مزایای استفاده از کفپوش بتنی

کف‌پوش بتنی، کفپوشی است که معمولاً به خاطر وجود متریال سخت و محکم در فضاهای خارجی غیر‌مسقف برای هموار سازی مسیرهای پرتردد کاربرد دارد. این نوع از کف‌پوش به صورت ترکیبی شامل مواد مختلف است. این مواد با نسبت‌های مختلفی بر اساس نوع کف‌پوش و فضای کار گذاشته آن، مطابق استانداردهای ویژه‌ای تولید می‌شود. ضخامت مواد به کار رفته نیز بر حسب نوع کف‌پوش بتنی و کاربرد آن متغیر است.

همگن سازی و متراکم کردن مواد تشکیل دهنده بتن با دو روش ویبره ای و پرسی انجام می‌شود. در روش اول از میز ویبراتور استفاده شده و از طریق لرزش مواد با هم مخلوط شده سپس متراکم می‌شوند. اما در حالت پرسی مخلوط کردن و متراکم کردن مواد توسط یک دستگاه پرس انجام می‌شود. بنابر محل کار گذاشتن کف‌پوش سیمانی، در صورتی که به صورت لایه بیرونی و رویی به کار رود، از موادی با ظاهر همگن‌تر و ریزتر استفاده می‌شود.

در این حالت کف‌پوش دارای دوام بیشتر بوده و دیرتر صدمه می‌بیند. به این نوع از کف‌پوش‌های بتنی، کف‌پوش رویی یا face گفته می‌شود. اگر برعکس این حالت منظور از تولید کف‌پوش برای استفاده در لایه های زیرتر باشد که در معرض دید نیستند و حالت پایه ای دارند و روی آنها را با لایه دیگری می‌پوشانند، به این نوع کفپوش main گفته می‌شود. کف‌پوش main برعکس نوع face از مواد درشت‌تری تشکیل شده است.

کف‌پوش‌ها همچنین دارای انواع متنوع دیگری هستند که بر اساس مکان کارگذاری یا طرح و متریال تشکیل دهنده آن‌ها نامگذاری شده‌اند. از انواع این کف‌پوش‌ها به کف‌پوش‌های بتنی پیاده رو، کف‌پوش‌های بتنی طرح سنگ، کف‌پوش‌های بتنی پیش ساخته، کف‌پوش‌های بتنی پازلی، کفپوش بتنی ترافیکی وکف‌پوش‌های بتنی آراکس این نوع کف‌پوش می‌توان اشاره کرد. کف‌پوش‌های بتنی دارای معایب و مزایای متعددی هستند.

از جمله مزایای آن می‎توان به ماندگاری بالای آن به علت حضور مواد متراکم و محکم اشاره کرد. به همین دلیل کف‌پوش‌های بتنی معمولا به تعویض و تعمیر نیازی ندارند. از نظر اقتصادی استفاده از آنها اقتصادی و به صرفه است. از نظر ظاهری نیز با توجه به قابلیت اضافه کردن مواد رنگی به کفپوش‌های بتنی دارای تنوع رنگی قابل قبولی هستند. اما از معایب این نوع کف‌پوش‌ها نیز این است که در صورت عدم وجود شیار و برجستگی در سطح کف‌پوش بتنی، سطح آن لغزنده می‌شود که ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود.

سطح کف‌پوش بتنی سخت و محکم است پس باید در جای مناسب از آن استفاده شود. به کار بردن این پوشش سخت برای محل‌هایی که محل تردد کودکان و افراد مسن است، توصیه نمی‌شود. سطح این نوع کف‌پوش سرما را در خود نگه می‌دارد که ممکن است در برخی مواقع خاص برای افراد ناخوشایند باشد. رطوبت نیز اگر در سطوح کف‌پوش بتنی ماندگار شود، موجب آلودگی کف‌پوش می‌شود.

انواع مدل‌های کفپوش بتنی

انواع مدل‌های کفپوش بتنی

کفپوش بتنی پیاده‌رو: این نوع از کف‌پوش‌های بتنی برای استفاده در فضاهای سبز، پیاده‌رو‌ها، پارکینگ‌ها و محوطه‌سازی در ویلاها و باغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. دارای طرح‌های متنوعی بسیاری هستند. از جمله طرح‌های موجود در بازار به انواع هلالی، آی، شیاردار، پلیمری، مخصوص نابینایان، پوست ماری، کنگره، دمبلی، شش ضلعی، انواع 40 در 40 سانتی‌متری و 20 در 20 سانتی‌متری و … اشاره کرد. از نظر تنوع رنگ نیز به رنگ‌های آبی،زرد، قرمز، خاکستری و… در بازار موجودند.

کف‌پوش بتنی طرح سنگ: ظاهر این نوع کف‌پوش شبیه نقش و نگار سنگ‌هاست. کاربرد آن هم مانند کف‌پوش بتنی پیاده رو است.

