ یا ۳ میز تکی کوچک قرار داده می‌شود. در فضای وسط نیز جا برای میز باریکی است.

استفاده از سه قطعه مبل در فضای کوچک مربعی
یکی از بهترین مدل‌های چیدمان مبل فضای کوچک مربعی استفاده از سه قطعه مبل است

۸. چیدمان مبل سه قطعه‌ای در فضای کوچک مستطیلی

در صورتی که فضای پذیرایی یا نشیمن مستطیلی کوچک است، بهتر است، کاناپه‌های ۲ یا ۳ نفره روبه روی هم قرار داده شوند. در سمت راست آنها دو صندلی تک نفره و در سمت چپ نیز مبل بک نفره قرار داده شود. این نحوه چیدمان با قرینه سازی به جذابیت فضا ‌می‌افزاید. در قسمت مرکز مبل‌ها از مبل‌های مستطیل و باریک استفاده می‌شود که فضای کمتری اشغال کند. کنار مبل‌های دو نفره نیز می‌توان از میز عسلی کوچک استفاده کرد.

۹. چیدمان مبل ۷ نفره در فضای کوچک مستطیلی شکل

در شرایطی که اتاق پذیرایی یا نشیمن خانه مستطیلی است، توصیه می‌شود که از ۲ تکه کاناپه ۲ یا ۳ نفره استفاده شود. کاناپه‌ها روبروی هم قرار داده شوند. دو مبل تک نفره در سمت راست و سمت چپ قرار گیرند. از میزهای کوچک در یک سمت از مبل‌های بزرگ استفاده شود و میزی بزرگ در قسمت وسط مبل‌ها قرار گیرد. این گونه چیدمان قرینه مبل‌ها باعث ایجاد نظم خاصی در فضای داخل اتاق پذیرایی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =