آشپزخانه پنهان و مزایای آن

اصلی ترین دغدغه خانم ها در زمان برگزاری مهمانی و دورهمی تمیزی و نظافت آشپزخانه می باشد. در صورت وجود آشپزخانه پنهان در منزل تمام دغدغه های نظافت و زیبایی آشپزخانه از بین می رود. در ادامه با آشپزخانه پنهان و مزایای وجود آن در آشپزخانه بیشتر آشنا خواهیم شد.

وجود آشپزخانه مخفی در منزل باعث می شود تا برای همیشه مشکل کثیفی و نامرتبی آشپزخانه رفع گردد. یکی از کاربردی ترین فضاهای منزل آشپزخانه پنهان می باشد. این فضای کاربردی در تمیزی و نظافت آشپزخانه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. تارخ استفاده از این نوع آشپزخانه در منازل به سال های بسیار دور بازمی گردد.

در ادامه به بررسی آشپزخانه پنهان، کاربردهای آن و مزایای استفاده از آن در منزل خواهیم پرداخت. اگر قصد ایجاد این فضا را در منزل خود دارید اما سوالاتی ذهن شما را به خود درگیر کرده است بهتر است ما را تا انتها همراهی نمایید.

آشپزخانه پنهان چیست؟

در ساختمان سازی به طور کی برای آشپزخانه منازل از دو نوع طراحی استفاده می شود. آشپزخانه اصلی که در حقیقت مکانی تمیز است و آشپزخانه پنهان یا مطبخ که کثیف و بهم ریخته است. همانطور که از نام این آشپزخانه مشخص است در فضای منزل کاملا مخفی است و مهمان به هیچ عنوان قادر به مشاهده درون آن نخواهد بود.

یکی از مهمترین بخش های منازل قدیمی مطبخ می باشد که استفاده و ساخت آن کاملا رایج بوده است. امروزه اکثر آشپزخانه ها به صورت جزیره یا اپن طراحی می شوند از این رو فضای آشپزخانه کاملا در دید مهمانان قرار دارد و شلوغی و نامرتب بودن آن کاملا قابل مشاهده است. از این رو طراحی آشپزخانه مخفی و استفاده از آن در عصر جدید دوباره با افزایش چشمگیری مواجه شده است. اکثر طراحان در حال حاضر از آشپزخانه مخفی برای طراحی فضای آشپزخانه استفاده می کنند. در طراحی آشپزخانه پنهان به طور معمول از یراق کابینت باکیفیت و لوازم ضروری استفاده می شود.

آشپزخانه پنهان چیست؟
افزایش چشمگیر طراحی آشپزخانه مخفی و استفاده از آن در عصر جدید

هدف از ساخت آشپزخانه پنهان چیست؟

وجود فضای بیشتر در آشپزخانه برای بسیاری از افراد امری حیاتی است. اکثر افراد ترجیح می دهند وسایل ضروری آشپزخانه همواره در دسترس آن ها و دور از چشم دیگر افراد قرار داشته باشند. این موضوع نه تنها دغدغه آسیب دیدگی اعضای خردسال خانواده را کاهش می دهد بلکه باعث می شود محیط آشپزخانه در مقایسه با قبل مرتب تر و تمیزتر به نظر برسد. طراحی آشپزخانه مخفی هنگان برگزاری مهمانی ها دغدغه کثیفی و شلوغ به نظر رسیدن آشپزخانه رفع خواهد شد.

در صورتی که برای طراحی آشپزخانه مخفی فضای کمی در اختیار دارید بهتر است از ابزار و یراق آلات کاربردی همچون دستگیره مخفی کابینت استفاده کنید تا امکان استفاده از فضای آشپزخانه مخفی به خوبی برای شما وجود داشته باشد. آشپزخانه پنهان می تواند انتخاب بی نظیر و مناسبی برای آشپزخانه های بزرگ و خانه های کلاسیک باشد.

مقایسه آشپزخانه اصلی و آشپزخانه پنهان

آشپزخانه های مدرن همچون آشپزخانه های جزیره دارای ویژگی های مختلف از جمله در معرض دید بودن میزبان، شلوغی آشپزخانه و بهم ریختگی آن می باشد. از این رو ایده آشپزخانه پنهان امروزه دوباره مورد استفاده قرار گرفته است. در آشپزخانه های مخفی محیط آشپزخانه به دو بخش تقسیم می گردد. در بخش داخلی آشپزخانه که آشپزخانه کثیف نامیده می شود برای انجام کارهایی همچون پخت و پز، شست و شو، انبار کردن خوراکی و دیگر فعالیت ها که باعث بهم ریختن و شلوغی آشپزخانه می شود فضایی در نظر گرفته شده است.