کف‌پوش بتنی پیش ساخته: مواد تشکیل دهنده این نوع از کف‌پوش نیز همانند نوع کف‌پوش بتنی پیاده رو است.

کف‌پوش بتنی پازلی: اجزای تشکیل دهنده این نوع کف‌پوش بتنی با استفاده از دستگاه ویبراتور متراکم می‌شوند. دستگاه ویبراتور به کمک لرزش و حالت ویبره باعث تراکم اجزای تشکیل دهنده بتن می‌شود. این نوع کف‌پوش به دو حالت خشکه چینی و تر قابل اجراست.

کف‌پوش بتنی ترافیکی: این نوع کف‌پوش به دلیل دارا بودن استحکام لازم برای پارکینگ‌ها، اتوبان‌ها و فضاهای پرتردد شهری تعبیه شده‌اند. این کفپوش‌ها دو نوع دارند: انواع مستطیلی و انواع شش ضلعی. همچنین دارای رنگهای متنوعی هستند.

کف‌پوش بتنی آراکس: از نظر صنعتی دارای استحکام مطلوبی است. این نوع کف‌پوش بتنی در سه نوع مختلف عرضه می‌شود. از انواع آن کف‌پوش بتنی آراکس ملاتی، آراکس پاششی و آراکس پلیمری را می‌توان نام برد.

آراکس ملاتی: از سنگریزه‌های سخت و سیمان تهیه شده قابلیت افزودن رنگ را نیز دارند. محکم‌ترین نوع آراکس، انواع ملاتی هستند و از نظر کیفیت مطلوب، نسبت به بقیه انواع آراکس برتری دارد. استفاده از این نوع آراکس برای پوشاندن کف سازه‌هایی از قبیل کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و فضاهایی که در معرض ضربات سخت قرار دارد توصیه می‌شود.

آراکس پاششی: این نوع آراکس به صورت لایه‌ای روی پایه بتن پاشیده می‌شود. مواد ساختاری آن مثل نوع ملاتی است. کاربرد این نوع آراکس در پارکینگ‌ها و سقف‌هاست. از نظر وزن سبک است و بار اضافی برای سازه ندارد.

آراکس پلیمری: علاوه بر مواد به کار رفته برای انواع ملاتی و پاششی در ساخت این نوع آراکس از مواد پلیمری هم استفاده می‌شود. به کار بردن پلیمر در ترکیب این نوع از آراکس سبب چسبندگی بالای این نوع آراکس شده و برای تحمل وزن‌های زیاد توانایی بالایی دارد.

موزاییک پلیمری هم یکی از انواع کفپوش و موزاییک هاست که مخلوطی از بتن و پلیمر است. ترکیب رنگی شبیه به سنگ های طبیعی و استحکام بالایی دارد.

کاربردهای کفپوش بتنی

کاربردهای کفپوش بتنی

کف سازی معابر،پیاده روها، تقاطع ها، راه آهن و مترو ، فروشگاه ها و …

کف سازی صنعتی،بهداشتی، ورزشی

کف پله محوطه های بیرونی

رویه محوطه های پالایشگاهی و جایگاه های سوخت گیری

رویه رمپ ها ، شیب ها و پیچ ها

پارکینگ ها و انبار ها و بندرگاه ها

و مکان هایی که سطوح تحت سایش شدید قرار دارند

مزایای استفاده از کفپوش بتنی

نصب ساده

حمل و نقل آسان

کم هزینه بودن

استحکام بالا

مقاوم در برابر یخ زدگی

ضد لغزش

ضد آتش

تنوع ابعاد

تنوع رنگ

توسعه شهرنشینی و نیاز بیشتر به فضاهای رفت و آمد از یک سو، قیمت نسبتا پایین و کیفیت بالای کفپوش های بتنی و تنوع در رنگ، طرح و ابعاد از سوی دیگر، سبب افزایش روز به روز استفاده از آنها شده است.کف سازی مسیرهای پیاده باید مقاوم و با توجه به شرایط اقلیمی با مصالح مناسب انجام گیرد. پیاده روها با فضای اطراف در تعامل‌اند و می‌توانند به زیبایی بصری بیافزایند، همچنین مطلوبیت این مسیرها در وجه شـهر تاثیرگذار است.

علاوه بر این، مشخصات مکانیکی و حفظ ویژگی‌های ظاهری و مکانیکی در طول زمان (دوام،) کف سازی های بکارگرفته شده باید مد نظر گرفته شود زیرا علاوه بر بار مالی خرید قطعات پیش ساخته و اجرای کفسازی بتن بکار رفته، برای تولید آنها از سیمان و مصالح سنگی (شن و ماسه)، که مورد اول مصالحی گران و زیانبار برای محیط زیست و دومی مصالح غیر قابل جایگزینی می باشد، تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پانزده =