قسمت دیگری در کنار این قسمت وجود دارد که آشپزخانه تمیز نامیده می شود. در آشپزخانه تمیز به طور معمول یخچال، فر، میز ناهار خوری و دیگر وسایل قرار دارند. این وسایل در دسترس همگان قرار می گیرند. این دو بخش آشپزخانه به طور معمول با استفاده از یک کابینت مخفی یا دیواره از یکدیگر جدا می شوند. جداسازی باید با ظرافت انجام گیرد و اقداماتی همچون نورپردازی کابینت مخفی جداکننده در طراحی و زیبایی آشپزخانه مخفی تاثیر قابل توجهی دارد.

مقایسه آشپزخانه اصلی و آشپزخانه پنهان
آشپزخانه های مخفی از دو بخش تشکیل شده است

کاربرد آشپزخانه مخفی

مهمترین کاربرد آشپزخانه پنهان این است که به افراد کمک می کند تا تنها روی آشپزی تمرکز کنند. با استفاده از آشپزخانه پنهان برای انجام تمیزکاری آشپزخانه و دیگر کارها همچون شستشوی لباس یا شستن ظروف دیگر دغدغه ای در رابطه با زمان و سرعت نخواهید داشت. در آشپزخانه پنهان می توان پس از رفتن مهمان ها در زمان مناسب و با خیال راحت کارها را انجام داد به نحوی که کسی متوجه کثیفی و نامرتب بودن آشپزخانه شما نخواهد شد. اکثر کارهای نظافتی در آشپزخانه مخفی انجام می گیرد از این رو وسایل همچون اجاق گاز، لباسشویی، ظرفشویی و سینک داخل آشپزخانه پنهان قرار می گیرند.

از این رو با کاهش تعداد وسایل در آشپزخانه اصلی برای طراحی و دیزاین آشپزخانه مورد نظر خود فضای بیشتری را در اختیار خواهید داشت. در آشپزخانه مخفی یا کثیف اغلب کارهای پخت و پز و شستشو انجام می گیرند. با استفاده از پریز توکار کابینت خطر برق گرفتگی و خرابی پریزها تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. از این رو با خیال راحت می توان به نظافت و پخت و پز پرداخت.

مزایای استفاده از آشپزخانه مخفی

آشپزخانه پنهان علاوه بر نظافت کامل آشپزخانه اصلی و ظاهر زیبای خانه مزایای دیگری دارد. اجاق گاز یا یخچال های قدیمی در اکثر خانه ها وجود دارند که برای قرار دادن آن ها در آشپزخانه اصلی فضای کافی وجود ندارد. با طراحی آشپزخانه پنهان امکان استفاده از تمامی وسایل قدیمی آشپزخانه برای شما وجود خواهد داشت.

آشپزخانه پنهان از ایجاد سر و صداهای اضافه و مزاحم همچون صدای شستن لباس ها در ماشین لباسشویی یا صدای زودپز و پلوپز تا حد زیادی در فضای خانه جلوگیری می کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که ایجاد نظم و نظافت در آشپزخانه مخفی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

مزایای استفاده از آشپزخانه مخفی
امکان استفاده از تمامی وسایل قدیمی با آشپزخانه پنهان

بهترین مکان برای طراحی آشپزخانه پنهان در منزل

در طراحی آشپزخانه پنهان مسائل مختلف زیر باید در نظر گرفته شوند:

  • پنهان بودن آشپزخانه کثیف
  • نزدیک بودن بخش های تمیز و کثیف به یکدیگر
  • معماری کلی بنا
  • متراژ بنا
  • فضای در دسترس

در صورتی که در منزل خود مشکل فضا نداشته باشید و خانه و آشپزخانه به اندازه کافی بزرگ هستند به طور معمول آشپزخانه های پنهان و اصلی در کنار یکدیگر طراحی می شوند و با استفاده از دیواره یا کابینت های مخفی از یکدیگر جدا خواهند شد.

اما اگر در منزل خود با مشکل فضا و کمبود جا مواجه باشید آشپزخانه تمیز در داخل ساختمان و مطابق با معماری کلی ساختمان و آشپزخانه پنهان در بخش دیگر همچون حیاط، زیرپله یا زیرزمین طراحی خواهد شد. اگر این دو آشپزخانه جدا باشند خرید وسایل مورد نیاز برای آشپزخانه پنهان از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. برای کاهش رفت و آمد بین این دو فضا و صرفه جویی در مدیریت زمان توصیه می شود از وسایل زیر در آشپزخانه مخفی خود استفاده نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =